špricomati

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
spark
Postovi: 428
Pridružen/a: 27 tra 2007 13:06

špricomati

Post Postao/la spark » 15 pro 2008 11:27

jel vama ovo normalno? :o

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page ... 13006.html

magnetne kartice su drek, mogu se ukrast, falsificirat i slično
i automati se mogu provalit
fakat ne kužim :eek:
meni to liči na akciju: dajmo da se drogiraju!
so long.

Zita

Post Postao/la Zita » 15 pro 2008 13:16

odlicna ideja!
apsolutno je podrzavam
ovo ti je akcija: ako vas vec nemremo skinut sa droge napravimo barem da smanjimo zarazne bolesti
tamo nema narkotika vec se iskljucivo radi o tome da se igla medu narkomanima ne dijeti te se tako sprijeci prijenos hepatitisa b i c te hiv-a
trebalo bi svugdje napravit takvu akciju

i danas se u svakoj ljekarni lako moze kupiti igla i sprica za 50 lipa sto ili neznaju ili ih je sram kupiti je pa to opet nisu radili vec su dijelili igle te koristili istu vise puta te doveli do visokog postotka zarazenih medju intravenoznih narkomanima

u svakom slucaju :thumbup:

spark
Postovi: 428
Pridružen/a: 27 tra 2007 13:06

Post Postao/la spark » 15 pro 2008 14:03

Zita je napisao/la: ovo ti je akcija: ako vas vec nemremo skinut sa droge napravimo barem da smanjimo zarazne bolesti
ali to je sistem liječenja posljedice a ne uzroka!
zar je glavni problem narkomanije širenje zaraznih bolesti?
ovako se još više potiče uzimanje droga, jer će opasti i taj strah od
zaraze, pa će biti još lakše i jednostavnije koristiti drogu.
ja to nikad ne bih podržala.
radije bih tu lovu koliko koštaju aparati uložila u prevenciju.
so long.

Avatar
roadkill
Postovi: 3338
Pridružen/a: 22 sij 2008 01:01

Post Postao/la roadkill » 15 pro 2008 14:18

spark je napisao/la: ovako se još više potiče uzimanje droga, jer će opasti i taj strah od
zaraze, pa će biti još lakše i jednostavnije koristiti drogu.
Jos nisam srela junkera kojeg je strah od zaraze sprijecio da se uroka.
Podrzavam.

To je kao da hiv pozitivnima ne dijelis kondome, jer eto "ne smijete se sexati". Pec to.
Narkomanija je prisutna, ne mozes je ignorirati. Onda mozemo slobodno uciniti i sve sto mozemo da umanjimo posljedice. :o A da treba odvojiti novac i za prevenciju, nije uopce upitno.

To sto mi je sprica dostupna, ne znaci da iznenada dobivam ludi poriv da se pocnem bosti.
bring your mind into my head...

Avatar
BlackJackie
Postovi: 142
Pridružen/a: 07 stu 2008 10:32

Post Postao/la BlackJackie » 15 pro 2008 14:56

Može ali recimo ako će pri izbacivanju šprice, osim računa biti isprintan popis mrtvih koji su se predozirali samo ove godine, i ako će na displayu špricomata umjesto reklama se nizati strahovito užasne fotke polumrtvih narkomana.

Tako čisto da daju do znanja korisnicima kakvim se sportom bave.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 15 pro 2008 15:11

spark je napisao/la:radije bih tu lovu koliko koštaju aparati uložila u prevenciju.
Bilo bi ti premalo da počistiš globalnu narkomafiju i, u skladu s tim, brojne svjetske vlade.

