Jeste li vjernice/ci?

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite
Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 11 tra 2009 22:35

roadkill je napisao/la:Pod dojmom sam filma "Religulous" (toplo preporucam, cisto da vidite sto sve hoda zemljom :D).

Odgojena sam kao katolkinja, imam cijeli taj set sakramenata i cuda. Kao prava posrnula ovca, dugo sam se izjasnjavala kao agnostik. Sada sve vise bacam na ateizam jer ne vidim smisao u postojanju Boga. Sasvim sigurno ne vjerujem u postojanje nekog viseg intelekta ili prenosenje svijesti u nekakvo zagrobno postojanje, kao ni u tvrdnju da ce te postupci u ovom zivotu odrediti u mozebitnom buducem postojanju. :o

Ne razumijem ljude koji kazu da "u nesto moras vjerovati" ili da im je "vjera potrebna", "gura ih kroz zivot"? Sto to vjera ima, sto ne mozes pronaci drugdje? :o
gledala Religilous i također preporučam :)
Ova zadnja rečenica: ma naravno, ne MORAŠ u nešto vjerovati. Ljudi to govore jer gledaju po sebi i samo po sebi. Ja ne trebam vjeru pa ne "vrbujem" ljude da misle kao i ja. Nekima je potrebna vjera, nekima nije, a ima nas svakakvih.
Ja osobno, kad mi je najteže bilo u životu, nikad se nisam obraćala bogu jer ne znam da on postoji, agnostik sam i teško mi je obraćati se osobi ili energiji ili whatever za koju ne znam je li tu ili nije. Ono što ljudi imaju u vjeri, ja to imam u ljudima. Kad mi je teško, imam prijatelje, nešto obitelji, imam svoje hobije i interese i kombinacija ovoga me gura kroz život, mi da je nadu za život i njegov smisao. Ne sviđa mi se ton vjernika prema ateistima i agnosticima, ton u kojem se nazire mišljenje o nama kao da nam nešto u životu fali. Ništa mi ne fali. Ja ne mislim da njima nešto fali, jer su oni našli ono što svi trebamo, samo na različitom mjestu od mene. Pa šta ako je mjesto koje ne dijelimo? Bitno je zadovoljstvo i sreća, gdje god to bilo.
Svi želimo neko utočište, neku utjehu, neko mjesto, osobu ili dr. gdje ćemo se osjećati zaštićeno, kao mala beba, maženo i paženo, ranjivo i krhko. Svi imamo potrebu za nečim što će nam dati volju, nadu i snagu da idemo dalje kroz život, svi trebamo ljubav, pažnju, nježnost, podršku, itd. A gdje ih nalazimo, to je na nama. Ako je netko te stvari našao izvan religije ili vjere, čemu tog nekog tjerati da ih pronađe u religiji ili vjeri? Ljudska ograničenost.
Koliko košta madona bez djeteta?

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 23 kol 2009 15:13

Malo kasnim ( 3 dana):
(20. 08. 2009), sa zalaskom sunca, nastaje prvi dan mjeseca Ramazana u 1430. hidžretskoj, odnosno 2009. miladskoj godini.

Svim djevojkama islamske vjeroispovjesti:
-Ramazan šerif muberak oslun!

Cestitka za Ramazan.
p.s. nadam se da san tocno napisala.

Avatar
Emie
Postovi: 36
Pridružen/a: 17 vel 2010 23:22
Lokacija: Zagreb, Stockholm
Kontakt:

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Emie » 21 vel 2010 16:26

Ne baš. Odgojena jesam, išla na vjeronauk i u crkvu jesam, slavila sve kršćanske blagdane - prošla sam sakrament Sv. potvrde, došla u srednju školu, išla na etiku, prestala ići u crkvu i počela se pitati: "tko je to Bog i kako možemo znati dal on uopće postoji?" - naravno, takve stvari ne smiješ pitati svećenika jer je to grijeh, a i prvo te Crkva uči da je Bog dobar i da prašta, a onda da će te kazniti ako se ne pokaješ za grijehe ... jednostavno sam kroz godine prestala vjerovati onome što su mi rekli i razvila neka svoja razmišljanja i nisam 100% sigurna vjerujem li u Boga ili ne. Ni u što nisam sigurna i moj odgovor je .. možda, tako da sam agnostik.

