Ukida se izvanredni studij?

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Gost

Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Gost » 05 srp 2010 14:40

Od iduće akademske godine u Hrvatskoj bi se u potpunosti trebao ukinuti studij za osobne potrebe, ali i kategorija izvanrednih studenata (koju ne poznaje Bolonjski proces).

Dalje u članku >

Naime, kako nam je rekao prof. dr. Žarko Puhovski, predsjednik Povjerenstva za izradbu prijedloga načela finaciranja, to je tijelo danas na svom prvom sastanku predložilo da se u potpunosti ukinu razlike između redovnih i izvanrednih studenata, što je bio i jedan od zahtjeva Nezavisne studentske incijative.

Izvor: http://www.jutarnji.hr/izvanredni-studi ... 0-/380693/.

Dal mislite da ministarstvo (ne)znanja ima jasnu sliku što i kako s obrazovanjem u ovoj zemlji?
Kako je moguće da imamo program cjeloživotnog obrazovanja, a dešava se ukidanje studija koji omogućava onima koji rade da se dodatno obrazuju?

Što mislite o besplatnoj prvoj godini za sve?

Prosječni student treba oko 30-40 000 godišnje za knjige, stan, hranu, odjeću, higijenu.
Govorimo o nužnim potrebama, s tim iznosima od 2500 - 3300 mj.se pokriju samo nužne potrebe.
Isti taj student ako nema roditelji koji ga financiraju, smije raditi na stud.ugovor ali samo na iznos do 10 000 kn =833 kn mjesečno!

Izvanrednih studenata ima puno, to su ljudi koji rade. Ako bi se brisala razlika između njih i redovnih, to bi značilo da moraju biti prisutni na 80% predavanja koji su raštrkani kroz cijeli dan. Dilema posao ili faks je ona koju si većina njih neće moći priuštiti, a tako ni bolje plaće nit napredak na poslu sukladno s manjkom obrazovanja.
Propuštam li ja nešto, ili ovo nema veze s mozgom?

Postaje li školovanje privilegija?

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la call_me » 05 srp 2010 15:05

Dal mislite da ministarstvo (ne)znanja ima jasnu sliku što i kako s obrazovanjem u ovoj zemlji? nema. mi u hrvatskoj nemamo bolonjski proces, nego nekakvu inacicu toga kako Hrvati shvacaju Bolonju i to apsolutno nema veze ni sa cim sto u toj bolonji treba ostvariti.
Kako je moguće da imamo program cjeloživotnog obrazovanja, a dešava se ukidanje studija koji omogućava onima koji rade da se dodatno obrazuju?to nema veze jedno s drugim, cjelozivotno znaci da citav zivot trebas pohadjati neki vid stejcanja novih kvalifikacija kroz seminare, kongrese, tecajeve itd, dok si zaposlen. to nema veze sa studijem uz rad

Što mislite o besplatnoj prvoj godini za sve?sve najbolje

Propuštam li ja nešto, ili ovo nema veze s mozgom?uglavnom nema veze s mozgom

Postaje li školovanje privilegija?na nacin kako je ovako zamisljeno u Hrvatskoj, uglavnom postaje, ali sve to ovisi od faksa do faksa, nema nigdje istovjetne situacije

Gost

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Gost » 05 srp 2010 15:17

Čitala sam na nekom portalu istraživanje koje se provelo u Americi, a koje predviđa da će se zanimanja u budućnosti tijekom života mijenjati 3-5 puta, s obzirom na novu tehnologiju i mogućnosti u obrazovanju.
Sad sam maloprije čitala o IT zdravstvu kao opciji koju amerikanci imaju završiti kao dvogodišnji studij a koja vrtoglavo diže plaću rač.stručnjacima, tehničarima raznih usmjerenja i ostalo.

Kod nas je sve 3+, kažem + jer u tri godine bologne osobno imam stav da se ništa relevantno ne nauči, barem na fakuletetima društveno-humanističkog usmjerenja.

S obzirom na dinamiku mijenjanja svijeta, kapitalizma, borbe za radno mjesto i općenitog napretka, ne bi li trebali imati sve VIŠE obrazovnih opcija, a ne osiromašiti i ove koje smo do sada imali?

Ne znam nijedan studij koji se može završiti u dvije godine a da je kod nas konkurentan.

