Mesić protiv vjerskih simbola u državnim institucijama

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Mesić protiv vjerskih simbola u državnim institucijama

Post Postao/la tamara3 » 12 kol 2009 16:58

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... ijama.html

'Ne mogu u vojsci, u kojoj su i židovi i muslimani i katolici i protestanti i ateisti, biti javno izvješeni samo simboli jedne crkvene zajednice', rekao je predsjednik Mesić u intervjuu Hrvatskom radiju. Kamo god dolazim nalazim vjerske simbole. Vjerski simboli mogu biti samo u kapelama i kada su vjerske ceremonije. Vjerskim simbolima nema mjesta ne samo u vojsci, nego ni u kakvim državnim ustanovama, a mnoge općine drže te simbole. Crkva bi sama trebala reći da se to u laičkoj državi ne može. Vjerskih simbola ne bi trebalo biti u vojnim, policijskim i državnim objektima, gdje može biti grb i eventualno zastava. U euforičnoj situaciji na to se nije posebno gledalo, ali to treba provesti jer smo pravna država', rekao je Mesić.

Go Stipe :thumbup:.

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 12 kol 2009 17:01

da mogu, za cacu bi ga uzela :thumbup:

Avatar
sillmarien
Postovi: 650
Pridružen/a: 26 stu 2008 10:53
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Post Postao/la sillmarien » 12 kol 2009 17:14

aaaa jelda jelda!!?? :inlove: my hero!

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Post Postao/la alice » 12 kol 2009 20:51

STIPE, DA SAM STREJT I DA IMAM 50 GODINA JA BIH TE ŽENILA!
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 12 kol 2009 22:20

da bi rec rekel :thumbup:

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la far out » 12 kol 2009 23:32

:)

Avatar
freya
Postovi: 776
Pridružen/a: 21 sij 2008 23:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Post Postao/la freya » 13 kol 2009 00:54

car :bow:
One good thing about music, when it hits you fell no pain

Plague

Post Postao/la Plague » 13 kol 2009 05:15

:respekt:

Vec vidim kako ce ga HDZ razapet zbog ovog...

iwy
Postovi: 108
Pridružen/a: 30 ruj 2008 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: somewhere

Post Postao/la iwy » 13 kol 2009 17:31

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

FofL

Post Postao/la FofL » 13 kol 2009 18:01

Eto jedna od rijetkih pametnih stvari od njega... naravno, odmah su ga napali i sumnjam da će to proći, makar je čak vrlo logično obrazložio kako bi trebalo biti u pravednom društvu: ili svatko može izvjesiti svoje simbole kakve hoće, ili nitko.

No mislim da bi se treba(l)o baviti važnijim stvarima od toga gdje visi križ ili što god, i što se tiče položaja religije i što se tiče svega.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 13 kol 2009 22:53

mene je prenerazila cinjenica da na ulasku u jednu zagrebacku gimnaziju visi razapeti isus na krizu u skoro velicini 1:1. meni je to iskreno bilo strasno i neugodno. a sta ako nisam katolik?

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la sekica63 » 13 kol 2009 22:56

nikad mi vjerski simboli nisu smetali, jeste da je lijepo kad bi bili tamo gdje spadaju :)
ne ruši most, možda nas poveže

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 13 kol 2009 22:59

nemam problem da stoje tamo di bi trebali. al pobogu u jednoj gimnaziji? :o

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la sekica63 » 13 kol 2009 23:01

ma da slažem se, državne ustanove nisu baš primjerne za to, ali... :)
ne ruši most, možda nas poveže

Avatar
sillmarien
Postovi: 650
Pridružen/a: 26 stu 2008 10:53
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Post Postao/la sillmarien » 13 kol 2009 23:54

call_me_slut je napisao/la:mene je prenerazila cinjenica da na ulasku u jednu zagrebacku gimnaziju visi razapeti isus na krizu u skoro velicini 1:1. meni je to iskreno bilo strasno i neugodno. a sta ako nisam katolik?
e sad bi ti katolici rekli: ali ti živiš u katoličkoj državi. mi smo većina i baš nam je super. ako imaš drugačije mišljenje zadrži ga za sebe. kako ti točno smeta jedan križ na zidu? i sl.

cijelu večer čitam takve komentare :(

Avatar
calypso
Postovi: 586
Pridružen/a: 23 lip 2007 20:21
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la calypso » 14 kol 2009 05:27

Ma Stipe je kao vino: Sto stariji,to bolji! :D :D
"The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes, but in having new eyes."

