vjersko opredjeljenje ili ne

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?

vjerski se definiram kao

katolik
25
47%
ateist (nevjernik)
15
28%
neka druga vjera
13
25%
 
Ukupno glasova: 53

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 19 lis 2006 20:29

molim se tebi sveta tamaro da me neces zajebat mnogo mislju, rijecju, djelom, propustom. tak nekak? :)
zvir i bestimja.

Tam F
Postovi: 298
Pridružen/a: 17 sij 2006 20:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: sumrak ili zora

Post Postao/la Tam F » 19 lis 2006 20:30

nisam baš vjernik, crkvu vidim kao sociološki fenomen, vjeru smatram privatnom, intimnom stvari svakog pojedinca (drugim riječima, ne šopaj me svojim uvjerenjima!)
vjerujem da negdje u svemiru postoji inteligencija, da nismo jedina svjesna bića u svemiru, možda smo i produkt neke naprednije civilizacije, znači vjerojatno postoji "neki Bog", ali ga ne doživljavam kao dobrog, milostivog, punog ljubav spram svoje dječice, bla,bla, više kao "tipa" koji je imao dvojku iz biokemije i uvrnuti smisao za humor kad je stvarao čovjeka.

I da- idu mi intenzivno na kukuruz vjerski fanatici koji bi te (a sve u slavu Boga i zbog njegove vječne brige i ljubavi) utopili u žličici vode samo zato jer ne djeliš njihove oduševljene poglede na svijet i vjeru.
mazohist & truba

Tam F
Postovi: 298
Pridružen/a: 17 sij 2006 20:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: sumrak ili zora

Post Postao/la Tam F » 19 lis 2006 20:36

call_me_slut je napisao/la:molim se tebi sveta tamaro da me neces zajebat mnogo mislju, rijecju, djelom, propustom. tak nekak? :)
da djelom (vidi koja je ovo šprica? :cool: ) i da propustom (oh, isključio se kisik,zanimljivo! :twisted: ), može biti problem :D , a kaj mislim i govorim nije bitno, ne utječe na posao :aha:
mazohist & truba

madam
Postovi: 606
Pridružen/a: 15 srp 2006 16:57
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la madam » 19 lis 2006 21:02

pravoslavna vera
VOLIM KAD VOLIM

Nadjin
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 stu 2005 22:57
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Nadjin » 22 lis 2006 12:08

Meni se sviđaju ljudi koji su "vjernici sa razumjevanjem"
a ne "vjerski štreberi" , koji se drže citata iz svojih vjerskih spisa , kao "pijan plota" jer se sami ne usude osloniti na vlastitu glavicu..

Pojedinim svečenicima , koliko sam skužila , isto se ne sviđa, kada odrasli ljudi ostanu na razini razumjevanja vjere poput djeteta , ali večini svečenika , odnosno organiziranoj religiji kao instituciji to itekako odgovara , jer onda mogu lakše "kontrolirati " masu..

Mnogi ljudi , upravo zbog toga , što im se zna nametati religija, bez dubljeg objašnjavanja nje , dobe odbojnost prema njoj , jer već kao djeca uoče nelogičnost pojedinih šturih objašnjavanja..

Neki ipak ,dopuste sebi , da u potpunosti ne odbace večinu učenja iz svetih spisa , već sami pokušavaju razumjeti "što je pjesnik htio reći", te uzmu ono pozitivno iz njih , kao vodići kroz svoj život..

U svim religijama svijeta , ipak prevladavaju pozitivne ideje.. :)

:wink:

cassie
Postovi: 6
Pridružen/a: 28 lis 2006 21:45
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: e-jos juznije

Post Postao/la cassie » 31 lis 2006 13:30

odgojena u katolicanstvu, ali zadnjih godina vise sam gnostik... od onog dana kad sam pocela postavljat pitanja na neke po meni nelogicne tvrdnje...
a vjerujem u postojanje vrhovne stvaralacke energije-koja je u svakom od nas i oko nas...

