Preminula Semka Sokolović Bertok

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
swayka
Postovi: 3620
Pridružen/a: 11 stu 2005 13:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: tamo gdje je more i zabava

Preminula Semka Sokolović Bertok

Post Postao/la swayka » 06 ožu 2008 18:30

slika

zena mi je bila kraljica totalna - sa gustom bi se nasmijala kad bi je vidila u nekim serijama na tv...

ugl, preuzet sa jutarnji.hr
U srijedu navečer, kada je na Novoj TV emitirana prva epizoda serije “Vratit će se rode”, javnost još nije znala da je dan ranije u zagrebačkoj bolnici Rebro od posljedica moždanog udara preminula Semka Sokolović Bertok.

Glumica je, kako smo od nje navikli, nastupila u efektnoj epizodi, igrala je direktoricu škole kojoj sitni prevaranti pokušavaju uvaliti lažne parfeme.

Teta iz Bosanske Krupe

Njezin otresit, strog nastup bio je u zgodnom kontrapunktu s defenzivnim tonom srpskih zvijezda Dragana Bjelogrlića i Nikole Đurička: ogledale su se dvije glumačke generacije, obje dojmljive, no scena se ipak pamtila po Semki.

Upravo je u tome Semka Sokolović Bertok bila majstor: u nekoliko minuta ili sekundi usjekla bi se gledatelju u pamćenje jače nego glavni glumci. U komediji Rajka Grlića “U raljama života” igrala je tetu iz Bosanske Krupe tako sočno da smo zažalili što oko nje nije usredotočen cijeli film.

Malo je poznato da Semkina obitelj vuče podrijetlo od legendarnog Mehmed paše Sokolovića te da joj je i djed bio paša. Rođena Sarajka (22. 12. 1935.), koja se u mladosti bavila mačevanjem, u Zagrebu je upisala glumačku akademiju.

Impresionirala je dr. Branka Gavellu, postala njegov asistent i zaposlila se u Zagrebačkom dramskom kazalištu (poslije preimenovano po velikom redatelju). Premda je tamo ostvarila lijepu karijeru, javnost je golicalo nešto drugo: kako to da jedna glumica može odlično igrati šah (osam je puta bila prvak Hrvatske, a suprug joj je bio šahovski velemajstor Mario Bertok), bridž i poker? Po vlastitom priznanju, u kazalištu joj je bilo malo dosadno, jer su joj kolege sporo svladavale tekst: film je više odgovarao njezinu temperamentu.

Za redatelje nove generacije

Prve važne uloge zahvaljuje Fadilu Hadžiću, koji je u njoj prepoznao vrsnu karakternu glumicu. Ostvarila je fine vinjete u “Službenom položaju” (1964.), “Drugoj strani medalje” (1965.), “Protestu” (1967.) i “Divljim anđelima” (1969.), međutim, da smo tada imali malo ozbiljniju kinematografiju, Semka bi stasala u hrvatsku Thelmu Ritter. Njezino geslo kao da je bilo “nema gluposti, nema glumatanja”, zbog čega su je i prigrlili redatelji nove generacije, ponajprije Goran Marković, koji joj je u filmu “Majstori, majstori” povjerio prvu veliku filmsku ulogu.

Osamdesetih je postala puno važnija filmska glumica no što je bila prethodnih desetljeća: otkrile su je i televizijske serije, pa se ni nakon mirovine u Gavelli više nije mogla požaliti na nezaposlenost. Pogotovo stoga što su i nakon raspada Jugoslavije redovito stizale ponude iz Sarajeva, Beograda i Ljubljane.

Jedna od njih - u filmu “Kod amidže Idriza” (2005.) - osigurala joj je ulogu karijere. Danas bi joj se teško moglo dogoditi da se jedva probije u krug glumaca o kojima piše Filmska enciklopedija Leksikografskog zavoda, kao što je bio slučaj potkraj osamdesetih: bez njezina doprinosa filmovi cijele regije doimali bi se manje životno.

