Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Post Postao/la ow » 07 kol 2011 12:03

Iako se radi o BiH mene je ovo jako pogodilo, rastužilo i na koncu užasno sam bijesna.
Ukratko, radi se o tuzlanskoj tužiteljici koja je vodila istragu protiv profesora pravnog faksa koji su zloupotrebljavali položaj i prolazne ocjene studenticama uvjetovali seksualnim odnosima s njima.

Onda se muska gamad udruzila i namontirali su istragu protiv nje na temelju iskaza žene koja se profesionalno bavi prostitucijom pa je samim tim podložna ucjenama, a koja se kao svjedok pojavljuje u jednom slučaju protiv nekog svodnika.
Podigli su optužnicu da je Dijana tu kurvetinu (nemam bolji izraz za tu prostiutku) nagovarala na lažno svjedočenje pokušavajući je seksualno iskoristiti.

Uglavnom Dijana je zbog nepravde i stresa umrla u 44-toj godini života.
Ne mogu šutjeti na ovo i boli me što nemamo toliko društvene svijesti da spriječimo sve oblike zlostavljanja žena - uključujući i ovakve situacije u kojima muškarci uz široku podršku muškaraca, ali i ponekih žena beskrupulozno obračunavaju sa ovakvim hrabrim ženama.
Prostitucija je muška priča, seksualni skandali također i po potpisu ove optužnice (kao i zanimanju svjedokinje) jasno je da iza nje stoje muškarci.

Ima jako puno članaka o tome ali ovdje mi se čini da ima najviše informacija:
http://www.hercegbosna.org/kolumne/poli ... -3952.html
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Post Postao/la samo ja » 07 kol 2011 12:33

muški su se uik znali udružit, što je kod žena rijedak slučaj, nezz zašto je to tako...

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Post Postao/la Mary of Silence » 07 kol 2011 12:46

Da, mene je šokirala cijela ta priča, pratila sam to duže vrijeme.
"Bitno" je da profesori koji su bili sudionici "afere pravnog" i dalje predaju na fakultetima, dok je jedan od njih i bivši član parlamenta, a sada je ministar unutrašnjih poslova TK. Ostali profesori su suspendovani, odnosno imaju zabranu rada na nivou Univerziteta u Sarajevu, što znači da se opet mogu zaposliti i biti primljeni u radni odnos na nekom drugom univerzitetu, kladim se da ću morati slušati predavanja jednog od njih u Tuzli, kao što to obično biva.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JgY8mtchcGE[/youtube]

Uglavnom, ovaj slučaj treba ukazati na nedovoljan rad i postojanje nevladinih udruga na prostorima Bosne i Hercegovine, naročito onih koje se tiču "ženskih" prava, i demokracije općenito.
"Čast" i medijima u Bosni i Hercegovini, sasvim su se "objektivno" postavili, ali dobro, zna se koga oni štite.


Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Post Postao/la Popeye » 07 kol 2011 13:53

http://depo.ba/hronika/draga-dijana-ziv ... a-bosanska

Na komemoraciji tužiteljici govorio je i novinar Sinan Alić. Njegov govor prenosimo u cijelosti.

Draga Dijana!

Opraštam se od tebe kao čovjek od čovjeka. Opraštam se od tebe u ime normalnih, poštenih ljudi koji su izneneđeni i šokirani tvojim odlaskom. Iznenađeni jer nas napuštaš rano; šokirani jer smo svjesni da je tvom preranom odlasku kumovalo društvo i njegov sistem vrijednosti u kome su znanje, prilježnosti, poštenje, hrabrost i pravdoljubivost potisnuti od nemoralnih, nepoštenih, potkupljivih, licemjernih.

Ti si žrtva raznih golića, saltaga, lučića i inih amoralnih tipova iz prve i druge tranšeje bosanskohercegovačkog pravosuđa, od Tuzle preko Sarajeva do Zenice, dijela mafijaškog i nesposobnog pravosuđa, koje nema snage i hrabrosti da procesuira kriminalce, ali je spremno besprizorno se obrušiti na tužioce koji drže do svog i dostojanstva profesije koju su izabrali.

Ti si, draga Dijana, bila takva tužiteljka. Tvoje će ime ostati zapisano u istoriji Pravnog fakulteta u Sarajevu kao studenta generacije, ali i pravnika koji je bio spreman održati lekcije i svojim moralno posrnulim profesorima.

Licemjerni i nemoralni ne umiru zbog optužbi, draga Dijana. Oni nam se smiješe sa tv ekrana. Živjela si u pogrešno vrijeme i pogrešnoj državi.

