treba li ukinuti crkvu?

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite
Avatar
Zbrkica
Postovi: 962
Pridružen/a: 15 sij 2009 13:14
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Zbrkica » 26 sij 2009 15:15

A ne znam, istina da je crkva sranje i sve što je već rečeno al opet i nekaj dobrog ima od nje. Mislim ako ništ drugo skuplja lovu, odjeću, hranu za siromašne...

Avatar
Zbrkica
Postovi: 962
Pridružen/a: 15 sij 2009 13:14
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Zbrkica » 26 sij 2009 15:18

Ameli je napisao/la:da to je tocno i zanimljivo, dok stari zavjet kaze:oko za oko, zub za zub, novi propovjeda: oprosti bliznjem svom..to i mene zbunjuje :o
Postoji i treći zavjet, crkveni. On bi valjda bio nešto tipa, živi kako mi želimo i dobro će te biti na zemlji.

Avatar
pineapple14
Postovi: 425
Pridružen/a: 28 lis 2007 13:40
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: inozemstvo

Post Postao/la pineapple14 » 26 sij 2009 15:22

Ja mislim da prakticiranje vjere po važnosti i umiješanosti u državne poslove treba svesti na razinu prakticiranja pilatesa, joge, biciklizma i bilo kojeg drugog hobija. Dakle, molite se i propovijedajte neradne nedjelje i slične stvari među svoja 4 zida, a od nas ateista fuck offajte u troskoku.

(Oprostite na izražavanju, ali spominjanje crkve uvijek me dotakne u nerv :D )

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 26 sij 2009 16:55

Zbrkica je napisao/la:
Ameli je napisao/la:da to je tocno i zanimljivo, dok stari zavjet kaze:oko za oko, zub za zub, novi propovjeda: oprosti bliznjem svom..to i mene zbunjuje :o
Postoji i treći zavjet, crkveni. On bi valjda bio nešto tipa, živi kako mi želimo i dobro će te biti na zemlji.
u to ne sumljamo :D

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la sekica63 » 26 sij 2009 21:03

Ne netreba ukidati crkve. svi hramovi imaju svoje sljedbenike.

Avatar
Xanthippe
Postovi: 140
Pridružen/a: 21 lis 2008 13:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la Xanthippe » 28 sij 2009 06:30

ne treba ukinuti, jer to je stvar izbora...tko želi neka ide u crkvu, tko ne, taj neće ići....ali da se mene pita ukinula bih je :roll:

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 28 sij 2009 07:24

micika je napisao/la:nisam isla citati svih pet stranica ovog topika, to vam je jasno :o

enivej, crkvu tj. religije kao takve totalno treba dilitati i izbrisati iz javne svijesti jer rade debile od ljudi i najgori su organizirani kriminal na svetu.

konkretno, pricanje djeci od nesto malo godina da ce goriti u paklu ak budu zlocisti je tesko psihicko nasilje koje te sjebe za ostatak zivota. i taman da religije nemaju drugih greha, ovo je i vise nego previse da se zabrinemo.


bravo!
Koliko košta madona bez djeteta?

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 28 sij 2009 08:01

samo da odgovorim onoj curi koja je napisala da crkva radi više dobrog nego lošeg:
Inkvizicija
Genocid Katara (religija koja je bila drugačija od njih i po svojom moći ali i dobroti i toleranciju razlikovala se od crkve. Katari su imali dovoljnu moć da istisne Crkvu sa religijske scene i zadominira upravo onako kako danas dominira kršćanstvo. Katari su ubijeni u 12. st. Zapovjednik vojske koji je išao na lov na "heretike", misleći na Katare, pitao je papu: "Tamo ima i drugih ljudi osim heretika. Kako ću ih razlikovati?" Papa: "Pobij ih sve. Bog će prepoznati."
Križarski ratovi (i to ne jedan, nego 4, sa Bernardom Guyem i Tommasom Torquemadom)
Progon vještica (tu su nas žene učvrstili u patrijarhalnom položaju, jer su ustvari netočnom tvrdnjom da su sve vještice tada bile žene iskrivili sliku žene kao takve dajući joj pridjev zle pop prirodi)


