Prijatelji imaju zajedničke gene?

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la tamara3 » 20 sij 2011 13:59

http://www.jutarnji.hr/prijatelji-smo-j ... ena/918783

"Mi smo dokazali da naš društveni okoliš u velikom dijelu čine prijatelji sa sličnim genima , odnosno da su geni drugih ljudi ono što utječe na našu odluku s kim ćemo više, a s kim manje prijateljevati. Mapiranje specifičnih genetskih markera svakog pojedinca u društvenoj mreži pokazalo je da svaki od njih ima tendenciju stvaranja prijateljstva s onim osobama s kojima dijele barem dva do šest gena."

Pa baš zanimljivo iako baš ne razumijem najbolje kako to funkcionira :sramise:?

michelle

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la michelle » 20 sij 2011 22:40

malo sam nepovjerljiva prema ovome :confused:

Gost

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la Gost » 21 sij 2011 11:57

Ne znam dovoljno o ovome da mogu pričati je li moguće ili ne, ali svakako bih se podvrgnula mapiranju gena ili kako se to zove...

Znanstvenici tvrde da nam geni upravljaju životima, astrolozi horoskop, vjerske institucije sudbina/viša instanca, new age filozofije da je to energija... zdravoseljački ću se držati da sam sama kovač svoje okoline i sreće pa dok mi se ne dokaže suprotno.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la pihach » 21 sij 2011 14:18

pa kaj nismo od istih roditelja svi potekli - adam and steve?
zapravo smo svi incestuozni.
moja cura je ujedno i moja sestra.
eto vam na!

sad ce svi s foruma prekinuti.... :haha:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la tamara3 » 21 sij 2011 14:31

Da, da, naravno :D. I dalje ne kužim princip, a na forumu očito nemamo genetičarki tak da ostajem u neznanju :nezna:.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la pihach » 21 sij 2011 14:37

sad sam ti objasnila i ona i dalje ne kuzi...
ma mislim! ;)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la Bash » 22 sij 2011 15:23

tamara3 je napisao/la:http://www.jutarnji.hr/prijatelji-smo-j ... ena/918783

"Mi smo dokazali da naš društveni okoliš u velikom dijelu čine prijatelji sa sličnim genima , odnosno da su geni drugih ljudi ono što utječe na našu odluku s kim ćemo više, a s kim manje prijateljevati. Mapiranje specifičnih genetskih markera svakog pojedinca u društvenoj mreži pokazalo je da svaki od njih ima tendenciju stvaranja prijateljstva s onim osobama s kojima dijele barem dva do šest gena."

Pa baš zanimljivo iako baš ne razumijem najbolje kako to funkcionira :sramise:?
nisam nikakav geneticar, ali recimo da je ovo novinarski mega proser :D
gledali su 6 gena koje se otprije na neki nacin povezalo sa nekim socijalnim aspektima kod covjeka, pa su pratili na odredjenom broju ljudi i njihovim prijateljima postoji li korelacija izmedju njih za svaki gen. za 4 gena nisu nasli nista, za jedan (povezan s alkoholizmom) su nasli da postoji pozitivna korelacija izmedju medjusobnih prijatelja, i za jedan su nasli da postoji negativna korelacija (povezan s otvorenoscu prema ljudima). nista tu nije 100% sigurno, niti ti geni uzrokuju to ponasanje pa ako imas onaj jedan, postat ces alkoholicar i druzit ces se samo s takvima, ili ako imas onaj drugi, druzit ces se samo sa stidljivima. :D

link na originalni clanak, ako nekog zanima
http://www.pnas.org/content/early/2011/ ... l.pdf+html

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la Kroacija » 23 sij 2011 02:54

Bash je napisao/la: nisam nikakav geneticar, ali recimo da je ovo novinarski mega proser :D
bas sam namjeravala napisati kako su neke stvari u clanku nelogicne. po ovoj teoriji, u svakoj kombinaciji se moze naci nesto zajednicko. -.-

Avatar
lizistrata
Postovi: 159
Pridružen/a: 17 lis 2010 01:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: purgerland

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la lizistrata » 12 vel 2011 13:02

ja sam budući genetičar..
ukratko...ne

članak je izbačen iz konteksta i nema veze s mozgom a kamoli genetikom...
sry...al ovakve nebuloze me uvijek malo naživciraju...to da se to servira ljudima koji nemaju dovoljno znanja o nečemu pa moraju vjerovati dezinformacijama jer nemaju izbora...grrrr....
članak :" It remains
unclear, however, whether variation in specific genes might be
relevant to the process of friend selection or, distinctly, whether
the process of choosing friends might result in correlated genotypes
between friends"
za početak....

plus poanta kod genetike molekularne biologije i sveg sličnog je da ekšuli možemo svašta povezati sa svime...ugl sve je to jako kompleksno i svi smo jako kompleksni i npr...
dam se kladiti da kada bi netko htio dokazati da prijatelje biramo po različitost npr nekih gena i to bismo uspjeli...ma sve je stvar konteksta...
"The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.”
― Lois McMaster Bujold

Avatar
umna-perverzija
Postovi: 30
Pridružen/a: 01 vel 2011 13:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka

Re: Prijatelji imaju zajedničke gene?

Post Postao/la umna-perverzija » 12 vel 2011 21:38

Ne vjerujem baš, možemo imati slične gene nekom slučajnošću, ali to nije to što čini prijateljstvo...ljude spaja vibra, neke životne situacije, a ne genetski materijal...općenito mislim da se ne bi mogla družiti sa svojim klonom, to bi bilo zamorno
Walking disaster, I'm son of all bastards, you regret you made me, it's too late to save me

Odgovorite