I žene su krive za svoju neravnopravnost

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la tamara3 » 07 pro 2011 14:00

phos je napisao/la:opcenito mi idu na zivce sve teme koje pocinju sa : istrazivaja su pokazala....
ne volim generaliziranj i banalizaciju svega sto se tice ljudskih odnosa i sve sto je vezano za karaktere i sl.
Hoćeš reći da je neravopravnost u plaćama obična izmišljotina i da je to generalizacija ljudskih odnosa i karaktera? Kakve to veze ima s trudnicama koje dobivaju otkaze i slično :o?
phos je napisao/la:mi smo lijeni, guzicavi narod, koji samo gleda di bi se u bilo kojem smislu provukao.
A ovo nije generalizacija :o?

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la rainbow » 07 pro 2011 15:06

*možda će se doimati sasvim promašenim za ovu temu, no prvi mentalni flow mi je bila rečenica: Instead of getting hard ourselves and trying to compete, women should try and give their best qualities to men - bring them softness, teach them how to cry.(Joan Baez)

*da se ja malko ubacim u generaliziranje mode: mislim da smo za sve svi suodgovorni, suučesnici u kreiranju "stvarnosti (pogotovo ako bismo uzeli za mogućnost da se reinkaniramo i da mijenjamo uloge muško - žensko); što si više svjestan neke tematike/problematike pretpostavljam da time raste i odgovornost da se izrazi svoj stav, da se djeluje na onaj način koji smatraš najkonstruktivnijim (nekome je to feministički aktvizam, nekome podizanje obitelji s ljubavlju i predanošću nastojeći tako kreirati zdrave i pravedne ljude, nekome je to nešto treće i ili/kombinacije raznih metoda)

*ono što mi se čini da je prevladavjući obrazac u brakovima koje sam ja susretala kroz život (uglavnom u ovim sredinama: Zagreb, Hercegovina, Dalmacija -) JEST da se žene osjećaju manje vrijednima i da ih muškarci doživljavaju manje vrijednima (kao jedan od glavnih izvora ove postavke su razne religiozne manipulacije, ne samo kršćanske, i drugi utjecaji - pogotovo ovaj ruralniji dio herc+dalm) i vidim kako se postepenom emancipacijom/osvještavanjem/buđenjem dio tih okova miče, ono što ne bih voljela da emancipacija donese jesu dva tabora - mi i oni; ne postoji "mi i oni", svi smo samo ljudi - nismo dvije vrste i vrijeme je da se kolektivno prestanemo igrati žrtva-agresor scenarija; i kako je rečeno:
"To podrazumijeva da je prvi korak da same žene prvo u sebi raščiste s rodnim stereotipima u kojima su odgajane, a to nije nipošto lagan zadatak." - na primjerima svojh tetaka, strina i ostale ženske čeljadi vidim da posao i nije skroz lagan, no možda su njihove generacije prestre/pretvrde za mijenjanje, naše generacije su te koje će odgajati djecu koja će poštiovati i majku i oca, i muškarca i ženu (barem u većoj mjeri no što je to bio slučajs prethodnim generacijama)

*što se tiče porodinskog osobno mi se čini da je bolje da je majka uz dijete u tim pvim mjesecima, godini, dvi; pade mi na pamet ova stavka: "Posebna vrsta imunosti je ona dobivena preko posteljice s majke na dijete te također preko majčinog mlijeka"; no svakako da bih voljela da u više dejtinjstava očevi sudjeluju puno aktivnije, s više duše i smisla, predanosti

*poznajem partnere di je muškarac koristio porodiljni, ali koliko mi se čini odluku nije inicirala primarno želja za dobrobiti djeteta, već financijska konstrukcija (budući je majka imala veću plaću)

pretpostavka je da će ova vlada donijeti donekle liberalniji i otvoreniji pristup "muško-ženskom" pitanju i ravnopravnosti, no vlada je samo odraz naroda, većina posla ostaje na pojedincu, na svakodnevnim odlukama i izborima da se ne upada u dotrajale, manipulative, nepravedne šablone podčinjavanja žena, homosekualaca, roma, srba (ili već...)

