Drama u Varšavskoj

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la far out » 18 srp 2010 14:15

odlicno mi je kad krenete banalizirat (30m i 4 stabla), a to sto je to javni prostor dan privatniku da na njemu zaradjuje, to sto se pocelo kopati prije nego sto su dobili dozvolu za varsavsku 6 koja ih vodi do garaza, to sto upravni sud prije obavijesti medije nego one koji su tuzili hoto grupu, to sto ako varsavska prodje u zagrebu, dogodit ce se neka druga varšavska itd. to su sve gluposti.

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la odiseya » 18 srp 2010 14:24

Banaliziranje je u toj mjeri kao sto je groteskno prozivati Varsavsku revolucijom.

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la far out » 18 srp 2010 14:27

imas jos neki primjer gdje je uhiceno 150 gradjana zbog izrazavanja svog misljenja?

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la pihach » 18 srp 2010 14:33

preko 500 prosvjednika u torontu na zadnjem summitu G-koji vec broj

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la odiseya » 18 srp 2010 14:33

Prije nekoliko mjeseci u Madridu su prosvjedovali anestezioloski tehnicari, blokirali su promet na nekoj pruzi i zaustavili vlakove, takodjer pasivan otpor...uhiceno je duplo vise ljudi.
Ta uhicenja su toliko prenapuhana...kao sto gradjani imaju pravo na prosvjed i pasivan otpor, tako policija ima pravo i mora reagirati na to.

Ps: kako bi izgledala situacija da svaki oboljeli od neke maligne bolesti kojem HZZO placa samo 1/3 terapije ili invalid koji ne ostvaruje osnovna prava legne ispred svog haustora, na ulicu i blokira promet?
Zadnja izmjena: odiseya, dana/u 18 srp 2010 14:37, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la far out » 18 srp 2010 14:36

lol

ne,ne. dajte mi primjer u hrvatskoj. dajete mi primjer iz hrvatske kada je 150 ljudi odlucilo sjesti unatoc tome sto ce ih policija uhiti, a da pri tom pruza pasivni otpor?

ako to vama nije revolucija u glavama ljudi u hrvatskoj, onda ne znam sto je?

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la odiseya » 18 srp 2010 14:40

Hrvatska ne moze biti primjer nizasto...jer sve sto radimo i oponasamo...redovito cinimo krivo i naopako.

80% tih ljudi se pojavilo tamo bas kada su uhicenja pocela, spektakularni osmjesi i izvikivanje parola pri unosenju u vozila, dosli su biti uhiceni...to je jednostavno bilo in taj dan.

Btw...150 ljudi je omanja svadba negdje u provinciji, a ne revolucija u metropoli. :D

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la far out » 18 srp 2010 14:43

hrvatska moze biti primjer kad se radi o hrvatskoj.
ovaj arugment mi je ako nista, najsimpaticiji do sada, ljudi su dosli tamo da ih se uhiti iz sporta. to moram zapamtit za ubuduce.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Popeye » 18 srp 2010 14:44

meni je prilicno cudno sto se od prosvjednika u varsavskoj ocekuje da budu katolickiji od pape, te da se njihovi propusti odmah prooglase izdajom svega sto zastupaju i licemjerjem. s druge strane, politicarima i krupnom kapitalu se sa mnogo manje strasti zamjeraju gigantski promasaji, pa i kada ugrozavaju zivote gradjana.
meni se cini da zelena akcija i pravo na grad djeluju odgovornije, kompetentnije i moralnije nego sve gradske i drzavne sluzbe.

ono sto je kod mene razlog podrske prosvjednima u varsavskoj nije stav da se u staroj jezgri ne treba graditi ili slicno. dapace, mislim da se treba. problem je sto su gradske i drzavne vlasti u ovom konkretnom slucaju, kao i bezbroj puta prije, pogodovale privatnom interesu (za sto ima mnogo dokaza, ali najjasniji je primjer mijenjanje GUP-a samo da bi se horvatincicev projekt uklopio) naustrb javnog. druga stvar je doista uvredljiva bahatost prema gradjanima koju su pritom iskazivali i bandic i horvatincic, a sada i ministar policije karamarko.

varsavskih u hrvatskoj ima na stotine i bilo bi lijepo da se svaki put gradjani pobune. ali, dogodilo se to oko ovog slucaja, ciji je meritum vrlo jasan i visestruko javno predstavljen od strane zelene akcije i prava na grad. stoga su mi jasni oni podrzavatelji horvatincicevog projekta koji poslovno-kapitalisticki rezultat stavljaju iznad svih drugih kriterija. ali ja tako ne razmisljam.

