Lezbijke su uspješne majke

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Gost

Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Gost » 17 sij 2012 11:25

Tridesetogodišnja studija je objavila povoljne rezultate za lezbijske obitelji. :)
Bilo bi zanimljivo da se kod nas nešto takvo napravi, što mislite?

Članak: http://www.crol.hr/portal/zdravlje-seks ... majke.html

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la tamara3 » 17 sij 2012 12:15

O pa itekako, samo tko bi to napravio i koliko njih bi bilo voljno sudjelovati...?

Gost

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Gost » 17 sij 2012 12:37

Pitanje je postoji li kod nas uopće značajan broj lezbijki koje su živjele zajedno pa onda odlučile začeti?

Drugo što je "kontroverzno" (za neke) je to trebaju li nam uopće istraživanja o tome jesu li lezbijke dobre majke...?
Osobno, mislim da je potrebno s obzirom da postoji znatan broj istraživanja koji ispituju negativne aspekte odrastanja u, općenito, istospolnim obiteljima. Pa da se skine "fama" da su takva djeca depresivnija, ankcioznija i sl. po defoltu - ovakva istraživanja postižu da se okrenemo prema društvu kao faktoru, a ne gej roditeljima. :thumbup:

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Jadzia Dax » 17 sij 2012 12:42

nikad nisam sumnjala da bi lezz bile dobre mame...
uopće ne vidim što se tu ima istraživati, da bi se strejterima dokazalo da smo i mi sposobni pružiti ljubav i zaštitu dijetetu?

Avatar
freja
Postovi: 176
Pridružen/a: 05 sij 2012 21:46

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la freja » 17 sij 2012 14:10

Jadzia Dax je napisao/la:nikad nisam sumnjala da bi lezz bile dobre mame...
uopće ne vidim što se tu ima istraživati, da bi se strejterima dokazalo da smo i mi sposobni pružiti ljubav i zaštitu dijetetu?


slažem se u potpunosti....ne vidim vezu između seksualne orijentacije i majčinskih vještina.

Gost

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Gost » 17 sij 2012 14:26

Ali ta su istraživanja baš zato i provedena.
Ne kužim kako ne vidite poveznicu. :D

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la omnia » 17 sij 2012 18:53

^^pa i lezbe su žene, a među ženama ima i dobrih i manje dobrih majki, pa tom logikom i među lezbama. čemu istraživati nešto što se već zna, meni djeluje kao da pretpostavljaju da ako voliš žene, imaš manje ''tradicionalnih ženskih osobina'', a jedna od njih bi i bila da je žena dobra majka.

a koju poveznicu ti vidiš?

Gost

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Gost » 17 sij 2012 19:54

Poveznicu u smislu zašto je bitno da takvih istraživanja (sa pozitivnim rezultatima) ima sve više.
Nakon niza uvredljivih, diskriminatornih, negativnih pretpostavki onih koji su anti (djeca će biti sama gay, zbunjena, depresivna, u najgorim slučajevima zlostavljana, da ne nabrajam dalje kakve se sve gadosti pretpostavljaju) i sl. jako je bitno mijenjati stavove šire populacije kroz ovakve rezultate, koji su nepobitni.
U biti se prije orijentiralo na istospolne obitelji kao uzrok problema, dok ovakva istraživanja premještaju fokus na vršnjake, učitelje, općenito needuciranu i netoleranatnu okolinu. Nama je to jasno, ali većini ljudi treba nacrtati - ovo je jedan od načina.

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la omnia » 17 sij 2012 21:14

da.... ali stvarno je žalosno što uopće tako nešto moraš dokazivati.

a, je li to istraživanje objavljeno u nekim, ''običnim'' novinama, portalu ili nečem sličnom? mislim, je li dostupno široj populaciji?
i, mogu samo zamisliti kakvi su komentari u Hrvatskoj...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la tamara3 » 17 sij 2012 21:32

Pa sad je dostupno... imaš link u članku direktno na studiju, a objavili su i svjetski mediji.

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la omnia » 17 sij 2012 21:46

Da, vidjela sam link, ali, evo npr. moji starci ne bi došli do njega. Misla sam, je li objavljeno u npr. Jutarnjem ili tako nečem, gdje bi ljudi koji nemaju izravnog interesa za to vidjeli? Mislim, oni koje i treba educirati, jer meni ne treba govoriti da su lezbijke dobre majke....

