Dizanje cijena goriva

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Dizanje cijena goriva

Post Postao/la tamara3 » 18 kol 2009 17:08

Oke, benzin je opet poskupio, i to za pola kune, unatoč tome što je cijena barela ispod 60 USD. Onda sad slušam u vijestima "zabrinute autoprijevoznike", odnosno nekakvog metiljavog tipa koji drhtavim glasom kao da mu je netko spalio kuću i pobio cijelu familiju govori kako "će se danas sastati i dogovoriti o korekciji cijena" :o, a priča se, ofkors, i o poskupljenju svega ostalog i tako dalje.

E sad, budući da su već svi pomalo vršili "korekcije" kad je INA onomad dizala cijene u nebesa, ali nikad kad su cijene pale na skoro 6 i nekaj sitno kuna za Eurosuper 95, na primjer.
Može li mi netko ovo objasniti? Drže li nas zbilja potpunim idiotima ili sam ja glupa pa ništa ne shvaćam?

swayka
Postovi: 3620
Pridružen/a: 11 stu 2005 13:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: tamo gdje je more i zabava

Post Postao/la swayka » 18 kol 2009 18:01

evo jedan pametan komentar na ovu temu preuzet sa drugog foruma:

formula glasi: u minusu smo 2 mlrd kn, kradi što (i koliko) možeš, ionako će sve glupi narod platiti..

Zita

Post Postao/la Zita » 18 kol 2009 18:38

bilo je za ocekivati, bez obzira sto glupa kokos suzana prica
povisi pdv za 1% cijene rastu za barem 5%
gorivo je poraslo 50 lipa i radi toga ce porasti cijene prehrambenih artikala, prijevoza, komunalnih usluga i svega sto ima ikakve veze sa gorivom i koristenjem toga

mozda krmaca a i ostali krmci iz hadezeja shvate da je to najgluplja stvar koju su napravili pa se kolektivno (daj boze) eutanaziraju

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la sekica63 » 18 kol 2009 18:59

da da kao i kod nas u Sloveniji, kad poskupi gorivo, logično i sve ostale trošarine poskupe,

još kad mi izjave, da pa nismo u Sloveniji najskupli sa gorivom, pa one fore ima i skupleg goriva u evropi... pa ok. dajte nam evropsku platu, ane cjene evropske plate albanske :)
ne ruši most, možda nas poveže

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 18 kol 2009 20:10

triba manjak od prosle godine nadoknadit, negdi san citala da nisu dizali cijene za proslu kad je barel isa gori..eto pa opet, "ka" pametuju, kad je barel doli, oni dizu gori..Boga mi budale na celu tvrtki, drzave i svega, a mi jos vece..lud, zbunjen..pomalo postajes nenormala :roll:

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Re: Dizanje cijena goriva

Post Postao/la lana » 19 kol 2009 07:11

tamara3 je napisao/la: Drže li nas zbilja potpunim idiotima ili sam ja glupa pa ništa ne shvaćam?
yes, dear. drze nas potpunim idiotima i moram priznati da im dosta dobro ide!

Zita

Post Postao/la Zita » 19 kol 2009 09:01

uvjerena sam da bi, kad bi do rujna cijene skocile do 10 kuna, svi dalje normalno kupovali gorivo, negodovali u sebi ili medju drustvom i nitko nebi napravio nista po tom pitanju

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 19 kol 2009 11:13

citam u novinama kako se ovi iz vlade izvlace da nisu znali za dizanje cijena, a 50% ide u drz.pror., neznam dal je to tocno, al sto ga lazu, cila "patologija"..

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Dizanje cijena goriva

Post Postao/la Pi » 19 kol 2009 13:59

tamara3 je napisao/la:Drže li nas zbilja potpunim idiotima ili sam ja glupa pa ništa ne shvaćam?
Vjerojatno za nas vrijedi oboje. Kao i za Vladu. Naime, stanje se može opisati samo jednom riječju: kaos.

Imaš zakon, tj. formulu za izračunavanje cijene goriva. Logično, svi bismo trebali lako pretpostaviti kako će se cijene kretati u budućnosti, i kako će to utjecati na ostale cijene. Čim ne možemo predvidjeti, a forumulu imamo, i sve nas iznenađuje, znači da smo u kaosu - točnije, da ne znamo sve što trebamo znati u sadašnjosti. Ne mi, nego Vlada koja bi ti trebala znati. Logično je da smo mi neinformirani i da ne možemo znati što se događa.

Ne radi se samo o gorivu, nego o svim potezima vezanima uz ekonomiju. Ovo je jedan veliki, j**** kaos.

Chaos is apparent unpredictability within the framework of a totally predictable system, which is determined by a simple law. A simple law relates present to the future, but in order to understand what the future is, we have to know the present. We always make mistakes in determining the present. These mistakes can be very very small, infinite decimal, negligible to the man in the street, and even to the scientist until a few years ago, but these errors that we make are amplified at the fenomenal rate, of such a rate that makes the whole apparatus of predicting the future virtually useless.

