UZASNO VAZNO!!! izmjenjen kazneni zakon

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

UZASNO VAZNO!!! izmjenjen kazneni zakon

Post Postao/la call_me_not » 03 lis 2006 21:57

ok, nije o big braderu, tanji, pjesmicama, filmovima, niti kak zborat nove police, al je uzasno vazno za prava lezbigej zajednice. i ljudska prava u hrvatskoj (a to bi nas kakti trebalo zanimat)
cure drage, tice vas se (mada, ne dao bog da vas se i doslovno tice!)
informirajte se...ko zna kad je dobro znati....


današnjim danom na snagu je stupio Zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona (NN, br. 71/06) kojim je, na inicijativu Pravnog tima Iskoraka i Kontre, uvedena definicija zločina iz mržnje u kazneno zakonodavstvo. S izmjenama Kaznenog zakona došli su i neki noviteti koji će utjecati na razvoj daljnje prakse po pitanju zaštite seksualnih i rodnih manjina, koje ovdje ukratko navodimo.

Zločin iz mržnje

U čl. 89. KZ iza stavka 35. dodan je novi stavak 36. koji definira kao zločin iz mržnje svako kazneno djelo navedeno u KZ-u koje je protiv osobe počinjeno zbog kakvog njezinog obilježja, uključivo i spolne orijentacije. Rodno izražavanje nije posebno spomenuto u ovoj odredbi, ali je u svakom slučaju obuhvaćeno terminom „druge osobine“. Ovom odredbom, suprotno tome kako su zaključili mnogi mediji, ne povećavaju se kazne za počinjena kaznena djela. Međutim, mržnja je okolnost koju sudovi u praksi mogu odrediti kao otegotnu okolnost pri određivanju vrste i mjere kazne. Također, ova odredba obvezuje redarstvene vlasti i pravosudna tijela da vode posebne evidencije o svim kaznenim djelima koja su počinjena s motivom mržnje, a ne samo kazneno djelo rasne i druge diskriminacije kako je do sada to evidentirano. Tako bi se dogodilo da se godišnje zabilježi samo nekoliko kaznenih djela motiviranih mržnjom, dok su različite nevladine organizacije bilježile mnogo veći broj napada, posebice npr. protiv osoba srpske nacionalnosti.

I dok ostaje na sudovima razvoj prakse u smjeru utvrđivanja motiva mržnje kao otegotne okolnosti pa stoga i izricanje strože sankcije unutar propisane zakonske mjere, kada je riječ o kaznenom djelu ubojstva počinjenom iz mržnje,od današnjeg dana takvo kazneno djelo je okvalificirano kao teško ubojstvo i kažnjivo kaznom zatvora od najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora (čl. 91. toč. 6. KZ). Pitanje koje se dosta često javlja jest na koji način je moguće dokazati mržnju, odnosno kako dokazati da je počinitelj doista osjećao mržnju kad je počinio kazneno djelo? To je pitanje na koje sudovi u praksi ne daju odgovor „mjereći“ osjećaje počinitelja. Postojanje takvog kaznenog djela dokazuje se na temelju okolnosti počinjenja samog djela. Kada je bivši policijski službenik počinio kazneno djelo ubojstva na način da je metalnom žicom zadavio stariju žensku osobu, a potom pozvao policiju rekavši: „Ubio sam Srbijanku!“ tada je očito da je njezina nacionalnost bila razlogom počinjenja kaznenog djela. Također, kada je nekolicina mlađih počinitelja u klubu Santos fizički nasrnula na goste, pritom vičući: „Bolesni pederi, sve ćemo vas pobit“ tada je jasno da su i oni svoje motive temeljili u spolnoj orijentaciji žrtava. Prema hrvatskim stručnjacima za područje kaznenog prava (F. Bačić, Š. Pavlović., 2004.) mržnja je stanje visoke netolerancije. Svaki počinitelj koji počini kazneno djelo iz mržnje protiv osobe zbog kakvog njezinog obilježja, s obzirom na način kako je djelo počinio, pokazati će zapravo stupanj visoke netolerancije. Također, ne odnosi se pristup istraživanja okolnosti počinjenja kaznenog djela samo na mržnju, jer Kazneni zakon predviđa mogućnost počinjenja primjerice kaznenog djela teškog ubojstva iz osobito niskih pobuda. Najčešće se u sudskoj praksi nalazi ljubomora kao takva pobuda.Ni tada sudovi ne „mjere“ koliko je počinitelj bio ljubomoran, već utvrđuju okolnosti počinjenja djela, kao da su npr. počinitelji (žena i muškarac) radi održavanja nesmetanih seksualnih odnosa usmrtili jednog od njihovih supružnika.

