Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Zita » 17 stu 2012 11:00

MIT SE konačno spustio među ljude.

A od tog mita, kakvog ga je u proteklih dvanaest godina stvorila politika, nije se baš očekivalo da kaže sve ono što je rekao pred masom od stotinjak tisuća ljudi na Trgu bana Jelačića.

"Rat je konačno gotov, okrenimo se budućnosti", rekao je sinoć Ante Gotovina i pobrao mlaki pljesak pred ljudima koji još uvijek žive u ratnoj prošlosti. A mnogi i od nje.

Pobrao zvižduke

A onda je zaredao sa zahvalama koje je masa zdušno izviždala. Zahvalio je institucijama hrvatske države. I dobio zvižduk. Zahvalio je predsjedniku Republike. I zaradio zvižduk. Zahvalio je predsjedniku Vlade. I opet zaradio zvižduk.

Nije to bilo baš ono što se od Gotovine očekivalo. Odnosno, što se očekivalo od mita kojeg je stvorila politika. Pod tim mitom svojedobno su rušene institucije, a sada taj mit javno zahvaljuje institucijama. Pod tim mitom ignoriran je Ustav i kršeni su zakoni, a sada taj mit proslavlja "pravnu pobjedu".

Nisu mu dozvoljavali da ode u Haag, a bez Haaga nikad ne bi bio nevin čovjek.

Može biti što želi

Sada Ante Gotovina napokon može biti ono što želi. Ni pučist, ni bjegunac, ni talac, ni optuženik. U večeri nabijenoj emocijama Gotovini je bila potrebna samo jedna kriva riječ da zapali masu na rubu usijanja. A on je rekao ono najbolje: da je došlo vrijeme da se ostavimo rata i okrenemo budućnosti.

A došlo je vrijeme i da se politika ostavi generala.

Jer svega ovoga možda ne bi bilo da je Franjo Tuđman dozvolio da se procesuiraju zločini u Oluji i nakon nje, a naročito da haški tužitelji ispitaju Gotovinu u svojstvu osumnjičenika. Tada bi možda izbjegao optužnicu, kao što je to pošlo za rukom i mnogim drugim sudionicima Oluje, od Petra Stipetića do Mate Laušića.

Međutim, još tada Gotovina je postao talac HDZ-ove politike.

Igračka u pučističkim rukama

Nakon promjene vlasti uključen je pučistički pokret, njegovo ime pojavilo se među potpisnicima onog famoznog generalskog pisma, a kad je Carla Del Ponte podigla optužnicu, Gotovina se dao u bijeg uz pomoć i na nagovor onih koji su kasnije zdušno parazitirali na njegovu liku i djelu. Od ratnog heroja pretvorio se u igračku u rukama političko-obavještajno-mafijaškog miljea.

Skrivali su se ili uništavali dokumenti o Oluji, uklanjali svjedoci, uništavali dokazi, reketarile tvrtke u prikupljanju milijuna kuna, a plakati Gotovine služili su kao prijetnja Račanovoj i Mesićevoj, a kasnije i Sanaderovoj vlasti, te tako bili glavni adut u usporavanju hrvatske integracije u EU i NATO savez.

Intervju s Pukanićem

Onaj famozni intervju Ive Pukanića s Gotovinom bio je pokušaj dijela politike na čelu sa Stipom Mesićem da se pitanje Gotovine konačno riješi. Nažalost, to je propalo jer njegove uvjete da se poništi optužnica Carla Del Ponte nije htjela prihvatiti.

Kad je Gotovina konačno uhićen i Hrvatska dobila otvorena vrata za pregovore s EU, Sanaderova vlada na silu je pomagala i uglavnom koristila Gotovinu u vlastite političke svrhe.

Ni Mladen Markač nije bolje prošao. Tijekom boravka u kućnom pritvoru, ministar policije Ivica Kirin jednoga dana otpratio ga je u lov na veprove, a već idućeg i na novi let za Scheveningen.

Napuhani mit

Kad je svemu tome konačno došao kraj, kad se Gotovina kao napuhani mit poslije punih 12 godina ponovno pojavio u Hrvatskoj, od njega se očekivalo da se ponaša u skladu s izgrađenom reputacijom.

Da ponavlja Thompsonove stihove, da se žali na bjelosvjetsku zavjeru, da slavi pobjedu nad Srbima, prijeti vlastima, pobere ovacije zaluđene mase, dobrim dijelom zatrovane politikantskom propagandom.

Umjesto toga, on je rekao ono što je trebao reći. Ono što dobar dio okupljenih nije od njega očekivao.

Nastavimo sa životima

Da je rat gotov. I da se okrenemo budućnosti. I da zahvaljuje institucijama.
Istim onim institucijama koje su ga u mnogo navrata iznevjerile, te onim koje su pod njegovim plakatima godinama sustavno podrivane.