i bas mi :cool: kad ovako pametno zvuci recenica u mom postu :oops:
it ain't me, babe

ljubicice
Postovi: 22
Pridružen/a: 20 srp 2006 18:07

Post Postao/la ljubicice » 07 pro 2006 10:05

nika je napisao/la:a kak se zove ako, ajmo rec vjerujes u boga (il nes trece) al se ne smatras pripadnikom niti jedne vjerske skupine?
Upravo ono što sam htjela reći. Ja se vodim kao ateist jer ne dam gušta pokvarenim svećenicima koji dobivaju proračunski novac na osnovu broja vjernika - e, ne od mene!

tramp
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 stu 2005 06:52
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: NYC
Kontakt:

Post Postao/la tramp » 11 pro 2006 05:43

...ne

Avatar
mala_od
Postovi: 1274
Pridružen/a: 18 pro 2006 11:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la mala_od » 18 pro 2006 16:56

pizza je napisao/la:ljudi (generaliziram bezveze al valjda znate kaj mislim) žele vjerovati da postoji pravda i da se na kraju budu izravnali svi računi...
bogobojazni su i skupljaju kredite za afterlife...
da si nemoraju priznati da su sami odgovorni za svoje izbore...
to je sve bog na djelu, božja volja, a svi su oni božji sluge pokorni...
ljep način za pasivizirati masu :twisted:
Meni je super sto sam vjernik, i u puno situacija u kojima sam se nasla mi je pomogla.
Ali nije to bas tak kaj je Pizza opisala, nije da se ljudi izvlace na foru sve je to Bozja volja, to tako mora biti.
Mi uvijek imamo veliko pravo birati kako cemo reagirati i moramo snositi odgovornost za to sto smo napravili.
Jer, ipak kada si sama i kad razmisljas o svojim pogreskama, ne pruza ti nikakvu utjehu recenica - sve je to Njegova volja.
Ne bi islo, moras se dobro i debelo iskupiti za svoje grijehe.

Takoder, i oni koji ne vjeruju u Boga ili nesto slicno, imaju debelu griznju savjesti kada pogrijese, i priznajte kome se obracate kada ste u govnima i tko vam proza duhovnu utjehu i nadu...

Ali, normalno, imam i zbog te vjere i problema sama sa sobom,
pa se ponekad uhvatim u svadi sa Njim...

Na kraju krajeva - Ljubi bliznjega svoga kao samoga sebe!
Zaključak večeri: piva + jagode + šlag = zakon kombinacija...ja nisam imala želučanih tegoba

Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

Post Postao/la nimfomanka » 18 pro 2006 23:47

agnostik--

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Post Postao/la Broken Down Angel » 19 sij 2007 01:20

nimfomanka je napisao/la:agnostik--
Potpisujem.

Avatar
mala_od
Postovi: 1274
Pridružen/a: 18 pro 2006 11:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la mala_od » 19 sij 2007 01:28

A po cemu ste agnostici? - ozbiljno pitam, ne zezem, kaj to tocno nemrete umno prihvatit pa se odjeljujete od ikakve religije
Zaključak večeri: piva + jagode + šlag = zakon kombinacija...ja nisam imala želučanih tegoba

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Post Postao/la Broken Down Angel » 19 sij 2007 01:55

kaj to tocno nemrete umno prihvatit pa se odjeljujete od ikakve religije
Egzistenciju Boga; ne poričem da postoji niti tvrdim da ne postoji.

Avatar
mala_od
Postovi: 1274
Pridružen/a: 18 pro 2006 11:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la mala_od » 19 sij 2007 02:05

Malo sam krivo pitanje postavila, da malo pojasnim, nije mi jasno kako si shvatila da si agnostik?
Jer time ti nije samo relativno postojanje Boga, nego i čitavog svijeta, jer ga je kako agnosticizam kaze objektivno nemoguce spoznati.

To je isto kao kad mene pitaju kak mogu biti vjernik, mogu vjerujem, al agnostik postajes nekim teorijama...
Zaključak večeri: piva + jagode + šlag = zakon kombinacija...ja nisam imala želučanih tegoba

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Post Postao/la Broken Down Angel » 19 sij 2007 09:10

al agnostik postajes nekim teorijama...
Pretpostavljam tada da se tvoje percepcija svijeta poklapa sa kršćanskim normama / teorijama te da tvoji stavovi ne odudaraju od istih.

Činjenica: Katolička Crkva drži homoseksualizam grijehom.

Možeš li u potpunosti reći da prihvaćaš norme?