Uzevši u obzir dosad provedene komparativne analize i to ponajviše od strane OSCE-a, možemo reći da je Hrvatska treća zemlja u svijetu poslije SAD-a i Kanade koja kao zločin iz mržnje prepoznaje svako kazneno djelo počinjeno na štetu neke osobe zbog kakvog njezinog obilježja.

Pravni tim će raditi na ispitivanju stvarnih promjena koje su uslijed takvog zakonskog uređenja nastale u praksi. U prvom redu, planira se provođenje istraživanja sudske prakse u razdoblju od 1998. do 2006. godine kako bi se utvrdilo na koji način su se sudovi nosili sa okolnošću da je protiv osobe počinjeno kazneno djelo zbog kakvog njezina obilježja (primjerice, ubojstva počinjena po osnovi spolne orijentacije, nacionalnosti ili vjerske pripadnosti, itd). Podaci dobiveni iz tog istraživanja poslužit će kao osnova za usporedbu i praćenje razvoja prakse i to u razdoblju od 2008. do 2013. godine.

Također, u suradnji sa Uredom za demokratske institucije (ODIHR) pri OSCE-u te Policijskom akademijom, Pravni tim sudjeluje u edukaciji policijskih službenika o prepoznavanju zločina iz mržnje, ostvarujući tako s policijom sve bolju suradnju.

Valja dodati da su potrebne još neke izmjene Kaznenog zakona, a to posebno u pogledu govora mržnje obuhvaćenog bićem kaznenog djela rasne i druge diskriminacije, za što se u praksi pokazalo da se ne može dokazati bez priznanja počinitelja. Istraživački rad u ovom području kao i daljnje propitivanje prakse pravosudnih tijela kroz podnošenje kaznenih prijava, Pravnom timu će svakako dati argumente za iniciranje daljnjih izmjena i dopuna.

Kazneno djelo tjelesne ozljede

Ovo djelo je relativno često spram osoba homoseksualne orijentacije, a često se nalazi u stjecaju s kaznenim djelom nasilničkog ponašanja ili nasilničkog ponašanja u obitelji. Kada je riječ o maloljetnim žrtvama tu se često radi o nasilničkom ponašanju od strane školskih vršnjaka koje rezultira različitim opsegom tjelesnih ozljeda.

Dosada se progon za kazneno djelo tjelesne ozljede poduzimao po privatnoj tužbi. Izmjene su obuhvatile i čl. 102. KZ-a, prema kojem se određuje da se ovo kazneno djelo progoni po privatnoj tužbi, osim ako nije počinjeno prema djetetu ili maloljetnoj osobi. Stoga će se nadalje progon protiv počinitelja kaznenog djela tjelesne ozljede prema djeci ili maloljetnim osobama poduzimati po službenoj dužnosti.

Kazneno djelo prijetnje

Ovo je najčešće kazneno djelo počinjeno protiv osoba homoseksualne orijentacije za koje Pravni tim dobiva dojave. Osoba koja je u pravilu poznata žrtvi prijeti da će iznijeti činjenicu o njezinoj spolnoj orijentaciji njenim roditeljima, bračnom drugu, poslodavcu ili da će to učiniti kroz sredstva javnog priopćavanja, odnosno posredstvom elektroničkih medija. U većini slučajeva počinitelj je bivši seksualni partner žrtve koji se želi osvetiti radi prekida veze ili pod svaku cijenu tu vezu želi zadržati. Kada je bivši seksualni partner počinitelj ne radi se o zločinu iz mržnje.

Dosada se postupak protiv počinitelja pokretao povodom prijedloga nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu, no s izmjenama KZ-a uređeno je da se za osnovni oblik kaznenog djela prijetnje (čl.129. st. 1. KZ) postupak pokreće po privatnoj tužbi. Postupak za kvalificirani oblik kaznenog djela prijetnje (čl. 129. st. 2. KZ), kada je riječ primjerice o prijetnji smrću, i dalje se pokreće po prijedlogu.