Ne govorim o tečajevima, seminarima i ostalome...to je po meni nadogradnja na postojeće stanje, no što ako netko želi promijeniti zanimanje?

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la call_me » 05 srp 2010 15:26

nemoj ni na koji nacin usporedjivat ameriku s nama, ma cak i s najvecim dijelom evrope, jer su to drugacije obrazovne spike.
posve je normalno da se barem radno mjesto mijenja svakih 5 godina. ja to radim i to sjajno funkcionira za mene, jer nakon 5 godina vise nemam entuzijazma ostati na jednom mjestu. mislim da se zanimanja nece mijenjati zavrsavanjem novih fakulteta, nego posebno kroz specijalisticke magisterije (godina dana max) uz rad - dakle, edukacija vikendom. i mislim da je dugorocni trend osim subspecijalizacije (moras bit manga u necem kako bi doslo do izrazaja na trzistu) i interdisciplinarnost, dakle da svoje kompetencije povezujes na nekoliko slicnih podrucja. oni koji budu svastarili i oni cije karijere nemaju logican tijek ce popusit 21 stoljece u smislu trzista i u smislu para. isto vrijedi i za one koji misle da sa zadnjim ispitom zavrsava njihovo skolovanje. oh, so wrong.
btw, kod nas nije sve 3+, svaki faks, ma svaki smjer na fakultetima ima svoju spiku.

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Zita » 05 srp 2010 16:43

ne vidim nis pametno u tome da se izvanredni studij ukine
ima dosta ekipe koji rade i studiraju i apsolutno im treba omoguciti da to i nastave

apropo besplatne godine za sve-kako mislis "za sve"
sve koji prodju prijemni tj postignu odredjene bodove na drzavnoj maturi ili apsolutno sve?
neznam da li postoje kapaciteti za te sve na fakultetima...osim ako se studose misli drzat u prostoriji poput sardina
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la pihach » 05 srp 2010 17:14

za aps. sve je free prva godina, a dalje po zaslugama iliti ocjenama, sto je meni odlican sistem. I tako ce se doskociti vjecnim studentima.
cekam sljedecu odluku ministarstva - ukidaju se humanisticke znanosti jer smo skuzili da hrvatima nitko ne moze pomoci pa se drzimo ekonomije i prometa.

Avatar
Hidden_soul
Devil in details
Postovi: 4982
Pridružen/a: 17 stu 2005 13:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: On stranger tides

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Hidden_soul » 05 srp 2010 17:15

A jel ta odluka ne kaci ove studose kasnije? Ne, jelda? Samo one koji sad upisuju 1.godinu?
"Allow me to lend a machete to your intellectual thicket..."

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Zita » 05 srp 2010 17:22

pihach je napisao/la:za aps. sve je free prva godina, a dalje po zaslugama iliti ocjenama, sto je meni odlican sistem. I tako ce se doskociti vjecnim studentima.
cekam sljedecu odluku ministarstva - ukidaju se humanisticke znanosti jer smo skuzili da hrvatima nitko ne moze pomoci pa se drzimo ekonomije i prometa.
al gdje ih tocno mislite ugurati na obveznim predavanjima, seminarima i vjezbama?
samo me to zanima
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la pihach » 05 srp 2010 17:22

samo ovogodisnje burcose.
ne znam jel se nama kaj sad upisujemo diplomski placa ili ne prva godina, tj. 4.?
brijem da je to od faxa do faxa hmhm...

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Bash » 05 srp 2010 19:27

ReaTM je napisao/la: Prosječni student treba oko 30-40 000 godišnje za knjige, stan, hranu, odjeću, higijenu.
Govorimo o nužnim potrebama, s tim iznosima od 2500 - 3300 mj.se pokriju samo nužne potrebe.
Isti taj student ako nema roditelji koji ga financiraju, smije raditi na stud.ugovor ali samo na iznos do 10 000 kn =833 kn mjesečno!
svaki student može i prekoračiti taj iznos (mislim da je i 50 000 ako starci nemaju na tebe poreznu olakšicu) pa lipo plaća porez. ne vidim šta je tu loše. prije 10 godina kad nisu imali limit studenti su dobro zarađivali pranjem para preko svojih ugovora uz 10% provizije.

šta se tiče izvanrednog studija, i meni je žao šta ga ukidaju i ne vidim smisao u tome. još na onim faksevima za koje sam ja zainteresirana toga odavno nema, i prije Bologne.

