Trebaju li pušači i debeli plaćati skuplje zdravstvo?

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Trebaju li pušači i debeli plaćati skuplje zdravstvo?

Post Postao/la tamara3 » 03 stu 2009 22:12

http://www.jutarnji.hr/trebaju-li-pusac ... o-/331309/

Zdravstveni sustav u Hrvatskoj, ali i u Europi počiva na solidarnosti zdravih i bolesnih. No je li to pravedno i trebaju li zdravi i bolesni jednako participirati u troškovima?

Zita

Post Postao/la Zita » 03 stu 2009 22:24

ufff
vrlo kompleksno pitanje
ako sam dobro shvatila (nisam jos procitala taj clanak) u americi postoje privatna osiguranja i ljudi radi pusenja i debljine placaju vise ili tocnije-nisu osigurani

u jednu ruku kad bi se takvo nesto slozilo vjerojatno bi vise ljudi pazilo na zdravlje dok opet u drugu ruku zasto da se radi takva razlika
kao 1 sigurno nece ostat "vise novaca" jer ce to nasa gamad pokrast pa mi to nemre biti dobar argument za naplacivanje vise za zdravstvene usluge
2. neki pusaci i debeli ce imat zdravstvene tegobe koje su tzv jeftinije od onih koje ce imat netko sa leukemijom ili nekim karcinomom koji nije uzrokovan "nepozeljnim ponasanjem"

kakvo iskustvo imam bojim se da bi to mogao biti novi korak u nasem dragom nam hzzou. obicno sve stvari vezane uz zdravstvo prvo saznaju novinari pa tek onda zdr. djelatnici

enivej, nisam za to. vise sam za smanjenje nepotrebne birokracije i zdravstvo ce nam "cvjetat"

i umjesto da se okrecemo prema apsolutno neuspjesnom americkom modelu zdravstvene zastite mogli bi se okrenut kanadskom, engleskom itd

Avatar
Nyx
Postovi: 182
Pridružen/a: 25 lis 2009 22:35
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Nyx » 03 stu 2009 22:33

Pusaci vec placaju.Nisu bezveze tolko cigarete poskupile.To bi bila i diskriminacija.Takodjer nemaju svi debeli i svi pusaci iste zdravstvene probleme,cijena lijecenja varira.

Zita

Post Postao/la Zita » 03 stu 2009 22:40

procitah clanak pa da se nadovezem:
-laz je da se drzava nesmije uplitati. drzavi, tocnije pojedincima na vlasti i njihovim strankama je tobako industrija davala pun k* novaca da bi dosli gdje jesu i jasno da ih kao takve nece dirati. uostalom bili bi i idioti kad bi grizli ruku koja ih hrani
-za vecinu bolesti nije bitno samo ponasanje vec i nasljede stoga kada cemo doci do toga da radi nasljeda izgubis pravo na zdr. osiguranje
-kad bi se radila takva razlika otvorila bi se pandorina kutija u smislu da bi hzzo ili neki drugi pruzatelj osiguranja nasao papire da ste u srednjoj skoli zapalili jednu cigaretu i taj cin okrivili za sve vase zdravstene smetnje te vam mogu ukinut-srezat zdr.osiguranje
- hocemo li bit pod lupom i hocemo li na kraju nositi aparatice za ocitanje jesmo li spavali dovoljno, jesmo li doruckovali, jesmo li pretjerali sa dnevnom dozom kalorija itd i hoce li to sve biti koristeno za ukidanje osiguranja

te fore:"dobit cete popust ukoliko ne pusite" itd su opasne zamke koje ustvari govore svi vi koji ste bilokada napravili nesto sto bi moglo ugrozit vase zdravlje bit cete osudjeni na vise premije i trazit cemo i fotke iz osnovne da vidimo jeste li redovno uzimali antibiotike protiv angine jer ako ste zakasnili 2 sata sa zadnjom tabletom mozda ste bas time izazvali srcane smetnje

