Zeitgeist - novo vrijeme?

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite
Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Zeitgeist - novo vrijeme?

Post Postao/la pihach » 28 srp 2010 09:00

Jeste gledale film? Kak vam se cini sve to?

Ja sam jucer isla ponovno gledati i 1. i 2. dio jer sam dosta o tome na faxu ucila pa da sagledam sve sa 'strucne' strane :p
Ekipa koja je radila film brije na resource based economy (Venus project), a to otprilike izgleda ovako --> http://www.thevenusproject.com/index.php (slicice su po cijelom sajtu pa proucite).

cijeli film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1gKX9TWRyfs[/youtube]

ukratko, rijec je globalnom pokretu protiv kapitalizma i danasnjeg drustvenog sistema koji ide u korist bogatima, a na stetu nas malih.
najzanimljiviji mi je dio bio kako svi baratamo nepostojecim novcem i kako smo svi robovi, pa onda sad pricice na tu temu :)
religija je do kraja popljuvana, kao i SAD.

moje je pitanje - mislite li da je moguce promijeniti ovaj sistem i ljude opcenito? ako da, na koji nacin?
osobno, smatram da ne postoje sanse za globalnu promjenu jer ona zahtijeva jednak obrazovni sustav posvuda, zagarantirana ljdska prava svakom covjeku, neuplitanje religije i vjerskih institucija u nase zivote, ukidanje kapitalizma (ne znam samo kaj bi doslo nakon njega...) itd.
jedino sto se moze napraviti je da svatko pokusa utjecati na svoje bliznje (kako religijski) i pocne od najbanalnijih stvari, kao npr. ugasi svjetlo ili telku ako ju ne gleda.

sad vasi komentari :)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Zeitgeist - novo vrijeme?

Post Postao/la tamara3 » 28 srp 2010 09:41

Tema je jako jako jako zanimljiva, a ja sam još na prvoj kavi i kljucam :kava:, ali evo malo da se oglasim.

Mislim da formalno obrazovanje ne utječe značajno na podizanje svijesti o tome da smo svi u istom loncu i da je Zemlja živ organizam koji, kao i svaki drugi, nakon vječnosti maltretiranja, može oboljeti. I o tome da je religija obmana, da su banke pokvarene i... tako dalje.

Da smo roblje, jesmo. Da postoje alternativni (i u konačnici besplatni!) izvori energije, vjerojatno - ne znam dovoljno o tome, ali ono što sam vidjela u filmu mi nije nerealno. Zapravo, vjerujem da će do te neke globalne promjene doći kad se stvori kritična masa ljudi koji ne samo da će laprdati o tome, nego i djelovati (npr. kako si ti spomenula). Kako i kad, ne znam, ali zasad mi se čini da je u tom tzv. pokretu isto gomila tupana kojima je to naprosto super fora, a k**** ne kuže. Nedavno sam baš čituckala nekoliko njihovih foruma i zapravo sam bila neugodno iznenađena nekim zatucanim spikama.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Zeitgeist - novo vrijeme?

Post Postao/la pihach » 28 srp 2010 20:08

upravo me to i zabrinjava i nekako sam skepticna zbog mase koja je oko toga okupila
svi antiglobalisticki pokreti (sto je i ovo, medju ostalim) krenu odlicno, super cilj, sredstva, ekipa.. i onda kada postane globalan (ono protiv cega se bore) ispadne shit i automatski se pobije u svojim temeljima.
zato me 'strah' da ce i zeitgeist movement ostati samo slovo na papiru i filmic koji je fora pogledati.
usotalom, nije ni upucen osvjestenima nego ovima koje boli john za sve. A ti isti ga nece ni pogledati nego se samo nasmijati na jos jednu skupinu aktivista.
ah ah...

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Zeitgeist - novo vrijeme?

Post Postao/la Kroacija » 28 srp 2010 23:58

zeitgeist ce i ostati nista drugo osim jednog kratkotrajnog aha-efekta. ono sto mene interesira je upravo to - izneseno je toliko informacija, dokaza i cinjenica na poprilicno uvjerljiv nacin, ljudi su imenovani i optuzeni. nitko ne reagira. :) time mi se nekako kljucna kredibilitet zeitgeista dovodi u pitanje. koliko su neke informacije provjerene?

nadalje, sistem je nesto od cega bi se trebali odvajati individualno jer je to jedini efikasan nacin za promijeniti ga. kapitalizam je nesto sto treba potuci globalno, a kako globalno ukljucuje i sam kapitalizam, tesko da cemo ikada ista postici. kapitalizam ne moze nestati, on moze samo evoluirati u nesto slicno. ali ljudi su inertni. ili im je dobro i imaju dvije vikendice. :) steta, jer mislim da bi usmjerene akcije mnogo toga promijenile.

kog interesira, slican dokumentarcic:
http://www.imdb.com/title/tt0114512/

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: Zeitgeist - novo vrijeme?

Post Postao/la odiseya » 04 kol 2010 01:22

Sve to mi se cini jako povrsno, a ponudjeni happy end cista utopia.
Ima knjiga koje su na puno ozbiljniji nacin pristupile toj temi.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zeitgeist - novo vrijeme?

Post Postao/la Popeye » 04 kol 2010 05:17

meni je sve to bezveze. a savrsen sam kandidat da popusim zeitgeist-pricu s obzirom na moje politicke stavove i opsesije. ali mi jednostavno nije uvjerljivo.

Odgovorite