Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Popeye » 08 svi 2011 12:21

ali o tome uopce nije rijec o ovom topicu. bar se meni cini.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Popeye » 08 svi 2011 13:31

PicajzLa je napisao/la:
Popeye je napisao/la:enivej, mislim da ovo nije pitanje poput 'koliko je 2+2', pa da ima samo jedan ispravan odgovor.
ovo upravo to jest. na pitanje ima li itko od nas pravo na nečiju intimu odgovor je samo jedan - ne.
to što ti misliš da bi bilo lijepo kad bi svi bili out and proud je drugi par postola i slažem se s tim da bi svijet bio krasan da svi tako misle, ali u biti nikoga nije briga. :)
tebe toliko nije briga da se ne mozes zaustaviti u isticanju koliko te nije briga.

enivej, kao sto vec rekoh, ne smatram da je necija homoseksualnost ili heteroseksualnost intima/privatnost. dakle, vec u definiranju osnovnih postavki postoje znacajne razlike izmedju ljudi koji sudjeljuju u ovoj diskusiji. ono sto ti zelis progurati jest da su tvoje tj. odredjene postavke jedine ispravne, dok ja (kao nekakav navodni radikal, štaveć) plediram za poštovanje različitosti.

loodilo. :wacko:

Plague

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Plague » 08 svi 2011 13:52

Popeye je napisao/la: enivej, kao sto vec rekoh, ne smatram da je necija homoseksualnost ili heteroseksualnost intima/privatnost. dakle, vec u definiranju osnovnih postavki postoje znacajne razlike izmedju ljudi koji sudjeljuju u ovoj diskusiji. ono sto ti zelis progurati jest da su tvoje tj. odredjene postavke jedine ispravne, dok ja (kao nekakav navodni radikal, štaveć) plediram za poštovanje različitosti.
vidiš kako uskačeš sebi u usta. da se iti malo razumiješ u poštivanje različitosti ne bi napisao ovo prvo boldano. meni ono što jedem za ručak može biti intimna stvar ako ju tako doživljavam. tko si ti da odlučuješ što je nekome intima?
na kraju dolazim do zaključka da svi vole petljat noseve tamo gdje im nije mjesto i onda ubace par "velikih" riječi ne bi li to zvučalo opravdano. tuđa je trava zelenija. :kava:

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Kroacija » 08 svi 2011 13:56

Popeye je napisao/la:
enivej, kao sto vec rekoh, ne smatram da je necija homoseksualnost ili heteroseksualnost intima/privatnost.
pokusavam i trudim se shvatiti, ali zbilja ne mogu. :o

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la jpeg » 08 svi 2011 14:05

pa cini se da je privatnost samo kad je homoseksualnost u pitanju. a kad je hetero to je ka po deafultu pa ne postavlja pitanje jel je hetero.
kad si hetero onda je pod stvar privatnosti spada samo onda kad krenu suskanja da ga je zena prevarila ili on nju i razvod.
znaci kad si hetero onda to nije stvar privatnosti. pa zasto bi onda homo bilo privatno?
al da, samo je tad privatnost.
e a tad se vise price i sranja nakupe, i neke mistike, teorije zavjere i suskanje nego onda kad se nitko ne obazire a to je onda kad si peder otpocetka.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Popeye » 08 svi 2011 14:15

PicajzLa je napisao/la:
Popeye je napisao/la: enivej, kao sto vec rekoh, ne smatram da je necija homoseksualnost ili heteroseksualnost intima/privatnost. dakle, vec u definiranju osnovnih postavki postoje znacajne razlike izmedju ljudi koji sudjeljuju u ovoj diskusiji. ono sto ti zelis progurati jest da su tvoje tj. odredjene postavke jedine ispravne, dok ja (kao nekakav navodni radikal, štaveć) plediram za poštovanje različitosti.
vidiš kako uskačeš sebi u usta. da se iti malo razumiješ u poštivanje različitosti ne bi napisao ovo prvo boldano. meni ono što jedem za ručak može biti intimna stvar ako ju tako doživljavam.
postoje osobni doživljaji svega, no postoje i zakoni država, kao i kretanja u društvu.
recimo, tvoj osobni doživljaj sebe može biti da si napoleon. doživljaj države i medicinske prakse tvojeg osobnog doživljaja sebe kao napolena jest da si luda.
tko si ti da odlučuješ što je nekome intima?
pa ne odlučujem ja uopće. svatko ima mogućnost svoj ručak ili seksualnu orijentaciju proglasiti intimom, no istovremeno svatko drugi ima mogućnost zaključiti da to nije intima. ni država ni društvo nečiju heteroseksualnost ne smatraju privatnom stvari, a po principu ravnopravnosti onda to nije ni homoseksualnost.
ukratko, bez javne, otvorene homoseksualnosti nije moguća ravnopravnost. čak i da je kojim čudom dobiješ, ne možeš je živjeti/konzumirati.