Zita

Post Postao/la Zita » 15 pro 2008 18:07

spark je napisao/la:
Zita je napisao/la: ovo ti je akcija: ako vas vec nemremo skinut sa droge napravimo barem da smanjimo zarazne bolesti
ali to je sistem liječenja posljedice a ne uzroka!
zar je glavni problem narkomanije širenje zaraznih bolesti?
ovako se još više potiče uzimanje droga, jer će opasti i taj strah od
zaraze, pa će biti još lakše i jednostavnije koristiti drogu.
ja to nikad ne bih podržala.
radije bih tu lovu koliko koštaju aparati uložila u prevenciju.
jako je lijepo idealisticno gledat na cijelu situaciju. u tom slucaju nitko se nebi drogirao, nitko nebi cugao, pusio, bio debeo, ruzan itd....
prevencija je propala u smislu da ne daje zadovoljavajuce rezultate. nije uspjela mada se za nju jos uvijek daje dosta love po cijelom svijetu
i kak je neka ovdje lijepo napisala-neznam nit ja niti jednog narkica koga ce bilokakva zaraza sprijeciti da uzme fix kad je u "fazi"
i okrenes li se vidjet ces da se za mnoge stvari lijece posljedice a ne uzrok jer je lakse, jednostavnije a nekad je jedino sto je moguce.
aparat kosta bijednih 10.000kn, tak da se ne radi o bandicevom tenku ili necem slicnom koji zahtjeva milijune i milijune kuna

i isplati se
pogledaj da ce jedan takav narkic skrivati svoju ovisnost, spavat bez zastite sa zenom, curom, deckom, vatevr i njoj isto prenjeti hiv il hepatitis, mozda ce ga prenjeti i svom djetetu...
mozda ce napravit sranje, zavrsit u bolnici na operacijskom stolu i zarazit bolnicko osoblje..a mozda ce ga ta osoba sa kojom je spavao dalje prenjeti nekom drugom ne znajuci za bolest i tako dalje...

cijena lijecenja tih bolesti svih tih ljudi koji su zarazeni na taj nacin, pa cak i cijena lijecenja doticnog narkomana, cijena bolovanja na kojem ce biti radi tih lijecenja te radi bolesti te kojekakve invalidske mirovine radi istog, socijalne pomoci itd su daleko skuplje od takvih aparata!
u svakom slucaju-isplativo

noise
Postovi: 1465
Pridružen/a: 16 ruj 2006 00:43

Post Postao/la noise » 15 pro 2008 18:37

apsolutno podrzavam...
slika
I take pleasure in...

U trenutku kad sam poceo pisati ovu recenicu iskreno sam pomislio da imam nesto zanimljivo reci, kad ono, evo kamo to vodi.

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 15 pro 2008 19:23

vec su se i prije koliko mi se cini u splitu dijelile ciste sprice, novitet su ti automati..ako je preventivno koliko toliko, zasto imati protiv..mozda najbolja utopija bi bila legalizirati droge pa iz poreza na njih placati zdravstvo..sto se nikad desit nece...

Avatar
roadkill
Postovi: 3338
Pridružen/a: 22 sij 2008 01:01

Post Postao/la roadkill » 15 pro 2008 19:31

Ameli je napisao/la:vec su se i prije koliko mi se cini u splitu dijelile ciste sprice
Dijele se i u Zd, sprice i kondomi. Umrla sam od smijeha/jada kad sam cula da najvise besplatnih kondoma pokupe ovi iz gradske uprave.
bring your mind into my head...

Avatar
Cirrocco
Postovi: 406
Pridružen/a: 11 vel 2008 20:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: srtangers world, looking for home..

Post Postao/la Cirrocco » 15 pro 2008 20:20

jedini zajeb tih aparata je sto vecina đankija je toliko urokana da im se neda ili nisu u stanju uopce uzet ponuđeno.. ali ideja je iznimno dobra..
i definitivno je besmisleno zavaravat se da ce se narkomanija sprjecit.. ne mogu se ljeciti uzroci.. uvjek ce postojat ljudi koji to jednostavno zele.. tako da je jedino rjesenje pokusat barem djelomicno sanirat neke od losih posljedica..
The meaning of life is not ending up dead with well preserved body but sliding in your grave sidewards worn out, out of breath and screaming: "holy shit what an ride!!!"