Kazneno djelo samovoljnog liječenja

Zakonodavac je učinio izmjenu čl. 241. KZ kojim se inkriminira kazneno djelo samovoljnog liječenja na način da je za ostvarenje toga djela dovoljno da liječnik drugoga liječi iako za to nema medicinskog opravdanja, pa da zbog toga bude kažnjen kaznom zatvora u trajanju od šest mjeseci do tri godine.

Liječnike koji su iskušavali liječenje homoseksualnosti raznim metodama u nekoliko slučajeva koje je Pravni tim imao prilike susresti, nije bilo moguće kazneno progoniti, jer bi u obzir dolazila primjena kaznenog djela nesavjesnog liječenja iz čl. 240. KZ. S obzirom da je to kazneno djelo s posljedicom, dakle traži se da zbog nepodesnih metoda liječenja pacijentu bude prouzročena šteta za zdravlje, nikad nije bilo moguće pokrenuti postupak protiv takvih liječnika.

Za kazneno djelo iz čl. 241. KZ progon se pokreće po službenoj dužnosti.

UZASNO BITNE STVARI! hvala Pravnom timu Iskoraka i Kontre.
VREME JE ZA PROMJENU SUDSKE PRAKSE.

Malena
Postovi: 982
Pridružen/a: 12 stu 2005 00:20

Post Postao/la Malena » 04 lis 2006 07:14

fala :)
drinkin' wine, killin' time, sittin' in the summer sun...

Avatar
FatalFemme
Postovi: 378
Pridružen/a: 04 stu 2005 12:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la FatalFemme » 04 lis 2006 08:01

oldicno!
napokon neke dobre vijesti i neki korak naprijed!
:)
~YOU HAVE TO DO STUFF THAT AVERAGE PEOPLE DONT UNDERSTAND, BECAUSE THOSE ARE THE ONLY GOOD THINGS~

Avatar
freeda
Postovi: 829
Pridružen/a: 02 stu 2005 14:06
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la freeda » 04 lis 2006 08:28

super! :)
malo po malo..glavno da se krece..samo da ne ostane sve na papiru.
back to where i never was

Avatar
nika
Postovi: 532
Pridružen/a: 02 stu 2005 08:45

Post Postao/la nika » 04 lis 2006 09:49

:) :) :) :) :) cvatem ko karfiol!!!
i znaam, znaam da je to zasad jos samo slovo na papiru jer nam je sudstvo u vecem dreku neg pravosudje, al mi svejedno dodje da zaplesem !!

nego.imam pitanje. ono kad ti netko veli "outat cu te na poslu ako ti..." nesto ne napravis. nebitno sta.
to sad spada pod kazneno djelo prijetnje. kaj nije to prije spadalo pod ucjenu? i zakaj mi se cini da je to imalo svoje uporiste samo ako je netko ucjenjivao za lovu/usliuge itd? nes opipljivo. tipa onaj manijak iz koji je ljudima dolazio na vrata, pratio ih itd.


zakaj mi se sad cini da ovaj gorenavedeni primjer:
"Osoba koja je u pravilu poznata žrtvi prijeti da će iznijeti činjenicu o njezinoj spolnoj orijentaciji njenim roditeljima, bračnom drugu, poslodavcu ili da će to učiniti kroz sredstva javnog priopćavanja, odnosno posredstvom elektroničkih medija."
...do sad nije niti postojao? :o
"..jedini lijek je uzeti jetru krastace, cvrsto je oviti oko vrata i pod svjetlom punog Mjeseca nag stati u bacvu ispunjenu ocima jegulja.."

Avatar
Ice
Postovi: 1158
Pridružen/a: 12 sij 2006 16:49
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Space

Post Postao/la Ice » 04 lis 2006 10:16

yeeeeeyyyyyy.....polako ali naprijed.... :)
My face radiates with after-glow
My pillow scented by you
A fragrance which haunts me
My room smells of the best sex
I
Covered in body prints and finger prints and you above me
Your name written indelibly upon my body in your genetic history

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 05 lis 2006 20:46

e da, izvor informacija: gay.hr, al sam bila toliko uzbudjena poradi teme da sam zametnula to dodat. mada, to i nije toliko bitno.
bitno da se dogadja!!!
zvir i bestimja.