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la far out » 18 srp 2010 14:47

nisam ni rekla da se ne treba graditi. no, svi europski gradovi smanjuju promet u centru, a ovdje se gradi garaza u centru centra.

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la odiseya » 18 srp 2010 14:52

Uvjerena sam da bi gradnjom doticne garaze guzva u centru grada bila znatno smanjenja, auti ne bi kruzili satima kroz tih par ulicica u potrazi za parkingom i generalno gledano komocija kretanja kroz centar grada bi bila daleko veca nego sto je sada.

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la far out » 18 srp 2010 14:59

i sad smo opet na izbjegavanju svega sto je ocito. cudi me samo kako ne primjecujete da se vrtite u krug.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Popeye » 18 srp 2010 15:00

sul. je napisao/la:
Što se mene tiče, ova država je sasvim OK. Može biti mnogo bolja, ali nemam neke duboke frustracije što se tiče života ovdje, sigurno ne dovoljno da sjedim na 42 stupnja i plačem za četirima posječenim stablima. Očito tako misli i ostatak građana. Ja jesam mlada, ali kada se sjetim tamo negdje svoga djetinjstva, a sjećam se i možda godinu-dvije Jugoslavije, mislim da smo prilično daleko dogurali u kratkom vremenu. I meni i svima koje poznajem je sasvim dobro. Mogu kupiti stvari koje želim. OK, ne mogu kupiti Ferrarija, ali mogu ono što trebam. Mogu se baviti onim čime želim. Imam stotine izbora, i vidim perspektivu u budućnosti. Nitko od ljudi koje poznajem, ali apsolutno nitko mi ne pada na pamet, tko je spreman izaći na ulicu i buniti se. Meni je to sasvim dovoljno. Može i bolje, i bit će i bolje.
e pa ovo je kljucna svjetonazorska razlika. recimo, ja ne vlastito blagostanje kroz prizmu toga mogu li kupiti ili ne sve sto zelim (inace, manje-vise mogu, otprilike isto kao sto si ti opisala), nego i kroz druge kriterije. takodjer, spominju se cesto frustracije kao jako losa stvar, sto je demagogija. frustracija moze biti bez problema izazvana opravdanim nezadovoljstvom. primjerice, hrvati su bili opravdano nezadovoljni svojim statusom u SFRJ. pa im je mnogi velikosrbin govorio da su frustrirani jer su manji narod, genocidni i sve ostalo iz poznatog repertoara. ne vidim zasto bi se prosvjednike negativno kvalificiralo na taj nacin da su frustrirani freakovi koji plaču za 4 stabla.

definitivno se slazem da hrvatsko drustvo napreduje, kao i da se dobar dio svega toga desio kroz institucije sustava, ali se kroz njih isto tako dogodilo i mnogo sranja. za daljnji demokratski razvoj neizbjezan je i prijeko potreban angazman gradjana i to ne samo jednom u cetiri godine na izborima, nego kroz razne inicijative, udruge, prosvjede itd. sve to i jest perspektiva i buducnost hrvatskog drustva, a ne samo politicka i gospodarska elita, koje cesto ne djeluju u javnom interesu, nego u svojem osobnom (evo, doslovno to je u subotnjem jutarnjem ivan simonovic rekao o sanaderu: donosio je odluke na osnovu vlastitih interesa, a ne interesa drzave).

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Pi » 18 srp 2010 15:14

ow je napisao/la:
Po ovome sto si nabrojala vidljivo je da pojma nemas o poreznim zakonima drzave u kojoj zivis.
Stoga mi se uopce ne da raspravljati s nekim koga boli klinac koliko uopce kosta ova drzava jednu osobu koja svaki mjesec provede prosjecno 182 sata na poslu. I sto za tu svoju lovu u konacnici dobva.
Blazena buducnost Big Brother generacije.
Evo ga... trebalo je nekoliko postova da krenemo s vrijeđanjem. Pa što ti je to potrebno, ženo, tko tebe vrijeđa? Imali smo finu raspravu, ali ne, nema se više što reći, prosvjed je propao, pa idemo na "Big Brother generaciju."

