Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Andain » 24 lip 2015 08:33

LINK

Sviđa mi se kak je objašnjeno i vjerujem im (da razlog za to nije diskriminacija zbog homofobije već zdravstvenih rizika). Znam da je bilo dosta govora i negodovanja o ovoj temi pa me zanima dal i ostale zadovoljava objašnjenje/odgovor?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la zwarte paard » 24 lip 2015 08:59

u prvu ruku da, a onda shvatim da su pripadnici rizicnih skupina vec toliko puta dali krv, da im sva objasnjenja padaju u vodu. kada bismo eliminirali pripadnike rizicnih skupina, koliko bi ljudi ostalo koji bi dali krv?
dva partnera u godinu dana i rizicna si skupina? ne znam da li takvo nesto postoji danas. dva partnera godisnje je jos super cifra cednosti. sa pozicije biologije slazem se, ali opet mi negdje zvoni glavom da ce krv moci dati samo cestiti katolici. ne mogu si pomoci.
ako je netko peder i hoce dati krv. ima partnera tipa 5 godina...ide redovno na kontrole da ne moze dati krv zato sto je peder?

gdje su zene u cijelom clanku? koliko zena je hiv inficirano? smijemo li mi dati krv ili ne?
kada promijenim poziciju izvanjskog gledanja i gledam sa svoje pozicije, da mi netko kaze da ne mogu dati krv jer sam u vezi sa zenom ili se seksala sa muskarcem koji je bi, poslala bih ga u tri pii piii piii...materine. neka rade analize.

ne mogu biti bitniji oni koji krv primaju od onih koji je daju. pretpostavljam da vecina ljui i ne zna da su zarazeni ukoliko idu darivati krv.

kuzim clanak, ali ima previse pitanja u pozadini.

zdravi i pravi ne mogu biti homoseksualci, mi jednostavno nismo zdravi da mozemo dati krv. mi nismo normalni i nismo zdravi. nasa krv nije prava. kako god da okrenes, kakva god da su objasnjenja zakljucak je to, a on ne moze biti opravdan pa neka je 50 i nesto posto hiv pozitivnih osoba homoseksualno.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la tamara3 » 24 lip 2015 10:15

Ovo je prvi tekst u nizu na tu temu kojom ćemo se pozabaviti opširnije u narednom razdoblju.

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la zwarte paard » 24 lip 2015 10:53

sklisko podrucje jako. cinjenicama se moze barem dvostruko baratati. sama klasicna medicina je poprilicno upitna s pozicije etike i hipokratove zakletve. izjednacena sa farmaceutskom industrijom i nije dostupna svima. s te pozicije i darivanje krvi mislim da je vec negdje koristeno za ostvarenje profita, negdje iza kampanja.
sklona sam gledanju kroz prizmu isplativosti, jer mi se cini da samo tako mogu razumjeti prave razloge. litra krvi ima svoju cijenu. da sada nije bilo ove teme ne bih se zapitala koliko kosta.
dosta puta se uvjerih da je ideja humanosti naplacena, mislim da s krvi stvari ne stoje ili nece stajati drugacije. naprotiv mislim da je jos brutalnije.
da imamo statistike crnog trzista pokazalo bi se da su bubrezi, srca, jetre prostitutki bili poprilicno funkcionalne u organizmima onih koji su ih mogli platiti 50 000. rizicna skupina za razbiti tabue.

u toj podjeli ispod i iznad drugaije su posljedice bez obzira na naucne premise koje uvijek zvuce uvjerljivo i imaju svoje cuvare.

biologija/medicna su neophodne ne samo za dobrobit, neophodne su za ugnjetavanja i opravdanja sovinistickih svjetonazora.

razgraniciti...eeee daaaa. malo teze. puno znanja treba za uhvatiti se u kostac s ovim pitanjem. ono je okosnica vise procesa, sagledavanja, postavki i naravno namjera.