FOR ONE HUMAN BEING TO LOVE ANOTHER,THAT IS PERHAPS THE MOST DIFFICULT OF ALL OUR TASKS...THE WORK FOR WHICH ALL OTHER WORK IS BUT PREPARATION

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 14 kol 2009 08:50

sillmarien je napisao/la:
call_me_slut je napisao/la:mene je prenerazila cinjenica da na ulasku u jednu zagrebacku gimnaziju visi razapeti isus na krizu u skoro velicini 1:1. meni je to iskreno bilo strasno i neugodno. a sta ako nisam katolik?
e sad bi ti katolici rekli: ali ti živiš u katoličkoj državi. mi smo većina i baš nam je super. ako imaš drugačije mišljenje zadrži ga za sebe. kako ti točno smeta jedan križ na zidu? i sl.

cijelu večer čitam takve komentare :(
Da, puni su portali takvih komentara i već mi je od toga zlo. Meni je to isticanje križina posvuda indikator nekakve vrste, ne znam... pa čak primitivizma. Naročito zato što je crkva u rvata (a i ne samo tu) jedna kriminalna organizacija, a ovo je po uređenju nekakva sekularna država. Prema tome vjerski simboli trebaju ić tam di im je mjesto, u crkve ili privatne prostore.
Sviđa mi se što je Stipe reko kolko im love ide iz proračuna, ali ne znam zašto je o tome progovorio tek sad, vjerojatno zato što su mu ozbiljnije stali na žulj.

Jedino se bojim da će hebrang i njemu slični to debelo iskoristiti u kampanji pokušavajući pridobiti tu katoličku većinu koja ne želi povratak "u komunizam" i kojoj bi micanje križeva jako smetalo. A rvati se vole paliti na takve stvari, pa ne znam zapravo je li ovo dugoročno baš dobar potez.

Avatar
Uliana
Postovi: 1325
Pridružen/a: 21 pro 2008 19:47
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la Uliana » 14 kol 2009 19:10

`bogami`Mesić mi postaje sipatičan..vrlo

ej, a kaj mislite, da li su Mesić i Čačić glumili kad su plakali na Savkinom sprovodu? :)
Idem trenutak samo, popravit šminku malo!!

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 14 kol 2009 21:12

Ne da je dugoročno dobar potez, nego je esencijalan potez.

Mi smo u ovome specifični... Nakon toliko supresije religije, došlo je vrijeme njene prevelike ekspresije, no ne zbog pravih vjerskih osjećaja, nego čisto zato što je prije bila zabranjeno voće. Nešto smo poput Medicija, samo bez novaca - radimo to uglavnom iz krivnje. Nismo pravi vjernici, pa to kompenziramo gradnjom crkava i isticanjem ogromnih križeva na prsima i po sobama, kao što su Medici financirali crkvenu ikonografiju kako bi se spasili pakla i vječnog micanja prstiju kao da novce broje (kako je Dante predodredio bankarima :P ).

Te supresije nije bilo u zapadnim zemljama (SAD je izuzetak, ne zbog supresije, nego drugih okolnosti), zato su tamo stvari malo drukčije, i razumnije.

Kažem da je micanje križeva iz škola esencijalno, i iako postoje komentari "što to nekome smeta" - ne, ne smeta u najužem smislu riječi, no simbolika je moćna stvar i od početka te usmjerava.

Ne postoji dijete kršćanin, postoji dijete roditelja kršćana. Isto tako ne postoji dijete musliman, ni dijete hinduist, samo djeca takvih roditelja. Svi smo rođeni kao ateisti, okolina je ono što nas uvjeri u postojanje višeg bića. Tako da, kada dijete gleda u križ svaki dan u svojoj školi, taj ga simbol uvjerava da je tu, istinit, prisutan, nema dijete baš pravu šansu sagledati stvari objektivno.

Nije fer prilika. Da pustimo djecu da odrastu bez vjerskog utjecaja do vremena kada mogu sami odlučiti, bilo bi puno, puno manje vjernika.

Dijete je (pogotovo do treće godine) genetički programirano da vjeruje roditeljima i okolini. To je ono što ga sprečava da gurne ruku u utičnicu ili skoči kroz prozor, tj. donosi preživljavanje, ali donosi i ovakve pošasti kao što su pogrešna uvjerenja.

Možda je se micanje križeva iz institucija čini kao mala stvar, no nije - daje jasnu poruku da religija treba ostati u kući i da nije opće, nego osobno uvjerenje.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 14 kol 2009 21:20

Okej, možemo to i tako gledati :), no ne misliš li da bi to moglo ojačati konzervativne desničare na izborima i da budu općenito glasniji? To je samo moj dojam koji sam stekla temeljem drugog dojma o rastućem valu nazadnjaštva i općeg tupila u kombinaciji s primitivizmom...

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 14 kol 2009 21:29

Da, normalno da će ojačati. No to me nimalo ne brine.

Imam osjećaj da ti dosta stvari uzimaš gorčinom... Znam da si ispred vremena i da ti ovakve stvari smetaju, no neće se brzo promijeniti i tako samo sebi škodiš. Kind of znam kako ti je, ja sam sve uzimala s dosta ljutnje i gorčine.

Stvari se neće brzo promijeniti. Za svaku ovakvu promjenu potreban je doslovno preodgoj, doslovno nova generacija kod koje će se eliminirati takva štetna razmišljanja. Promjene dolaze samo s razvojem edukacije i tehnologije.