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la phos » 07 pro 2011 15:21

tamara3 je napisao/la:
phos je napisao/la:opcenito mi idu na zivce sve teme koje pocinju sa : istrazivaja su pokazala....
ne volim generaliziranj i banalizaciju svega sto se tice ljudskih odnosa i sve sto je vezano za karaktere i sl.
Hoćeš reći da je neravopravnost u plaćama obična izmišljotina i da je to generalizacija ljudskih odnosa i karaktera? Kakve to veze ima s trudnicama koje dobivaju otkaze i slično :o?
phos je napisao/la:mi smo lijeni, guzicavi narod, koji samo gleda di bi se u bilo kojem smislu provukao.
A ovo nije generalizacija :o?
ne. to je cinjenica. ljudi traze posao na crno, da bi nastavili dobivati lovu od burze. prijavljuju rodbinu na prebivaliste da smanje cijenu vrtica. kad i dobe posao samo gledaju kako pokrasti....

a u vezi trudnica...
koliko od tih otkaa je dobila trudnica sa stazom u firmi dulje od 2 god?
to me zanima cisto informativno...
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la Popeye » 07 pro 2011 15:35

phos je napisao/la: ne. to je cinjenica. ljudi traze posao na crno, da bi nastavili dobivati lovu od burze. prijavljuju rodbinu na prebivaliste da smanje cijenu vrtica. kad i dobe posao samo gledaju kako pokrasti....
ali sve to sto si gore navela je opet generalizacija. doista.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la tamara3 » 07 pro 2011 15:39

Ne znam statistiku za trudnice, ali kakve to veze ima? Znači, ako neka zatrudni nakon godinu dana, poslodavac joj ima pravo dati nogu u guzicu :o?

Nadalje, ne razgovaramo o hrvatskom mentalitetu nego o ženskoj (ne)ravnopravnosti pa ne znam točno kakve veze ima sve ovo što si navela. Ali kad smo već kod toga, ako znaš 50 ljudi koji su to napravili, to opet ne znači da su svi lijeni, pokvareni i lažljivi.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la Afrodita » 07 pro 2011 18:13

A imate i puno poslodavaca koji izbjegavaju primiti žene .. recimo udate ..prije će primiti muškarca...jer bi žene ..pogotovo mlađe mogle ostati trudne.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la phos » 08 pro 2011 09:10

Popeye je napisao/la:
phos je napisao/la: ne. to je cinjenica. ljudi traze posao na crno, da bi nastavili dobivati lovu od burze. prijavljuju rodbinu na prebivaliste da smanje cijenu vrtica. kad i dobe posao samo gledaju kako pokrasti....
ali sve to sto si gore navela je opet generalizacija. doista.
je. kazem da ne generaliziram na osvnovu istrazivanja koja su pokazala...
ne kazem da trudnicama treba dati otkaz.
niti da su sefovi na strani zena. niti....
hocu reci samo da u cijeloj ovoj situaciji i ljudi preuvelicavaju stvari jer tako lakse opravdavaju sebe.
i kad se usporedujemo sa nekim drugim zemljama, treba sagledati cijelu sliku, a ne samo segmente koji nama pasu.
za porodiljni, konkretno ima zemalja gdje porodiljni traje mjesec dana. i to je normalna stvar.
i misljenja sam da zene trebaju imati godinu dana porodiljnog, cisto zbog dojenja i imuniteta djeteta.
ali kod nas je cest slucaj da zene nakon testa trudnoce odlaze na porodiljni. sto je pogotovo izrazeno kod onih koje rade u drzavnim sluzbama i prosvjeti (ne kazemn da je pravilo), ali to je opet povezano sa sustaavom koji "potice" one koje imaju manje place (ili u prosjeku HR) da bez smanjenja place budu doma do porodiljnog i prvih 6 mjeseci nakon rodenja djeteta.
tako da, po mojem misljenju, ima veze i uredenje drzave i mentalitet.
ok, "mozda" je malo siri kut gledanja (obzirom na temu), ali nekako mi je nemoguce izolirati samo odredene elemete.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la Daisy » 08 pro 2011 09:24