Zašto misliš da me "boli klinac"? Ja ne dajem sebi pravo da pretpostavljam išta takvo o tebi, zašto ti sebi uzimaš to pravo? Pa da mi nije stalo, ne bih raspravljala ovdje. Naravno da mi je stalo. Poznajem zakon, nažalost, i više nego bih trebala. Moja sugestija je bila da svaki građanin, bez obzira na zaposlenje, plaća svoj život u ovoj državi, makar plaćanjem PDV-a i računa. Pihach je zato postavila legitivno pitanje - zašto se nije prosvjedovalo s tim intenzitetom za one jadnike koji su štrajkali glađu, nego se prosvjeduje radi ovoga sada? Nije li njihov goli život važniji? A tu nije bilo ni riječi rečeno o tome.

@popaye - a čovječe, naravno da djeluju u svom interesu. Tko u njihovoj poziciji ne bi? Tko je imun na to? Trebat će još puno godina proći da dođemo do te faze da smo svi dovoljno educirani i dovoljno plaćeni i dovoljno zadovoljni da se nitko ne mora boriti za te pozicije na kojima se pljačka i sve ostalo. Do tada, bez dugoročnog velikog ulaganja u edukacijski sustav, nema ničega. Slažem se da treba vremena, da treba djelovati kroz građanske inicijative i udruge, ali treba pametno birati bitke. Boriti se samo za edukaciju. Samo to je vrijedno borbe, dugoročno.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la pihach » 18 srp 2010 15:56

koliko ja vidim, ova varsavska ne donosi nista dobro ni u stvarnom ni u virtualnom svijetu.
zagrepcani/ke se sada dijele na one koji su za i one koji su protiv varsavske.
jedino dobro sto vidim u svemu ovome je H&M u Tominom centru :pivo:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Popeye » 18 srp 2010 16:11

sul. je napisao/la:Pihach je zato postavila legitivno pitanje - zašto se nije prosvjedovalo s tim intenzitetom za one jadnike koji su štrajkali glađu, nego se prosvjeduje radi ovoga sada? Nije li njihov goli život važniji? A tu nije bilo ni riječi rečeno o tome.
za pocetak, izostanak masovijeg prosvjeda oko jedne stvari ne znaci defultno delegitimiranje prosvjeda oko druge stvari. kao sto i dva razlicita prosvjeda nisu isti, samo zato sto su prosvjedi. konkretan primjer: nije varsavska licemjeran prosvjed jer je izostao prosvjed za strajkace gladju, niti je varsavska isti prosvjed kao onaj u splitu za mirka norca. to cak nisu ni neke nijanse, nego osnov sagledavanja drustva i politike. a to pitanje ide u pravcu da se varsavska diskreditira na osnovu toga sto oko neceg drugog (zasluznijeg ili ne za prosvjed) nije prosvjedovalo.