po meni gayevi moraju imati priliku dati krv i to je neprikosloveno. ostalo je sovinizam i iskljucivanje. uvjek ima nacina da se doskoci do rjesenja. pitanje je samo tko zeli, a tko ne?

p.s. super tema za pozabaviti se. veseli me sto ste je otvorili na crolu kroz clanak. pravi zalogaj...
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Bash » 24 lip 2015 16:20

56% oboljelih od HIVa su pederi, pa su oni definirani kao rizična skupina. 85% oboljelih su muškarci. Zašto se ne prihvaćaju samo žene, a muškarci definiraju kao rizična skupina? Ako ćemo istom logikom

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 24 lip 2015 19:07

Žene su više izložene tome da mala kapljica krvi ne potone kod pikanja u prstić...valjda zbog menge and shit... :shakinghead:
Darivatelj sam od svoje 18.godine i na početku mi je bilo čudno što su samo homosexualni muškarci uključeni u rizičnu skupinu.
S vremenom sam to prihvatila.
Ne mislim da se radi o homofobiji, nego o statistici.
Zamisli samo da ti HIV zaraženi peder dođe i da krv, ta krv se testira, pohrani, obradi - koliko to košta. Satnica djelatnika, reagensi, pohranjivanje, etc... :read:

@Bash, moj pokušaj matematike, 56% od tih 85% su pederi, ostali su oni koji su imali odnos sa prostitutkama. Tako da su oni već eliminirani.

Također, svojim potpisom na upitniku garantiraš za istinitost navedenog.
Ako lažeš, šupak si.
Nadam se da postoje pravne posljedice za navedene šupke, iako priznajem da nisam osobno išla istraživati.

Smislen mi je sustav rizičnih skupina iako nisam bila presretna što nakon tetoviranja ne možeš 6mj davati krv.

Jedino što bih uvela je to da ukoliko netko spada u rizičnu skupinu može otić na testiranje i pri darivanju priložiti rezultate testiranja.
Tako bi svatko tko želi imao mogućost testiranja, a mogućnost zaražene krvi bi bila smanjena.
Eto.
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Andain » 24 lip 2015 19:33

zwarte paard je napisao/la:uvjek ima nacina da se doskoci do rjesenja. pitanje je samo tko zeli, a tko ne?
Idealno rješenje je nulta stopa rizika i razvoj tehnologije do mjere gdje će se rezultati moći dobiti isti dan kad se krv i donira. Kako to trenutno nije moguće, ne znam koje drugo rješenje može biti, obzirom da se ovdje primarno treba ipak misliti na osobu koja krv dobiva, pošto ona snosi cijeli rizik.

@Bash..pitanje ima logike ako zanemariš da statistike pokazuju da su muškarci češće donori u većini zemalja (negdje i s omjerom 70:30) u odnosu na žene, plus oni smiju češće godišnje darivati krv (4 puta, žene 3 puta) pa pretpostavljam da bi si zabranom za sve muškarce stvorili puno veći problem nego što bi ga riješili.

p.s. baš gledam na netu, stoji podatak da su polovica odraslih oboljelih od hiv-a žene.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la zwarte paard » 24 lip 2015 22:12

Andain je napisao/la:
zwarte paard je napisao/la:uvjek ima nacina da se doskoci do rjesenja. pitanje je samo tko zeli, a tko ne?
Idealno rješenje je nulta stopa rizika i razvoj tehnologije do mjere gdje će se rezultati moći dobiti isti dan kad se krv i donira. Kako to trenutno nije moguće, ne znam koje drugo rješenje može biti, obzirom da se ovdje primarno treba ipak misliti na osobu koja krv dobiva, pošto ona snosi cijeli rizik.