so...totalno protiv. zdravstvu maknut birokraciju i ostavit je na drzavnom nivou

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 04 stu 2009 02:23

da, slazem se da je kompleksno pitanje. i solidarnost nema nuzno pozitivan ucinak. to je ko solidarnost i ubacivanje u zajednicku kasu za auto osiguranje koje placamo svi jednako - i ja koja nikad u 20 godina nisam imala niti jednu jedinu ni najmanju saobracajku i oni koji su se puno puta spizdili svojom krivnjom, a uzima se iz iste kase. govorim ko pusac, ali nisam sasvim sigurna da je ovdje solidarnost sasvim postena.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 04 stu 2009 03:59

znam gomilu mrsavih nepusaca koji su napravili vece bolnicke troskove nego svi debeli i pusaci koje znam. sta sad? :o i sta je objektivni indikator pusaca i tko ce to provjeravat? :o
a da usvojimo americki ili engleski model zdravstva - big no no.
zvir i bestimja.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 04 stu 2009 09:59

Zita je napisao/la:kad bi se radila takva razlika otvorila bi se pandorina kutija u smislu da bi hzzo ili neki drugi pruzatelj osiguranja nasao papire da ste u srednjoj skoli zapalili jednu cigaretu i taj cin okrivili za sve vase zdravstene smetnje te vam mogu ukinut-srezat zdr.osiguranje
Uh da, da. To me podsjeća na onu djevojku iz filma Sicko od koje su tražili da vrati novac za operaciju jer su saznali da je prije, ne znam, pet godina imala nekakvu bakteriju koju nije "prijavila" osiguranju :o. Inače je hiperzdrava, nit puši, nit pije, bavi se sportom i u top formi je. Tamo, bar se to tvrdi u filmu, osiguravateljske tvrtke imaju nekakve "detektive" koji čeprkaju ljudima po prošlosti, baš ovo kaj si ti rekla...

I ja sam protiv kopiranja nakaznog američkog i sličnih sustava, a nekak mi se čini da to pokušavaju progurat na mala vrata.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 04 stu 2009 15:39

ne vidim nista kompleksno u tom pitanju. ono je fasisticko na vrlo jasan nacin.

pa da onda u istom tonu pitam - trebaju li HIV+ osobe placati vise zdravstveno osiguranje?

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 05 stu 2009 00:28

pa to bas i nije neka analogija, pardon.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 05 stu 2009 09:28

kako nije? pa sami su krivi sto su se zarazili. :roll:

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 05 stu 2009 21:15

ne, nisu sami krivi. o tome se i radi. zato nije analogija. osim ako ne smatras da samo homoseksualci imaju HIV, pa je opci stav javnosti "ko ih jebe, pedere, tak im i treba". u kom slucaju opet nemamo o cemu razgovarat.

Black_feniks
Postovi: 1132
Pridružen/a: 16 tra 2008 16:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la Black_feniks » 05 stu 2009 22:54

Popeye je napisao/la:kako nije? pa sami su krivi sto su se zarazili. :roll:
HIV može biti i nasljedna bolest ako se ne varam.
Normal people frighten me!

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 05 stu 2009 23:55

ma uzmite sta hocete. tak mi je vise svejedno.
nema grane koju ne uzdrzavam. napijyte se krvi i onda me pustite da pusim u miru.
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

Avatar
Nyx
Postovi: 182
Pridružen/a: 25 lis 2009 22:35
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Nyx » 06 stu 2009 15:50

Oooo je napisao/la:naravno da da, pa kad je sve naopako zasto ne bi bilo i to....

barem 200 posto visa cijena...


em bacaju pare na cigarete, truju se pa da ih se lijeci...
a debeli sve pozdrase, pa da se njih lijeci na racun gladnih...
ma sramota...
nek placaju barem 200 posto vise, barem toliko....
Aren't you a real bundle of joy :)

Zita

Post Postao/la Zita » 06 stu 2009 23:21

Oooo je napisao/la:naravno da da, pa kad je sve naopako zasto ne bi bilo i to....