konkretno, sto se strajkaca gladju u splitu tice, masovni prosvjed izostao je zbog nesposobnosti sindikata, nedovoljno aktivne civilne scene koja bi se povezala s radnicima, nemogucnosti da se pokrene siri interes javnosti itd. razloga je mnogo, ali nisu zelena akcija i pravo na grad bas nikako odgovorni za izostanak tog prosvjeda, niti ima smisla umanjivati vaznost prosvjeda u varsavskoj zbog izostanka prosvjeda u splitu oko radnickog strajka gladju.
@popaye - a čovječe, naravno da djeluju u svom interesu. Tko u njihovoj poziciji ne bi? Tko je imun na to?
neki drugi ljudi s drukcijim stavovima, svjetonazorima i nacinom djelovanja. nije tako nemoguce biti imun na korupciju, to je vrlo izvediva i moguca stvar, a stav da su svi takvi (a nisu!) samo perpetuira stanje u drustvu u kojem je korupcija svakodnevica.
Trebat će još puno godina proći da dođemo do te faze da smo svi dovoljno educirani i dovoljno plaćeni i dovoljno zadovoljni da se nitko ne mora boriti za te pozicije na kojima se pljačka i sve ostalo.
pa postoje i mnogi ljudi koji se bore za odredjene pozicije iskljucivo zato jer s njih mogu mijenjati stvari koje zele mijenjati. zamka je korupcionasa, u koju ne treba nikako upasti, da bi i svatko drugi na istoj poziciji postupio kao i oni, te bio korumpiran. eto, željko rohatinski nije korumpiran, a milan bandić jest. sanader je bio korumpiran, a ivica račan (koji je bio svasta drugo) nije. itd.
Do tada, bez dugoročnog velikog ulaganja u edukacijski sustav, nema ničega. Slažem se da treba vremena, da treba djelovati kroz građanske inicijative i udruge, ali treba pametno birati bitke. Boriti se samo za edukaciju. Samo to je vrijedno borbe, dugoročno.
bez obzira koliko obrazovanje bilo vazno, smatram da je iskljuciv stav reci kako se samo za njega treba boriti. takodjer, sistemsko obrazovanje ima razne zamke i moze poticati konformizam, bez obzira koliko netko naucio ili ne. primjer toga je FER, koji stvara odlican tehnicki kadar vecinom bez minimuma drustvene svijesti.
nadalje, cijela prica oko varsavske se pokazala itekako edukativnom za javnost, za policiju i za sve zainteresirane gradjane. ljudi sada sigurno bolje znaju sto je neoliberalni kapitalizam (ili su barem culi za izraz, iako zive u njemu vec 15ak godina), da postoje javni i privatni interesi, sto je i kako izgleda nenasilan otpor itd. evo, policija je pokazala da se ne zna na odgovarajuci nacin nositi s pasivnim otporom prosvjednika, jer su se doslovno prvi put suocili s nekime koga ne mozes ispendreciti i to je to. sve to je edukacijski rezultat slucaja varsavska.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Kroacija » 18 srp 2010 16:18

pihach je napisao/la: jedino dobro sto vidim u svemu ovome je H&M u Tominom centru :pivo:
fuck, opet ce svi imati istu sezonsku odjecu :o ajd, barem nije new yorker :D
al da, h&m rules. :aha:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Popeye » 18 srp 2010 16:25

odiseya je napisao/la:
Ps: kako bi izgledala situacija da svaki oboljeli od neke maligne bolesti kojem HZZO placa samo 1/3 terapije ili invalid koji ne ostvaruje osnovna prava legne ispred svog haustora, na ulicu i blokira promet?
iskreno se nadam da ce se to i dogoditi. pa zasto bi to bila problematicna situacija?

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la pihach » 18 srp 2010 16:42

http://www.index.hr/vijesti/clanak/pros ... 02428.aspx

Upravo zato ovaj prosvjed za Varšavsku sve više počinje ličiti na svadbu, samo bez barjaka i ružmarina. Lupa se i zviždi, pjeva i viče, da bi na kraju sudionici, onako mamurni i izmučeni, zaključili: "Šteta tako dobre zabave".

:pivo:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la tamara3 » 18 srp 2010 17:27

Šta, klauškog muči sezona kiselih krastavaca pa mu je žao što nije bilo malo suzavca, šmrkova i još pokoje hapšenje kako bi on mogao napiskarati još jedan umni komentar? :roll2:

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la far out » 18 srp 2010 18:00

ima li uopce potrebe komentirati članke s indexa?


http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... redak.html

oni barem imaju temelje za svoje misljenje.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la pihach » 18 srp 2010 18:09

medju ovima je moj prof. :D
moze izaci jos 1000 clanaka (a i bude) i normalno da ce ovima koji su za varsavsku odgovarati jedni clanci, ovima koji nisu drugi...
ja sam za prijevremene izbore i praksu demokracije u hrvatskoj, ali nisam za pomodnost pod krinkom '4 gradska pluca i javne garaze'

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la odiseya » 18 srp 2010 18:59

Popeye je napisao/la:
odiseya je napisao/la:
Ps: kako bi izgledala situacija da svaki oboljeli od neke maligne bolesti kojem HZZO placa samo 1/3 terapije ili invalid koji ne ostvaruje osnovna prava legne ispred svog haustora, na ulicu i blokira promet?
iskreno se nadam da ce se to i dogoditi. pa zasto bi to bila problematicna situacija?
Ja se iskreno nadam da cemo jednog dana imati institucije i ministarstva koja ce zaista raditi svoj posao.
Gotovo svaki covjek bi iz nekog razloga mogao protestirati i lezati na cesti, ali kamo to vodi?
Nije problem u Horvatinčiću vec u fikusu lika i djela Marine Matulović-Dropulić i egomanijaka Milana Bandića...dok ce ljudi poput njih biti na top pozicijama i odlucivati o vaznim stvarima do tada ce tipovi poput Tomislava raditi sto i kako hoce.