Scarlett
Postovi: 628
Pridružen/a: 14 stu 2006 23:41

Post Postao/la Scarlett » 15 pro 2008 21:28

ovo nit nije tema za raspravu u kontekstu jel to normalno/ispravno ili ne. relevantna istraživanja diljem svijeta dokazuju da špricomati (Syringe vending machines) smanjuju širenje HIVa, hepatitisa i ostalih zaraznih bolesti karakterističnih za iv narkomane. I na kraju smanjuju troškove liječenja. ma zita je sve fino napisala vidim.
in pills we trust

Avatar
roadkill
Postovi: 3338
Pridružen/a: 22 sij 2008 01:01

Post Postao/la roadkill » 15 pro 2008 21:41

Bitno da su novinari objektivni.

"Stižu ulični automati za drogiranje"

:o
bring your mind into my head...

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 15 pro 2008 23:13

mogu postaviti i koji u zg. tek toliko za suicidalne.
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

spark
Postovi: 428
Pridružen/a: 27 tra 2007 13:06

Post Postao/la spark » 16 pro 2008 01:36

Scarlett je napisao/la:ovo nit nije tema za raspravu u kontekstu jel to normalno/ispravno ili ne. relevantna istraživanja diljem svijeta dokazuju da špricomati (Syringe vending machines) smanjuju širenje HIVa, hepatitisa i ostalih zaraznih bolesti karakterističnih za iv narkomane. I na kraju smanjuju troškove liječenja. ma zita je sve fino napisala vidim.
da li ta istraživanja pokazuju da se takvim načinom smanjila upotreba droga ili broj narkomana? smanjuju se zarazne bolesti ali glavni problem i dalje ostaje isti, i neće se riješit saniranjem posljedica.
meni je neupitna poruka koja se na taj način šalje narkomanima a zvuči:ne možemo vam pomoći, al vam možemo olakšati. to je besmisleno.
da ne spominjem klince kojima će u napadima radoznalosti pasti na pamet da uzmu pribor iz špricomata
so long.

Scarlett
Postovi: 628
Pridružen/a: 14 stu 2006 23:41

Post Postao/la Scarlett » 16 pro 2008 11:43

ne, ta istraživanja nisu dokazala da se time smanjuje broj narkomana, zato to nisam niti napisala.
pokušaji da se ublaže posljedice drogiranja (dakle, zarazne bolesti) ne isključuju automatski da se radi i na prevenciji. al jebiga, kad ti prevencija očito ne šljaka, onda pokušavaš na razne druge načine ublažiti posljedice.
zdravstveni programi se ne bave uvijek prevencijom. uzmi recimo primjer HPV-a. prevencija znači da se radi na obrazovanju ljudi o seksualno prenosivim bolestima, upotrebi kondoma...bla bla. i za to se daju ogromni novci. naravno, to je potpuno ispravno. i kad bi ta prevencija savršeno radila, ne bi bilo HPVa. al, gle čuda, ima ga ko korova.
zato su neki pametni ljudi shvatili da treba početi raditi i na nečem drugom, pa su izumili cjepivo za HPV. koji je u ovom slučaju najveća nada u smislu smanjivanja zaraze.
edukacija definitivno nije baš najefikasnija. da je tako ne bi bilo ni debelih ni tlakaša ni alkoholočara bla bla. a cjepiva za narkomane zvuče kao SF.
zato simultani rad na prevenciji i posljedicama je najispravniji.
Jasnije??
Zadnja izmjena: Scarlett, dana/u 16 pro 2008 12:16, ukupno mijenjano 1 put.
in pills we trust

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la far out » 16 pro 2008 12:08

meni zvuci kao dobra ideja. bilo bi isto tako lijepo da uz taj automat bude odlagaliste za iskoristene šprice.

Odgovorite