ne moze zena otvoriti porodiljni cim otkrije da je trudna. to je bolovanje na racun cuvanja trudnoce. ne potice to drzava, vec je to procjena lijecnika. zenama koje imaju stresna zanimanja, npr. novinarkama, ako to zele, lijecnik odmah daje takvo bolovanje. i, naravno, onima s rizicnom trudnocom.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la phos » 08 pro 2011 09:28

skratila sam pricu.
da, to nije porodiljni, sifra za hzzo je drukcija, ali poanta je da ako primaju placu koja jeu iznosu do prosjeka, ona primaju punu placu, ako je vece, dobivaju prosjek. dakle, sto ti je veca placa, to vise pusis.
ali stvar je da svatko moze dobiti taj papir. za cuvanje trudnoce. ne treba biti stresan posao. niti komplikacije. i to se debelo koristi.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la Daisy » 08 pro 2011 09:37

prva tri mjeseca svatko, bez obzira na primanja, dobija prosjecnu placu svoje firme. jasno da nije fer da netko s placom visom od prosjeka s polomljenom kicmom dolazi na posao, a netko s nizom i bolom u malom prstu lezi doma. je, lijecnici prakticki svakoj koja to zeli otvaraju cuvanje trudnoce. ali neka zene uzivaju. kad ce ako ne tad.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la bašja » 08 pro 2011 09:38

svaki doktor koji učiteljicama prvog dana trudnoće daje čuvanje trudnoće je dobar doktor!
generaliziram bez potvrde od strane sociologa stručno obavljenog istraživanja na kontroliranom uzorku, pa molim da se moje iskustvo životno, a o školi hvala bogu puno znam, uzme kao relevantno.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la phos » 08 pro 2011 09:44

Daisy je napisao/la:prva tri mjeseca svatko, bez obzira na primanja, dobija prosjecnu placu svoje firme. jasno da nije fer da netko s placom visom od prosjeka s polomljenom kicmom dolazi na posao, a netko s nizom i bolom u malom prstu lezi doma. je, lijecnici prakticki svakoj koja to zeli otvaraju cuvanje trudnoce. ali neka zene uzivaju. kad ce ako ne tad.
ne. ne prosjecnu placu firme nego prosjek vlastite place. al ne znam dal govoris o prijevremenoj ili porodiljnom.na porodiljnom dobivaju punu placu prvih 6 mj.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la Daisy » 08 pro 2011 10:24

o bolovanju pricam. ja znam da se dobija prosjecna placa, jer tako je bilo u mojoj firmi, ali moze stvarno biti da to nije svuda tako, nego ovisi o kolektivnom ugovoru.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la Daisy » 08 pro 2011 10:27

phos je napisao/la:ne prosjecnu placu firme nego prosjek vlastite place.
zanimljivo. pa ne dobijas svaki mjesec povisicu.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la phos » 08 pro 2011 12:06

kod mene prosjecna placa firme varira izmedu =/- 3k kn kod nekih.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la takeover » 19 sij 2012 09:45