OK, neće nama još dugo biti ugodno, no mi smo ti koji se moramo boriti za promjene u sadašnjem edukacijskom sustavu, za promjene načina informiranja itd. Recimo, kada se dijete vrati s vjeronauka, ako je već prisiljeno ići na vjeronauk, neka se vrati na kvalitetan sat biologije u kojem će se kvalitetno i po najvišim standardima poučavati evolucija. Neka nedjeljom poslije tih religijskih emisija puštaju na HRT-u Dawkinsove i Attenbergove dokumentarce. Samo u takvim stvarima nam je spas.

(napomena: Samo 14% Hrvata vjeruje u evoluciju, što je još gore, manje od 30% studenata PMF-a vjeruje u evoluciju.)
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 14 kol 2009 21:32

Pa, nije gorčina nego postajem skeptik bez vjere u 'rvate, a ne osjećam se kao da ovamo pripadam, a to zna zažuljati.

Avatar
sillmarien
Postovi: 650
Pridružen/a: 26 stu 2008 10:53
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Post Postao/la sillmarien » 14 kol 2009 22:12

sul. je napisao/la:napomena: Samo 14% Hrvata vjeruje u evoluciju, što je još gore, manje od 30% studenata PMF-a vjeruje u evoluciju.
how the fuck is this possible? but then again.. :roll: :(

i sasvim se slažem s onim da nema djece vjernika nego postoje djeca roditelja vjernika. zato mi je i naziv vjeronauka kao "izbornog" predmeta svojevrsni oksimoron :o (naravno, mislim za djecu roditelja katolika)

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 14 kol 2009 22:18

sul. je napisao/la: i Attenbergove dokumentarce....hmmmm hello chancellor :D :D :D
(napomena: Samo 14% Hrvata vjeruje u evoluciju, što je još gore, manje od 30% studenata PMF-a vjeruje u evoluciju.)
ovo je za ubit se...pazi VJEROVATI u evoluciju...hrvati ne vjeruju!!!! U EVOLUCIJU....to ko da ne vjeruju da je zemlja okrugla. doslovno.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 16 kol 2009 03:44

Razlog što ovo pišem u četiri i pol ujutro jest što me vlastiti "14% podatak," tj. nemogućnost da se sjetim gdje sam ga pokupila, muči k'o Is'sa :D već dvije noći.

Anyway, sjetila sam se. Vidjela sam u dokumentarcu Billa Mahlera da je Hrvatska bila tek nešto iznad SAD-a, a SAD je bio negdje oko 14%.

Pa malo kopanja, nađem tu originalnu studiju iz koje je Mahler izvukao svoje podatke, gdje rezultati izgledaju ovako (za tvrdnju "ljudi su se razvili iz prije postojećih oblika životinja"):

slika

Kaže u pratećem tekstu: In the U.S., only 14 percent of adults thought that evolution was "definitely true," while about a third firmly rejected the idea.

Sada, ako je SAD na ovoj tablici 14%... Meni se ne čini tako, no vjerojatno su gradirali odgovore sa sigurnošću od 1 do 5, i trebali su izraditi tablicu u finom grayscale-u, pa bi se vidjelo da je samo malo više u ljudi u Hrvatskoj apsolutno sigurno u evoluciju nego u SAD-u.

Ipak moj podatak nije bio daleko :)
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
sillmarien
Postovi: 650
Pridružen/a: 26 stu 2008 10:53
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Post Postao/la sillmarien » 16 kol 2009 15:22

baš si se potrudila :) appreciated ;)



i btw http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... acija.html


mesić :inlove:

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 16 kol 2009 17:09

covik legenda..nego osluskujem po kaficima i na javnim mjestima vecinom su na strani Mesice, zbilja ne razumim di su ti (dobro znam za neke) veliki vjernici koji su kontra M., al ovako kad osluskujes ljude izmedju sebe, vecina pljuje po crkvi ( ne po vjeri nego po crkvenjacima i samoj crkvi) ..ono ka za javnost: ja san vjernik idjen u crkvu, al nasamo: mah, lopovi.. :D

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la sekica63 » 16 kol 2009 20:07

svaka čast čovjeku... kad nebi volila žene... mogla bi ga i poželjet :!:
ne ruši most, možda nas poveže

Avatar
angeL_Lady
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 srp 2009 21:55
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: daLmacija ;-)

Post Postao/la angeL_Lady » 17 kol 2009 19:50

Da, da.. a nije mu prije smetalo, dok ga nisu prozvali veleizdajnikom, itd.. pa je Stipica isao malo razmisljat, na koji ce im nacin zapaprit hehe, i eto uspio je :) .. ali iako se slazem s tim, to ce ipak ostat samo na rijecima, jer u ovom svijetu, u svemu, vlada odluka vecine, tako da, Stipe, ubrzo ti je gotov mandat, uzivaj u mirovini LOL..

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Post Postao/la Kroacija » 18 kol 2009 23:46

Mene samo zanima sto je to mesica najednom tako jako ugrizlo za guzicu da godinama kurcem u vezi niceg nije mrdnuo a sad trazi dlaku u jajetu.

Odgovorite