moj Zagreb, tak imam te rad!

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

moj Zagreb, tak imam te rad!

Post Postao/la JaNNa » 24 kol 2012 07:26

Danas sam izašla iz zgrade i prvo što sam osjetila je bio smrad smeća. Živio moj velegrad, njegovi građani i vlast u njemu!
Kaj vi kažete na ovu blokadu Jakuševca?
Što se uopće može napraviti?
Da li se ova situacija sad koristi za skupljanje političkih poena (Bernardić)?
Jel se "bojite" ovakvih slika?
slika

Pismo stanovnika koji živi "na granici Dugava i Jakuševca" prenosimo u cijelosti:
Stvari nisu tako jednostavne.

Smetlište ne smrdi danas niti više niti manje nego prije pet ili deset godina, iako smrdi odvratno. Kažem, živim tu zadnjih 30 godina. Smrad smetlišta se osjeti nekad jednom tjedno, nekad malo češće i to na od 20 minuta dnevno pa do sat vremena. Noću, kad se znaju ispuštati plinovi, smrad zna biti intenzivniji i teško podnošljiv. I to je strašno, ali neusporedivo je strašniji smrad svinja jakuševačkih farmera, koji je desetke puta intenzivniji od smrada smetlišta. Od tog smrada doslovno peku oči i ne može se disati.

Tu dolazimo do problema Jakuševčana i vidimo odgovor zašto se pitanje smetlišta životom brani baš sada, a ne prošle ili prije pet godina. Zato što je Grad donio Naredbu kojom od 01.01.2013. zabranjuje držanje domaćih životinja do ulice Gata, što čini polovicu Jakuševca.

Jakuševac je legalno urbaniziran stambenim zgradama (uredne građevinske i uporabne dozvole) i to na zemljištu koje su sami jakuševački farmeri prodali za velike novce građevinskim investitorima, a sada ne žele maknuti svoje svinje.

Neke od farmi, a posebno farma jedne obitelji, imaju na desetke prijava komunalnih redara i protiv njih se vode sudski postupci.

Kad je Grad na inzistiranje tisuća stanara stambenih zgrada, nakon pet godina gradonačelnikovog odugovlačenja, konačno donio Naredbu - pojavljuju se blokade smetlišta.

Paralelno s tim se događa i ukidanje rente koju su Jakuševčani dobivali zbog odlagališta otpada i stvar kulminira na ovakav način.

Iako se u početku činilo da su namjere Jakuševčana čiste i da se želi isključivo bezuvjetno zatvaranje smetlišta, već u četvrtak na sastanku s Bandićem i Bernardićem postavljaju uvjete statusa područja od posebne skrbi unutar kojeg mogu držati domaće životinje te povratak rente i na taj način vrlo brzo otkrivaju prave motive.

Sve ovo ne skida krivnju s Grada, gradonačelnika i Ministarstva zaštite okoliša jer da se stvari rade po zakonu i kako treba niti jednog ovog problema ne bi bilo. Građani se samo snalaze i uzimaju najbolje za sebe u potpuno nesređenom gradu i državi. Krivi su isključivo političari. Jakuševčani ne bi imali smetlište, a stanovnici stambenih zgrada u okolnim naseljima, a posebno u ulici Kamenarka i Sv. Rok se ne bi gušili u smradu njihovih svinja jer bi taj problem odavno bio riješen, odnosno svinje bi bile uklonjene bez gradonačelnikovog straha od revanšističke blokade smetlišta.

Međutim, stvari se ne rade po zakonu, nego odlukama upravlja financijsko-politički lobi koji zarađuje enormne novce na smetlištu i nije im u interesu riješiti problem, sagraditi spalionicu i iskorištavati energiju od spaljivanja smeća, kao što to rade Bečani u središtu grada.

I danas imamo veliki problem. Problem zbog kojeg trpi cijeli Zagreb, a problem koji može biti riješen za nekoliko minuta uz realizaciju unutar godinu dana.
i jedna prigodna za moj grad (koji je jedan od najčišćih koje sam vidjela):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dGEomm5ayLM[/youtube]

Avatar
Rock Faerie
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 pro 2006 15:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: moj Zagreb, tak imam te rad!

Post Postao/la Rock Faerie » 24 kol 2012 18:46

Tako mi je drago da sam još tjedan i pol na moru, nadam se da će se nešto promijenit kad se vratim, a do tad ću uživati u mirisu mora i borova.
They share a look in silence and everything is understood

Odgovorite