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la tamara3 » 17 sij 2012 21:57

Ne znam. Pošalji link Jutarnjem :).

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la omnia » 17 sij 2012 21:59

Vidiš... nije mi to palo na pamet. Mislim da bi me glatko odje**li :D

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la tamara3 » 17 sij 2012 22:05

Zašto :o? Pa i oni pišu o sličnim temama.

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la omnia » 17 sij 2012 22:11

Pa mislim da im ne bih znala to prezentirati kako treba....
A, iskreno, i trta me nekako, nemam iskustva s time...

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Kroacija » 17 sij 2012 23:31

http://www.crol.hr/portal/forum/viewtop ... f=7&t=7275
tu sam napisala jednom o njemackom istrazivanju slicne stvari.


ako se ne ugledaju na one dvije iz l-worda, postoje sanse da lezbijke budu uspjesne majke :D
medjutim rijetke su cure opcenito koje to zele, jer za biti majka treba
- imati muda
- prestati biti djetinjast [primjetih da je vecina lezbi, bez obzira na dob, uzasno neozbiljna]
- biti cvrst u toj odluci u predvidjeti posljedice te razmisljati o tome kako bi se one mogle reflektirati na tebe jer majcinstvo mijenja zivot ako ne za 360, onda barem 180.

znam masu cura koje jednog dana zele curicu, moj mora imati plave oci, moj ce se zvati Sergej, ne prije 30-te and stuff, ali jednostavno mislim da se to nece desiti jer zelja nije dovoljno jaka kod nekih i to se vidi. u tom slucaju se nece nista ni poduzeti. vecina ce zavrsiti s jebenim mackama.
ne znam, mozda generaliziram. ali osobno uvijek prije primjetim slatko dijete nego slatkog cucka. mogu se satima igrati s bebacima i mislim da sam spremna biti toliko nesebicna i jedan dio svog zivota posvetiti nekom kog stvorim, svjesna svih sjebanih posljedica. :ilija:

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la bašja » 18 sij 2012 08:36

Two Lesbians Raised A Baby And This Is What They Got
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xjHGdyA1 ... re=related[/youtube]

jako se bojim kako će biti odgajati dijete s dvije mame tu kod nas, ali mislim da članovi obitelji pune ljubavi mogu sve.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Gost

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Gost » 18 sij 2012 09:48

bašja je napisao/la: jako se bojim kako će biti odgajati dijete s dvije mame tu kod nas, ali mislim da članovi obitelji pune ljubavi mogu sve.
Trudna si? * šampanjac pending * :D

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la bašja » 18 sij 2012 09:56

Rea, nisam mislila ovako rano reći, ali..... DA!! neki dan sam se napila ko svinja i nepoznati momak mi je napravio bebu! :D

----> OT: lezbe su dobre mame jer nema desilo-se, spremi taj šampanjac u frižider
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Fusion » 18 sij 2012 14:30

Nekima je dovoljan zdrav razum, nekima su potrebna istraživanja da promisle.
Pa neka ih što više zbog tih drugih.

Pisala sam nedavno o ovoj tematici pa nema smisla da se ponavljam.
Mogu samo dodati da bih dala puno povjerenja u deklarirane gay ljude/parove koji bi se odlučili na roditeljstvo.
I uopće ne sumnjam u to da bi oni koji su sami za sebe izborili poziciju u okolini koja nije primarno prijateljski nastrojena
s još većim žarom isto učinili i za svoje dijete. : )

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la tamara3 » 18 sij 2012 15:30

invalid_user je napisao/la:...ali jednostavno mislim da se to nece desiti jer zelja nije dovoljno jaka kod nekih i to se vidi
Da, opće je poznato da je za to u ovoj zemlji dovoljna želja :kokice:.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la slapa » 18 sij 2012 15:42

tamara3 je napisao/la:
invalid_user je napisao/la:...ali jednostavno mislim da se to nece desiti jer zelja nije dovoljno jaka kod nekih i to se vidi
Da, opće je poznato da je za to u ovoj zemlji dovoljna želja :kokice:.
to svi znamo, ali vjerujem da je invisible mislila na to kako ipak veći dio lezbijki živi stilom života koji je toliko nestalan (ne znam koju točno riječ upotrijebiti ovdje) da se ne osjećaju spremnima za dijete ili ga ne žele. što iz svoje komocije što iz straha, što jednostavno jer im je tako draže...