Inkvizicija ustvari ima mnogo više od one najpoznatije (Španjolske). A o Inkviziciji bi se moglo satima pričati, samo o španjolskoj, a kamoli o ostalima. Znate da su imali sprave za mučenje u tim prostorijama i bla bla bla i zašto su mučili i ubijali te ljude. Samo ću reći da u današnjim prostorima Vatikana gdje su se također vršila mučenja spravama u srednjem vijeku, dakle, tamo gdje su nekada stajale sprave, danas je vatikanski birokratski ured.
Morbidno. Sotonizam nije napravio takvih sranja, a po samoj svojoj osnovi štuje nešto što je okarakterizirano kao zlo, a kršćani koji su sve to napravili štuju dobro.

one tip about Inquisition: Bila je, među mnogima, jedna sprava za mučenje koja je bila posebno okrutna. Mučeniku bi položili ruke na dva željezna stupića i zavezali debelom špagom, ali tako da bi mučeniku ruke bile zavezane iza leđa. Potom bi drugom špagom privezanom na mehanizam sprave potezali istu prema dolje dok se mučenikove ruke nisu toliko, zavezane iza leđa, podigle gore i dok nisu čuli da se kičma lomi.

I toga ima još ima previše. Samo zato što s jedan papa ispričao ne znači da su oprali ruke. Da se apsolutno svaki papa ispričao ne bi oprali tu krv s ruku.
Dragi papa Ratzinger je, osim što je bio u SS mladeži, bio jedan od najvažnijih lica Kongregacije za nauk vjere, što je ima bivše Inkvizicije. Naime, inkvizicija ima mnogo. Nakon španjolske, Inkviziciju su promijenili u ime Sveta Služba, a zatim u Kongregaciju za nauk vjere.

šta je to crkva mogla učiniti dobro da bi sve ovo i više oprala sa sebe?
prvi kršćani koji su živjeli u siromašnim zajednicama su zaista bili dobri ljudi, nalik Isusu. Čim se Ckrva institucionalizirala, svo zlo je u ovom svijetu nastalo.
Koliko košta madona bez djeteta?

Avatar
Xanthippe
Postovi: 140
Pridružen/a: 21 lis 2008 13:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la Xanthippe » 29 sij 2009 05:39

definitivno jedan od boljih filmova koji prikazuje španjolsku inkviziciju je goya's ghosts...nekako ti otvori oči još više po tom pitanju crkve, a i sestre marije magdalene koji je snimljen prema stvarnim događajima u irskoj: Zadnji se 'samostan za popravak' u Irskoj zatvorio 1996. godine i otada se nije prestala stišavati bura koju su izazvale priče o brutalnostima i sadističkom ponašanju časnih sestara i nadstojnica koje su unutar svojih zidova legitimno provodile odgoj 'bičem Božjim' i ponižavanjem 'zatočenica' koje su boravile u stravičim uvjetima za život. Sestre Marije Magdalene su i nazvane po najvećoj grešnici - Mariji Magdaleni. Tako da za sve one koji još naivno vjeruju da ima dobra u crkvi pogledajte ove filmove pa će vam možda otvoriti oči....meni su def otvorili... :shakehead: :shakehead: :shakehead:

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 29 sij 2009 22:40

Xanthippe je napisao/la:definitivno jedan od boljih filmova koji prikazuje španjolsku inkviziciju je goya's ghosts...nekako ti otvori oči još više po tom pitanju crkve, a i sestre marije magdalene koji je snimljen prema stvarnim događajima u irskoj: Zadnji se 'samostan za popravak' u Irskoj zatvorio 1996. godine i otada se nije prestala stišavati bura koju su izazvale priče o brutalnostima i sadističkom ponašanju časnih sestara i nadstojnica koje su unutar svojih zidova legitimno provodile odgoj 'bičem Božjim' i ponižavanjem 'zatočenica' koje su boravile u stravičim uvjetima za život. Sestre Marije Magdalene su i nazvane po najvećoj grešnici - Mariji Magdaleni. Tako da za sve one koji još naivno vjeruju da ima dobra u crkvi pogledajte ove filmove pa će vam možda otvoriti oči....meni su def otvorili... :shakehead: :shakehead: :shakehead:
Xanthippe, hvala na informaciji!
Koliko košta madona bez djeteta?