Optužujem za tvoju preranu smrti kompletno društvo, optužujem tvoje kolege koji su pognute glave posmatrali besprizorne napade na tvoju čast, ljudsko dostojanstvo, poštenje, hrabrost i znanje. Optužujem i neke novinare koji su se utrkivali blateći tvoju ličnost i istovremeno šutjeli o nemoralu univeriztetsklih profesora. Optužujem i sve nas jer smo ćutali i prihvatli za normalno da se u jednom društvu pravda gradi na iskazu jedne prostituke. U društvu u kome se sve pristituiše, na žalost prostituiše se i pravosuđe.

Draga Dijana, hoću da vjerujem da će tvoja posmrtnica probuditi ućmalu savjest ovog društva, da će se pojaviti tužilac koji će smoći snage i profesionale hrabrosti i tvoju započetu borbu nastaviti. To je dug koji si nam ostavila u amanet. Ostavila si nam u amanet lik plemenite i poštene ličnosti. Justicija mora skinuti povez sa očiju vidjeti šta nam u njeno ime rade.

U ovim trenucima je najteže onima koje si voljela i koji su voljeli tebe. Teško je i nama koji držimo do ljudskog dostojanstva. Ako postoji carstvo nebesko, vrata raja za tebe će biti širom otvorena i budi spokojna – nećeš imati priliku sresti one koji su te gurnuli u preranu smrt. Njih čeka pakao.
Draga Dijana, u ime Pravde i Pravičnosti, u ime Ljudskog dostojanstva, u ime Justicije, boginje pravde, koju si vjerno služila i koja će tvoju žrtvu prepoznati, u ime Čovjekoljublja, u ime Istine, mi koje je tvoja prerana smrt iznenadila i šokirala, oslobađamo te svake odgovornosti.

Neka ti je laka teška zemlja bosanska.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Post Postao/la ow » 07 kol 2011 14:15

Mary of Silence je napisao/la:dok je jedan od njih i bivši član parlamenta, a sada je ministar unutrašnjih poslova TK.
onda je jasno odakle vjetar puse....

http://www.source.ba/clanak/645089559401/
Dijana Milić nije dočekala posljednju riječ zakona
Poslije njene smrti mnogi slučajevi ostali neriješeni

Dijana Milić, jedan od najboljih tužitelja u Federaciji BiH, prema ocjenama VSTV-a, preminula je jučer u 44. godini života.

Milićeva je 19. jula primljena u Univerzitetski klinički centar u Tuzli zbog metaboličkog poremećaja. Njeno stanje je bilo izuzetno teško, ali se još više pogoršalo kada je prije nekoliko dana imala srčani udar.

O najvišim ocjenama VSTV-a govori i podatak da je u 2009. godini, od 135 istraga koje su okončane pritvorom, Milićeva završila njih 85, dok je ostalih 35 tužitelja Tuzlanskog kantona zajedno završilo 50 slučajeva.

Prema tvrdnjama njenog advokata, Josipa Muselimovića svi zdravstveni problemi Milićeve su nastali otkako je suspendovana, a kada je saznala da će protiv nje biti podignuta optužnica navodno je patila od nesanice i nije jela. Naime, optužena je da je u slučaju protiv Šemse Mrkaljevića zbog navođenja na prostituciju, u kojem je vodila istragu, vršila pritisak na svjedoke, te da je, zloupotrebljavajući službeni odnos tužitelj-svjedok, sa svjedokinjom pokušala i spolni odnos.

Međutim, ona je javnosti najpoznatija zbog slučaja “profesori tuzlanskog odjela Pravnog fakulteta iz Sarajeva”.

Navodno je zbog ove afere imala strašne opstrukcije koje su dolazile iz policije Tuzlanskog kantona, iz SIPA-e, ali i iz samog Tužilaštva, kako od glavnog kantonalnog tužitelja iz Tuzle, Šesenama Ćosića, tako i od glavnog federalnog tužitelja Zdravka Kneževića.

Jedan od ključnih aktera u cijeloj priči bio je i komesar policije Tuzlanskog kantona Nedim Mutapčić, za kojeg je u istrazi utvrđeno, između ostalog, da je bio redovan posjetitelj bordela u okolini Tuzle.

Zbog svega je bila omržena među kolegama koje su je i prijavile za navodnu zloupotrebe položaja, a taj slučaj se još uvijek nalazi na sudu u Zenici.