Avatar
sedma_od_devet
Postovi: 111
Pridružen/a: 12 svi 2006 21:03
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na obali najzelenije rijeke

Post Postao/la sedma_od_devet » 07 lis 2006 14:33

zanimljivo i obećavajuće :)
Oblikom sam kaplja, sadržinom more.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 07 lis 2006 23:36

exactly :)
zvir i bestimja.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 08 lis 2006 02:22

ovo se dakle nastavlja na tematiku....za one koji zele znati vise i dobiti siru sliku...ovo je kljucan moment kad i zakaj bi se ovi zakoni mogli konacno i primjeniti...jer jebes zakone bez primjene.
drage cure..u ovome je kvaka:
(izvor: prof.dr.Rodin s Pravnog faxa, zagreb)


Prave, korjenite promjene, u pravosuđu nastupit će trenutkom hrvatskog članstva u EU. Naime, tada će sudovi (uključujući i prvostupanjske, dakle općinske sudove) morati izravno primijeniti europsko pravo, a za tumačenja europskog prava moći će se obratiti izravno Europskom sudu u Luksemburgu, bez da prije toga konzultiraju viši sud (županijski ili Vrhovni) u Hrvatskoj. Time se ruši sudačka hijerarhija, ali se time ne gubi suverenitet jer hrvatski sud je taj koji primijenjuje europsko pravo. Uostalom, to je proces koji se dogodio u svim zemljama članicama Unije

Upravo zbog te mogućnosti izravne primijene europskog prava kao i »zaobilaženja« nadređenih sudova u izravnom obraćanju Europskom sudu u Luksemburgu svaki će općinski sud u Hrvatskoj na neki način postati ravan Vrhovnom sudu.
ZAKAJ JE TO BITNO?????

Kod nas se stvari ponavljaju do besvijesti, a sudovi se ponašaju kao da je norma matematička formula.

STA TO U PRAKSI ZNACI???
naši suci u pravilu gledaju najniži primjenjivi akt, a ako ga nema onda su izgubljeni. Oni traže pravilo koje je tehnički najrazrađenije, a to su u praviLu niže pravne norme, zato što ga mogu mehanički primijeniti, ne trebaju ga interpretirati.

KONKRETNO: ak je cura silovana il neka lezbigej osoba izubijana radi toga kaj je, sudac nece sagledati kontekst price, zakaj se nekaj desilo - vec ce prekopirati slucajeve iz proslosti koji su mu najjednostavniji. Temelj zastite ljudskih, a time i lezbigej prava - Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava se također rijetko primijenjuje u praksi a domaći je suci ne žele ni citirati.

TO U PRAXI ZNACI DA SE NISTA NE MIJENJA. suci idu utabananim putevima i ne pomice se sudska praksa.

ZAKAJ JE ONDA BITNO OVO GORE NAVEDENO?
kada hrvatski sudovi postanu europskima (dakle, kad Hrvatska bude u EU) morati ce se drugačije ponašati, suci ce morati pravo više interpretirati a manje mehanički primijenjivati te će suci morati pratiti praksu Europskog suda. U slučaju da je ustaljena praksa i norma nacionalnog prava suprotna europskoj, i eventualnom tumačenju Europskoga suda, primijenjivat će se europska. kad Hrvatska postane članicom EU otvorit će se korpus prakse Europskog suda i to će pritisnuti suce najniže instance.



zato je drage cure ovo bitno. jer ce marva MORATI poceti primjenjivati zakone i prava koja imamo. zakoni su u nekoj drzavi najbitniji. jer jedino zakoni i sankcije stite od nasilja. nisu hrvati zlocestiji od recimo danaca, samo kaj danci imaju zakone koji se primjenjuju.
i to je kvaka.
i zato je uzasno bitno da pravni tim iskoraka pronadje primjere iz sudske prakse, pa kad krenemo s EU pregovarati o temeljnim ljudskim pravima, oni - hopla - ljudima u bruxellesu podnesu izvjesce o lezbigej populaciji.
pa onda malo stanu pregovori. pa nek se hrvatski politicki supci koje mi placamo malo zabrinu kome ce se rugat po saborima vredjajuci homosexualce. e tako se to radi. pa se nadam da ce iskorak to znat isfurat.
JER SAD JE VRIJEME. I TO SE ZOVE AKTIVIZAM. I TAK SE NAJEFIKASNIJE UTJECE NA ONE KOJI DONOSE ODLUKE:zaprijeti putem vecih faca pa postavljaj uvjete.
iskreno se nadam da ce decki i cure pravnog tima iskoristiti povoljne vremenske i politicke konstalacije.