i da, trebam naglasiti da ja ovdje ne pišem ništa posebno originalno, ima 40 godina pokreta za ravnopravnost LGBT osoba koji vrlo uspješno funkcionira na takvim i sličnim principima.

još jedna stvar: privatnost nije jedino ljudsko pravo, postoje i druga, a meni se čini da ti želiš pravo na privatnost izdignuti iznad svih ostalih. također, različito se na koncept privatnosti gleda u americi i europi (o ostatku svijeta da ne govorim), što se vidi i u zakonima koji se time bave. jednako se ni na slobodu govora ne gleda isto u americi i europi. pa da ponovim: nisu to stvari koje nude 2+2=4 vrstu odgovora.

ovdje se sukobljavaju i ideje o važnosti pojedinca u odnosu na važnost kolektiva. LGBT osobe se za jednaka prava i društvenu ravnopravnost ne mogu izboriti kao pojedinci. zakoni se, uostalom, ne rade za jednu jedinu osobu, nego za cijelo društvo.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Popeye » 08 svi 2011 14:19

invalid_user je napisao/la:
Popeye je napisao/la:
enivej, kao sto vec rekoh, ne smatram da je necija homoseksualnost ili heteroseksualnost intima/privatnost.
pokusavam i trudim se shvatiti, ali zbilja ne mogu. :o
mravcica je prilicno dobro objasnila.

samo bih dodao da se ne mogu pohvaliti time da sam ja prva osoba koja je dosla do zakljucka o tome, nego se zapravo pozivam na četiri desetljeća teorije i prakse.

uzmimo primjer bračne ravnopravnosti. ona je nemoguća ukoliko je homoseksualnost isključivo privatna stvar homoseksualnog pojedinca.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Kroacija » 08 svi 2011 15:36

mislim da je predrasuda razmisljati kako je privatnost samo kad je homoseksualnost u pitanju.
ja se recimo ne usudjujem nekog pitati nista o toj zivotnoj sferi niti smatram da me se to tice - to je nesto sto ti ljudi sami kazu ili ne. pravo na odabir.
to je dosta osjetljiva tema i s tim se treba znati hendlati. postoji nesto sto se zove pristojnost i postivanje.
kao pisanje dnevnika - mozda bi me kod nekog zbilja zanimalo sto je unutra ali nemam pravo otvarati niti bih se usudila.
ljudi imaju pravo na intimnost i kao javne osobe. to je moje misljenje, a vidim i velike vecine ovog topika.
ali eto, nek' se trakavica nastavi time da ce netko kvoutati ovo i opet soliti pamet.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Popeye » 08 svi 2011 15:42

pa nemojmo ici soliti pamet, hajdemo samo razgovarati. :)
stajaznam, meni je prije pet godina u svakoj forumskoj raspravi bio cilj pod svaku cijenu dokazati da sam u pravu. sad mislim da je mnogo vaznije razumjeti razlicite stavove, međusobno ih razmijeniti. i biti iskren u vezi svega toga.

cinjenica da i dalje raspravljamo pokazuje da nam je svima ova tema i vazna i zanimljiva.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Kroacija » 08 svi 2011 15:58

that's true.

ViviAna
Postovi: 266
Pridružen/a: 21 pro 2010 13:00
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la ViviAna » 08 svi 2011 17:46

Popeye je napisao/la: pa ne odlučujem ja uopće. svatko ima mogućnost svoj ručak ili seksualnu orijentaciju proglasiti intimom, no istovremeno svatko drugi ima mogućnost zaključiti da to nije intima. ni država ni društvo nečiju heteroseksualnost ne smatraju privatnom stvari, a po principu ravnopravnosti onda to nije ni homoseksualnost.
Zvuči logično na prvu loptu, ali zapravo time se otvara Pandorina kutija. Evo, šuška se da osnivaju Udrugu za emancipaciju malih penisa i da će tebe proglasiti počasnim članom. Možeš ti protestirati do mile volje i tvrditi da je tvoj penis normalne veličine, ali to je samo tvoj subjektivni doživljaj, članovi udruge misle drukčije i usto smatraju da svi nositelji malih penisa moraju ponosno istupiti u javnost, a ako neće sami onda će ih drugi prokazati. Jel ti se sviđa takav razvoj događaja? Eto, tako to izgleda kad intime više nema.
Da ne spominjemo da će mnoge samozvane gay osobe biti prokazane kao praktički aseksualci, jer godinama nisu imali lay, a udruga aseksualaca smatra da nepostojanje seksualnog života nije intima i da se to treba javno reći.
Itd... samo nebo je granica.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la tamara3 » 08 svi 2011 17:56

A nije baš tako :o.