Gost

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Gost » 05 srp 2010 20:54

Zita je napisao/la:
al gdje ih tocno mislite ugurati na obveznim predavanjima, seminarima i vjezbama?
samo me to zanima

A koga ugurati, na svim humanističkim fakultetima su ove godine kvote drastično smanjene BAŠ zato jer faks nema koristi.
Gadi mi se to.

Iznimka je novinarstvo, politologija koji primaju 160 ljudi , pravo i ekonomija.

Svi ostali imaju kvote koje se vrte oko 20.

Društvo znanja.

@Hidden > Završavaš studij po programu po kojem si ga upisala, ne mogu studente koji već studiraju otjerati van.
Ali mogu zagorčati život maksimalno. Što i budu.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la call_me » 05 srp 2010 20:57

kvote su smanjene jer nemamo gdje zgurat te ljude. treba ih smanjiti jos vise jer jedino tako mozes dobiti kvalitetan studij. pa nije to socijalna skrb pa ajmo ih uvalit cim vise.

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Zita » 05 srp 2010 21:00

call_me je napisao/la:kvote su smanjene jer nemamo gdje zgurat te ljude. treba ih smanjiti jos vise jer jedino tako mozes dobiti kvalitetan studij. pa nije to socijalna skrb pa ajmo ih uvalit cim vise.
upravo na to i ciljam
nemres imati 50 ljudi u ucionici gdje ih stane 15
i cemu toliko fakultetski "obrazovanih" ako je kvaliteta tog znanja na nuli

apsolutno nije moguce dati studirati svima koji isto pozele
treba se nesto i dati. zaraditi (ne mislim samo novcano) da se upise neki fax a ne da ekipa zauzima/oduzima mjesto, vrijeme i kvalitetu nekome tko bi volio napraviti karijeru od tog posla
Measure of a woman is her sense of humor

Gost

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Gost » 05 srp 2010 21:02

Dok su se školarine plaćale također se uglavnom nije radilo na tome da se širi prostor, modernizira oprema & program, zapošljava dod.kadar

No, vidim da si u prosvjeti, pa radije nemojmo. :D

A Zita, o tooooliko obrazovanih radije nećemo, jer dobro znamo koje su brojke.
Također, eliminiraju se "svi" koji bi studirali kvalitetnim prijamnim ispitima...ali oni koji su sposobni proći sve te ispite i voljni, moraju i trebaju studirati.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la call_me » 05 srp 2010 21:06

jebiga, to se zove oportunizam. sad kad ih moramo upisivat besplatno, nek se barem upisuje neka normalna kvota. nisu fakulteti krivi sto su razvaljivali brojem upisanih brucosa. dok funkcionira sistem glavarina to bu tak. i dok MZOS ne uplacuje fakultetima pare, postojat ce skolarine. moj fakultet otkazuje vanjske suradnike, ukidaju kupovinu knjiga, skoro da nemamo za wc papir, ukinut ce se dodatak na nastavu. i sta sad? da za manje pare radimo za 150 studenata ili za 70?

Gost

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Gost » 05 srp 2010 21:11

....ti studenti koji se upisuju, generacije prije njih, i ove poslije nisu krive za tvoju malu plaću, neimanje za wc papir, otkazivanje suradnika i ostalo.

Ali preko njihovih leđa će se sve prelamati.

Sad kad bih razmišljala u stilu tvog posta, rekla bih - super, manje obrazovanih na mom polju, manje konkurencije, more work for me!
Yay. :kava:

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Zita » 05 srp 2010 21:12

ReaTM je napisao/la:Dok su se školarine plaćale također se uglavnom nije radilo na tome da se širi prostor, modernizira oprema & program, zapošljava dod.kadar

