"Umaška škola za posao traži samo Talijane"

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

"Umaška škola za posao traži samo Talijane"

Post Postao/la Kroacija » 08 lis 2010 00:49

vijest je stara par dana ali nikako da mi se izbiju nelogicnosti iz glave. radi se o jednom tzv. liberalnijem, "otvorenijem" dijelu hrvatske - istri. podrucje umaga je ocito bilingualno i talijanska skola trazi zaposlenike (navodno samo predavace) koji su izricito talijanske nacionalnosti. prilika je jako dobra za talijanske manjine u hrvatskoj koje se ovim putem uzimaju u obzir, posebno na tom zarisnom podrucju, no radi li se tu djelomicno i o diskriminacji po nacionalnosti? recimo, jedna hrvatska drzavljanka koja je 15 godina zivjela u rimu i ima zavrsen studij talijanskog jezika ne moze dobiti posao u toj skoli, u vlastitoj drzavi. pitam se koliko je to legitimno i ukoliko je netko informiran o stanju istog u inozemstvu, molim da napise. mislite li da bi se obrnuta situacija tolerirala ili uopce mogla desiti u italiji? mislite li da je ovo jos jedna medijska pompa, diskriminacija i netolerancija, propust HZZ-a i drzave ili nesto sasvim pravedno i ocekivano?

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... ijane.html
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... rvati.html

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: "Umaška škola za posao traži samo Talijane"

Post Postao/la komad kruha » 08 lis 2010 17:47

napraviti razliku između kandidata na osnovi nacionalne pripadnosti je diskriminacija.

tu se nema o čemu raspravljati.

ne znam kako se ovakav oglas uopće mogao provući.


no, provlače se i mnogi drugi oglasi u kojima je obavezno imati domovnicu za obavljanje nekih uredskih poslova koji nisu povezani s državnom sigurnošću. čemu pak to?
kaj te hiče?

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: "Umaška škola za posao traži samo Talijane"

Post Postao/la call_me » 08 lis 2010 20:23

mozda su dobili neke pare za poticanje zaposljavanja talijanske manjine. vrlo legitimno. posvuda. u tom bi slucaju zaposljavanje hrvata bilo nenemjesko trosenje novaca i krsenje ugovora.

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: "Umaška škola za posao traži samo Talijane"

Post Postao/la Broken Down Angel » 08 lis 2010 22:49

> Diskriminacija s pozitivnim predznakom.
Ostajem pri onome što sam napisala.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: "Umaška škola za posao traži samo Talijane"

Post Postao/la call_me » 09 lis 2010 00:11

call_me je napisao/la:mozda su dobili neke pare za poticanje zaposljavanja talijanske manjine. vrlo legitimno. posvuda. u tom bi slucaju zaposljavanje hrvata bilo nenemjesko trosenje novaca i krsenje ugovora.
and that's reality :)

Odgovorite