Jeste li vjernice/ci?

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite
Avatar
mijau
Postovi: 57
Pridružen/a: 23 lis 2010 17:05
Spol/rod: žensko
Lokacija: ovdje

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la mijau » 19 ožu 2013 23:56

Aryana Tarfal Kan je napisao/la:Vjerujete li u Boga? Pripadate li nekoj religiji ili imate svoju vlastitu? Kako doživljavate tu religiju kojoj pripadate? Itd.
Nemam ništa i nikoga i ne osjećam potrebu vjerovati u išta. Dovoljno sam nezainteresirana da bi mi stalo do nečega kao što je odnos sa Bogom, a dovoljno samouvjerena da ne osjećam strah od onoga što me čeka nakon smrti.
You are afraid of insects and women. Ladybugs must render you catatonic.

Gost

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Gost » 05 srp 2013 18:01

Yesam. Ne priznayem niti yednu sluzbenu religiyu. U osnovnoy sam vodila molitve yer sam bila yako dobar citac. U srednjoy usla u sukob sa ravnateljem i isla po svom na etiku i vyeronauk da nemam neopravdanih i iz etike dodatno bez ocyene :D Obzirom na to da sam bila glavni urednik podlista i svecenika sam riyesila intervyuom. Tu se sve raspalo duga ye to prica. Nakon toga siyedi razdoblje ateizma, a iza toga forsiram da sam agnostik. Sad sam na visoy duhovnoy razini i to ye moya osobna stvar. I da smatram da ye bog u nasem mozgu ali ima nekih stvari van toga koye se fogadjayu i upitne su i ne treba ih betonirati.

Avatar
tatin sin
Postovi: 886
Pridružen/a: 13 stu 2012 00:18
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la tatin sin » 05 srp 2013 18:37

Nisam.
i could surf the earth on a banana peel

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Andain » 12 srp 2013 07:49

Jel primjećujete da je u zadnje vrijeme postalo ''društveno prihvatljivije'', bar u nekim društvima, a pogotovo lgbtq zajednici, reći da ste ateisti (il bilo što dr.) nego vjernici. Mislim, ne komentiram to baš kao nešto čudno, jer praktički slika i prilika nekakvog vjernika u Hr, ali i šire, je Markovićka i cijela ona svita oko ''u ime obitelji'' farse, i iz te perspektive je doista ''ispravno'' pobjeći u drugi ekstrem. :D
Ono što mi je još sablažnjivo je to što neki ljudi ''vjeru'' definiraju kroz participiranje u religijskom životu što praktički znači da osoba ne mora (doista) vjerovati u ništa transcendentalne prirode, osim mišljenja da ''dobro'' živi i da je izabrala ''pravu'' stranu i da postoji netko tko će se pobrinuti za sve - što zapravo ne mora biti ništa iznad same Crkve (kao nečeg materijalnog).

Što se tiče Ot.-a ne znam kak bi se točno izjasnila, postojanje nečeg iznad materijalne stvarnosti za mene nije upitna stvar, i ne vidim to kao pitanje vjere, iako je vjera početna točka u postavljanju bilo kakvih pitanja (ak ću filozofirati ovako rano ujutro, a očito hoću :D).
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la gigiONlajna » 12 srp 2013 09:42

Ne volim nadmen i snishodljiv stav (uobičajenu generalizaciju) bilo koje strane.
Stav ateista se prezentira na način da se vjernike gleda kao zatupljenu, glupu, primitivnu gomilu nemislećih i licemjernih ljudi.
Stav vjernika se prezentira na način da se ateiste gleda kao skupinu dekadentih, promiskutetnih i lijenih ljudi koji imaju podmukli plan kako uništiti domovinu .

Gadi mi se oboje. OFF : a gadi mi se i kad prepoznam u sebi vatru tih generalizacija.
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Aven

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Aven » 12 srp 2013 11:48

^
Tako je, gigo!

Živjeli agnostici! :inlove:

slika <-- omnija u mačjem obliku <3

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Popeye » 12 srp 2013 12:54

meni je zapravo najgora ta neka kvaziumjerenost, koja potiče da se stavljaju znakovi jednakosti između većine i manjine, pozicije moći i pozicije nemoći, nasilnika i žrtve, onoga tko napada i onoga tko se brani itd.

konkretno, pripadnici organiziranih religija su se uvijek mnogo vise bavili mojim zivotom, mojim zeljama, mojim slobodama i mojim pravima, i to tako da sve umanje i ugroze, nego sto bih ja uopce obracao paznju na njih. jednostavno su mi jako dosadni i nezanimljivi ljudi, ali se sustavnu guraju u to da mi zagorcavaju zivot, pa moram obratiti paznju i suprotstaviti im se.