(priznajem, na BBC R4 sam slučajno čula nekakav intervju o teoriji kaosa, i to se poklopilo sa razmišljanjem o dotičnoj temi)
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 19 kol 2009 14:13

Oke, pročitala sam ovo jedno 12x, ošo mi čip od vrućine.

Pitanje je, moje: Zašto "We always make mistakes in determining the present"? Kako?

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 19 kol 2009 14:20

Neznanje.

Ne znamo faktore koji određuju sadašnjost. Parametre, ako hoćeš.

Ovo je kao meteorologija. Možeš predvidjeti vrijeme, imaš formulu za to, ali ćeš vrlo često zeznuti jer si zaboravio da možda promjena temperature na Atlantiku za 0,1 stupanj utječe na to vrijeme. Pa se ta greška amplificira u obilku tvog iznenađujućeg rezultata.

Hoću reći, znamo jako malo o financijskoj priči iza pojedinih poteza vlade, zato nas iznenađuju i posljedice. A prema priči, Vlada je trebala znati nakon svojih poteza da će doći do dizanja cijene goriva, unatoč utvrđenoj formuli, no nisu uzeli u obzir savjete i saznanja drugih zemalja, normalno, i sada im je kao iznenađujuće što su cijene otišle gore, kao i nama.

Čisto neznanje, čisto ignoriranje = totalni kaos. Totalna nepredvidivost.

Zato uvijek velim da je neznanje najopasnije postojeće oružje.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Post Postao/la alice » 19 kol 2009 16:13

ljudi dragi .... odgovor je vrlo jednostavan- pošto su raznorazni trgovački lanci (ližući dupe suzani, a tajno se dogovarajući s njom i inom) obećali glupom narodu da neće dizati cijene - sad će ina poskupiti gorivo, prijevoznici (AKO!!) će dizati cijene , taj manji dio će prvospomenuti trgovački lanci ugraditi u cijene svojih proizvoda te istodobno pod izlikom povišenih cijena goriva i prijevoznika duplo dizati cijene proizvoda,a narod će to sve fino da plati. i ne, neće reći da su duplo digli cijene (pokrivajući i povišene cijene prijevoza i 1% pdv-a te, naravno, pokrivajući i ekstra profit) zapravo, vi to ni nećete primjetiti -jerbo, za razliku od DM-a (kojeg moram javno pohvaliti) ni jedan od tih trgovačkih lanaca vam neće ispod svake cijene printati informaciju kad je zadnji puta cijena svakog proizvoda bila povećana.
BRAVO DM!
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Zita

Post Postao/la Zita » 19 kol 2009 17:58

hm..pa mozda zato sto dm vec sada ima oko 20 ili vise % vece cijene od drugih :D

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Post Postao/la alice » 19 kol 2009 19:14

Zita je napisao/la:hm..pa mozda zato sto dm vec sada ima oko 20 ili vise % vece cijene od drugih :D
ALI volim ferplej- pokaži kad su cijene zadnji puta 'korigirane'. i ne bih se baš u potpunosti složila... enivej- ferplej! :)
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 19 kol 2009 19:30

u ovoj drzavi nema ferplej, ima samo "trenutak" kad ce..

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: Dizanje cijena goriva

Post Postao/la ticklebook » 19 kol 2009 19:40

lana je napisao/la:
tamara3 je napisao/la: Drže li nas zbilja potpunim idiotima ili sam ja glupa pa ništa ne shvaćam?
yes, dear. drze nas potpunim idiotima i moram priznati da im dosta dobro ide!
Pa da. Valjda su svi presretni što bar ne voze na par-nepar. Ili na bonove. :angry:
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Zita

Post Postao/la Zita » 19 kol 2009 19:51

alice je napisao/la:
Zita je napisao/la:hm..pa mozda zato sto dm vec sada ima oko 20 ili vise % vece cijene od drugih :D
ALI volim ferplej- pokaži kad su cijene zadnji puta 'korigirane'. i ne bih se baš u potpunosti složila... enivej- ferplej! :)
ne volim dm i ne ulazim u njega pa ti nemrem pokazati :D
enivej...nebitno ;)

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Re: Dizanje cijena goriva

Post Postao/la call_me_not » 19 kol 2009 23:56

sul. je napisao/la:
tamara3 je napisao/la:Drže li nas zbilja potpunim idiotima ili sam ja glupa pa ništa ne shvaćam?
Vjerojatno za nas vrijedi oboje. Kao i za Vladu. Naime, stanje se može opisati samo jednom riječju: kaos.

Imaš zakon, tj. formulu za izračunavanje cijene goriva. Logično, svi bismo trebali lako pretpostaviti kako će se cijene kretati u budućnosti, i kako će to utjecati na ostale cijene. Čim ne možemo predvidjeti, a forumulu imamo, i sve nas iznenađuje, znači da smo u kaosu - točnije, da ne znamo sve što trebamo znati u sadašnjosti. Ne mi, nego Vlada koja bi ti trebala znati. Logično je da smo mi neinformirani i da ne možemo znati što se događa.

Ne radi se samo o gorivu, nego o svim potezima vezanima uz ekonomiju. Ovo je jedan veliki, j**** kaos.