Avatar
Xanthippe
Postovi: 140
Pridružen/a: 21 lis 2008 13:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la Xanthippe » 30 sij 2009 00:45

ma ništa... :)

Avatar
Naamah_zg
Postovi: 32
Pridružen/a: 17 lis 2008 14:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la Naamah_zg » 30 sij 2009 13:21

Previše ljudi je propatilo u ne tako davnoj prošlosti upravo zbog crkve.Iako oni ponekad kao pravi licemijeri peru ruke od svega što su napravili i ograđuju se od svih svojih postupaka...I kakav nam to prijmjer daje???Sigurno ne pozitivan... :x :x Kad se samo sjetim onih nevinih ljudi koje su mučili samo zato što su bili drugačijih svjetonazora i čvrsto stajali iza nekih svojih uvjerenja,dođe mi muka...Čovjek može vjerovat i bez crkve...Ne želim sad ulazit u to da li se treba ukinut ili ne...Al sudeći po svemu do sada napravljenome hmmm... TREBA :D :D :D :roll: :roll:

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

uskrs

Post Postao/la sekica63 » 10 tra 2009 14:14

svim curama i ženama,sretne uskrsne blagdane!

Plague

Post Postao/la Plague » 24 kol 2009 05:01

Imam faze kad me postupci Crkve uzasno razljute i najradije bi uzela kanistar i bacila se na paljenje kvartovskih crkava,
ali mislim da je ne treba ukinut jer vjera, uz sve svoje mane, nekim ljudima pruza utjehu, nekima bijeg od odgovornosti,
u svakom slucaju pomaze ljudima da se nose sa svakodnevnicom.
Nisam vjernica nit idem u crkvu nit potjecem iz religiozne obitelji, zapravo, nemam nikakav osjecaj vezanosti ili (straho)postovanja prema Crkvu
ali razumijem ljude koji tamo pronalaze utociste.
Ne moram se slagat s njima, ali nije na meni da im to oduzimam.

S druge strane, ono sto Crkvi treba je reforma, odmak od dogmatizma i sta-pop-kaze-je-svetinja-pa-makar-propisuje-ljudima-koliko-puta-dnevno-trebaju-srat principa funkcioniranja.

Avatar
Wildcat
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2009 13:23
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: kako gdi

Post Postao/la Wildcat » 24 kol 2009 13:31

moje mišljenje je da crkvu ne treba ukinuti al joj treba smanjiti prava i mogla bi malo manje gurati nos u politiku. ja osobno ne vjerujem u crkvu i svećenike. lažu, kradu isto kao i svi ostali ljudi (neki više, neki manje, neki uopće ne - čast njima).

ja vjerujem da postoji neka viša sila, pa zvala se on bog ili nekako drukčije ok.

al crkva kao stambeni objekt i svećenici kao glas boga i kaj ja znam - ne dolazi u obzir! razočarali me previše da bi im vjerovala... na kraju krajeva, oni su ubili isusa, baš svećenici... :izbacen:
- BORN TO BE WILD -

afrathevamp

Post Postao/la afrathevamp » 24 kol 2009 16:55

Ne treba ukunuti crkvu.treba im uvesti poreznu obvezu.

iwy
Postovi: 108
Pridružen/a: 30 ruj 2008 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: somewhere