barem 200 posto visa cijena...


em bacaju pare na cigarete, truju se pa da ih se lijeci...
a debeli sve pozdrase, pa da se njih lijeci na racun gladnih...
ma sramota...
nek placaju barem 200 posto vise, barem toliko....
vidis dakle-oni vec u samim cigaretama placaju vise zdravstveno nego kaj bi ga inace placali pa cemu nabacit dodatno
(p.s. ja sam nepusac stoga mogu bit objektivna)

iwy
Postovi: 108
Pridružen/a: 30 ruj 2008 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: somewhere

Re: Trebaju li pušači i debeli plaćati skuplje zdravstvo?

Post Postao/la iwy » 23 stu 2009 17:31

tamara3 je napisao/la:http://www.jutarnji.hr/trebaju-li-pusac ... o-/331309/

Zdravstveni sustav u Hrvatskoj, ali i u Europi počiva na solidarnosti zdravih i bolesnih. No je li to pravedno i trebaju li zdravi i bolesni jednako participirati u troškovima?
svi su jednaki bez obzira da li bili zdravi ili bolesni, debeli ili mršavi, crni ili bijeli, heteroseksualci ili homoseksualci. možda sam idealistica, ali... ;)

Avatar
MeaCulpa
Postovi: 288
Pridružen/a: 07 srp 2009 09:51

Post Postao/la MeaCulpa » 23 stu 2009 19:37

Pa ak ćemo da pušaći trebaju više plačati... Ajd može biti i razumljivo, sami se truju a i na kutiji jebenoj im piše... NO ja kao nepušać sjedim u bircu s njima i onda se i ja trujem isto... I to bi se moglo protumačiti ko neodgovorno... NO kaj da se sad ne družim s ljudima??? Okej al onda ću nabit državi troškove za psihijatrijsko liječenje od introvertiranosti preko depresije pa do suicidalnih misli... I tak ne... :D

Avatar
Nyx
Postovi: 182
Pridružen/a: 25 lis 2009 22:35
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Nyx » 23 stu 2009 20:19

MeaCulpa je napisao/la:Pa ak ćemo da pušaći trebaju više plačati... Ajd može biti i razumljivo, sami se truju a i na kutiji jebenoj im piše... NO ja kao nepušać sjedim u bircu s njima i onda se i ja trujem isto... I to bi se moglo protumačiti ko neodgovorno... NO kaj da se sad ne družim s ljudima??? Okej al onda ću nabit državi troškove za psihijatrijsko liječenje od introvertiranosti preko depresije pa do suicidalnih misli... I tak ne... :D
Pa ni debelima nitko ne gura bureke u usta a svi znaju da je debljina ne zdrava i stetna, takodjer njihova debljina steti ostalima.Ja kad vidim neku jako pretilu osobu(i to jos po mogucnosti na plazi u toplessu,sto mislim da bi trebalo biti kaznjivo) trebam tri mjeseca terapije da se rijedim nocnih mora.A i predstavljaju opasnost u liftovima,avionima,vlakovima i svime sto pluta na vodi.Kad debela osoba kupi burek dio novca od tog bureka nejde u lijecenje pretilih,a pusaci kad kupe cigarete ovih cetiri kn sto su u prosjeku poskupjele ide u zdrastvo(sad za lijecenje cega ne znam jer niti jedan doktor nece rec da si dobio tipa rak pluca,zbog cigareta).Tako da bi bilo razumljivo da debeli placaju vise...No na kraju krajeva nitko nebi trebao placati vise jer se tu ipak radi o zdravlju.

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Post Postao/la ticklebook » 26 stu 2009 12:17

E pa ne bi li onda hrvatska vlada trebala placati vise zdravstvo za sve druge (tj. clanovi vlade), nogometasi, starlete itd.
Jer svojim lupetanjem i postupcima izazivaju stres kod drugih ljudi.
A stres negativno djeluje na zdravlje. :x
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Odgovorite