afrodita je napisao/la:Velika odgovornost počiva na politici koja je dužna predlagati i donositi takva zakonska rješenja kojima će se prostor neravnopravnosti među spolovima sve više sužavati. Politika je odgovorna i za javno osvješćivanje populacije o ovim pitanjima te strogo kažnjavanje svih kršenja zakona u ovom smislu.
Moje skromno mišljenje jest da u Hrvatskoj živi preko 90% obitelji koje funkcioniraju patrijahalno što uopće niti najmaje ne ovisi o obrazovanju niti mjestu stanovanja. Vrlo interesantna činjenica jest, da sam takav obrazac ponašanja susretala i kod mlađih bračnih parova, u kojima žene smatraju da je to jednostavno prirodno i normalno. Živjeti potčinjeno i služiti mužu, pokoravati se njegovim idejama, mišljenjima i stavovima, pa čak i kada je donošenje vlastitih odluka u pitanju. Frapirala sam se kada sam pitala kolegicu sa faxa misli li upisati magisterij, odgovorila mi je da mora pitati muža hoće li se sa tim složiti.

Nadalje, imala sam priliku provesti jedan dio svog radnog vijeka u jednoj krajnje primitivnoj, nazadnoj, "tradicionalnoj" sredini, mogu reći sa prilično obrazovanim Mladim ljudima, pretežno muškarcima, koji su svojim stavovima i ponašanjem odavali jedan doista ponižavajući stav prema ženama, a žene su to ponašanje smatrale normalnim. Također, da, imale su manje plaće, iako su završile isti stupanj obrazovanja, i to se smatralo normalnim. Ja sam bila ta, koja sam se čudila i bunila, pa sam ispala nenormalna.
afrodita je napisao/la:Velika odgovornost počiva na politici koja je dužna predlagati i donositi takva zakonska rješenja kojima će se prostor neravnopravnosti među spolovima sve više sužavati. Politika je odgovorna i za javno osvješćivanje populacije o ovim pitanjima te strogo kažnjavanje svih kršenja zakona u ovom smislu.
Jasno i slažem se sa idejom o javnom osvješćivanju, međutim, duboko ukorijenjeni stavovi koji žive u narodu već stoljećima, najčešće proizlaze iz crkvenih shvaćanja vrijednosti života i društva. To je pakleno težak zadatak. Odakle početi? Budućnost je na mladima? Ne bih se složila, jer kao što sam navela gore, nije pravilo. Pogotovo kod ženskog dijela populacije. Ja ću sada postaviti pitanje; Smatrate li da se Hrvatska unazadila ponajviše od 1991. kada je utjecaj crkve i tradicionalizma ojačao, upravo potaknut ondašnjim zbivanjima na našim prostorima?
Iako nisam živjela u vrijeme socijalizma, ali nerijetko čujem da su žene tada bile cijenjenije, a da je Jugoslavija imala jedan od naprednijih obiteljskih zakona u Europi. Možda bi netko tko je upućeniji mogao ovo prokomentirati.
afrodita je napisao/la: Mislite li da su doista žene krive za neravnopravnost spolova?
Djelomice ali ne u potpunosti. Odgovrnost prevaljujem na majke i žene, bake, tetke i ostale koje svoje kćeri i sinove odgajaju na način koji stvara dugoročnu posljedicu. Mislim da mnoge te žene zapravo ne podržavaju sistem u kojem su odgajane, a onda opet sa druge strane pokušavaju te stavove ugraditi u software svojih potomaka. Možda to proizlazi iz onog dijela: ja sam tako živjela, pa ćeš i ti,..(samo pretpostavka), i to ona koju vidim na živom primjeru (iz vlastite obitelji)
afrodita je napisao/la: Poznajete li bračne partnere gdje su i jedan i drugi koristili porodiljni dopust?
Poznajem. Jedan :D Ostale priče koje vidim oko sebe, udanih prijateljica i poznanica su većinom tužne i te žene nisu sretne. Nije moja pretpostavka već je zaista tako, same to potvrđuju. Muškarci slabo sudjeluju u odgoju, smatraju da je to zadatak njihovih žena. Njihov je posao nešto drugo,...
Dakle, ne mislim da je ruralni/urbani dio stanovanja presudan. Nažalost, živimo u nazadnom društvu. Malo je onih koji to vide i koji to nastoje promijeniti te onih koji su zaista suvremeni.
rainbow je napisao/la: pretpostavka je da će ova vlada donijeti donekle liberalniji i otvoreniji pristup "muško-ženskom" pitanju i ravnopravnosti, no vlada je samo odraz naroda, većina posla ostaje na pojedincu, na svakodnevnim odlukama i izborima da se ne upada u dotrajale, manipulative, nepravedne šablone podčinjavanja žena, homosekualaca, roma, srba (ili već...)
U potpunosti potpisujem i slažem se. Ne generaliziram, ali mislim da smo pretežno ksenofobičan narod. To dolazi u paketu sa ostalim gore rečenim.
I da, često se pitam, zašto su žene jedna prema drugoj često / nerijetko "neprijateljski" raspoložene? Zašto se žene općenito međusobno doživljavaju kao rivali? U čemu je problem? Za to definitivno ne krivim muški dio populacije.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la tamara3 » 19 sij 2012 13:14

