filozofsko pitanje kvalitete djela

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite

Što je važnije?

Namjera.
7
50%
Djelo.
7
50%
 
Ukupno glasova: 14

Avatar
funcutica
Postovi: 417
Pridružen/a: 28 svi 2010 01:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: 45°47'N 15°56'E

filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la funcutica » 12 kol 2010 10:32

:pardon: Samo me zanima...
Koliko ja razumijem filozofiju stoici su imali stav da se djela ne mogu karakterizirati po kvaliteti na dobra ili loša, već da su namjere ono što djelima pridodaje negativan ili pozitivan predznak.
Tako da isto djelo počinjeno s različitom namjerom nema istu vrijednost.

Najnoviji primjer toga je ona tema s milijunašima koji doniraju novac u humanitarne svrhe da bi ostvarili porezne olakšice. Čini li njihova egoistična namjera njihovo djelo bezvrijednim ili već samo djelo, bez obzira u kojoj namjeri govori za sebe? Jer na kraju krajeva, pretpostavimo da će taj novac ipak pomoći nekome.

Ukratko, jesu li ljudi ono što misle ili ono što čine?

Što vi mislite? Ako netko čini dobro, bez obzira zašto, je li i on onda dobar? Ili ako netko čini loše, ali s dobrim namjerama, čini li ga to lošim čovjekom?
Što je važnije: namjera ili samo djelo?
:wacko:
Second to the right, and straight on till morning.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la Popeye » 12 kol 2010 11:01

well, ja sam učinio dosta dobrih djela, ali nisam dobar. :D
konkretno, uvijek mi je bilo vaznije pomoci nekome za koga smatram da mu trebam pomoci, nego opcenito biti jako pristojan i ljubazan. u medjuvremenu sam skuzio da ljudi mnogo vise vole one koji se uvijek veselo smjeskaju a prstom ne bi pomaknuli za bilo koga. i skuzio sam da ja ne volim ni takve ljude ni ljude koji ih vole. :D

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la Soopertrack » 12 kol 2010 11:02

namjera jest bitna i ona više govori o samom autoru. s druge strane djelo je bitno jer ono ostaje, a namjera pisanja je često i nepoznata, dakle ostavljena na davanje većeg ili manjeg poštovanja i povjerenja samom autoru.
na kraju, pitanje 'dobre' i 'loše' namjere, odnosno 'dobrog' i 'lošeg' je stvar individualnog poimanja.
ja glasam za djelo.

a je li čovjek zao ako čini loše s dobrim namjerama, nije. rekla bih prije nepromišljen.

sviđa mi se tema. :)
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

NiceGirl

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la NiceGirl » 12 kol 2010 11:29

ovo je pitanje relativnosti i stvarno filozofsko. svako od nas u sebi ima nesto dobrog i nesto zlocestoga,netko vise,netko manje. radi se o tome kakav si ti u sustini-sam prema sebi i prema drugima. sredstvo ne opravdava cilj. mislim,ako netko npr. iz javnog zivota donira milijun dolara-ne mozes odmah zakljucit-joj,kak je on/а dobar/a. ponekad u zivotu naidjes na tako velike glumce za koje mislis da su ok,dok ne dobis noz u ledja od takvih.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la call_me » 24 kol 2010 01:12

Da do kraja zivota cinim dobra djela i dalje bih se smatrala djubretom i losom osobom. Da sam napravila ne znam sta dobroga ikad, ako sam povrijedila i jednu osobu u zivotu, nista sam nego losa osoba. Dobra me djela ne cine dobrom osobom ako je i jedna osoba radi mene patila. A jeste.
Sta god dobro uradim, nece biti dovoljno da ukloni cinjenicu nanosenja boli. Stoga mi vlastita dobrota ne imponira, ali me ubija vlastito zlo. ni namjera ni djelo. nas odnos prema onima kojima smo cinili.

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la komad kruha » 28 kol 2010 21:26

neka djela govore o namjerama....
kaj te hiče?

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la Broken Down Angel » 29 kol 2010 00:53

Ne govore, samo navode svojom prirodom i posljedicama na interpretaciju namjere. Namjera je nešto što se otkriva samo voljom osobe čije djelovanje je predmetom vrednovanja. Do tada možemo samo nagađati o njoj. Ono što osoba projecira prema van je, s druge strane, dostupno opažanju.

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la Soopertrack » 29 kol 2010 01:45

i djelo i namjera su stvar viđenja druge, treće, n- osobe. ne postoji objektivo dobra ili loša namjera ili djelo, samo povjerenje u dobro ili loše te osobe. a opet, poimanje toga je individualno.
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la call_me » 30 kol 2010 01:47

ako razveselimo drugoga razveselili smo sebe. ako ubijemo drugoga (ne fizicki) ubili smo sebe. polazeci od toga sve je jasno. i djela i namjere.

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la Soopertrack » 30 kol 2010 02:06

znači ne postoji nesebična namjera?
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: filozofsko pitanje kvalitete djela

Post Postao/la call_me » 30 kol 2010 02:37

namjera nevezana za neke vlastite potrebe, ma koliko nesvjesne/ osvjestene bile? nema sanse. al to ne bi nazvala sebicnoscu. naravno da postoje itekako nesebicne namjere (pretpostavljam onak kako ih shvacas). skocit u vodu da bi se spasila posve nepoznata osoba je svakako krajnje nesebicna namjera.

Odgovorite