Avatar
guitarmaniac
Postovi: 52
Pridružen/a: 11 vel 2010 01:00
Lokacija: Zagreb

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la guitarmaniac » 21 vel 2010 23:54

dugo vremena sam bila prakticni katolik i to mi je donosilo dusevni mir. istinski vjerujem u Boga ali u zadnje vrijeme ne idem u crkvu zbog osobnog grijeha, tj, nije mi sv misa ista ako se ne pricestim a to ne mogu jer naprosto nemam osjecaj kajanja za neke vlastite postupke. dok se ne odlucim pokajati ostat cu na status quo sa religijskim praksama. ipak, vjerujem da cu jednog dana zbilja iskusiti ljepotu izraza "ljubljeni gresnik" i da cu ispovijed dozivjeti dublje nego ikad. za sad sam samo zalutala ovca :plese:

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Fusion » 07 tra 2010 18:06

c/p:

Agnostik sam. Vjerujem da postoji Nešto van granica ljudske spoznaje.
Kakav je to entitet - ne znam. Voljela bih da je nužno dobar.
Smatram da je ljudski um vrlo ograničen u svojim predodžbama i za sve
potrebuje kalup. U ovom slučaju kalup bi bile religije.
No ne vjerujem da oblik tih kalupa na bilo koji način odgovara entitetu.

slika

Avatar
Shanti
Postovi: 105
Pridružen/a: 30 tra 2008 19:52
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Lokacija: Zagreb

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Shanti » 08 tra 2010 13:35

guitarmaniac je napisao/la:dugo vremena sam bila prakticni katolik i to mi je donosilo dusevni mir. istinski vjerujem u Boga ali u zadnje vrijeme ne idem u crkvu zbog osobnog grijeha, tj, nije mi sv misa ista ako se ne pricestim a to ne mogu jer naprosto nemam osjecaj kajanja za neke vlastite postupke. dok se ne odlucim pokajati ostat cu na status quo sa religijskim praksama. ipak, vjerujem da cu jednog dana zbilja iskusiti ljepotu izraza "ljubljeni gresnik" i da cu ispovijed dozivjeti dublje nego ikad. za sad sam samo zalutala ovca :plese:
a da redefiniraš "grijeh" ? da pokušaš biti samosvojnija u tom smislu i odlučiti da te stvari za koje nemaš osjećaj kajanja i nisu grijeh ? ili bi ti to bilo previše ?
When it comes to love, sometimes you just can't think straight.

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la jpeg » 08 tra 2010 14:39

Nisam vjernik po definiciji. Ne vjerujem u odricanja jer tako legenda kaze i postove petkom i svetkom i ne jedenje svinje i blah. Vjerujem u duhove u drvece, u 100zivota +/- ali ne mislim da postoji neki Bog, nesto Veliko, koji ce mi ocitat bukvicu jednom.
Odgovaram sebi i jednostavno se lose osjecam ako napravim pizdariju i povrijedim, i trudim se takvo sto manje raditi iz cistog razloga sto sam sebicna i zelim izbjeci tu zalost i biti okej sa sobom :)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Bash » 08 tra 2010 20:05

imam sakramente ka prava Hrvatica, ali sam samospoznajom dosla do ateizma. nema Boga, boga ni bogova i bas steta sta je tako.