Evo, primjerice, situacije na poslu: ljudi međusobno razgovaraju o, recimo, vikendu i spomenu kako su išli nekamo s mužem/ženom/dečkom/curom/djecom/mamom/tatom... itd., a ti nisi out pa ne govoriš kako si s curom bila nemam pojma, na Mrežnici, nego šutiš ili kažeš da si bila "s društvom".
Tako sam godinama govorila svojoj mami dok mi bome nije višestruko dopizdilo, da prostiš.

Ovdje očito nije riječ o intimi u najužem značenju te riječi, već o činjenici da čak ni u usputnom razgovoru o laganim temama ne možeš spomenuti bitan dio svog života, a to je (bar za mene) nesloboda koja žulja. I nije stvar hoće li ti netko nametnuti da to moraš napraviti, naravno, to je tvoja odluka. Ja samo mislim da u intimu spadaju neke desete stvari.

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la jpeg » 08 svi 2011 18:00

pa no!

ViviAna
Postovi: 266
Pridružen/a: 21 pro 2010 13:00
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la ViviAna » 08 svi 2011 18:07

tamara3 je napisao/la:A nije baš tako :o.

Evo, primjerice, situacije na poslu: ljudi međusobno razgovaraju o, recimo, vikendu i spomenu kako su išli nekamo s mužem/ženom/dečkom/curom/djecom/mamom/tatom... itd., a ti nisi out pa ne govoriš kako si s curom bila nemam pojma, na Mrežnici, nego šutiš ili kažeš da si bila "s društvom".
Tako sam godinama govorila svojoj mami dok mi bome nije višestruko dopizdilo, da prostiš.

Ovdje očito nije riječ o intimi u najužem značenju te riječi, već o činjenici da čak ni u usputnom razgovoru o laganim temama ne možeš spomenuti bitan dio svog života, a to je (bar za mene) nesloboda koja žulja. I nije stvar hoće li ti netko nametnuti da to moraš napraviti, naravno, to je tvoja odluka. Ja samo mislim da u intimu spadaju neke desete stvari.
To je stvar tvoje osobne hrabrosti i integriteta, da kažeš drugima istinu o sebi. Ali, ne možeš zahtijevati od svih da istupe, zato da bi ti onda imala više hrabrosti.
Jer tebe žulja što tajiš svoju curu, nekog drugog žulja što ima mali penis, a nekog trećeg što živi u celibatu. I oni se srame svojih problema i smatraju da bi im bilo lakše kad bi svi drugi koji imaju slične nevolje javno istupili. Stoga će si dati za pravo da ih javno prokažu, bez obzira htjeli to ovi ili ne. I smatraju da na to prokazivanje imaju moralno pravo. :wacko:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la tamara3 » 08 svi 2011 18:09

Zaboravih se osvrnuti na "prokazivanje" - mislim da nije stvar u tome da se ikome time prijeti niti da bi trebalo biti tako - bože sačuvaj. Dapače, nisam primijetila da je itko u ovoj temi pozivao na to.

Neki samo vjeruju da bi autanje javnih osoba (bilo bi dobro i da su pritom utjecajne :) ) moglo pomoći drugima koji eventualno žive u strahu i tko zna kakvim očajnim uvjetima da se bar malo oslobode, shvate da nisu sami i za početak prihvate sebe, jer to je, po meni, apsolutni preduvjet za bilo kakav korak prema izlasku iz ormara.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la tamara3 » 08 svi 2011 18:40



Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Bash » 09 svi 2011 07:51

tamara3 je napisao/la:Neki samo vjeruju da bi autanje javnih osoba (bilo bi dobro i da su pritom utjecajne :) ) moglo pomoći drugima koji eventualno žive u strahu i tko zna kakvim očajnim uvjetima da se bar malo oslobode, shvate da nisu sami i za početak prihvate sebe, jer to je, po meni, apsolutni preduvjet za bilo kakav korak prema izlasku iz ormara.

Naravno da bi bilo krasno kad bi javni ljudi to i radili, kad bi bili pozitivan primjer i za svoju seksualnost, ali ova njihova duznost i obaveza prema narodu je diskutabilna :)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la tamara3 » 09 svi 2011 08:45

Ne, ne mislim da je to ikome dužnost i obaveza, samo da bi bilo lijepo :neka cijeli ovaj svijet mode on:.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la ow » 09 svi 2011 08:48

tamara3 je napisao/la:Ovdje očito nije riječ o intimi u najužem značenju te riječi, već o činjenici da čak ni u usputnom razgovoru o laganim temama ne možeš spomenuti bitan dio svog života, a to je (bar za mene) nesloboda koja žulja.
I onda ti lijepo dodjes u fazu da te vise iritira to zuljanje nego strah od reakcije okoline pa im kazes "a moja zena u subotu morala raditi pa nismo mogle nikuda.
To je normalna faza razvoja i svatko ce kad tad doci do toga.
No, to je tvoja odluka - nitko od tebe nije ocekivao da to napravis i trenutak u kojem si to napravila odredio je tvoj interes.