Post Postao/la iwy » 26 kol 2009 17:23

crkvu ne treba ukinuti jer je stvar osobnog izbora hoće li netko ići u crkvu ili neće. ali da bi se malo manje miješali u politiku, to bi bilo poželjno....nego, znatiželjna sam, kako se može gospa ukazati na mobitelu? :D

Avatar
GaMeS
Postovi: 536
Pridružen/a: 22 svi 2009 15:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Over the rainbow

Post Postao/la GaMeS » 09 ruj 2009 15:18

smo da napomenem se ukidanjem crkve ne ukida i nečija vjera. vjera bi trebala biti bezuvjetna.
što se mene tiće, ako je ukinu ili ne, svejedno mi je. crkva je samo parazit. :x

Plague

Post Postao/la Plague » 10 ruj 2009 02:05

GaMeS je napisao/la:crkva je samo parazit. :x
:thumbup:

Tocno to!
Ali ljudi nikad nece shvatit.

Avatar
lucretia
Postovi: 1214
Pridružen/a: 06 tra 2009 13:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: in the moonlight

Post Postao/la lucretia » 10 ruj 2009 14:14

ne. bilo bi protuustavno.
We serve an old moan in a dry season
A lighthouse keeper in the desert sun
Dreamers of sleepers and white treason
We dream of rain and the history of the gun
There's a lighthouse in the middle of Prussia
A white house in a red square
I'm living in films for the sake of Russia
A Kino Runner for the DDR

High_Voltage
Postovi: 12
Pridružen/a: 06 ruj 2009 15:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: kvart.

Post Postao/la High_Voltage » 10 ruj 2009 20:00

ma oni jedino kaj znaju je skupljat pare u one vrečice

Avatar
syrinx
Postovi: 698
Pridružen/a: 31 ožu 2008 23:25

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la syrinx » 22 sij 2010 22:43

da ne otvaram novu temu.
kad smo kod toga da samo skupljaju pare u vrećice :D

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/52 ... ikanu.html

"Sveta Stolica uputila je u petak poziv vjernicima da pokažu svoju velikodušnost, ističući da je u stalnim financijskim teškoćama, priopćio je Vatikan."

nadalje:
"Novčani prilozi vjernika Papi (takozvani novčić svetoga Petra) u 2008. dosegnuli su 75,78 milijuna dolara, što je u laganom padu u odnosu na 2007. godinu."

a ima ona žena šta kaže - prodajmo vatikan i nahranimo gladne.
tako nekako bi i bilo.
obzirom na pare koje se tamo vrte.

nek papa radi za džaba. :o

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Bash » 23 sij 2010 09:35

Besramni su. Žicaju plastične boce i od najjadnijih

dobrica87
Postovi: 382
Pridružen/a: 16 ruj 2009 20:24
Lokacija: BIH - BANJA LUKA - Iza grmića

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la dobrica87 » 23 sij 2010 11:08

Definitivno treba ukinuti, bar ovde u Bosni. Zašto? Previše se popovi, hodže i svećenici miješaju u politiku i previše sijede u skupštini.

Idem samo za Božić i Uskrs i to samo zato što me mama natijera. Moja zadnja ispovijed je bila prije 7 godina. Uh .... Baš sam grešnica. E baš zato je i izmišljena ispovijed, kako bi crkva mogla da bude u toku KO, ŠTA, GDJE, KAD, KOLIK ....
My heart goes Boum-Boum-Boum
Every time I think of you
Inside it's Boum-Boum-Boum
Lost control what shall I do?

'Cause I wanna be your lover
Till the end of our lives
I could never miss again
These loving eyes

dobrica87
Postovi: 382
Pridružen/a: 16 ruj 2009 20:24
Lokacija: BIH - BANJA LUKA - Iza grmića

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la dobrica87 » 23 sij 2010 11:12

E da ... Zaboravila sam reći da crkva onim skupljanjem priloga za vrijeme mise, uzima od jadnih ljudi koji jedva uspiju da pražive mijesec. Ako već postoji takva ustanova, onda treba da pomaže bijedu, a ne da im još više uzima.
My heart goes Boum-Boum-Boum
Every time I think of you
Inside it's Boum-Boum-Boum
Lost control what shall I do?