Sania
Postovi: 142
Pridružen/a: 26 tra 2010 11:26
Spol/rod: žensko
Lokacija: Luna

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Sania » 28 tra 2010 08:48

pihach je napisao/la:nisam krstena, starci me nisu htjeli pri rodjenju etiketirati. Neka dijete samo odluci jednog dana...
prema nekom svom lifestyleu i pogledima na zivot, rekla bih da sam zoroastrijanka.
I to što si rekla Pichach u čemu jesi, vjera je i to monoteistička (prva takva za koju znamo)

Avatar
Riječanka
Postovi: 126
Pridružen/a: 06 ožu 2010 20:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Riječanka » 17 svi 2010 00:52

Kao dijete sam vjerovala. Svim srcem i dušom. Onda je došla srednja škola i na to je mjesto sjela filozofija. Daleko mi je logičnija.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la pihach » 17 svi 2010 11:24

Sania je napisao/la:
pihach je napisao/la:nisam krstena, starci me nisu htjeli pri rodjenju etiketirati. Neka dijete samo odluci jednog dana...
prema nekom svom lifestyleu i pogledima na zivot, rekla bih da sam zoroastrijanka.
I to što si rekla Pichach u čemu jesi, vjera je i to monoteistička (prva takva za koju znamo)
mislis na zoroastrizam?

Avatar
memyself
Postovi: 131
Pridružen/a: 13 pro 2009 21:35
Spol/rod: ne želim definirati

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la memyself » 24 svi 2010 16:41

Procitala sam vjeverice :shock2:

Vjernica sam ali vjerujem i u vjeverice...uglavnom mislim da su dobre zivotinje :)

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Ameli » 24 svi 2010 16:50

Vjerujem u Boga u oca , Alaha itd, al on bas ne vjeruje u mene slika

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ticklebook » 24 svi 2010 23:22

Ameli je napisao/la:Vjerujem u Boga u oca , Alaha itd, al on bas ne vjeruje u mene slika
Kažu da Bog/Alah/B-g najviše iskušava one koje najviše voli.. :tjesi:
Ja mu kažem da bih se rado malo i opustila od iskušenja... Bar na neko vrijeme.
Onako, da mi je lijepo i da ne brinem stalno. Koliko me je iskušavao, posebno zadnju godinu, već je mogao shvatiti koliko sam jaka.
Ajd sad malo voli i druge..
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Ameli » 24 svi 2010 23:51

ticklebook je napisao/la:
Ameli je napisao/la:Vjerujem u Boga u oca , Alaha itd, al on bas ne vjeruje u mene slika
Kažu da Bog/Alah/B-g najviše iskušava one koje najviše voli.. :tjesi:
hm, cudna ljubav.

Avatar
vjev
Postovi: 68
Pridružen/a: 28 svi 2010 16:46
Spol/rod: muško

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la vjev » 30 svi 2010 19:52

Razlika između vjere i religije= Religija: vjerovanje u bilo što; JHWH-a, Allaha, kravu, orla itd. Vjera je vjerovanje u vrhunaravno inteligentno biće ili bića po kojima je sve stvoreno i po kojima sve postoji. Od postanka Homo sapiensa samo je jednom postojala Vjera i njeno razdoblje je trajalo oko 20 godina, te je naprasno ukinuta. Sve ostalo su religije koje su nastale kao podsvjesno sjećanje na događaje koji su se zbili u Sumeru na samom početku postojanja naše vrste. Ako dobro i pažljivo čitate Bibliju vidjet ćete da je tzv. bog JHWH tvarbeno biće koje nije čak u stanju u hrvanju pobjediti jednog čovjeka i da mu je za kretanje po planeti potrebno prievozno sredstvo, u ovom slučaju - letjelica. Allah je, pak, arabska imenica i znači "bog". Tek su je Muslimani podigli na razinu vlastitog imena. Iza Allaha se krije mezopotamski 'bog' Sin. Ujedno, znak zviezde u muslimanskom znaku "polumjesec sa zviezdom" predstavlja sumersku 'božicu' Inanu, poznatiju pod imenom Ištar. Velik dio prve knjige Tore (Stvaranje, Eden i Potop) prepisano je i preoblikovano iz sumerskih textova. Danas su ti textovi skupljeni u 'knjigu' pod nazivom "Enuma eliš", ali nisu jedini. I drugi sumerski textovi su bili izvor izrealićanskim piscima koji su, tako, činili falsifikat predstavljajući te spise kao svoje.
Preporučam da s Mreže skinete "Enumu eliš" u .pdf formatu i da uzporedo s njom čitate i Bibliju; i sve će vam biti jasno.