@Bash..pitanje ima logike ako zanemariš da statistike pokazuju da su muškarci češće donori u većini zemalja (negdje i s omjerom 70:30) u odnosu na žene, plus oni smiju češće godišnje darivati krv (4 puta, žene 3 puta) pa pretpostavljam da bi si zabranom za sve muškarce stvorili puno veći problem nego što bi ga riješili.

p.s. baš gledam na netu, stoji podatak da su polovica odraslih oboljelih od hiv-a žene.
khm koje zene lezz ili hetero? Koje ne bi trebale davati krv?

zanimljivo..jer ako se masu muskaraca potiho seksa s tipovima pa prenesu hiv zenama...sto je zbog vece stope rasprostranjenosti hiva medjugay muskarcima mozda pokauazelj da hetero zene prevladavaju u postotku zarazenih. Da li bi tada...cak iako je premisa kriva znacilo da nema smisla raditi razliku izmedju bi ..gay..hereto...jet je butno tki je zarazen a tko ne.

ne vjerujem statistikama u ovom slucaju. Kada se svi budu izjasnjavali o seksualnosti bez posljedica...pitanje o darivateljima krvi ce biti pitanje zarazene ili nezarazene krvi a ne toga ko koga jebe...

jasan mi je clanak..
Aaaaaaali...noup...ne prihvacam statistike...ako zelim da mi prijatelj peder da krv...nema zakona koji to treba sprijeciti.
Ne moze laboratorij donositi neke odluke i uzimati pravo izbora.
moze medju ljudima koji nemaju svijesti ili nisu rizicna skupina.
Jednostavno diskriminacija.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Bash » 25 lip 2015 00:16

@andain, kaže hzjz da je 85% oboljelih u RH muškog spola.
@ostali: šta vama nije apsurdno da je dovoljno da tip jednom u životu spava s muškarcem, može koristit i kondom, ali tim je činom automatski doživotno diskvalificiran od davanja krvi.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Andain » 26 lip 2015 09:11

Aha, ja sam gledala globalnu statistiku gdje su žene navodno polovica zaraženih. Jednako je možda apsurdna i zabrana za osobu koje je bila kod prostitutke prije 5 godina pa isto ne smije darivati krv..ne vidim da diskriminiraju samo gayeve koliko sve najrizičnije skupine, i koliko vidim, ban je prisutan u većini zemalja (zanimljivo i u Nizozemskoj i Skandinaviji, kao liberalnijim primjerima, dok u jednoj Italiji zabrane nema :D).

@Bisexualna..prijedlog je dobar, al problem je što je lik mogao noć prije imati nezaštićen sex i zaraziti se, i to testovi dan poslije ne bi pokazali..

''In 1985, early tests using the ELISA method looked for antibodies, which are the immune system's response to the virus. However, there is a window period when using this method in which a person who has been infected with HIV is able to spread the disease but may test negative for the virus. This window period can be as long as three to six months,[67] with an average of 22 days.[68] Tests using the ELISA methods are often still used in developed countries because they are highly sensitive. In developing countries, these tests are often the only method used to screen donated blood for HIV. To cover the window period resultant from the use of these tests, donors are also screened for high risk behaviors, one of which is a history of same-sex sexual activity among male potential donors. Other groups with similar restrictions include commercial sex workers, injecting drug users, and people resident in countries with a high HIV prevalence (such as sub-Saharan Africa). Newer tests look for the virus itself, such as the p24 antigen test, which looks for a part on the surface of the virus, and Nucleic acid tests (NAT), which look for the genetic material of the virus. With these tests, the window period is shorter, with an average duration of 12 days.[68]''
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Bash » 26 lip 2015 18:14

To šta je nešto osim pederluka isto kriterij za odbijanje nije argument za. To da je u većini zemalja trenutno također ista stvar također nije argument za. Mislim možemo mi pričat i o tim stvarima, ali volila bi prije razvodnjavanja teme čut neki ok argument o tome koliko ima smisla sto-dvjesto tisuća Hrvata otpisati od davanja krvi (koja kronično fali) jer su pederi. I ne nazivam to diskriminacijom, radi se o neznanju, nebrizi i arhaičnoj i paranoičnoj argumentaciji za naše stvarno stanje.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Andain » 26 lip 2015 19:19