Slicnu pricu sam ja prosla sa nacionalnoscu na primjer. Ja sam potpuno anacionalna osoba. Niti jedan od parametara koji odredjuju neciju nacionalnost mene ne dodiruje. Uvijek sam smatrala da je to moja privatna stvar (isto kao i religija ili sta vec slicno).
Ali na zalost, nacionalisti (sa svih strana) ne dopustaju ljudima poput mene da nemaju izrazen nacionalni osjecaj. Pa me jedni vuku medju njih a drugi gledaju s podozrenjem jes sam "ona druga".
Drzava me takodjer diskriminira jer pri u popisu tjera da se izjasnim za nesto sto uopce ne osjecam i sto nije dio moga identiteta. (ne znam da li je to bilo i na ovom popisu jer me je popisalo deristasce al na onom 2001 je bilo)
Da ne kazem da sam taj nacionalni kos po defaultu stvara ocekivanja od svih (drustva, pojedinaca, "nasih", "njihovih") da moras biti odredjene vjeroispovjesti pa cak i politickih uvjerenja (sto je potpuno debilno).

U tom smislu (da se vratimo na pocetak price) mislim da niti Rachel a niti nepostojeca LGBTIQ zajednica nema pravo od pojedinaca ocekivati nista vise nego su oni spremni dati i napraviti. Sve drugo je pritisak koji prelazi crtu na kojoj borba protiv diskriminacije postaje diskriminacija.

Jedna je stvar zeljeti da u saboru postoje zastupnici koji su outani peder ili lezba (ili na nekoj drugoj politickoj funkciji), a sasvim druga stvar ocekivati da se mozebitni pederi i lezbe koji su trenutno u saboru moraju outati da bi nama bilo lakse.
Prvo nije zadiranje u privatnost dok ovo drugo jeste.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la ow » 09 svi 2011 08:56

Popeye je napisao/la:ovdje se sukobljavaju i ideje o važnosti pojedinca u odnosu na važnost kolektiva.
Kada su temeljna ljudska prava u pitanju, vaznost pojedinca bi trebala biti iznad vaznosti kolektiva. Sve drugo znaci ogranicavanje temeljnih ljudskih prava pa samim tim otvara mogucnosti raznih zlouporaba i diskriminacije.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la Popeye » 09 svi 2011 10:00

no, temeljna ljudska prava znaju biti u koliziji jedna s drugima, zar ne? primjerice, ponekad nečije temeljno ljudsko pravo na slobodu ovisi o tome je li spreman ubiti agresora i tako ga lisiti njegovog temeljnog ljudskog prava na zivot.

jos jednom bih predlozio da razgovaramo, odnosno da jednu ovako kompleksnu temu ne svodimo na jednostavne odgovore.

another thing, meni izgleda nerealno izvaditi pojedinca iz sireg konteksta, jer na svakoga od nas drustvo itekako utice, kao sto i mi mozemo utjecati na drustvo. spomenula si svoju anacionalnost, a slican izostanak nacionalnog osjecaja imam i ja. no, on je i proizvod mnogih vanjskih okolnosti i situacija, i ne mogu uopce sebi garantirati da u nekoj drugoj verziji svojeg zivota ne bih bio, recimo, veliki hrvat. moj izostanak velikih nacionalnih osjecaja jest samo moj, ali nije nastao samo od mene i iz mene, nego je znacajno oblikovan kontekstom mojeg zivota i sire politicke situacije na ovim prostorima.
mislim da isto vazi i za stav u vezi coming outa, odnosa prema drustvenoj odgovornosti itd. nasa misljenja oblikuju nasi zivoti, izmedju ostalog.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Rachel Maddow: Javnim osobama dužnost je izaći iz ormara

Post Postao/la ow » 09 svi 2011 16:03

Popeye je napisao/la:no, temeljna ljudska prava znaju biti u koliziji jedna s drugima, zar ne? primjerice, ponekad nečije temeljno ljudsko pravo na slobodu ovisi o tome je li spreman ubiti agresora i tako ga lisiti njegovog temeljnog ljudskog prava na zivot.
Da u ekstremnim situacijama. No mi ne pričamo o ekstremnim situacijama - nadam se...

Tema jeste kompleksna, i to vrlo kompleksna, zato je valjda ova pojednostavljena izjava Rachel Maddow i neprihvatljiva.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Odgovorite