Avatar
being_alive
Postovi: 72
Pridružen/a: 18 srp 2010 21:31
Spol/rod: žensko
Status: Solo
Lokacija: Somewhere over the rainbow way up high....

Re:

Post Postao/la being_alive » 18 srp 2010 23:36

nimfomanka je napisao/la:
Splendo je napisao/la:ovisna sam o Bogu :)
vjerujem da je Isus Utjelovljenja Božja Riječ...
i smatram da bi ovaj život bio besmislen i jadan kad Boga nebi bilo...
katolik sam..ali se ne slažem s nekim stavovima KC i nekih svećenika...smeta mi prevelika doza formalizma i materijalizma koja se uvukla u kršćanstvo...
mislim da ima dosta ljudi danas..koji iskrivljuju kršćanstvo kao takvo jer se deklariraju kao kršćani a ne žive u skladu s Kristovim naukom... i zato ga određeni pojedinci degradiraju i omalovažavaju...naprosto...mrze...jer dobiju krivu sliku o njemu...
ne znam..mogu li se ja zapravo deklarirati kao katolik ako sam biseksualno orijentirana... jer sam doživjela neke napade od strane malo zadrtih kršćana... i žao mi je što tako razmišljaju...
ali, eto..ako su oni uvjereni da time brane Našeg Gospodina.. neka im je...
ja u svakom slučaju..o svojoj religiji znam više nego oni... zato mi je i jasno..što je zapravo grijeh..a što nije :)
ionako nemam namjeru biti u istom rangu s njima... :)
splendo, kak te :inlove: kad počneš o vjerskim stvarima govoriti.
eto,potpisujem :-)
idem u Katolicku skolu, i moram priznat da.. iako sam odgajana u vjeri, itd.,imala sam jedan dosta težak život, polazeći od toga da sam posvojena, nakon čega su se moji posvojitelji planirali rastati, i tako, bilo je tu puno triler-drama.. uglavnom, iako se moji roditelji deklariraju kao katolici, ipak su u neku ruku više ateisti,agnostici, tako nešto...
Ja, pak, bez Boga ne mogu, niti želim... i nadam se i molim za to da se stajališta Crkve promijene, i sigurna sam da hoce, jednom, ali hoce! Pozz svima :-))
"When you touch me, I feel so alive."

iwy
Postovi: 108
Pridružen/a: 30 ruj 2008 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: somewhere

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la iwy » 19 srp 2010 11:50

iako sam bila podložna tim krščanskim normama u društvu do srednje škole (krštena, pričešćena, krizmana i odlazak na misu jer se to kao moralo zbog tih sakramenata) ipak to nije utjecalo na moje sadašnje mišljenje kako milim da je Bog negdje tu, ali nisam posve sigurna u svoje mišljenje, tako da mogu reći da sam agnostik.

Plague

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Plague » 20 srp 2010 07:45

"Any allegiance to a deity or concept or universal principal which put obedience above decent behavior toward an innocent human being IS evil." Dan Simmons