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la margarita » 12 srp 2013 13:01

Nisam vjernica, nitko od mojih nije i oduvijek otovreno i ponosno kazem da sam ateist. Generaliziranja o tome kakvi su jedni,a kakvi drugi ima s obje strane, necu u to sad ulazit jer odmah mi se tlak digne. Istina je da je u Hrvatskoj prije, a sad je jedva malo bolja situacija, bilo, ono, ne daj boze rec da nisi Hrvat katolik. Da uopce ne govorim koliko me zivcira povezivanje domoljublja s vjerom. :roll:
Prihvacam da ljudi imaju razlicita uvjerenja i vjeruju u ovo ili ono, ali meni nikad ni jedna religija nije bila prihvatljiva iz velikog broja razloga. Vjerovat u boga ili neko svevisnje bice koje sve nadgleda je meni jednako kao vjerovat u djeda mraza. No, dok god netko meni ili drugima ne namece svoja uvjerenja moze sta se mene tice vjerovat u sta god zeli i ja to prihvacam.

Aven

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Aven » 12 srp 2013 13:09

margarita je napisao/la:No, dok god netko meni ili drugima ne namece svoja uvjerenja moze sta se mene tice vjerovat u sta god zeli i ja to prihvacam.
Neka vjeruju u svoja 4 zida? :D

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la margarita » 12 srp 2013 13:32

Aven je napisao/la:Neka vjeruju u svoja 4 zida? :D
:D :D :D
Vise u stilu, nek mene ne pokusavaju obratit. :D Prekjucer u gradu na cugi u dva razlicita kafica, tri puta mi dolazili ljudi s Hvaljen isus i marija i Bog ti pomogao i slicno da mi je na kraju vec pukao film i zadnji koji je naletio je naravno onda izvukao najkraci kraj.
Ja ko da na glavi imam natpis "convert me"!

Aven

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Aven » 12 srp 2013 13:37

Joj, i meni ide na džigericu kad mi ovi kojima udijelim kune počnu zahvaljivat s Bogom i svecima. Tako jedna baka prije koji dan. :D

Mislim, ako čoek zaista postoji, vjerujem da i njemu idu na živce i da mu se štuca od tolikog spominjanja. :D

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la margarita » 12 srp 2013 13:39

A kao ne bi smjeli spominjat ime uzalud. :D

Aven

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Aven » 12 srp 2013 13:41

God & Sex sells. :D

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ariadne » 12 srp 2013 13:50

Ukinut sve treba.

:runs away:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la bašja » 12 srp 2013 14:00

ja sam agnostik i vjernik, Kant mi je najdraži apostol :D

izjašnjavam se kao rimokatolik jer se ne želim odreći te kulturne odrednice. isto tako, ne želim odustati od crkve zato jer su ljudi grešni, a Bog je svemoguć :D potajno se nadam da ću jednom postati dovoljno utjecajna da će me se ta ista crkva htjeti odreći, a što će dalje biti, ne znam :D
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Popeye » 12 srp 2013 14:09

Aven je napisao/la:Joj, i meni ide na džigericu kad mi ovi kojima udijelim kune počnu zahvaljivat s Bogom i svecima.
jednom sam zato rekao, nakon sto udijelih 10 kuna i dobih takvu standardnu zahvalu: 'pa dao sam vam novac bas zato sto boga nema.'

EDIT: zaboravih jasno izreci moj stav o bogu - mene u osnovi ne zanima postoji li, jer i da postoji, ja bih bio protiv njega. dakle, ako se za koji dan bog ukaze ljudima, osnivam pokret otpora. pa sta si je taj bog zamislio, da samo jer postoji ja trebam zivjeti po njegovim pravilima?!

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Andain » 12 srp 2013 14:23

Pitanje vjernika po meni ne bi trebalo izvjednačavati s bagrom koja unutar crkve i religije nastoji isforsirati druge na vlastite ideje. Oni mi više nalikuju na političare nego nekog drugog. Činjenica je da ako ću definirati stvari na sadržajan način, onda vjernici nisu ni oni koji idu u crkvu iz nekih nižih pobuda i jednostavno nisu u stanju pojmiti bilo što dovoljno apstraktno, a realno van ove materijalne sfere i nekih sebičnih vlastitih ciljeva. Oni najčešće i nisu vjernici već ateiste, jer ne vjeruju u ništa više od materijalnog pa im i sama neka viša bića /i stvarnost poprimaju materijalni oblik (boga zamišljaju kao muškarca na nebu koji više odgovara nekom nazi zapovjedniku nego ičem dr...bla bla bla.) Oni su ateisti koji se politički identificiraju sa Crkvenim stavovima i pobudama.