I da...sto se tice komentara o FER-ovcima...srecom pa imamo studente Filozofskog fakulteta koji smisljaju revolucije...boli me glava od njihove svijesti :D

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Popeye » 19 srp 2010 04:48

odiseya je napisao/la:
Popeye je napisao/la:
odiseya je napisao/la:
Ps: kako bi izgledala situacija da svaki oboljeli od neke maligne bolesti kojem HZZO placa samo 1/3 terapije ili invalid koji ne ostvaruje osnovna prava legne ispred svog haustora, na ulicu i blokira promet?
iskreno se nadam da ce se to i dogoditi. pa zasto bi to bila problematicna situacija?
Ja se iskreno nadam da cemo jednog dana imati institucije i ministarstva koja ce zaista raditi svoj posao.
Gotovo svaki covjek bi iz nekog razloga mogao protestirati i lezati na cesti, ali kamo to vodi?
tvoja prva recenica je zapravo odgovor na drugu.
dakle, kamo vodi protestiranje? pa do institucija i ministarstava koja ce zaista raditi svoj posao.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la ow » 19 srp 2010 08:31

sul. je napisao/la:Evo ga... trebalo je nekoliko postova da krenemo s vrijeđanjem. Pa što ti je to potrebno, ženo, tko tebe vrijeđa? Imali smo finu raspravu, ali ne, nema se više što reći, prosvjed je propao, pa idemo na "Big Brother generaciju."
Uoči da nigdje nisam napisala da si ti Big Brother generacija. To sto si se ti u prepoznala i odreagirala tvoj je problem.
sul. je napisao/la:Zašto misliš da me "boli klinac"? Ja ne dajem sebi pravo da pretpostavljam išta takvo o tebi, zašto ti sebi uzimaš to pravo?
odgovor je:
sul. je napisao/la:No nije na meni da se borim za te "velike brojke."
A ovo dalje:
sul. je napisao/la:Poznajem zakon, nažalost, i više nego bih trebala. Moja sugestija je bila da svaki građanin, bez obzira na zaposlenje, plaća svoj život u ovoj državi, makar plaćanjem PDV-a i računa.
Ne, ne poznajes, jer da poznajes znala bi da je PDV samo maleni, gotovo beznacajan dio onoga sto gradjani placaju drzavi te samim tim potpuno irelevantan za ovu priicu.
Kada bi se PDV i smanjio za neki postotak (logicno je da se ne moze ukinuti potpuno) to ne bi znacajno utjecalo na zivot i buducnost gradjana ukoliko bi se i dalje, pod izlikom "svatko bi to na tom polozaju iskoristio" tolerirala korupcija, pogodovanje privatnim interesima na ustrb javnih i rodijacko prelijevanje drzavnog novca u privatne dzepove.
sul. je napisao/la:a čovječe, naravno da djeluju u svom interesu. Tko u njihovoj poziciji ne bi? Tko je imun na to?
Ne razumijem energiju koja se trosi kako bi se obezvrijedio napor udruga civilnog drustva i gradjana u sprecavanju ocite zloupotrebe polozaja odredjenih drzavnih i gradskih duznosnika, dok se iste duznosnike opravdava sa: "svatko bi to radio".
Nitko te ne tjera da ides na bilo koji prosvjed - odakle onda potreba da trosis energiju kako bi negativno vrednovala motive i napor ljudi kojima je nesto toliko vazno da su spremni prosvjedovati u to ime?

Otpor gradjana na poteze vladajucih struktura u kojima se samo nazire mogucnost zloupotrebe je odraz sazrijevanja gradjanskog drustva sto je osnovni preduvjet demokratizacije.
Protivljenje tom otporu je zalaganje za poslusnicki mentalitet kojem je osnov ponasanja "ovce moraju stajati mirno dok ih se sisa" sto dovodi do "kruha i igara" drustva.