Odgojena sam u ateističkoj obitelji. Krštena sam jer je moja majka, ne baš sasvim sigurna u svoja stajališta prema religiji, odlučila igrat na sigurno. Cijeli život slušam članove obitelji kako svoj ateizam opravdavaju rečenicom "Ne vjerujem u ono što ne mogu vidjeti ili osjetiti". To mi nije bilo dovoljno dok sam odrastala, pa sam unatoč inzistiranju obitelji, odlučila ostat na Vjeronauku tokom cijele osnovne škole. Zanimalo me što mi ima reći ta sveta knjiga, ti ljudi koji ju propovijedaju uvjereni da su zašli u same tajne našeg postojanja. Čekala sam da me uvjere. Nisu uspjeli.Tokom tih osam godina spoznala sam da se takav sustav vjerovanja, utemeljen na nizu bajki, napisanih sa svrhom kontroliranja ljudskog ponašanja, ne može nijednom objektivnom promatraču činit moguć više od Pepeljugine bundeve koja se čudom pretvorila u kočiju pa, zamislite to, opet nazad u bundevu. I tako sam Zubić vili, Djedu Božićnjaku i Harryju Potteru dodala još jednu ličnost za koju sam zaključila da je plod ljudske mašte - Boga. Do kraja osnovne škole već sam se počela ozbiljno zgražat nad svim oblicima vjerskih institucija i definirati se kao ateist.
U srednjoj školi sam se počela ozbiljnije bavit proučavanjam religije, mitologije i psihologije vjerovanja. Zabrazdila sam i u okultno, a istomišljenika sam pronašla u, ni više ni manje nego, Antonu LaVeyu i njegovom materijalističkom individualizmu. To me nije dugo držalo jer sam ubrzo počela shvaćat da su ljudi jednostavno preveliki idioti da bi se svijet vrtio oko njih. I to me, basically, dovelo tu gdje jesam. A ni sama ne znam gdje je to.
Ono što znam je da ne mogu, koliko god se trudila, vjerovat u stvorenje koje unatoč svojoj mudrosti i znanju kakvo mu je atribuirano još uvijek potvrde traži u, iz njegove prespektive, banalnim, ali brutalnim činovima odanosti u kojima se toliko poigrava sa životima i umovima omiljenih mu ljudi da to postaje fakat tužno za čitati, a kamoli pronaći materijal za štovanje u tome. Znam da imamo ovo sada i tu, sami sebe i svijet oko nas, i možda, eventualno nekakvu nadu i osnovni ljudski instinkt da u našem postojanju ima puno više toga nego što smo svjesni. Sami zakoni fizike nam kažu da energija ne nestaje, već samo mijenja oblik. I ako nas jednog dana proguta crna rupa i nestane svega živoga, našlo bi se dovoljno materijala za jedan novi Veliki prasak i sve bi počelo iznova. Zato ne mislim da je ovo što vidimo, osjećamo, mirišemo u ovom trenutku apsolutna i prava slika svih stvari kao takvih, već sam sklonija Kantovskom vjerovanju da svijet precipiramo kroz kategorije vremena, prostora i razuma, a kako on u svojoj biti izgleda možemo samo nagađat. Vjerojatno bi se reklo onda da sam agnostik ili neki takvi kurac ali zapravo nemam pojma i nije me briga, rano je i nisam popila kavu i idete mi na živce.
Zadnja izmjena: Plague, dana/u 11 lis 2010 20:09, ukupno mijenjano 1 put.

michelle

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la michelle » 20 srp 2010 13:18

Svrstala bi sebe u nekakvu suzdržanu mješavinu skeptika i vjernika koji uzima iz svake vjere ono što smatra ispravnim, dobrim i poštenim... Ne smatram da je cilj vjere uvjeravati ljude u nekakve neopipljive ideologije s ciljem manipulacije... više smatram da ljudi, koji su se posvetili služenju vjeri, iskorištavaju to u krive svrhe, kao i oni koji se uzdižu iznad same ideologije i okreću ju u svoju korist... Također smatram da čovjek još nije dovoljno evoluirao da bi mogao shvatiti dane nam svete zapise... promatrajući iz krive perspektive (obično one u kojem vjera treba služiti njemu, a ne svima) nije u stanju vidjeti poantu, nego se slijepo drži pukih obećanja i nadanja... a ne razumije, nego sam od sebe čini pokornog slugu što nije dobro, jer ako ne razumije ideologiju, ne može ju prakticirati, a koja je svrha onda te vjere? Nadajući se spasenju i Božjoj pravdi, prepušta drugima da definiraju slijed njegova života umjesto da se sam pobrine za njega, ne dozvoljavajući svakom zlu da ga gazi i da se sam bori protiv svakodnevna zala koja ga salijeću... No unatoč svemu, moram reći da svejedno vjerujem u dobro i ljubav, prakticiram to koliko mogu i koliko mi je dozvoljeno, jer smatram da je to jedini pozitivan smjer u kojem želim da moj život ide... ne očekujem da mi se to vrati, ako se i vrati ishod je vrlo lijep i ugodan, eto.