takeover je napisao/la:[Ja ću sada postaviti pitanje; Smatrate li da se Hrvatska unazadila ponajviše od 1991. kada je utjecaj crkve i tradicionalizma ojačao, upravo potaknut ondašnjim zbivanjima na našim prostorima?
Iako nisam živjela u vrijeme socijalizma, ali nerijetko čujem da su žene tada bile cijenjenije, a da je Jugoslavija imala jedan od naprednijih obiteljskih zakona u Europi. Možda bi netko tko je upućeniji mogao ovo prokomentirati.
Ojoj da, itekako. Kao da je netko preko noći ugasio svjetlo, poplavio nas je neoprimitivizam koji je i dan-danas oko nas, poput korova kojeg se nemreš riješit. Za Jugu ne bih znala.
takeover je napisao/la:I da, često se pitam, zašto su žene jedna prema drugoj često / nerijetko "neprijateljski" raspoložene? Zašto se žene općenito međusobno doživljavaju kao rivali? U čemu je problem? Za to definitivno ne krivim muški dio populacije.
To je vječno pitanje na koje (si) ja još uvijek ne znam odgovoriti. Nažalost da, nijedan frajer ne može biti mizogin kao što to može žena.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la Popeye » 19 sij 2012 13:30

tamara3 je napisao/la:Za Jugu ne bih znala.
dosta sam čitao o tome i ukratko se može reći da su žene u socijalizmu dobile mnoge prilike i mnogo veći stupanj ravnopravnosti nego ikad prije na ovim prostorima. daleko je to bilo od savršenog, ponajviše zbog toga što od žena i dalje očekivalo da se same bave kućanskim poslovima i odgojem djece (što je samo po sebi full time job), ali se veliki napredak desio.
također, socijalizam je djevojkama nudi mnoge žene kao uzore, među njima i brojne partizanke, dok je domovinski rat kao heroine ponudio samo neke majke, dakle koncept žene kao stroja za rađanje nacionalnih vitezova.
meni je jako drag, a i vrlo indikativan primjer časopisa za djevojke tena, koji je bio naročito popularan sedamdesetih. njihov kriterij za to da djevojka dospije na naslovnicu tene bio je da je odlična učenica! danas samo treba izbaciti sisu, o akademskom uspjehu žena se uopće ne razmišlja.

naravno, ne treba ništa idealizirati, bilo je mnogo sranja za žene u socijalizmu, ali općenito gledajući bio je to najveći skok naprijed za žene, mnogo veći od onoga što se ženama nudi u hrvatskoj od 1990.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: I žene su krive za svoju neravnopravnost

Post Postao/la tamara3 » 19 sij 2012 14:17

Jedino se mutno sjećam da je nekako u odgoju i obrazovanju bilo kao manje naglašene patrijarhalnosti, možda idealiziram, ne znam. Ali da, u svakom slučaju nikako se nije njegovao sustav sisa > uspjeh.

Odgovorite