U mirovinu pod jednakim uvjetima.

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

noise
Postovi: 1465
Pridružen/a: 16 ruj 2006 00:43

Post Postao/la noise » 20 tra 2007 12:47

jasamocitam je napisao/la:e sad ne bi htjela ulaziti u to ko se s kime druzi jer se ne poznamo ali pretpostavljam da su svom krugu prijateljica mozda i nemas previse udanih zena s djecom koje su npr. trgovkinje u dioni, poljoprivrednice ili tekstilne radnice u herucu.
a upravo se o takvim zenama radi kojih je daleko veci broj nego menađerica, poduzetnica, znanstvenica ili mozda umjetnica koje zive bolje.
tu spominjes zene koje rade jako slabo placene poslove... i bilo bi zgodno znati dal' njihovi kolege trgovci i snajderi imaju vece place od njih...
a ako je tako, nepravda onda nije nista manja od one, ako npr. neka znanstvenica (u plivi npr.) ima manju placu od svojeg kolege.... bez obzira kako dobro ona zivjela od te place...
slika
I take pleasure in...

U trenutku kad sam poceo pisati ovu recenicu iskreno sam pomislio da imam nesto zanimljivo reci, kad ono, evo kamo to vodi.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 20 tra 2007 15:07

Ne radi se o tome da muskarci na istom radnom mjestu imaju vecu placu od zena, vec o tome da postoje zanimanja za koja se vecinom odlucuju zene kao i ona za koja se vecinom odlucuju muskarci.

Pa tako su na primjer trgovina, tekstilna industrija, nize medicinsko osoblje (sestre), knjigovodstvo, zanimanja za koja se pretezito odlucuju zene i u tim zanimanjima su place daleko nize nego u nekim drugim koja zahtjevaju istu strucnu spremu a pretezito ih rade muskarci.

Fakat to ne sprecava zene da se listom bace na poslove automehanicara, no ne kontam zasto se na primjer taj posao placa dva i pol puta vise nego posao krojacice ili trgovkinje?

Zasto u vecini restorana kuhari/ce zaradjuju manje nego konobari?

Ili, na primjer, u mnogim firmama postoje pozicije do kojih ako neka zena i dodje, ona mora barem duplo biti sposobnija od svojih kolega.
To je realnost koju je na svojoj kozi iskusila svaka iole ambicioznija zena koja ima vise od 10 godina staza...
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Zita

Post Postao/la Zita » 20 tra 2007 15:26

sorry stara ali postoji dosta zanimanja gdje zene rade isti posao, sa istim stupnjem obrazovanja kao muskarci a u prosjeku imaju 20% nizu placu
okej, ovo je vec za drugu temu no toga ima
Prema istraživanju grupe Selectio provedenom u zadnje dvije godine na uzorku od 10.000 ljudi žene s istim godinama staža i na istoj poziciji kao muškarci imaju 20 % manje plaće, dok menadžerica koja upravlja s više od 100 zaposlenika ima čak 40 % manju plaću od kolege na istoj dužnosti.
http://www.unicro.hr/?what=showcontent&insert_id=256
jasamocitam je napisao/la: cijela stvar je po meni krivo postavljena. nije poanta u tome hoce li netko raditi do 60. ili 65. godine vec jesu li spolovi ravnopravni.
a nisu.
dakle, ucinimo ih ravnopravnima. no oni su poceli samo od obaveza, a ne i od prava sto se tice spolne jednakosti.
za pocetak ako cemo vec raditi jednako dugo onda neka nam place budu jednake i sanse za napredovanje neka budu jednake.
:thumbup:

noise- ti si onda sretna zena ;)

Avatar
Version
Postovi: 181
Pridružen/a: 02 sij 2007 09:45
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Post Postao/la Version » 20 tra 2007 18:19

"
Pa nemaju baš uvijek u tome i je stvar....ja sam žena i nemam djecu....šta to znaci da bi trebala raditi dulje pet godina od moje kolegice koja ima dijete? :o "




:cry: :roftl:


negooooooooo????? naravno da ćemo radit do smrti! :D :D
baš me briga. ionako i sada jedva preživljavam, a kaj bu sa 65, mogu samo mislit...ak ne bum već u kanti na Mirogoju :ura:
bezveze...

Avatar
Version
Postovi: 181
Pridružen/a: 02 sij 2007 09:45
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Post Postao/la Version » 20 tra 2007 18:23

Zita je napisao/la:sorry stara ali postoji dosta zanimanja gdje zene rade isti posao, sa istim stupnjem obrazovanja kao muskarci a u prosjeku imaju 20% nizu placu
okej, ovo je vec za drugu temu no toga ima

potpisujem i bilježim se sa štovanjem.


Na kraju, ako je isti staž, zašto ne i ista plaća?! :?
bezveze...

Tam F
Postovi: 298
Pridružen/a: 17 sij 2006 20:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: sumrak ili zora

Post Postao/la Tam F » 23 tra 2007 19:24

ma čemu se vi čudite, pa živimo u muškom svijetu?!

a propos 65, ja na to računam od prvog dana,a gdje je još 2032!? Vjerojatno ću prije toga krepat...

pitanje za razmišljanje- je li bolje plaćena muška ili ženska prostitucija i da li oni imaju svodnike koji ih "organiziraju" i pobiru im utržak? :twisted:
mazohist & truba

Odgovorite