Avatar
being_alive
Postovi: 72
Pridružen/a: 18 srp 2010 21:31
Spol/rod: žensko
Status: Solo
Lokacija: Somewhere over the rainbow way up high....

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la being_alive » 20 srp 2010 17:43

michelle je napisao/la:Svrstala bi sebe u nekakvu suzdržanu mješavinu skeptika i vjernika koji uzima iz svake vjere ono što smatra ispravnim, dobrim i poštenim... Ne smatram da je cilj vjere uvjeravati ljude u nekakve neopipljive ideologije s ciljem manipulacije... više smatram da ljudi, koji su se posvetili služenju vjeri, iskorištavaju to u krive svrhe, kao i oni koji se uzdižu iznad same ideologije i okreću ju u svoju korist... Također smatram da čovjek još nije dovoljno evoluirao da bi mogao shvatiti dane nam svete zapise... promatrajući iz krive perspektive (obično one u kojem vjera treba služiti njemu, a ne svima) nije u stanju vidjeti poantu, nego se slijepo drži pukih obećanja i nadanja... a ne razumije, nego sam od sebe čini pokornog slugu što nije dobro, jer ako ne razumije ideologiju, ne može ju prakticirati, a koja je svrha onda te vjere? Nadajući se spasenju i Božjoj pravdi, prepušta drugima da definiraju slijed njegova života umjesto da se sam pobrine za njega, ne dozvoljavajući svakom zlu da ga gazi i da se sam bori protiv svakodnevna zala koja ga salijeću... No unatoč svemu, moram reći da svejedno vjerujem u dobro i ljubav, prakticiram to koliko mogu i koliko mi je dozvoljeno, jer smatram da je to jedini pozitivan smjer u kojem želim da moj život ide... ne očekujem da mi se to vrati, ako se i vrati ishod je vrlo lijep i ugodan, eto.
uu.. bravo!! potpuno se slažem s ovime, da čovjek još nije dovoljno evakuirao da bi dobro shvatio dane nam svete spise.. :) pozz
"When you touch me, I feel so alive."

Plague

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Plague » 21 srp 2010 11:38

zeljka_ri je napisao/la: da čovjek još nije dovoljno evakuirao
:o :o

michelle

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la michelle » 21 srp 2010 12:57

mislila je na evoluirao ;)

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la odiseya » 21 srp 2010 18:14

Imam svoju privatnu religiju...
...my own...personal Jesus *sing*
:D

Avatar
being_alive
Postovi: 72
Pridružen/a: 18 srp 2010 21:31
Spol/rod: žensko
Status: Solo
Lokacija: Somewhere over the rainbow way up high....

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la being_alive » 21 srp 2010 19:15

PicajzLa je napisao/la:
zeljka_ri je napisao/la: da čovjek još nije dovoljno evakuirao
:o :o
ahahahaha..da, mislila sam na evoluirao..pardon xD
Zadnja izmjena: being_alive, dana/u 20 kol 2011 15:07, ukupno mijenjano 1 put.
"When you touch me, I feel so alive."

Avatar
jane connor
Postovi: 671
Pridružen/a: 27 lip 2010 00:45
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la jane connor » 24 srp 2010 14:04

Vjerujem u Boga,ne u Crkvu....kad mi je potrebno,odem u crkvu zato jer želim,ne zato jer "će me Bog kazniti ako ne odem"...pomolim se svaku većer,i nastojim biti dobar čovjek....to mi je dovoljno.....
a ne da odem na misu pa mi pop 2 sata tupi o politici i za koga trebam glasat,ma mrš s tim.....
da nebi bilo,znam da ima i dobrih svećenika,koji imaju super propovijedi i mise na koje je baš gušt doć...eto

ne podržavam Crkvu kakva je postala i ne slažem se s njom u puno stvari...ali ipak sam vjernica,i to ne samo u teoriji nego i u praksi i vjera utječe na moj život :)
"Any fool can risk her life. It takes a hero to risk her heart"
Don't just think,FIGHT!