Chaos is apparent unpredictability within the framework of a totally predictable system, which is determined by a simple law. A simple law relates present to the future, but in order to understand what the future is, we have to know the present. We always make mistakes in determining the present. These mistakes can be very very small, infinite decimal, negligible to the man in the street, and even to the scientist until a few years ago, but these errors that we make are amplified at the fenomenal rate, of such a rate that makes the whole apparatus of predicting the future virtually useless.

(priznajem, na BBC R4 sam slučajno čula nekakav intervju o teoriji kaosa, i to se poklopilo sa razmišljanjem o dotičnoj temi)
bilo bi sjajno da je ovo istina :) to bi podrazumijevalo da su ljudi istinski racionalni. na zalost, ni financijsko trziste tak ne funkcionira. dapace. u suprotnom bi netko mnogo organiziraniji od nas skuzio i predvidio sve.

agasta
new york city girl
Postovi: 912
Pridružen/a: 03 stu 2005 07:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: New York City(wishful thinking :( )

Post Postao/la agasta » 20 kol 2009 12:46

ja bi samo htjela reci: alternativna goriva. ili potpuni bojkot voznje.
da li se vozili na par-nepar ili bonove, isto je. jer ni sada se ne sjeda u auto kad god se nekom sprdne.
ugradite plin, i vozite duplo jeftinije, a k tome i ne gadite planetu toliko.
a to da smo svi glupe ovce koje hodaju kud nas majmuni usmjerili, jesmo, i bit cemo, i ostat cemo takvi, jer kukamo a nista ne poduzimamo protiv toga.
I am not a myth.

Zita

Post Postao/la Zita » 20 kol 2009 13:04

i kad svi ugrade plin onda ce i on poskupiti do amena
toj igri nema kraja..

agasta
new york city girl
Postovi: 912
Pridružen/a: 03 stu 2005 07:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: New York City(wishful thinking :( )

Post Postao/la agasta » 20 kol 2009 13:39

pa nije bas tako. jako jako puno ljudi vozi na plin, i jos uvijek je 4 kune, a ne 8, i kad ide poskupljenje, ne poskupi do neba, vec poskupi za 2-3 lipe.
ali, da, toj igri nema kraja, a predvodnici te igre su krivi ljudi. i ponajvise, prestari.
I am not a myth.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 20 kol 2009 15:02

Kakve veze godine imaju s tim što je netko korumpiran, pokvaren ili naprosto zao i diže mu se na moć? Baš nikakve.

agasta
new york city girl
Postovi: 912
Pridružen/a: 03 stu 2005 07:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: New York City(wishful thinking :( )

Post Postao/la agasta » 21 kol 2009 01:48

bas nikakve veze nema s time sto nam je 90% sabora iznad 50-60 godina. ama bas nikakve veze.
I am not a myth.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 21 kol 2009 08:01

Ne, nema. Glad za moći i pohlepa nisu rezervirani samo za tu dobnu skupinu.

agasta
new york city girl
Postovi: 912
Pridružen/a: 03 stu 2005 07:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: New York City(wishful thinking :( )

Post Postao/la agasta » 21 kol 2009 09:27

ali svejedno je u saboru gerijatrija, koja vodi jako mladu drzavu. ja sam se na to referirala. a i ne mozemo znati kako bi bilo da mladi ljudi sjede u saboru i vode drzavu, jer se to nikada nije jos desilo. ne zelim skakat pred rudo sa zakljuccima necega sto je u ovoj drzavi nemoguce da se desi.
I am not a myth.

Zita

Post Postao/la Zita » 21 kol 2009 10:04

pa na mladima je da naprave nesto od sebe i da se dovedu do sabora sa svojim obrazovanjem, djelima i razmisljanjima
nitko im to ne brani

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 21 kol 2009 14:03

da....u mladezi hdz je zbilja spas...eto oni su mladi :D

Zita

Post Postao/la Zita » 21 kol 2009 17:24

"Ina predlaže uvođenje različitih cijena goriva u različitm dijelovima Hrvatske"

ma da nebi!

Avatar
come as you are
Postovi: 720
Pridružen/a: 17 stu 2007 20:26
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: zegej, s vremena na vrijeme bj i zd

Post Postao/la come as you are » 21 kol 2009 20:20

Zita je napisao/la:"Ina predlaže uvođenje različitih cijena goriva u različitm dijelovima Hrvatske"

ma da nebi!
na koju to foru?
koji bi to uvjeti odredivali gdje ce se voziti jeftinije, a gdje skuplje?
Where words fail, music speaks.

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 23 kol 2009 09:04

i tu je opet problem u vladi koja po litri benzina (bilo kojeg) ubire, cini mi se, oko 2/3 (i taj se postotak stalno pomalo povecava), a neprestano apelira na inu da smanji cijene. pa nek oni smanje namete koje ubiru pa ce se smanjivat i cijena benzina. ali that would be the day! te cijene kod nas ionako gotovo nikad ne prate zbivanja na svjetskom trzistu nafte.

Odgovorite