Varsavska je prerasla ta gore spominjana 4 stabla onoga trenutka kada su gradske vlasti unatoc DORH-ovoj potvrdi kako postoji osnovana sumnja u malverzaciju, odlucile bahato ignorirati i DORH i volju 55 000 gradjana koji su potpisali peticiju, te nastaviti radove placajuci ih novcem iz gradskog proracuna.
Hapsenje 150 gradjana koji su mirnim prosvjedima pokusali osigurati vrijeme unutar kojeg ce DORH zavrsiti svoj posao, je potvrda kako je u ovoj drzavi interes krupnog kapitala i rodijackih grupacija iznad interesa ostalih gradjana pa i institucija sistema cija je zadaca sprecavanje malverzacija, sukoba interesa i kriminalnih aktivnosti unurtar drzavnih sluzbi.
Meni je to savrseno dovoljan motiv da se prikljucim prosvjedu unatoc tome sto do jucer prakticki nisam imala pojma gdje je Varsavska.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

iwy
Postovi: 108
Pridružen/a: 30 ruj 2008 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: somewhere

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la iwy » 19 srp 2010 11:53

da, vidjela sam to dok sam išla na faks (faks je u neposrednoj blizini). mislim da sam izbrojala 42 kombija, ipak malo too much. svakako potpora aktivistima, nedostajat će mi one klupe u onom debelom hladu ispod drveća... :palacdolje:

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la ow » 19 srp 2010 12:34

Jos samo da nesto dodam, sto je doduse osobna impresija ali vrlo indikativna i moze se primjeniti na sva vremena i sve drzave.

Usrala sam se od straha kada me je 1990-1991 pocela JNA cuvati na nacin da je uperila cijevi u moj grad. Do tada sam ju revno financirala svaki mjesec placajuci svoje obveze. A onda su nam oni, granate koje su kupovane i od moga novca, poceli vracati zracnim putem.

Kada na ulici vidim policiju pod punom opremom, a nije u pitanju cuvanje Pridea (jer su protiv Pridea vecinom agresivci pa je samim tim i oprema policije opravdana) vec pasivni prosvjednici, ne mogu se oteti dojmu da me to neodoljivo podsjeca na jebenu 91-vu, i da o vrlo tankoj niti (i necijoj dobroj volji) ovisi da li ce nam i nasa policija poceti vracati municiju zracnim putem.
Vecini vas ce ova impresija izgledati vrlo nategnuto potpuno isto kao sto je vecini ondasnjih gradjana Juge nategnuto izgledala mogucnost da JNA granatira svoje gradove.
Onda se to ipak dogodilo a da li je moguce i sad ovisi upravo o stupnju razvoja gradjanske svijesti koja u nas konacnici treba dovesti do toga da prestanemo birati strane po kriterijima: lijevih-desnih, vjernika-ateista, konzervativnih-liberalnih i sto sve znam dalje, vec iskljucivo po kriteriju vladavine prava.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la Pi » 20 srp 2010 01:25

@ow - s obzirom na to da si jedino moj post citirala, i meni odgovarala, logično je pretpostaviti da se cjelokupni odgovor odnosi na mene. Ad captandum vulgus. :roll2:

Nitko ne poriče da je oko Varšavske bilo malverzacija. Međutim, čovjek je dobio dozvole. Mene samo zanima, sada kada je ta ekipa odabrala ovaj način borbe za "pravdu" - hoće li oni odgovarati za posljedice? OK, grad Zagreb ulaže 12 milijuna. Investicija će se sigurno isplatiti, ako bude dovršena, kroz 4-5 godina. Nisu ni oni ludi, nije ni investitor lud. Investitor će profitirati u svakom slučaju - gradio ili ne gradio - ako mu se spriječi gradnja sa svim validnim dozvolama, jednostavno će tužiti državu/grad i naplatiti štetu, sigurno veću od 12 milijuna. Onda ćemo svi mi plaćati puno veću cijenu. Ne prosvjednici, nego građani. Kao što građani plaćaju i tu silnu policiju koja mora čuvati 150 profesionalnih prosvjednika. Hoće tih 150 ljudi platiti tu štetu? Svima je jasno da ćemo svi samo više platiti.

Shvatite, ljude ne zanima. Jednostavno nemate potporu, ne zato što nisu prosvjednici u pravu nego zato što:
1) je kasno;
2) nije dovoljno dobar razlog - pa svi znaju da se događaju i gore stvari pa se ne zucne.