^činjenica da se ne diskriminiraju samo pederi, kao i da ban postoji i u liberalnim zemljama nije bio argument za opravdanje bana već argument da ban nije zbog homofobije već visokog rizika te skupine. Tekst koji sam u prijašnjem postu citirala s wikipedie po meni dobro objašnjava stvari..dok god nemamo testove koji pouzdano mogu kroz isti dan pokazati rezultate ima smisla ograničiti one najrizičnije skupine, koliko god to možda i djelovalo apsurdno. Al ono, u ovom slučaju je bolje spriječiti neg liječiti, a naizgled politička nekorektnost je u slučaju i jedne negativne posljedice koja bi se mogla desiti, manji problem jer zaražena krva potencijalno može hrpu ljudi zaraziti.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Bash » 27 lip 2015 17:04

Vidiš, pederi su okarakterizirani kao visoko rizična skupina, to se smatra razumno i realno rješenje za prevenciju zaraze iako se radi o promilima zaraženih u toj cijeloj populaciji, dok recimo nezaštićeni seks uopće nije sam po sebi nužno diskvalificirajuća stavka u davanju krvi. Većina zaraženih je ove godine dobila virus nezaštićenim spolnim odnosom. Većina zaraženih je ove godine dobila virus homoseksualnim odnosom. Većina zaraženih su muškarci. Niti muški spol niti nezaštićeni spolni odnos nije automatski doživotni dealbreaker pri davanju krvi, ali ako si peder per se, e onda fala na dobroj volji, ali mi ne bi. Jesu li onda hrvatski pederi visoko promiskuitetni pa je to neka logika iza svega? To bi volila znati i to bi mi imalo nekog smisla.

Avatar
Yeci
Postovi: 2226
Pridružen/a: 11 stu 2010 14:11
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Yeci » 27 lip 2015 17:51

Meni samo nije jasno kako 'homoseksualci ne mogu darivati krv'? Kada odu dati krv piše ima na čelu da su pederi, pa ga odbiju? Razumijem da to stoji na plakatima u nekim crvenim križevima i informacije po netu, ali po zakonu te ne smije nitko pitati jesi li peder niti implicirati kad ideš dati krv.
Don't talk about life, live it.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la slapa » 27 lip 2015 21:10

mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Yeci
Postovi: 2226
Pridružen/a: 11 stu 2010 14:11
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Yeci » 27 lip 2015 21:14

@slapa Pitaju te intimna pitanja o tvom zdravstvenom stanju, ne pitaju te i ne smiju pitati jesi li peder.
Don't talk about life, live it.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la slapa » 27 lip 2015 21:21

^
pročitaj i ostale točke na dotičnom linku. ako su muškarci koji su imali odnose s muškarcima po pravilniku trajno odbijeni od darivanja krvi doktor te to mora pitati. i to ostaje liječnička tajna.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Yeci
Postovi: 2226
Pridružen/a: 11 stu 2010 14:11
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Yeci » 28 lip 2015 04:32

Razumijem i pročitah do kraja, govorim samo da imam gay frendove koji daju krv i ne pita ih se ništa takve prirode prije vađenja.
Don't talk about life, live it.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Andain » 28 lip 2015 16:03

Bash je napisao/la: Većina zaraženih su muškarci. Niti muški spol niti nezaštićeni spolni odnos nije automatski doživotni dealbreaker pri davanju krvi, ali ako si peder per se, e onda fala na dobroj volji, ali mi ne bi. Jesu li onda hrvatski pederi visoko promiskuitetni pa je to neka logika iza svega? To bi volila znati i to bi mi imalo nekog smisla.
''Od 92 prijave HIV infekcije u 2014. godini, u njih 80 (87%) vjerojatni put prijenosa bio je homoseksualni odnos (u 2013:71 od 87), u 11 (12%) heteroseksualni odnos (u 2013:9 od 87), u jednom slučaju (1%) put prijenosa bio je od zaražene majke na dijete.''
LINK

Da, gay muškarci su najrizičnija skupina i koliko sam vidjela jedina koja iz godine u godinu bilježi porast.