No, vidim da si u prosvjeti, pa radije nemojmo. :D

A Zita, o tooooliko obrazovanih radije nećemo, jer dobro znamo koje su brojke.
Također, eliminiraju sve "svi" koji bi studirali kvalitetnim prijamnim ispitima...ali oni koji su sposobni proći sve te ispite i voljni, moraju i trebaju studirati.
joj koka, pa nemam nis protiv da netko studira ali raditi ludosti i pustat sada svima da studiraju i to besplatno je idiotizam
tu se ne radi samo o prostoru i kadru koji je nedostatan za velik broj studosa vec i o studentskim pravima, xicama, zdrastvenom, besplatnom prijevozu itd sto itekako kosta
tako bi se sigurno naslo ljudi koji bi studirali "tek tolko na papiru" i em sto bi ometali normalne ljude u studiranju, jos bi ostecivali drzavu za finu lovu

ne pisem iz perspektive fine guze koja je dobila sve na zlatnom pladnju-jer nisam. Prve dvije godine studija sam platila i cijeli fax sam radila i zaradjivala. Kao i mnoge moje kolegice/kolege.
nije lako ali se moze
a i 5-10 tisuca kuna za godinu studija po meni nije puno
taj sav prostor, rezije tog prostora, papiri, racunala, toalet papir, spremacice, domar, odrzavanje, skolovanje nastavnika itd-kosta
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
Hidden_soul
Devil in details
Postovi: 4982
Pridružen/a: 17 stu 2005 13:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: On stranger tides

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Hidden_soul » 05 srp 2010 21:13

Ja bih onima koji su poput mene ne samo naplacivala studij nego im davala i kaznene penale na sve zajebe koje imaju.
Kad bi nas tako opizdilo po grbaci (i dzepu), ne bismo se pravili lijeni i glupi vec bi se nasadili na trepavice da se toga rijesimo sto prije.
My 2 cents.
"Allow me to lend a machete to your intellectual thicket..."

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Zita » 05 srp 2010 21:16

Hidden_soul je napisao/la:Ja bih onima koji su poput mene ne samo naplacivala studij nego im davala i kaznene penale na sve zajebe koje imaju.
Kad bi nas tako opizdilo po grbaci (i dzepu), ne bismo se pravili lijeni i glupi vec bi se nasadili na trepavice da se toga rijesimo sto prije.
My 2 cents.
pa...sorry al DA
nabila bi ti takvu novcanu kaznu da bi se onesvjestila i isla kopat kanale-il napokon odlucila zavrsit fax

@rea-jednom je taj besplatni upad, neograniceni broj izlazaka na ispit itd morao stati
nekoc je i svaka susa mogla kupit stan pa vise nemre..jebiga, druga su vremena
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la call_me » 05 srp 2010 21:16

ReaTM je napisao/la:....ti studenti koji se upisuju, generacije prije njih, i ove poslije nisu krive za tvoju malu plaću, neimanje za wc papir, otkazivanje suradnika i ostalo.

Ali preko njihovih leđa će se sve prelamati.

Sad kad bih razmišljala u stilu tvog posta, rekla bih - super, manje obrazovanih na mom polju, manje konkurencije, more work for me!
Yay. :kava:
upravo tako. zato ni fakulteti nisu krivi za to sto se upisuje manje studenata za djaba nit sto ce manje djece dobiti mogucnost studiranja. prava adresa je uvijek ministarstvo i vlada. ne prelama se radi fakulteta nego radi drzavne politike.
ja bih uvela sankcije za sve koji besplatno upisu faks i onda ga ne zavrse. jebote, koliko se para ukrca u jednog studenta i onda on na kraju popusi moj porez. zajebi ti to. e takve bi trebalo kaznjavat da otplacuju studij ako su ga besplatno dobili.

Gost

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Gost » 05 srp 2010 21:21

@ Zita.

Besplatnom je doskočeno tako da se onima koji ne upisuju redovno godinu za godinom studij naplaćuje.
Tu nemam nikakve zamjerke, thumbs up.

Što se tiče spremačice, školovanja nastavnika, režija i ostalo... s razlogom se fakultet zove državni.

Vječni studenti kategorija je nešto sasvim drugo, s Bolognom toga više ni ne može nit neće biti.
To je isto thumbs up.
Nit se slažem da ima neograničen broj izlazaka, nit da je uvijek svima besplatno.

Ne bih rekla da je svaka šuša mogla studirati, nit da je svaka šuša mogla kupiti stan... ali ok. Svakom njegovo.

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la odiseya » 06 srp 2010 18:52

Besplatno studiranje...u smislu u kojem smo navikli do sada, mozemo slobodno zaboraviti.
Studiranje jest privilegij i s vremenom ce ta cinjenica postajati samo sve izrazenija.