Uglavnom, očekivao se trijumfalizam u duhu splitske Rive. A dobili smo Gotovinin placet da nastavimo sa svojim životima.

Tako je to kad se sruši mit. Točnije, kad se mit pretvori u živu osobu

index.hr
nevjerojatno mi je sto su ga izvizdali no super mi je kako nije pjevao thompsona, kako ih nije nabrijavao i sto je rekao da se treba okrenut buducnosti
svaka cast
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la JaNNa » 17 stu 2012 11:44

baš sam sinoć s Angie komentirala taj njegov govor....
svaka mu čast - mudro je zborio, bio je ful diplomatski, a meni se pojavio flash iz budućnosti - Gotovina za predsjednika!

:D

Aven

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Aven » 17 stu 2012 11:53

Drago mi je ovo pročitati i drago mi je što je čovjek prestao biti nečijim pijunom.

Jesu li oni koji sad mahnito bacaju petarde isti oni koji su do jučer govorili da Haaški sud antihrvatski tribunal, smišljen da sudi Hrvatima, njihovom ratu, državnosti, neovisnosti? Slave li oni hašku pravdu?
T. Klauški

Do odlaska u Haag je bio pijun čovjeka s kompleksom maršala Tita i njegove politike, a jučer se očekivalo od njega da bude pijun krvoločne mase koja živi u prošlosti i mentalno je više spremna za rat nego za ulazak u EU. Ježim se od toga. I neprihvatljivo mi je to u 2012.


Samo da rata ne bude
Ludila među ljudima
Veliki nude zablude
Plaše nas raznim čudima

I svakoj bajci naude
Da rata ne bude


Đ. Balašević

Avatar
fuji ix
Postovi: 7233
Pridružen/a: 28 ruj 2011 21:30
Spol/rod: žensko
Lokacija: oku ugodna

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la fuji ix » 17 stu 2012 12:00

Pametan covjek.

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 17 stu 2012 13:49

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hxq9EIot ... ata_player[/youtube]
Koja smirenost. Koja samokontrola. Koji živci.
Svaka čast!
Nevjerojatno čeličan karakter, ali to se može i očekivati od legionara.
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la tamara3 » 17 stu 2012 16:00

Meni se dopala njegova reakcija još prije dvije godine:

http://metro-portal.hr/gotovina-ne-zeli ... sude/57045

General Ante Gotovina poručio je preko svog odvjetnika Luke Mišetića da nema potrebe organizirati prosvjede koje su neke braniteljske udruge najavile za 16. travnja, dan nakon najavljene haške presude trojici hrvatskih generala.

A najviše mi se dopalo što su obojica jučer ispali prava gospoda, kak bi Pavlićka rekla, "oficiri i džentlmeni".
Nadam se da će se u budućnosti ostaviti politike, to jest da neće dozvoliti da ih bilo koja politička opcija svojata i privuče u svoje redove (naročito HDZ), to bi bilo prilično razočaravajuće.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Popeye » 17 stu 2012 16:04

gotovina ne bi nikad smio biti predsjednik RH jer je bio medju potpisnicima onog famoznog generalskog pisma koje je pozivalo na puč, plus je godinama bježao od hrvatskog pravosuđa.

that being said, imponiralo je kako se nosio sa svime sto je jucer morao proci, ukljucujuci i one gadne mase na trgu koje ga toliko obozavaju da im nije bio problem zvizdati mu i vikati UA jer je rekao neke stvari koje njima nisu po volji (a zapravo je samo izrazio postovanje prema isntitucijama drzave za koju se borio). to je bilo doista jadno od tih ljudi. da doista imaju respekt za gotovinu, aplaudirali bi onome sa cime se slazu a sutili kad je rekao stvari koje im ne idu niz dlaku.

iskreno se nadam da ce odjebati cijelu tu estradu koja mu se sada pokusava nametnuti (da izvede prvi udarac na utakmici hrvatske i srbije?! wtf?!), otici kuci u pakostane i odgajati svojeg sina. ako ovo drustvo gotovinu smatra herojem, onda ne znam sta jos vise hoce od tog covjeka, neka mu se vise skine s kurca i prestane ispirati usta njegovim imenom i djelom svaki put kad zeli netko svoje govno uciniti ljepsim.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la tamara3 » 17 stu 2012 16:21

Samo bih dodala još da se slažem s onime što je netko rekao, da je rat zapravo završio tek sad i da je ovakav ishod i skup okolnosti odlična šansa da Hrvatska napokon punim plućima krene u budućnost bez tereta kao civilizirana i uređena zemlja u kojoj će ljudska prava biti pri vrhu ljestvice prioriteta. I da postane zemlja iz koje ljudi neće jedva čekati otići što dalje, nego naprotiv, željeti ostati u njoj i sudjelovati u tom procesu. Naravno, za to su potrebni politička volja i pravi "igrači" na odgovarajućim mjestima.