'Cause I wanna be your lover
Till the end of our lives
I could never miss again
These loving eyes

Gost

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Gost » 23 sij 2010 11:55

Katolička crkva poslala pomoć Haitiju u iznosu od 100 000 kn, u skladu s time koliko su mogli izdvojiti u ovim teškim vremenima.
Ovaj podatak je posebno tragikomičan kad se uzme u obzir da ista ta institucija dobiva preko 350 milijuna kuna iz proračuna, svake godine.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la pihach » 24 sij 2010 15:12

dobrica87 je napisao/la:E da ... Zaboravila sam reći da crkva onim skupljanjem priloga za vrijeme mise, uzima od jadnih ljudi koji jedva uspiju da pražive mijesec. Ako već postoji takva ustanova, onda treba da pomaže bijedu, a ne da im još više uzima.
aka milodar :)
nitko te ljude ne tjera da daju novac. Imas izbor - uvuci ruku u dzep i dati koju kovanicu ili samo okrenuti glavu, kao pravi vjernik.
a to sto oni daju jer ce mara iz komsiluka vidjeti tvoju gestu, e to je drugi par carapa...

ne treba ukinuti crkvu, kao ni dzamiju, sinagogu i slicne institucije.
@rea.. cuj, nema se. Treba cuvati za letke protiv abortusa, onakkk :D

Avatar
syrinx
Postovi: 698
Pridružen/a: 31 ožu 2008 23:25

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la syrinx » 27 sij 2010 16:37

je, oni propovjedaju o isusu koji nije volio bogataše,
a pritom trpaju u svoje košarice pare
namećući osjećaj grižnje savjesti ljudima koji nemaju 2o kuna
za popravit orgulje koje utraju strah u kosti kad ih zasviraju u crkvi,
onako dramatično.

s jedne strane traže od nas da živimo skromno,
a maltene im taj vatikan ima para i ko vegas.
pih.

i of kors da ne moraš davat ako nemaš,
ali misliš li da bi crkva šutila kada bi im "vjernici"
prestali puniti košarice?

dobrica87
Postovi: 382
Pridružen/a: 16 ruj 2009 20:24
Lokacija: BIH - BANJA LUKA - Iza grmića

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la dobrica87 » 27 sij 2010 20:22

syrinx je napisao/la:s jedne strane traže od nas da živimo skromno,
a maltene ima taj vatikan ima para i ko vegas.
pih.
ah ... samo jednu stvar da kažem kad smo kod vatikana .... postoji podrum koji je 43kmX42km i u kom se nalazi na hrpe zlata i slika i nekih ruskih freski.
My heart goes Boum-Boum-Boum
Every time I think of you
Inside it's Boum-Boum-Boum
Lost control what shall I do?

'Cause I wanna be your lover
Till the end of our lives
I could never miss again
These loving eyes

Mer
Postovi: 57
Pridružen/a: 08 sij 2010 22:25

Re: treba li ukinuti crkvu?

Post Postao/la Mer » 06 vel 2010 10:54

Vjera i crkva nije isto. Jedno je stanje duha, drugo je fino organizirana institucija koja crpi pare iz tog stanja duha.
Ne smatram da treba ukinuti crkve bilo koje, bilo gdje. Ljudi moraju imati izbor.
Ja sam prije 15 godina prestala odlaziti u crkvu, i to je bio moj izbor. Ja ne mogu spojiti instituciju katolicke crkve sa onime sto ja jesam u svojoj biti. Ja se tamo ne nalazim. Ali nisam nikad prestala vjerovati u to da je zivot vjecan i da sam vise od ovoga sto zivim danas.
Popovi mi za sve to nisu potrebni.
Postujem svaciji izbor i svaciju religiju.

Odgovorite