menstrualni dopust

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite

Trebaju li žene dobiti plaćeni menstrualni dopust?

da, super, krvarit ću doma
6
40%
ne, sve svoje obaveze mogu izvršavati normalno i za vrijeme menstruacije
9
60%
 
Ukupno glasova: 15

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

menstrualni dopust

Post Postao/la Kroacija » 07 ožu 2016 15:34

potaknuta člankom iz bljutarnjeg, odlučila sam postaviti anketu da vidim kako vi razmišljate.
na istoj anketi jutarnjeg je omjer 90-10%, a riječ je o tome želite li omogućiti plaćeni menstrualni dopust. pretpostavljam da će vas većina odobriti, al ono što mene zanima je - zašto se feministice ne pobrinu konkretno oko ove stvari, koja je, po mojoj prosudi, jedna od najtemeljinih ženinih prava?
osobno poznajem cure koje su doslovno oduzete kada trebaju procurit, jedna od njih redovito je na hitnoj radi grčeva i bolova.
koncept Menstrual leave provodi se djelomično, potpuno ili je predložen u indoneziji, japanu, koreji itd., međutim europa i zapad kaskaju. zašto, pobogu?
uglavnom, smatrate li da bismo trebale imati plaćeni (ili neplaćeni, svejedno) menstrualni dopust?

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la slapa » 07 ožu 2016 15:43

meni osobno srećom ne treba ali da, poznajem cure koje menga i uz masu painkillera ubije, i bilo bi ok da imaju opciju ostati doma dok im je tako loše. nekako sam pretpostavljala da su do sada mogle uzeti bolovanje na takve dane. ako nisu, onda bi taj dopust bio poželjan. ali ostaje problematika zloupotrebe takve neke mogućnosti.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Little N
Postovi: 6598
Pridružen/a: 04 svi 2013 14:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zagreb

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la Little N » 07 ožu 2016 16:01

Mišljenja sam da žene koje imaju izvanzemaljske bolove od kojih ne znaju kak se zovu imaju potencijalno i drugih zdravstvenih problema na tom području pa se trebaju adekvatno liječiti kako bi smanjile nuspojave koje dolaze prije/za vrijeme/nakon menstruacije.
Ja sam jedna od sretnica koja ne osjeti ništa, meni je to dan kao svaki drugi. Ne smeta mi ni za treninge, ni za sex, 99/100 puta ne moram čak ni tabletu popit.

Nemam niš protiv da se uvede plaćeni godišnji/bolovanje i za "loša frizura dan", uvijek će bit ljudi koji će koristit svaku moguću zakonsku opciju da izostanu s posla, jednako kao i ljudi koji će radit bez ijednog slobodnog dana ikada.
Ja spadam u drugu kategoriju. Izostala sam s posla u 12 godina rada, sve zajedno 3 dana, otišla na inekciju za skidanje temp, i sutradan došla na posao.
Svakako da imam u tome svemu i sreće jer sam bila konkretno bolesna svega par dana, tako da govorim isključivo na svom primjeru, dobar omjer imuniteta i karaktera :)

U mentalnom sklopu kojem Hrvatska pripada, ako ovo ikada prođe kao legitimno bolovanje, žene će još više ispaštat klasificirane kao niža vrsta zbog opcije da odu na čuvanje trudnoće, porodiljni, bolovanje zbog bolesti djeteta i sad još menstual leave.
Ne želim uopće da mi u firmi znaju bilo kakav intimni detalj iz života, a kamoli kad imam mengu.

Što se tiče toga da nam hzzo plaća uloške i tampone, apsolutno podržavam. Žena nije to sama izabrala, želim na adresu kupončić koji zadovoljava potrebu za ulošcima od 5-7 dana.
U menstualnom vijeku jedne prosječne žene se skriva dovoljno novaca za jedan lepi ganc novi autek srednje klase. E to ću potpisat.

str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la str8faith » 07 ožu 2016 18:25

Sjecam se jednog perioda u vojsci dok sam bila imala sam cili misec , a sto sam jebala narednike u mozak ,kako muski puse te fore samo da ne slusaju o tome .. A sad kad se onesvistim ili problidim odnesu me na hitnu ,tamo me sredu e onda dobijem dan slobodan ! Smatram da se moze sve odradit ako imas volje!
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la Bash » 07 ožu 2016 19:32

Pa ostavila bi tu odluku opcionalnom za poslodavce. Mislim da nije baš feministički donijeti državnu regulativu po kojoj sve žene, bez obzira pate li od groznih bolova u vrijeme menge ili ne, imaju pravo na dan plaćenog dopusta. Ostala kratka bolovanja nisu plaćena.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la Kroacija » 07 ožu 2016 21:33

mislim da bi se to moglo ponuditi ženama kao mogućnost, a na njima da bude odabir žele li to iskoristiti taj mjesec ili ne.
mislim da je to najmanje fer šta se može napravit. jer da je obrnuto i da muškarci krvare, imali bi praznik svaki mjesec.

edit_ ja to malo žustro i temperamentno komentiram, ali činjenica je da vas se većina probudila jedno jutro satrana od bolova i provela taj dan na poslu većinom neučinkovito jer te iste fizičke promjene unutar tijela (medicinski dušebrižnici excuse my simplified language) i hormonalne promjene odražavaju ne samo na fizičke bolove već i psihičke oscilacije.
jasno mi je da bi neki iskorištavali tu mogućnost i da bi poslodavcima diljem zemlje to bila rupa u poslovanju, ali let's get real, ionako imamo manje plaće na jednakim pozicijama i ovim bi se barem malo iznivelirale stvari u poslovnom svijetu obaju spolova.
ne znam, mislim da bi svakako trebalo nekako izregulirati na obostranu korist.