Neovisno o tom, gore sam napisala zašto nema nikakvog smisla zabraniti svim muškarcima da daju krv, a iz sličnih razloga nema smisla ni zabraniti svima koji prakticiraju nezaštićen seks (jer onda izbacuješ i najsigurnije skupine poput lezbijki ili parovi koji su dugo zajedno i ne spadaju u nijednu od rizičnih skupina-a recimo ne koriste zaštitu).

Jedino što ima eventualno smisla jest u ove već izdvojene skupine (gay-evi, promiskuitetne osobe i sl) dodati pod-eliminirajući faktor-prakticiranja nezaštićenog seksa. Zašto nije, ne znam,možda jer nijedno sredstvo nije 100% sigurno, al u svakom slučaju ne bih odmah pretpostavila da je diskriminacija, paranoja i sl. uzrok istom.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Bash » 28 lip 2015 16:50

Oke vrtimo se u krug i dalje od ovog sad posta mi se više ne da opet objašnjavat istu poantu. Ko želi shvatit, shvatit će. Znam koja je statistika, no ona ne čini sve pedere rizičnom skupinom, već se krivo koristi kao argument, a zaboravlja se na koji se način zaraza prenosi. Ono šta bi prema statistici imalo smisla je nešto što i tebi samoj pada na pamet, dodati kriterije - npr. ograničiti ban na one pedere koji prakticiraju seks s više od jednog partnera u nekom vremenskom roku, ili nešto slično. Trenutno ima više opcija koje su smislenije od ovog sada, imamo jednu od najnižih učestalosti zaraze u Europi(prije 2 godine jedino niže od nas je bila Slovačka). Zašto bismo trebali ostati na starom modelu koji 200000 ljudi isključuje bez obzira prakticiraju li rizično ponašanje kojim se ekšli prenosi bolest u cca 90% slučajeva?

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Andain » 28 lip 2015 17:55

Upravo jer Hr ima ok brojke po pitanju prenošenja zaraze putem zaražene krvi je pretpostavljam i razlog zašto im se ne da kemijati sa elementima ograničenja u smislu da postanu fleksibilniji. Jer ak postanu fleksibilniji prema jednoj rizičnoji skupini, trebali bi i prema ostalima (umjesto trajnog bana za one koji su intravenski uzimali drogu trebaju uvesti djelomični ban, kod promiskuitetnih osoba il onih koje su bili kod prostitutki isto tako ograničiti samo one koji nisu koristili zaštitu) što potencijalno može utjecati i na povećanje rizika.

U svakom slučaju, cilj je 100% sigurnost, ništa manje ..i bilo kakva izmjena ograničenja treba biti utemeljenja na kvalitetnim istraživanjima, poput statistike zaraze putem krvi kod onih zemalja koje već imaju fleksibilnija ograničenja. I naravno bolja statistika kod istih.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Bash » 28 lip 2015 19:08

Ne postoji 100% sigurnost, upitnik je prvi nesiguran, ali možemo nastaviti mazati oči prividom administrativne sigurnosti dok pederi svejedno daju krv. Ne bi po automatizmu trebali postati fleksibilniji prema ostalima jer npr. ako si promiskuitetan, ekšli jesi od većeg rizika za prijenos spolnih bolesti. Za pedere per se to koliko znam nije slučaj. U Americi većinu zločina počine pripadnici određenih etničkih skupina pa nikom ne pada na pamet prema tim brojkama definirati npr. napuštenu crnu djecu kao rizične skupine za posvojitelje, ili sve Crnce, da budemo 100% sigurni od zločina.