Inače, pojam "agnosticizam"; osim definiranog filozofskog idealističkog učenja, odnosno skepticizma o egzistenciji objektivnog svijeta, se upravo zbog nemogućnosti poimanja Boga koristi za opis osoba koja ne možemo ni definirati ni teistima niti ateistima, a smatraju da se postojanje istog ne može dokazati (agnostik - "bez znanja"), stoga upravo, bar s teološkog aspekta, se mogu definirati kao takva.

Ako ćemo zadirati u filozofiju i nametati "uvjerenje" kao "vjeru"; tada najviše naginjem egzistencijalizmu. Googlaj, dušo.

Avatar
cvetka
nerealizirani potencijal
Postovi: 1203
Pridružen/a: 02 stu 2005 18:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: blizu dalekog

Post Postao/la cvetka » 19 sij 2007 09:33

googlaj dušo, googlaj :D
my only fear of death is coming back reincarnated...

jasamocitam
Postovi: 448
Pridružen/a: 02 stu 2005 10:24

Post Postao/la jasamocitam » 19 sij 2007 09:43

mislim da bi iz procitanog ja spadala u agnostike.

Avatar
Rock Faerie
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 pro 2006 15:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati

Post Postao/la Rock Faerie » 19 sij 2007 10:08

Vjerujem ko Asteci u boga sunca :D

Avatar
mala_od
Postovi: 1274
Pridružen/a: 18 pro 2006 11:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la mala_od » 19 sij 2007 10:24

Broken Down Angel je napisao/la:
al agnostik postajes nekim teorijama...
Pretpostavljam tada da se tvoje percepcija svijeta poklapa sa kršćanskim normama / teorijama te da tvoji stavovi ne odudaraju od istih.

Ako ćemo zadirati u filozofiju i nametati "uvjerenje" kao "vjeru"; tada najviše naginjem egzistencijalizmu. Googlaj, dušo.
Ma ne curke...ono kaj me zanima nemrem naci na googlu :o
Isla sam u klasicnu i dovoljno su me tamo "razapinjali" ili bolje receno ja njih u vezi raznih filozofski teorija...

Kuzim svacije teorije/norme/uvjerenja, kako god zvali bilo cije stajaliste.

Nego me zanima...kak si shvatila da ti je sve relativno, mislim da jednostavno jesi..jooooooj sto ga filozofiram.
Mene zanima sto to covjeka nagna...dusa, psiha :D


Recimo mene su zivotne situacije nagnale da vjerujem i u tome sam se nasla. Znaci zivotna skola.
Naravno, ne slazem se sa svim ucenjima (kao sto si navela gore)...al me krscanstvo najvise privlaci...
Zaključak večeri: piva + jagode + šlag = zakon kombinacija...ja nisam imala želučanih tegoba

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Post Postao/la Broken Down Angel » 19 sij 2007 10:54

Recimo mene su zivotne situacije nagnale da vjerujem i u tome sam se nasla.
Odgovor na pitanje; samo vice versa. Određena iskustva imala su takav impakt na mene da sam se priklonila agnosticizmu.

weirdo
cudnovata
Postovi: 1343
Pridružen/a: 26 sij 2007 19:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la weirdo » 28 sij 2007 02:24

ne volim se ukalupljavati općenito tako da se nerado "deklariram". u odnosu vjernik/ateista definitivno sam vjernik a kada moram birati vjeru, to je već malo teže. odgajana sam , nimalo radikalno, tipa pričešćena i krštena kao katolkinja pa sam valjda to iako negodujem na više planova po pitanju Crkve, odbijam ići na misu jer je smatram grupnom terapijom ali nerjetko se pomolim, tu i tamo završim u crkvi na pet minuta i volim to, solo, sve je mirno, neki sakralni ugođaj.
slika
I'm normal enough to know that I'm weird...
But too damn weird to do anything about it!

vision-zlavjestica
Postovi: 663
Pridružen/a: 06 stu 2005 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: centar za rehabilitaciju
Kontakt:

Post Postao/la vision-zlavjestica » 28 sij 2007 22:23

ja bi samo rekla..da..sve religije imaju fakat diiivnih "ideja"..i da bi vishe nas trebalo te ideje prihvatiti... a ono loshe...kao kad je losh tv program..samo preshaltati dalje.
i eto...sve super.

jer..neda mi se dublje ulaziti u temu...ali...chinjenica je da...svatko ima prostora za rad na sebi...pa ako je vjera ono shto ga tjera u tom smjeru...meni je to sasvim ok..pache.

eto. i..fakat nebi vishe o tome.
"The last mosquito that bit me had to check into the Betty Ford clinic."