i apsolutno podržavam plaćene higijenske potrepštine. mislim, ni to nemamo :)
da je obrnuto, as i said, stvari bi bile kompletno drugačije.
žene su jake i tihe te u 21. stoljeću i dalje društveno potlačene, uz neke svijetle točke.
nitko to ne vidi i nitko to ne zna dok se za nešto ne izborimo.

sad sam se sjetila ovog:

http://www.express.hr/drustvo/ovako-bi- ... cnicu-1219#

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la Andain » 08 ožu 2016 08:39

str8faith je napisao/la:Sjecam se jednog perioda u vojsci dok sam bila imala sam cili misec , a sto sam jebala narednike u mozak ,kako muski puse te fore samo da ne slusaju o tome ..
Baš to, imam dojam da u slučaju doista nemogućnosti da funkcioniraš normalno na poslu, nemaš problema dobiti slobodan dan ili bolovanje. Bar iz ovog što sam ja primjetila.

Osobno sam više manje ok na prvi dan, sve prođe kroz nekih pol sata do sat i bez tablete, al bilo je par slučajeva gdje sam stvarno morala ostati doma i nikad to nije bio nekakav issue.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la zwarte paard » 08 ožu 2016 11:59

mislim da bi svaka zena trebala imati dan free tj. koliko je potrebno za vrijeme menge...
cak sam mislila da je to zakonski regulirano, samo se ne koristi, upravo iz razloga netolerancije i jer se podrazumijeva da trebas raditi bez obzira na sve, menstuacija, koga zaboli? to je tako nebitno, jos da trazis free dan. helooou...

p.s. zasto bi feministiknje trazile dopust, tj. budi feministkinja pa radi nesto po tom pitanju ili ne budi feministkinja ali radi nesto po tom pitanju :)

ja sebe pazim kada dobijem... i bas sam sva osjetljiva tada. treba mi mir i moj prostor. i u slobodno vrijeme bas pustim da mi tijelo odmara, mislim da tako treba. mislim da bi valjalo da sve imamo taj dan free i za njegovanje sebe...mazenje i pazenje. odnosno da maksimalno u danima menge se pazimo radile ili ne...

ne poznajem zenu koja je rekla dobila sam sa hiperaktivnoscu ili veseljem i energijom do plafona, sve smo skor roknute kao nekim cekicem...i da mi netko jos kaze da tih dana trebam biti supewomen.

budem kada posizim jer se raspadam visestruko...tako da nekda je cak i poslovno ucinkovito....ali ne bas uvijek pametno...:D


https://www.google.rs/search?q=superwom ... kW69iQM%3A
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la Kroacija » 16 ožu 2016 22:09

u 22:30 na rtl-u o menstrualnim tegobama na poslu.
HA.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la DoubleTrouble » 17 ožu 2016 19:43

Iako spadam u kategoriju onih koje se nekad ne mogu maknuti iz kreveta (doslovno prisilim se ustati da prošetam pse i vratim se u krevet gdje proboravim par sati u groznim bolovima a intenzitet je takav da mi kutija tampona od 16 komada plane u jednom danu) mislim da takav tip dopusta ne treba uvoditi. Smatram da bi se to trebalo regulirati kroz bolovanje ukoliko je potrebno. Time bi se koristilo to pravo kada se javi potreba a ne bi bilo pravilo. Postoje žene koje stvarno imaju probleme svaki mjesec, tada su njihov liječnik opće prakse a i njihov ginekolog sigurno upoznat s tim te postoji neka povijest bolesti, anamneza, terapija. Postoje one koje imaju probleme 1-3 puta godišnje (ja bi se tu svrstala) i tad jbg, ne funkcioniramo par sati ili dan-dva al znamo šta nam je i također liječnik je upoznat s tim. Naravno postoje i one koje te dane u mjesecu i ne osjete, blago njimaaaaaaa joj :faint: . Uvođenjem dopusta postavlja se pitanje prava na korištenje (da li vrijedi za sve ili samo za one koje imaju probleme, kako dokazat i izborit pravo), zatim vrijeme trajanja (kako znamo varira 5-8 a kod nekih žena i više dana), zlouporabe (ima ih koje će koristit a nije im ništa isključivo jer imaju pravo na to).
Za tu svrhu treba koristiti bolovanje. Kakvi dopusti.
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
shizika
Postovi: 14271
Pridružen/a: 02 srp 2011 15:32
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: menstrualni dopust

Post Postao/la shizika » 22 ožu 2016 18:46

Ja spadam u tu grupu sa jakim bolovima, dosta puta sam zavrsila na hitnoj.

Znaci cijeli zivot imam bolne menge, u srednjoj skoli i na faksu sam imala pravdanja za te dane, jer nema sanse da mogu doci za vrijeme menge.
E sad gdje god sam radila, isto sam se odmah dogovorila da imam te dane slobodne, tako da mislim da je ovo prava stvar i treba uvesti menstrualni dopust. Sjecam se koliko puta sam rekla blago onima koji ne osjete mengu, a bogami je osjetim pet dana prije i tri poslije. Tako da zivio dopust!! <3
...život je lijep... (:

Odgovorite