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la zwarte paard » 29 lip 2015 14:45

nesto malo promisljah, djikanski promisljah...

meni je ovo pitanje u kome jednadzba puna iskljucivo nepoznanica.

x-laboratorij ne moze utvrditi da li je krv pedera zarazena ili ne u potpunosti.
y- nerizicna populacija je po defoltu, jer se valjda podrazumijeva zdrave krvi, a ako nije nerizicna populacija je jednako rizicna kao i pederi. da li statistika doista jeste odraz pravog stanja stvari. nisam sigurna s obzirom na to koliko se ljudi na popisu stanovnistva izrazilo kao gay. mi ne znamo koliko ljudi jeste gay i tko je rizicna, a tko nerizicna skupina. to su samo teoretski termini.

ono sto se meni cini jeste da ce samo OUTANI biti eliminirani kao dio rizicne skupine kao darivatelji krvi. Zato mislim da je pitanje rizicnih i nerizicnih grupa bezvezno pitanje, nema granica. Jednako kao sto se laboratorijski ne moze utvrditi nezarazenost krvi, tako se niti pokusajem definiranja skupina ne moze uciniti isto- doci do zdrave krvi. samo sto je jedno nemogucnost znanosti, a drugo drustvena praksa diskriminacije na osnovi nepouzdanog.

z iskrenost na upitnicima. da, svi pederi/ lezbijke/ trans ce napisati da su pederi i lezbijke, jer vecina ne zivi paralizirano u strahu. to bi bilo kao izlazak na giljotinu- outanje. outas se , saopce ti da moraju provjeriti da li si bolesna, jer vecina takvih poput tebe u stvari jeste, sto god ti mislila to je cinjenica i kao neka kolateralna zrtva, sta da radis? zivot i nije uvijek pravedan. prihvati jos jednom da si gay.

x pus y plus z meni je jednako je- zakljucak koji nema osnove. moze biti i jedno i drugo...rizik je isti, jer skupine jesu jasno definirane, ali samo na nekom papiru.

j...bes analizu krvi koja se temelji na upitnicima. ako je to mjerilo tko moze,a tko ne moze datikrv, zasto onda placamo poreze i kojekakve doprinose?

tesko mi je prihvatiti da svemoguca znanost nije toliko svemoguca, pa opet nabacuje srednji vijek na ledja.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zašto homoseksualci ne mogu darivati krv?

Post Postao/la Andain » 29 lip 2015 17:47

Bash je napisao/la:Ne bi po automatizmu trebali postati fleksibilniji prema ostalima jer npr. ako si promiskuitetan, ekšli jesi od većeg rizika za prijenos spolnih bolesti.
Zapravo su gayevi najrizičnija skupina, rizičnij od ovisnika ili strejtera koji su promiskuitetni. Barem tako ova naša, kao npr. i američka statistika, pokazuju. Nije li čudno da od 92 slučaja hiv-a 80 ide na gay frajere?

''Having had a low number of partners is known to decrease the risk of HIV infection. However, to date, no donor eligibility questions have been shown to reliably identify a subset of MSM (e.g., based on monogamy or safe sexual practices) who do not still have a substantially increased rate of HIV infection compared to the general population or currently accepted blood donors. In the future, improved questionnaires may be helpful to better select safe donors, but this cannot be assumed without evidence.''
http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccin ... 108186.htm

Isto tako, primjeti da kod ostalih rizičnih skupina i njihovi partneri imaju, doduše djelomičan, ne trajan, ban.....dakle, poduzima se najrigoroznija mjera opreza. Kod gayeva, frajer uopće ne mora biti promiskuitetan..može imati jedan odnos te godine i paf, zbog većeg postotka hiv pozitivnih osoba u gay populaciji, baš taj jedan put nabasati na osoba koja nosi virus.

Anyway, ja ovu stvar ne gledam iz perspektive nekakve pravednosti prema davaocima krvi već isključivo iz perspektive sigurnosti onih koji na sebe preuzimaju cijeli rizik..i nemam problema s tim da se revidiraju ograničenja, ukoliko se jasno može dokazati da ona neće utjecati na povećanje rizika. Velim, tu su druge zemlje koje nemaju ban, treba vidjeti kakva je njihova statistika prije neg se krene gledati što će biti najkorektnije prema onima koji nikakav rizik ovdje ne nose.. davaoci, jel..
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Odgovorite