Jutarnji list: Biti gay u Jugoslaviji

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Jutarnji list: Biti gay u Jugoslaviji

Post Postao/la Popeye » 09 sij 2010 16:52

'Činite protuprirodni blud koji podriva same temelje socijalističke Hrvatske'

Okružni sud u Zadru osudio je u listopadu 1948. godine na kaznu zatvora s prisilnim radom 58-godišnjeg zemljoradnika i pomorca iz Zaglava zato što je “u više navrata, ukupno oko dvadeset puta, kroz nekoliko godina, vršio protuprirodan blud” te zato što je vrijeđao organe narodne vlasti i samog Tita. Sudac je smatrao da optuženikova homoseksualnost zaslužuje osamnaest mjeseci zatvora, a on da predstavlja “društvenu opasnost”.

http://www.jutarnji.hr/-cinite-protupri ... e-/470469/

Plague

Post Postao/la Plague » 09 sij 2010 16:58

Ah, šta reć..
Svi znamo da su socijalistički režimi bili pogubni za LGBT populaciju, kako kod nas tako i vanka.
Zato me čudi kada se na prajdovima ekipa razbacuje transparetima s Che Guevarinim likom.
Trenutno zbilja nemam šta pametno reć na ovu temu. Ili na bilo koju temu, zapravo.

FofL

Post Postao/la FofL » 09 sij 2010 20:04

Nije problem u samom članku, što je bilo bilo je (bilo je i puno gorih progona u povijesti, i na osnovi seksualnosti i na osnovi koječega), nego u nekim od komentara ispod, po kojim se vidi da dio ljudi takve postupke još odobrava i da bi ih da imaju moć i ponovili :( Ali, gledajmo pozitivno, sve više ljudi ipak sve bolje prihvaća seksualnu i druge različitosti, čak i u našim krajevima, i nije vjerojatno da će se slične situacije odigrati u današnje vrijeme i u budućnosti.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 09 sij 2010 20:36

PicajzLa je napisao/la:Ah, šta reć..
Svi znamo da su socijalistički režimi bili pogubni za LGBT populaciju, kako kod nas tako i vanka.
Zato me čudi kada se na prajdovima ekipa razbacuje transparetima s Che Guevarinim likom.
jedna od osoba koje su izabrale pride-plakat s che guevarom bio je i autor teksta iz jutarnjeg.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 10 sij 2010 06:18

il je to neki prejebeni mazohizam koji mi ne dopire.
ovo je bio neki text a ja sam ga zbrisala...a jebes mene i kvotanje.
Zadnja izmjena: call_me_not, dana/u 10 sij 2010 09:54, ukupno mijenjano 2 puta.
zvir i bestimja.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 10 sij 2010 09:33

samo malo, mislite da organizatori pridea nisu znali da je che bio teski homofob? :aha:

Plague

Post Postao/la Plague » 10 sij 2010 11:12

Sigurno jesu, ali mislim da je Che kao simbol revolucije i promjene zasjenio Chea kao homofoba i to zapravo ima nekog čudnog smisla.
Od svega uzmeš ono šta ti paše.

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 10 sij 2010 23:51

Che je uglavnom bio terorist. Ne znam zapravo odakle ta heroizacija likova kubanske revolucije, but that's just me. Evo, bas je na Kubi mrak! Super im je.

Avatar
lucretia
Postovi: 1214
Pridružen/a: 06 tra 2009 13:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: in the moonlight

Post Postao/la lucretia » 11 sij 2010 14:00

Popeye je napisao/la:samo malo, mislite da organizatori pridea nisu znali da je che bio teski homofob? :aha:

objasni tu očiglednu kvaku koju ja ne vidim? :o
We serve an old moan in a dry season
A lighthouse keeper in the desert sun
Dreamers of sleepers and white treason
We dream of rain and the history of the gun
There's a lighthouse in the middle of Prussia
A white house in a red square
I'm living in films for the sake of Russia
A Kino Runner for the DDR

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 11 sij 2010 14:25

dakle, to je taj jebeni mazohizam koji mi ne dopire.
zvir i bestimja.

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la komad kruha » 11 sij 2010 19:09

PicajzLa je napisao/la:Od svega uzmeš ono šta ti paše.

ovo je jako opasno :(
kaj te hiče?

Plague

Post Postao/la Plague » 11 sij 2010 21:37

A kako to? :o

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 12 sij 2010 11:06

well, oko chea nema nikakve posebne kvake, nego jednostavna i uobicajena praksa tzv. obrnutog diskursa. pa je bilo prilicno zabavno uzeti homofoba chea, našminkati ga i poqueeriti, dodati mu naušnice itd, te ga iskoristiti za lgbtiq promociju. sigurno se jadnik okrece u grobu :D

dakle, nema tu nikakvog mazohizma. kao što prisvajanje riječi "schwul", te njeno ispunjavanje pozitivnim znacenjem (a prethodno je imala pogrdno), nije bio mazohizam njemackih pedera.

druga je prica kako i zasto je che postao globalni simbol i što uopće on danas znaci i predstavlja. meni se, recimo, cini da on mnogo vise predstavlja kapitalisticki vizualni kič i kooptiranje revolucionarnih ideja u shopping svrhe. uostalom, bas zato sto che danas ima toliko znacenja (ili nikakvo), te ga se moze iskoristiti u razne propagandne aktivnosti, izmedju ostaloga i pride.

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la komad kruha » 12 sij 2010 18:32

komad kruha je napisao/la:
PicajzLa je napisao/la:Od svega uzmeš ono šta ti paše.

ovo je jako opasno :(

zato jer su ljudi (i događaji) slojeviti i ti se slojevi ne mogu odvojiti jedan od drugoga. to je isto kao da za nekoga kažeš da je divan i krasan čovjek, jer je sa svojim prijateljima urnebesno zabavan. a kada dođe kući zlostavlja čitavu obitelj.

ako uzmeš samo ono što ti odgovara, zatvaraš oči pred onim što je loše, što se ne smije događati, na što treba ukazivati. ako uzmeš samo ono što ti odgovara svakakvi luđaci i manijaci mogu postati pozitivne ličnosti, gotovo uzori.

ako uzmeš samo ono što ti odgovara tada možeš reći da je hitler bio neshvaćeni slikar, da su ubojice luker ritza / aleksandra abramova samo djeca nesvjesna svojih djela, homofobi su osobe kojima samo treba malo ljubavi i razumijevanja.... ako tebi to odgovara, to može biti cijela istina.

mi smo svi sve ono što radimo, sve ono što mislimo, sve ono što želimo... i kao takve nas treba uzimati (ili ne uzimati, naravno :D)
kaj te hiče?

Odgovorite