Avatar
nika
Postovi: 532
Pridružen/a: 02 stu 2005 08:45

Post Postao/la nika » 09 lis 2006 10:25

:o marva je bila prava rijec.. :o sjetih se svih glupih, plitkih, neobrazovanih, povrsnih, lijenih i zatucanih sadaca koje smo sreli u zivotu! :o tko ce to natjerati da ukljuci mozak??
"..jedini lijek je uzeti jetru krastace, cvrsto je oviti oko vrata i pod svjetlom punog Mjeseca nag stati u bacvu ispunjenu ocima jegulja.."

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 09 lis 2006 20:08

my dear, natjerat ce ga kad prvi krelac odsjedi 10 godina u buksi! pa ce si drugi jaaako dobro promislit prije nego isprebija dva decka koja se drze za ruku. on doma u mizeriji svog bivanja moze i dalje mislit da su to blasfemicni pederski gadovi, moze mislit bas sve na ovom svijetu sto hoce, al nemre postupat u skladu sa svojim mislima jer ce ga zakon opizdit po glavi.

Avatar
nika
Postovi: 532
Pridružen/a: 02 stu 2005 08:45

Post Postao/la nika » 10 lis 2006 07:04

ea ne...tipfeler....mislih na suce!
sjetih se sutkinje koja nikad nij cula za mail, a za izgovaranje rijeci homoseksualnost joj je trebala psihicka priprema. :koza:
"..jedini lijek je uzeti jetru krastace, cvrsto je oviti oko vrata i pod svjetlom punog Mjeseca nag stati u bacvu ispunjenu ocima jegulja.."

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 10 lis 2006 18:57

a mozemo otici i na sam vrh naseg sustava pravde. nasoj fantasticnoj novoj ministrici pravosudja koja uredno izjavljuje kako ona ne zna za razliku izmedju trave i recimo kokaina, pa tako imamo "pravedan" sustav u kojem za joint dobijes vise zatvorske kazne nego ako godina silujes vlastito dijete! no comment. :x :x :x :x :x

sarajka20
Postovi: 41
Pridružen/a: 07 lis 2006 11:56

Post Postao/la sarajka20 » 10 lis 2006 20:32

nika je napisao/la:ea ne...tipfeler....mislih na suce!
sjetih se sutkinje koja nikad nij cula za mail, a za izgovaranje rijeci homoseksualnost joj je trebala psihicka priprema. :koza:
hahahaahah

jadan narod :eek:

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 11 lis 2006 23:36

ima lijek. lijek se zove batina. u civiliziranom svijetu to se rjesava sankcijama. bilo kome - dal pojedincu koji se ponasa ko marva il drzavi koja se ponasa ko skup primitivnih seljacina.
uvijek ima nacina. na balkanu ono se zove: strani pritisak. mi valjda jedino tak funkcioniramo:da dodje netko izvana i zapreti nam. bogami, u nas jedino tak ide :o
zvir i bestimja.

jasamocitam
Postovi: 448
Pridružen/a: 02 stu 2005 10:24

Post Postao/la jasamocitam » 12 lis 2006 09:04

moram priznati da se iz dana u dan sve vise slazem sa call me slut.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 12 lis 2006 21:10

moram priznati da mi se iz dana u dan sve vise svidja kaj pise i misli jasamocitam.
zvir i bestimja.

Avatar
nika
Postovi: 532
Pridružen/a: 02 stu 2005 08:45

Post Postao/la nika » 13 lis 2006 10:46

moram priznati da sam ja od pocetka tvrdila da biste se vas dve + lana zapravo sasvim lijepo slagale u zivo! :)
"..jedini lijek je uzeti jetru krastace, cvrsto je oviti oko vrata i pod svjetlom punog Mjeseca nag stati u bacvu ispunjenu ocima jegulja.."

Odgovorite