Zita

Post Postao/la Zita » 06 ožu 2008 18:41

bas steta..

Avatar
Hidden_soul
Devil in details
Postovi: 4982
Pridružen/a: 17 stu 2005 13:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: On stranger tides

Post Postao/la Hidden_soul » 06 ožu 2008 19:41

A bas sam je nesto spominjala neki dan...
Bas mi je zao, super ona meni bila.
"Allow me to lend a machete to your intellectual thicket..."

Avatar
WIRGINIA WOOLF
Postovi: 523
Pridružen/a: 09 srp 2007 17:49
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: black&white world...

Post Postao/la WIRGINIA WOOLF » 06 ožu 2008 20:19

šteta..bila mi je simpa..
Ne hodaj iza mene,možda te neću voditi.Ne hodaj ispred mene,možda te neću slijediti.Jednostavno hodaj kraj mene i budi mi prijatelj..

Avatar
come as you are
Postovi: 720
Pridružen/a: 17 stu 2007 20:26
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: zegej, s vremena na vrijeme bj i zd

Post Postao/la come as you are » 06 ožu 2008 21:10

a bas steta, zao mi je....bila je bas simpaticna

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 06 ožu 2008 23:41

I meni žao baš, sjajna je bila, beskrajno duhovita i iznimno zanimljiva žena.

agasta
new york city girl
Postovi: 912
Pridružen/a: 03 stu 2005 07:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: New York City(wishful thinking :( )

Post Postao/la agasta » 06 ožu 2008 23:58

steta. izvrsna glumica.
I am not a myth.

zoey
Postovi: 101
Pridružen/a: 14 sij 2008 11:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zoey » 07 ožu 2008 11:08

šmrc :( :( :cry: :cry:
Ako vegetarijanci toliko vole životinje, zašto im pojedu svu hranu?!

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Post Postao/la zenia » 07 ožu 2008 15:18

Šteta.. Žena je bila apsolutna kraljica..
Baš je nedavno bila serija naši i vaši..
Ona je tamo glumila..
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

noise
Postovi: 1465
Pridružen/a: 16 ruj 2006 00:43

Post Postao/la noise » 07 ožu 2008 16:30

bila mi je skroz cool... :(
slika
I take pleasure in...

U trenutku kad sam poceo pisati ovu recenicu iskreno sam pomislio da imam nesto zanimljivo reci, kad ono, evo kamo to vodi.

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 07 ožu 2008 16:49

....je :(
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

Avatar
freya
Postovi: 776
Pridružen/a: 21 sij 2008 23:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Post Postao/la freya » 08 ožu 2008 01:47

zena je bila prelegendarna.... R.I.P.... full mi je zal, jedna od rijetkih glumica u hrvata koje su valjale ....
i legendaro: "kolo sto se okrece"...
One good thing about music, when it hits you fell no pain

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 08 ožu 2008 12:03

kad je glumila bila je prirodna i jedna od rijetki zena i glumica koja bi te nasmijala a da nije izvodila grimase i budalu od sebe...otisla je jos jedna zvijezda naseg glumista,siromasnog dobrim glumcima..mostarko,sarajko,zagrepcanko..cila ex-juga te je voljela..nisu ti bili potrebni reflektori tvoj sjaj i tvoja gluma je bila sjajna..svemu dodje kraj,al tvoje lice i glumu,zapisali su filmovi...zvijezda bila si..to smo svi znali i osjetili bez pompi u novinama i raznoraznim medijima..tvoja gluma govorila je sve o tebi.. :(

Malena
Postovi: 982
Pridružen/a: 12 stu 2005 00:20

Post Postao/la Malena » 10 ožu 2008 15:18

a i sah je vrhunski igrala :)
mrak zena...
drinkin' wine, killin' time, sittin' in the summer sun...

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 20 ožu 2008 20:52

a obožavala bridge...

Odgovorite