Vjernik mora imati mogućnost apstraktnog promišljanja i poimanja nečeg što nadilazi fizičko. Nemam dojam da to posjeduju svi ljudi. A oni koji da, i imaju otvoren stav prema tome, su skloniji prepuštati se ideji/osjećaju da možda postoji nešto veće od njih samih, nego držati svijet zatvorenim sustavom u kojem upravo oni imaju sve odgovore.

S druge strane, možda su doista u najboljem položaju oni koji ne polemiziraju o takvim stvarima, stvarima koje su izvan njihove kontrole ili dostupnosti informacija, već na najbolji način žive ovdje i sada, iskorištavajući max. svoje potencijale.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la slapa » 12 srp 2013 14:26

mene su na popisu starci izjasnili za sve za što su mislili da me trebaju izjasniti. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Aven

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Aven » 12 srp 2013 14:29

A propos popisa, ovaj lik koji je radio popis me je automatski upisao u katolike, bez pitanja. On si je pretpostavio. :roll:

Reko, stani malo dečko, briši s tim korektorom i stavi križić na 'agnostik'. :svelja:

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ariadne » 12 srp 2013 14:32

Ni mater ni ja nismo bile doma kad nam je došao, tako da nas je stari sve izjasnio. Navodno smo svi ateisti, al ne mogu bit sigurna baš u to. :lol:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la slapa » 12 srp 2013 14:41

^
agnostik si po pitanju vlastitog ateizma. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ariadne » 12 srp 2013 14:45

:lol:

Istina. :(
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Aven

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Aven » 12 srp 2013 14:46

slika <3

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la margarita » 12 srp 2013 21:47

Andain je napisao/la:Vjernik mora imati mogućnost apstraktnog promišljanja i poimanja nečeg što nadilazi fizičko. Nemam dojam da to posjeduju svi ljudi. A oni koji da, i imaju otvoren stav prema tome, su skloniji prepuštati se ideji/osjećaju da možda postoji nešto veće od njih samih, nego držati svijet zatvorenim sustavom u kojem upravo oni imaju sve odgovore.

S druge strane, možda su doista u najboljem položaju oni koji ne polemiziraju o takvim stvarima, stvarima koje su izvan njihove kontrole ili dostupnosti informacija, već na najbolji način žive ovdje i sada, iskorištavajući max. svoje potencijale.
Ja mislim da ja ne drzim svijet zatvorenim sustavom, a pogotovo mislim da nemam sve odgovore. Ja samo odgovore trazim u znanosti, dokazima, cinjenicama, a ne u vjeri u neki svemoguci poredak, sudbinu, nesto transcendetalno... Moja je vjera u ljudsku inteligenciju, snalazljivost, znanje, suosjecajnost, iako je i ona svaki dan na kusnji.

S ovom zadnjom recenicom se apsolutno slazem. Ne bih to sama mogla bolje reci. :)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Bash » 13 srp 2013 02:02

Margarita, eto, to je tocno to. :klapklap:

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la margarita » 13 srp 2013 10:04

Bash je napisao/la:Margarita, eto, to je tocno to. :klapklap:
Tnx. ;)

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Andain » 13 srp 2013 11:05

margarita je napisao/la: Ja samo odgovore trazim u znanosti, dokazima, cinjenicama, a ne u vjeri u neki svemoguci poredak, sudbinu, nesto transcendetalno...

To je ok. Činjenica je da je znanost daje više odgovora od svećenika za oltarom ;) i svatko normalan će se pouzdati više u to i teoriju evolucije nego priče o stvaranju svega kroz 7 dana i ljubomornog Vrhovnog Čiću na oblacima, međutim, činjenica je također da je znanost ograničena trenutnim dosezima nas kao ljudske vrste te da njeno područje dokazivanje baš i ne prelazi ovu fizičku sferu. Ukoliko je tako, sasvim je moguće da postoji nešto što sve skupa nadilazi, a dopuštanje te mogućnosti nije ateizam. Ateizam je stav kojim tu mogućnost negiraš.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Bash » 13 srp 2013 12:32

Ne bih se slozila da ce svatko normalan prije vjerovat znanosti, inace bi vjernici bili samo fanatici, a nisu. Ako se tvrdi da postoji mogucnost transcendentalnog bica koje je sve stvorilo, teret dokaza je na onom tko podupire tvrdnju. Ako nema dokaza, nema logickog razloga da tvrdnja stoji. Ako je znanost ogranicena, to opet nije argument za mogucnost postojanja neceg bez ikakvih dokaza. :flying spaghetti monster:

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la slapa » 13 srp 2013 12:33

Bash tebe ni u pakao neće htjet primit. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ariadne » 13 srp 2013 12:36

Bash je napisao/la:Ako je znanost ogranicena, to opet nije argument za mogucnost postojanja neceg bez ikakvih dokaza. :flying spaghetti monster:
God of the gaps. :D To mi je jedan od "najdražih" "argumenata." <3

"Navodnici."
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Odgovorite