Depresija i izbjegavanje hrane su je koštale života, nažalost, ni mi ni ona nismo dočekali pravdu, nismo, i pitanje je hoćemo li saznati krivce kako u njenom slučaju tako i u slučaju afere oko profesora Pravnog fakulteta.
a jasno je i zasto puse...
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Post Postao/la ow » 08 kol 2011 07:39

Istraga protiv prostitutke zbog lažnog svjedočenja protiv tužiteljice Milić
Dijana Milić, žrtva bespravne države i lažnog svjedočenja

Tuzlanska tužiteljica Dijana Milić, prije desetak dana pala je u duboku komu, nakon koje je juče preminula.
Tužiteljica je oboljela od ozbiljnih srčanih problema nakon što je postala žrtva sramnog pravosudnog i medijskog progona.
Dijana Milić je u međuvremenu dobila i paralitički zapetljaj crijeva (kao posljedicu neuzimanja hrane), što je njezino zdravstveno stanje dodatno pogoršalo.
Kako Slobodna Bosna piše, upravo se otkrivaju novi detalji urote protiv ove tužiteljice.
Inspektori Centra javne bezbjednosti u Bijeljini (CJB) nedavno su saslušali izvjesnog P.B., kojeg je Đuka Gavrić zvana Ceca, ključna svjedokinja u sudskom procesu protiv Dijane Milić, prijavila da je na nju vršio pritisak kako bi promijenila svoj iskaz.

P.B. je policijskim inspektorima ispričao da je Đuku Gavrić upoznao u selu Batković kod Bijeljine, gdje je došla kako bi od njega kupila ženske trenerke.
Budući da se P.B. u to vrijeme bavio prodajom tekstilne robe, poslije nekoliko susreta ponudio je Đuki da počne raditi u njegovom butiku, ali je ona posao odbila.
„Onda je ona meni predložila da nazovem neku ženu u Tuzli, kojoj ne znam ime, kako bi nam dala 5.000 KM da Đuka promijeni izjavu protiv neke Dijane. Rekla mi je da je prvi put uzela 10.000 KM od nekih ljudi da svjedoči kako je ta Dijana navodila na bludne radnje, iako mi je u povjerenju priznala da to nije bila istina“, kazao je P.B. na saslušanju, nakon čega je pušten na slobodu.
Istovremeno su bijeljinski policajci otvorili istragu i protiv Đuke Gavrić, zbog sumnje da je primila novac od Muhameda Mrkaljevića, brata vlasnika motela Royal Šemse Mrkaljevića iz Čelića, gdje se Đuka zvana Ceca duže vrijeme prostituirala, a što je potvrdilo više svjedokinja tokom sudskog procesa.
Đuka Gavrić se, prema informacijama policijskih inspektora, s Mrkaljevićem sastajala u Republici Srpskoj, kako bi uzela novac za lažno svjedočenje protiv tužiteljice Dijane Milić.
Đukine optužbe Šemsu Mrkaljevića i njegovu nevjenčanu suprugu Mehdinu Čirić ipak nisu amnestirale od odgovornosti (osuđeni su na dvije godine, odnosno, šest mjeseci zatvora), ali su zato potpuno uništile časnu tužiteljicu Dijanu Milić, čija je jedina greška bila što je svoj posao radila profesionalno i pošteno.

IZVOR: sl.bosna, bhnews
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

madamcrayensur
Postovi: 66
Pridružen/a: 10 ožu 2012 18:47
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Dijana Milić - mene ovo ne može ostaviti ravnodušnom

Post Postao/la madamcrayensur » 16 ožu 2012 19:02

da,to je priča koja ima sve elemente balkanske tragedije...žena je umrla od sramote,jer su je kurviši,svodnici lažno optužili za bludnje radnje sa svjedokinjom(plaćenom kurvom)
ne sramiš se za nešto što nisi učinio...a ipak ona nije ništa nije imala sa tom Đukom koja je poslije rekla tko joj je i koliko platio da laže...
a ipak,žena je umrla od sramote i nemoći da se obrani od lažnih optužbi
umrla je jer se osjećala krivom što je voljela žene...ne tu Đuku,neke druge žene, a bosanskoj mahali nije mogla reći,da ta sam,pa šta onda
umrla je jer su optužbe bile istina,a nisu bile istina
umrla je jer je netko iskoristio tu cjeloživotnu patnju,skrivenu u ženi zakopanoj u pravdu i pravo,tu slabost koja dolazi iz životne laži,tu malaksalost koja dolazi od toga da podla laž toliko liči na istinu,a nije istina..
ne umire se od tuđe laži,nego od svoje
zato je autovanje prije ili kasnije pitanje života ili duge,odgođene smrti
(to je samo moje osobno mišljnje o životu te žene)

Odgovorite