Prica o cijelozivotnom ucenju i ukidanju izvanrednog studiranja je jos samo jedan paradoks koji shodno tome nema veze s mozgom. :confused:

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la pihach » 06 srp 2010 22:13

odiseya je napisao/la:Besplatno studiranje...u smislu u kojem smo navikli do sada, mozemo slobodno zaboraviti.
Studiranje jest privilegij i s vremenom ce ta cinjenica postajati samo sve izrazenija.
:pivo:

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la komad kruha » 08 srp 2010 21:21

protiv sam ukidanja izvanrednog studija. to je nekim ljudima jedina mogućnost da studiraju i bit će to diskriminacija ako im se to pravo ukine.
iako sam svjesna da besplatno školstvo nije moguće, strašno bih voljela kada bi netko našao neku čarobnu formulu, neki način, neko čudo, da to postane moguće, pa da svi koji žele mogu studirati. moram samo dodati da bih bila strašno restrktivna prema zajebantima i jako brzo bi takvi ostajali bez prava studiranja.
kaj te hiče?

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Fuga » 09 srp 2010 10:38

ReaTM je napisao/la:
Postaje li školovanje privilegija?
Postaje?
Mislim da je oduvijek školovanje bilo privilegij, osim za vrijeme Tita i njegovih stipendija, i onda si trebao prodati dušu za sitnu lovu. :/
Ne sviđa mi se ukidanje mogućnosti izvanrednog studija, razlozi su brojini, masa ljudi ima želje studirati, samo što se ne nalaze u povoljnoj situaciji, primorani su i raditi, ovom odlukom još jače pridonose društvu nejednakih mogućnosti. Isto tako masa ljudi odluči upisati još jedan studij uz redovan, sad više ni to neće biti moguće, blah.
Uopće nisam zadovoljna sustavom obrazovanja u Hrvatskoj, kompletno teško podnosim ovu situaciju i sve češće razmišljam o bijegu.
Najnovija novost mi je da studenti zagrebačkog sveučilišta potpisuje ugovore prilikom upisa na prvu godinu i jedan članak stvara obvezu studentu ako država, tj. MZOŠ ne plati školarinu za studenta - u tom slučaju školarinu plaća student.
Studenti su postali jamci državi, pobogu! Između ostalog, to govori i o povjerenju sveučilišta državi. :/

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la pihach » 09 srp 2010 10:45

to su drzavne mjere u ovoj teeeeskoj i kriznoj situaciji.
sve kaj uzmu brucosima ide za sukerov rostilj.
to mu je neka nova kaktus dijeta - jede sve osim kaktusa...

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la call_me » 09 srp 2010 11:08

Alba Avis je napisao/la:
i jedan članak stvara obvezu studentu ako država, tj. MZOŠ ne plati školarinu za studenta - u tom slučaju školarinu plaća student.
:/
pizduni. potpuni idioti. u engleskoj je drugacije. dignes kredit za studij i ak se ne zaposlis, drzava ti poklanja otplatu kredita jer smatraju da ti na taj nacin dizu sansu na trzistu rada. ergo, radi se na tome da se jednog dana zaposlis, a ne da cucis na birou s diplomom. otplacujes kredit tek kad se zaposlis. oni naime studij povezuju sa zaposlenjem. ali to bi u hrvata podrazumijevalo razmisljanje.

Gost

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la Gost » 09 srp 2010 11:57

+ na zadnju rečenicu. :D

Dug države prema sveučilištima je oko 100 milijuna kuna, a za školarine je potrebno izdvojiti 38 dodatnih milijuna.
Sumnjam da će se taj novac naći, kad nemaju novca ni da prijašnje dugove pokriju.

Noćna mora. A nitko se ni ne buni, pa valjda tako i zaslužujemo.

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la komad kruha » 09 srp 2010 20:17

s našim lihvarskim bankarskim sustavom, dobro je da se studenti ne upuštaju u dizanje kredita. kamatu ne bi otplatili niti njihovi unuci :(
kaj te hiče?

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Ukida se izvanredni studij?

Post Postao/la call_me » 10 srp 2010 00:11

ja sam za svoje zadnje skolovanje u hrvatskoj digla kredit. to je bio jedini nacin. i otplatila ga nakon nekoliko godina. sa placom tada manjom od one koju dobivaju blagajnice konzuma. moze se ak se oce.

Odgovorite