Zašto se šuti? Malverzacije se događaju dok većini odgovara. Recimo, ova Raukar, kojoj muž inače radi za grad Zagreb, i to na urbanističkim planovima ako se ne varam, nije se bunila na ono što je i njoj i mužu sigurno poznato - malverzaciju sa tisućama novoizgrađenih stanova. Za 90% stanova na Laništu i na Vrbanima se potpisuju "dvostruki ugovori" - s različitom kvadraturom, jedan s manjom kvadraturom za prezentaciju poreznoj upravi, a jedan s pravom kvadraturom za svaki slučaj. Razlika u cijeni i manji porez se dijeli između građevinara i onih u koji zatvore oči na takve ugovore. Eh sada, ako je razlika 20 000 eura, što je prosječna razlika po stanu, recimo, na 1000 stanova (a ima ih i mnogostruko više) cifra koja se podijeli međusobno "na crno" je... 20 000 000 eura? Zašto to nitko nije prijavio? Zato što odgovara i kupcima, i građevinarima i onima koji u gradu rade. Nijedan stanar se nije bunio. Nijedan inspektor. Nijedan građevinar. A gle cifre, veća od tih mizernih 12 milijuna. Svima odgovara, svi šute.

Ali lako je tuđim k**** glog mlatiti. Lako je otići u Varšavsku koja je, eto, "simbol" nekog tamo čovjeka koji je našao veliki novac za investiciju, ili, dovoljno novca da ekipa bude dovoljno ljubomorna da glas digne. Idemo vidjeti sve one čijeg se novca direktno tiče, dakle, sve one stotine tisuća građana koji su primjerice na ovaj način izbjegli poreze. Kad je bio problem i s vodom na Vrbanima, nisu zucnuti smjeli da malverzacije na vidjelo ne izađu.

Zbog prvog dijela posta kažem, Varšavsku možete zaboraviti. To je jasno svima osim prosvjednicima. Zbog drugog dijela posta kažem, dok svaki građanin ne krene od svog praga čistiti, ne od tuđeg, nikamo mi stići nećemo. Misliš da toj većini koji su tako riješili stambeno pitanje Bandić ne odgovara? Pa taj način im je skratio muke za nekoliko desetaka tisuća eura. Razumiješ sad otpor građana prema prosvjedicima iz Varšavske?

Krenimo od manjih stvari. Krenimo od sebe. Nije problem u manjini, nije problem u nekoliko političara niti nekoliko tajkuna, problem je u većini građana. A to samo puno vremena može promijeniti.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la tamara3 » 20 srp 2010 09:26

Jeeeee, Tomek je dobio dozvole, a ta dva-tri korumpirana političara među svim ostalim poštenjačinjama nisu ni spomena vrijedni, inače je sve super, zemlja blagostanja.

I ne samo da je dobio dozvole, već je i našao novac za investiciju!
To što cijeli slučaj istražuje državno odvjetništvo nema veze. Pa šta onda, ne'š ti, ni prvi ni zadnji.

E da je meni nać dvadesetinu tog novca, ma i puno manje. Na kojem drveću raste?

Zaključak: nema veze što je bilo malverzacija, sad je gotovo i izvolte bit kuš. U ovom slučaju, u svim ranijim slučajevima, kao i ubuduće. Neradnici jedni ljubomorni. Ko je vama kriv šta se niste snašli :hmmm:.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Drama u Varšavskoj

Post Postao/la phos » 20 srp 2010 09:26

ow je napisao/la:
sul. je napisao/la:Pa pogledaj samo kartice tih originalnih 200 ljudi, pa reci da nisu ekstremno lijevo.
sul., ja sam bila na prosvjedu a nisam ekstremni ljevicar.

I da, lijepo je da te se ne tice 12. milijuna kuna novca poreznih obveznika kojima se financira ulaz u PRIVATNU garazu u kojoj ce se naplacivati parking.
Moguce ne placas porez pa te se to doista ne tice. No tih 12 milijuna ce se otplacivati narednih 20 godina pa ce te se svakako u jednom trenutku ticati zasto placas 18% prireza svaki mjesec kada ti na tekuci sjedne placa.
:thumbup:
otela mi rijeci iz usta!
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Odgovorite