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Fuga » 26 ruj 2010 17:37

Ne prakticiram nikoji oblik vjere, iako nikad ne isključujem tu mogućnost. Pitanje vjere mi još uvijek konfuzno područje :/
Kroz obitelj su mi prošle dvije struje - katolicizam i judaizam. Ajmo reći da sam katolizicam koliko-toliko istražila i nisam se zadržala. A judaizam planiram kroz neko dogledno vrijeme.

Sania
Postovi: 142
Pridružen/a: 26 tra 2010 11:26
Spol/rod: žensko
Lokacija: Luna

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Sania » 04 lis 2010 12:05

Jednostavno ću reći, ali prema mome mišljenju je to univerzalno za život:
biti skromna, ponizna i činiti dobro, i sretna bih bila da, za sebe, mogu uvijek
biti takva

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la call_me » 04 lis 2010 14:44

agnostik, uz potpuno uvjerenje da mi se sva sranja dogadjaju s razlogom i zasluzeno, i da ce mi se svo sranje koje radim vratit. dakle, pokupila sam katolicko kajanje i budisticke natruhe po-vracanja, al u real lifeu :D

Avatar
funcutica
Postovi: 417
Pridružen/a: 28 svi 2010 01:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: 45°47'N 15°56'E

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la funcutica » 04 lis 2010 21:30

Vjerujem u svakakve gluposti, npr. sretan kraj, Silver Millenium na Mjesecu, da će jednog dana biti mir u svijetu i da će svi biti sretni...
Lijepo je vjerovat, to je nešto iz čega se crpi snaga.
Ne vjerujem u Boga. Ideja boga nije loša, ali nije praktična, a meni osobno nije potrebna, tako da je odbijam.
Preuzimam interpretacije morala iz teza pojedinih filozofskih smjerova. Dobro i loše dijelim Kantovim kategoričkim imperativom.
Sve sam posložila uredno u ladice i dobro funkcionira :D
Vjeru smatram emocionalnom kategorijom čija je svrha olakšati ljudima postojanje, i kao takvu je rado prihvaćam.
Religije držim zabavnim pričicama za laku noć, interesantnim temama polupijanih debata i zgodnim informacijama u domeni opće kulture. Naravno, poštujem religije kao kvalitetne izvore personificiranih moralnih načela te simplificirane filozofije općeprimjenjive na široke mase ljudi.

za sebe tvrdim da sam ateist, ali sam svjesna činjenice da je ta definicija preštura i neispravna da bi obuhvatila neke moje stavove.
Vjerujem u sve što je meni osobno na neki način korisno, vjeru koristim kao motivacijsku tehniku.
Ne vjerujem u postojanje više sile. Nisam agnostik, ne tvrdim da ne možemo biti sigurni. Dozvoljavam razlike u mišljenjima jer svijet ovisi o perspektivi promatrača, ali osobno znam da u realnosti koju sam ja izgradila i koju nastanjujem ne postoji nikakvo nadprirodno određenje (vjerujem da svatko gradi svoju realnost kao odraz vlastite svijesti => u realnostima drugih ljudi može postojati bog ili što god oni žele da postoji, realnosti se u teoriji odnose kao skupovi, mogu se preklapati, ali jedna od njihovih bitnih karakteristika je da svaka ima barem jedan element koji ne pripada ni jednoj drugoj, unija svih realnosti je objektivan svijet).

imam poprilično temeljito izgrađen sustav vjerovanja, ne znam, dozvoljavam slobodu interpretacije objektivnog svijeta na individualnoj razini, ja osobno uzimam onaj podskup kojim diktiraju logička pravila temeljena na konkretnim i praktičnim vrijednostima (ne nužno materijalnim), s polazištem u koincidenciji, apsurdu i samoodređenju smisla
volim filozofiju i idealizacije, ali sam pragmatičarka prije svegaslika
Second to the right, and straight on till morning.

Odgovorite