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 29 sij 2007 00:22

prilicno se slazem s vision. iz svega uzeti pomalo, ono najbolje, i dobilo bi se nesto po cemu bi ljudski rod evenutalno postao bolji. al bojim se da to ne ide tak, nazalost. bojim se extrema, koje god "boje" bili i na cijoj god strani igrali.

Avatar
cvetka
nerealizirani potencijal
Postovi: 1203
Pridružen/a: 02 stu 2005 18:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: blizu dalekog

Post Postao/la cvetka » 29 sij 2007 12:29

da, extremi su zajebani...
my only fear of death is coming back reincarnated...

Avatar
mala_od
Postovi: 1274
Pridružen/a: 18 pro 2006 11:41
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la mala_od » 29 sij 2007 12:33

sa tim se potpuno slazem!!!!!
dobro je dok covjek kuzi da se priblizava extremu pa stisne kocnicu....
Zaključak večeri: piva + jagode + šlag = zakon kombinacija...ja nisam imala želučanih tegoba

weirdo
cudnovata
Postovi: 1343
Pridružen/a: 26 sij 2007 19:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la weirdo » 29 sij 2007 18:23

pa iz svega uzeti po malo, kaj to nije gnosticizam? da to je cool, pošto nemrem bit cool k'o tom cruise i ne brijem na scijentologiju a životna želja mi je biti cool... prozivam se gnostikom.

psmtr, koja je razlika između gnostika i agnostika?
slika
I'm normal enough to know that I'm weird...
But too damn weird to do anything about it!

vision-zlavjestica
Postovi: 663
Pridružen/a: 06 stu 2005 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: centar za rehabilitaciju
Kontakt:

Post Postao/la vision-zlavjestica » 29 sij 2007 23:28

dijagnostika..p.m.
"The last mosquito that bit me had to check into the Betty Ford clinic."

vision-zlavjestica
Postovi: 663
Pridružen/a: 06 stu 2005 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: centar za rehabilitaciju
Kontakt:

Post Postao/la vision-zlavjestica » 29 sij 2007 23:31

btw..lana..daj odi vadi krv.il shto vech treba..da te nije uhvatio neki streptokokni meningokok ili menigokokni streptokok..mislim...ipak si rekla da bi se mogla slozhiti sa onim shto sam ja rekla..

chist da poslje nebi bilo..eeee da smo boooogdnom otisli doktoru ranije...
:D
"The last mosquito that bit me had to check into the Betty Ford clinic."

Avatar
cvetka
nerealizirani potencijal
Postovi: 1203
Pridružen/a: 02 stu 2005 18:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: blizu dalekog

Post Postao/la cvetka » 05 vel 2007 13:22

aj nek mi neko, molim vas, objasni granicu izmedu "normalnog" vjernika i extrema :o
al fakat :o

mislim, nemres mi rec da ak ne vjerujes u nekaj/nekog, da si doomed i da ti zivot nema smisla! ili? :o
da nemres nis postic bez vjere, da te samo "on" istinski i bezuvjetno voli i jedini je uvijek tu i blablabla...
i da ti se sve aktivnosti, svi stavovi, ljudi- zivot! vrti oko vjere, crkve/sinagoge/damije?
i da za svaki qrac ides u crkvu i molis se i to je jedino kaj bu ti pomoglo!?!? :o

nije mi bas najjasnije di je ta granica :o
my only fear of death is coming back reincarnated...

Avatar
sumrak_zivota
Postovi: 1183
Pridružen/a: 08 srp 2006 23:52
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u mislima

Post Postao/la sumrak_zivota » 05 vel 2007 14:11

nema granice... u tom i jest bit!!! jer svi to shvacaju individualno! neki mozda nisu niti svjesni.. nema tu poopcavanja niti objasnjavanja.. ja mislim da je to tema na koju se ne moze uopce raspravljati,j er je neproduktivna. :)
jelda? :)
______

Odgovorite