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Fusion » 18 sij 2012 15:46

Sve i da je tako, njihovo pravo. Nisu svi stvoreni da budu roditelji niti je to shema koja je dokaz nečije zrelosti.
Eventualno u heteronormativnom svemiru.

Kamo li sreće da između "imati dijete" i "biti zrela osoba" stoji znak jednakosti. :/

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la tamara3 » 18 sij 2012 15:54

ludakoslapa je napisao/la:to svi znamo, ali vjerujem da je invisible mislila na to kako ipak veći dio lezbijki živi stilom života koji je toliko nestalan (ne znam koju točno riječ upotrijebiti ovdje) da se ne osjećaju spremnima za dijete ili ga ne žele. što iz svoje komocije što iz straha, što jednostavno jer im je tako draže...
Tko je invisible :D?

OT: Legitimno je željeti ili ne željeti djecu, to je svačija osobna stvar. Ja sam se samo referirala na želju jer smatram da to jednostavno nije dovoljno u ovakvom društvu i ovakvoj situaciji.

Plague

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Plague » 18 sij 2012 16:02

invalid_user je napisao/la: ne znam, mozda generaliziram. ali osobno uvijek prije primjetim slatko dijete nego slatkog cucka. mogu se satima igrati s bebacima i mislim da sam spremna biti toliko nesebicna i jedan dio svog zivota posvetiti nekom kog stvorim, svjesna svih sjebanih posljedica. :ilija:
awww, ona primjećuje djecu i ona je spremna. slatko.
šta smo ti ja i freeda napravile da smo ovako besramno citirane u negativnom kontekstu? :nesvjest:

ot. nisam vas baš čitala, ali nema veze. mislim da su lezbe statistički uspješniji roditelji jer nam fizički nisu omogućene "greške" poput preranih i neželjenih trudnoća i jer je, pretpostavljam, svaka (gej) osoba koja odluči proći kroz mukotrpan proces posvajanja u potpunosti spremna biti kvalitetna majka. to mi je nekako jasno i bez istraživanja.
Fusion je napisao/la:Kamo li sreće da između "imati dijete" i "biti zrela osoba" stoji znak jednakosti. :/
:giggle:

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Kroacija » 19 sij 2012 03:22

ludakoslapa je napisao/la:
tamara3 je napisao/la:
invalid_user je napisao/la:...ali jednostavno mislim da se to nece desiti jer zelja nije dovoljno jaka kod nekih i to se vidi
Da, opće je poznato da je za to u ovoj zemlji dovoljna želja :kokice:.
to svi znamo, ali vjerujem da je invisible mislila na to kako ipak veći dio lezbijki živi stilom života koji je toliko nestalan
invisible...? :D
da, hvala. to sam mislila. :) plus mislim da je vecina lezbo jedinki dosta inertna. generaliziram, ali iz iskustva pricam. rijetke cure sam upoznala a da se zele "skuciti" a kamoli imati djecu. svima je bitniji provod i sloboda. obaveze i jedan veliki preokret u zivotu su malo turn off mnogima i nemaju svi apetit za to.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la tamara3 » 19 sij 2012 07:06

O kojoj dobnoj skupini je riječ uopće?

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la slapa » 19 sij 2012 08:34

offT. ah imena i nickovi mi nikad nisu bili jača strana... mislim vjerojatno ju niste skužile dosad jer je nevidljiva :D :D :D

onT. imam 30 godina i spadam među te kojima je još uvijek ta sloboda draža od vezivanja i smirivanja. selfish i know. ali imam toliko prijatelja s malim klincima i vidim kako im se život promijenio. mada volim klince i oni mene još uvijek mi je predrago ono sve čega su se oni odrekli kad su dobili djecu...
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Jadzia Dax » 19 sij 2012 11:05

ah ti patuljci...
ne bi, hvala,
prevelika briga, prevelika obaveza, jednostavno nisam ni psihički ni fizički ni financijski spremna na njih, možda za 10ak godina budem, ko zna,
ali za sad su mi najdraži klinici koje uredno vratim njihovim mama

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Lezbijke su uspješne majke

Post Postao/la Jadzia Dax » 19 sij 2012 12:07

eh da, @invalid

samo da znaš, zvučiš ko moja mama :D

Odgovorite