Također je od iznimne važnosti naći i kazniti zločince koji su krivi za ratna stradanja u Oluji i u čitavome ratu, za što je također potrebno to što sam gore spomenula. Bit ću malo optimistična i izraziti barem nadu da je to moguće kako bi rasprave tipa "partizani, ustaše, krvna zrnca" i slično napokon postale prošlost, ili barem ostale na margini gdje im je i mjesto.

Gost

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Gost » 17 stu 2012 17:28

Jer svega ovoga možda ne bi bilo da je Franjo Tuđman dozvolio da se procesuiraju zločini u Oluji i nakon nje, a naročito da haški tužitelji ispitaju Gotovinu u svojstvu osumnjičenika. Tada bi možda izbjegao optužnicu, kao što je to pošlo za rukom i mnogim drugim sudionicima Oluje, od Petra Stipetića do Mate Laušića.
Dvije ključne rečenice.
I zanima me još trenutak iznošenja u javnost potpune istine o Tuđmanu.
Ali teško da ćemo to ikada dočekat.

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Angela07 » 17 stu 2012 19:43

:D najvažnije da je odbačena optužba o "udruženom zločinačkom poduhvatu"!

:duga:

Aven

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Aven » 17 stu 2012 19:48

Ta zastava bi sinoć na Trgu odlično prošla. :D

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Ameli » 17 stu 2012 20:35

Lady_Stone je napisao/la:
Jer svega ovoga možda ne bi bilo da je Franjo Tuđman dozvolio da se procesuiraju zločini u Oluji i nakon nje,
Dvije ključne rečenice.
I zanima me još trenutak iznošenja u javnost potpune istine o Tuđmanu.
Ali teško da ćemo to ikada dočekat.
slažem se, kao i sa ostalim komentarima

u ovakoj teškoj ekonomskoj situaciji države iscrpljenom korupcijama, pljačkama, hdz-ovom kriminalnom privatizacijom i lažnim obećanjima, ..stvara se najbolja klima za jačanje (ultra) desnice.

I da iskreno, nadam se da će se klonuti politike, što mislim i da hoće,
dok takvo što ne bi rekla i za Markača.

Saša je napisao/la:Ta zastava bi sinoć na Trgu odlično prošla. :D
:D

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Zita » 17 stu 2012 23:15

i tak. obojica su ispali dentlemeni :)

i sad brijem da je dost slavlja jer su susedi srbi pistoff i ne treba opet otvarat stare rane.
treba gledat u buducnost
a i na moje putovanje u beges kojeg moram a ne zelim odgodit radi primitivaca sa obje strane. its all about me :D
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Angela07 » 18 stu 2012 08:48

Saša je napisao/la:Ta zastava bi sinoć na Trgu odlično prošla. :D

:D :D :D uklopila bi se, kontam između zastava hosa i tigrova :D

:D i neka su ljuti!

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la JaNNa » 19 stu 2012 14:13


Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Angela07 » 19 stu 2012 19:56


:D pametno moje!

Gost

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Gost » 25 stu 2012 11:41

Naišla sam na zanimljivu raspravu o Gotovini. Mnogima ye šok način na koyi se on trenutno obraća yavnosti. I to i s desne i s lijeve strane. Meni ye to pozitivna stvar i budi nadu, ali ne treba isključit mogučnost igre i korištenja moći u svrhu privlačenja širokih masa, pa naglog skretanja u desno. Poviyest ye pokazala kako ye nažalost lako u Hrvatskoy manipulirati narodom i u doba nayveće krize ne bi bilo čudno da se igrayu takve igre. Ali nadaymo se da to niye tako i da ye to sve iskreno i nevino i da ye baš tako kako ye i neće biti drugačiye. "pozitivan stav, nemoj biti minus,ostani zdrav, nemoj skupit virus,pozitivan stav, al moras se pazit,ostani zdrav, nemoj se zarazit" ;)

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Kroacija » 27 stu 2012 21:40

meni je interesantno kako se ostvarilo ono sto je sulka pisala tu :) dok su je ostali potkopavali.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la ariadne » 30 stu 2012 18:41

Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: Ante Gotovina srusio vlastiti mit

Post Postao/la Ameli » 30 stu 2012 19:59

Mislim da hoće,.. kad svi nestanu :D

Malo sam čeprkala po arhivi s vezi prve presude,
bilo je tu svega :hidden: ..ja sam tad bila dobra :D


S nekima se niti ne trebamo slagati, jer svatko ima
pravo na svoje mišljenje,..a i tak, vrijeme će pokazati koliko su
bili u pravu, a koliko ne.

:)

Odgovorite