treba li ukinuti crkvu?

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite
Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Fusion » 08 tra 2010 23:13

Ne bih je ukidala jer je i to oblik terorizma i ne vjerujem da bi se time išta pozitivno postiglo. :/

Bilo bi mi puno draže da postupno vjernik po vjernik otvori oči, dođe k sebi, vidi što se dešava,
na kakvim je krvavim temeljima sagrađena ta institucija, makne se i ignorira sve moguće
pozive da se više ikad vrati "stadu".
Vremenom će se sama urušiti.
Nije se u jednom danu sagradila, niti će se moći u jednom danu ukinuti.

Avatar
Samantha
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 stu 2008 18:37
Spol/rod: žensko

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Samantha » 13 tra 2010 20:55

Ne.
ηιкα∂ тι ηιѕαм ρяιzηαℓα мσנє נє ѕυη¢є σѕтαℓσ υ тνσנιм σ¢ιмα.....

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Soopertrack » 15 tra 2010 14:52

ne treba ju ukinuti. slažem se sa gotovo svim stranicama novina ispisanih o zlostavljanju unutar crkve, znam da je mnogo svećenika koji bez problema imaju ljubavnice, ali na stranu sve to, jer na kraju je čovjek taj (bilo svećenik ili ne, jer pedofila ima na sve strane samo oni nisu toliko aktualni da bi se o njima ispisivale tolike stranice) koji mora živjet s tim i koji će na kraju po svojim zaslugama živjeti nakon smrti. Mislim da Crkva u svojoj biti nije zamišljena ovako, ali vjerujem u ideal, a jednom se možda i približimo dovoljno tom idealu.
bila sam na ispovjedi zadnji puta prije nekih 3-4 godine, nakon prekida sa djevojkom...rekla sam svećeniku, ali budući da još uvijek nemam riječ kojom bih nazvala svoju sklonost, mislim da je jednako tako zbunjeno zvučala i ta ispovjed..dobila sam odriješenje, ali od tada ne odlazim na ispovjed, nema smisla dok god ne znam što bih rekla.
toliko o mom iskustvui dojmovima :)
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la tamara3 » 15 tra 2010 15:33

Nisam shvatila zašto si se ispovijedila, zbog prekida ili zato jer si imala curu?

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Soopertrack » 15 tra 2010 15:41

zato jer sam imala curu. točnije, prva i jedina djevojka s kojom sam bila u vezi.
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

Sania
Postovi: 142
Pridružen/a: 26 tra 2010 11:26
Spol/rod: žensko
Lokacija: Luna

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Sania » 28 tra 2010 14:03

Ne možeš je ukinuti, odnosno teško će se takvo što dogoditi. Razlika je, nije isto
vjera i religija, ali crkva je institucija gotovo Velikog brata, bogata, i duge, crno-sive
povijesti (fleka koliko hoćeš, najblaže rečeno), prepuna lukavosti i prijetvornosti.
Jedino se nikad nije promijenila ispružena ruka crkve koja stalno treba nešto uzimati,
dok davati joj ide mnogo, mnogo teže i rjeđe. Zato su njoj mnogo manji neprijatelji
lopovi, kriminalci čak i ubojice, zločinci, od ateista ili višebožaca. Tako ih je malo,
ali su crkvi opasni. I ta je borba protiv njih vječita, ona protiv bijede, nesreće,
bolesti, baš i nije. Ma, sve ih treba poslati u Afriku, tamo se u onom jadu i nevolji
gubi fundamentalizam i isključivost, ali da tamo rade i trpe a ne da gledaju

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la pihach » 28 tra 2010 16:42

ako se ukine crkva, neka se onda ukinu i ostale vjerske institucije.
mislim da bi bolje pitanje ove teme bilo 'treba li ukinuti religiju?', al ne bih se mijesala.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la phos » 28 tra 2010 23:21

u religiji ne vidim nista lose...
crkvu treba ukinuti,ionako je politicki orijentirana zajednica
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Nyx
Postovi: 182
Pridružen/a: 25 lis 2009 22:35
Spol/rod: žensko

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Nyx » 07 svi 2010 19:40

Ne,jer nije problem u krscanstvu nego u pogresnom tumacenju koje prihvaca vecina.biblija je u mnogo stvari sama sebi kontradiktorna i problem je u tome kada njenu losu stranu prihvate kao dobru i ispravnu.Temelji krscanstva su jednaki temeljima svih religija cak i poganskih sto nije lose nit zlo samo vjernici to ne uvidjaju.E sad crkva danas vise nije religijska institucija vec korporacija koju se nebi ni moglo ukinuti i koja se danas bazira na potpuno krivim nacelima.Treba je iz korijena promijeniti,sto dakako nije moguce,bar ne sada i ne u tako kratkom roku kao sto je nas zivotni vijek.

Avatar
vjev
Postovi: 68
Pridružen/a: 28 svi 2010 16:46
Spol/rod: muško

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la vjev » 28 svi 2010 18:08

Uuuu, ovo je fantastična tema. Na brzaka (ne na "na brzaka") sam vidio da je netko napisao da religija i vjera nisu ista stvar. Odlično. Rietko tko ovo zaista i shvaća. Religija znači da možeš vjerovati u JHWH-a, Allaha, kravu, bukvu, cipelu, orla itd, a Vjera je vjerovanje u vrhunaravno inteligentn/a/o bić/a/e po kojemu je sve postalo i postoji, kako u tvarbenom svemiru i svim dimenzijama, tako i u duhovnom netvarbenom svemiru i njegovim dimenzijama-razinama. Što se Biblije tiče, također ovdje spomenute, ona je krivotvorina (možda strana rieč falsifikat bolje zvuči) jer se u njoj nalaze zapisi naroda koji su živjeli stoljećima, pa i tisućljećima prije nastanka izrealićanskog naroda. Ona je i krivotvorina poviesti. Poviestni događaji o kojima se govori u Bibliji su se zaista dogodili, ali ne na način kako to opisuju biblijski pisci. Rieč je o krivotvorenju poviesti.
Biblija je Mein Kamf za sve zločince jer opravdava zvjerstva i genocid nad narodima (pokolj pod Sinajom, npr), opravdanje razvratnosti i incesta (Lot i njegove kćeri).
Sve svjetske religije koje su postojale i koje još postoje samo su osvrt, podsviesno siećanje na događaje koji su se zbili na području Sumera na samom početku postojanja Homo sapiensa. Tora, ili Petoknjižje (točnije "Stvaranje") prepisani su i preoblikovani sumerski textovi. Koga zanima neka s Mreže skine prievod sumerske "knjige" Enuma eliš i neka je čita usporedo s Biblijom.
Sve ćete tu naći: elohim (bogovi) - bogo(ove) s njihovim imenima, tzv. zmiju, Evu, Adama, raj Eden itd. I naravno, ništa od svega toga nema veze s bogom ni s Bogom. Dakle, židovstvo, kršćanstvo, muhamedanstvi i ostale religije nemaju veze s vrhunaravnim bićem-bićima.
O ovoj temi pišem knjigu, ali kako stvari stoje s gospodarskog stanja, možda nikad i ne bude objavljena, ali ako koga ovo zanima mogu ga uputiti na naslove (pretežito prievode sumerskih textova).
I zadnje, religijske ustanove i pokreti su ti koji su začeli homofobni fašizam prema osobama istospolne "orientacije". Sve one su Reichstaag.

Odgovorite