EHEC bakterija napada?

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite
Avatar
lizistrata
Postovi: 159
Pridružen/a: 17 lis 2010 01:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: purgerland

EHEC bakterija napada?

Post Postao/la lizistrata » 24 svi 2011 20:07

Uglavnom, potaknuta nedavnom bombastičnom viješću o navodnoj epidemiji zarazom ine bakterije, reko da i vas pitam kaj mislite o tome..
Naime fora je u tome, što navodno nitko ne zna kako i odakle se širi bakterija, a jednini način na koji je to zapravo moguće (hranom ili jednim općenitim bliskim izvorom zaraze) nije dokazan ni potvrđen, te ne odgovara načinu širenja.

Ugl EHEC bakterija je bakterija E.coli, podvrsta O157:H7, ako se ne varam, i u principu je opasna za djecu, starije ljude i ostale rizične skupine, mada je sada neobično što napada mlade ljude, češće žene..I također, puno je opasnija od standardne, znači definitivno previše smrtnih slučajeva nego što bi trebalo biti?

mene muči sljedeće..ako pretpostavimo da je došlo do mutacije, način širenja nikako ne odgovara općenitom načinu širenja ove bakterije..upravo zato jer ako i dođe do zaraze obično ostaje lokalizirana itd..

ugl...vaše mišljenje?neka nova urota?samo bombastična vijest?nova pandemijska zaraza?genetski inženjering?
mislim, ovo su sve još naklapanja dok se ne dokaže uzrok, ako se i dokaže..al eto da malo refreshamo teme na forumu bar :P

btw linkovi ako vas zanima o čemu se točno radi:

što je EHEC (standard) :
http://web.uconn.edu/mcbstaff/graf/Stud ... /EHEC.html

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs125/en/

Naše vijesti :

http://danas.net.hr/svijet/page/2011/05/24/0517006.html

http://zdravlje-prehrana.com/ehec-bakterija/

http://www.jutarnji.hr/njemacka-u-strah ... e-/948453/


i samo da napomenem...naši članci su veoma nestručni, bez ikakvih bitnih informacija zapravo, pa imajte to na umu...ali eto da se nađe priloženo :)
"The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.”
― Lois McMaster Bujold

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la tamara3 » 24 svi 2011 20:29

Da nije nova ptičja ili svinjska gripa :kava:?

Avatar
lizistrata
Postovi: 159
Pridružen/a: 17 lis 2010 01:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: purgerland

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la lizistrata » 24 svi 2011 20:36

nemre bit..gripa je virusna bolest...

bakterijske su npr botulizam, kuga, kolera, gonoreja,tuberkuloza....
imaju drukčiji mehanizam rasprostranjenja...
u principu nebi se trebale moć prenositi samo dodirom, kihanjem i sl...bakterijske, jel..
"The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.”
― Lois McMaster Bujold

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la tamara3 » 24 svi 2011 20:37

Nisam mislila kao virus, pa znam razliku :), nego u smislu fame i širenja panike...

Avatar
lizistrata
Postovi: 159
Pridružen/a: 17 lis 2010 01:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: purgerland

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la lizistrata » 24 svi 2011 20:42

a gle ne znam ja..masi ljudi je to isto...hm...
i svejedno..nebi smjelo...mislim....realno lakše se boriti protiv bakterijskih bolesti...teže ih je prenijeti..pogotovo e. coli ...jer mora doći ipak do nekog izravnijeg kontakta..
a sad baš da će svima moći masovno prodavati antibiotike pa zaraditi..sumnjam...jer onda će samo doći do veće rezistentnosti budućih sojeva....a onda se nemaju kako boriti..
osim ako je stvarno točna ona teorija da sada zle kompanije misle desetkovati stanovništvo jer nas je previše...al sumnjam u to....

iako..to širenje panike izgleda da je svako malo nekom u interesu...sam ne kužim zakaj...
"The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.”
― Lois McMaster Bujold

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la tamara3 » 24 svi 2011 20:51

Zato da skrenu pozornost s važnih stvari.

Avatar
lizistrata
Postovi: 159
Pridružen/a: 17 lis 2010 01:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: purgerland

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la lizistrata » 24 svi 2011 20:56

a to mi je isto malo nategnuto...
mislim, s čega su skretali pozornost kada su u pitanju bila slična širenja panike?
dođe, prođe, svi zaborave..

a opet...ako ljudi skontaju, a obično to uspiju, ako je toliko bitna stvar i to se proširi među ljudima...
ma nemam pojma...ovaj svijet me zbunjuje...
"The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.”
― Lois McMaster Bujold

Gost

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la Gost » 24 svi 2011 20:58

Za sve krivim Ameriku. * jednostavna * :D

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la Jadzia Dax » 24 svi 2011 22:31

nisam baš za neke ekstremne teorije zavjere ali mi nekako "teorija love" ima nekog smisla, valjda.
Ok, koliko se potrošilo love na "ful efikasno cjepivo" protiv gripe? Kolika je tu bila zarada? Pa samo naša bajna vlada je stukla xy sredstava.
Eh, sad, kako im ponestaje životinjskih naziva (ptičja, svinjska, tučja, pačja....) a i naziv gripa je već malčice dosadnjikav, pa eto su nam smislili nešto drugo, e. coli na potenciju ili whatever. Ma baš mi je drago da su se makli od tih pustih gripa jer više nisam mogla pohvatata koja je koja, i na koji način će me ubiti... :nezna:

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la jabooka » 25 svi 2011 13:04

evo biznisa za milinovica.
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

Avatar
lizistrata
Postovi: 159
Pridružen/a: 17 lis 2010 01:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: purgerland

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la lizistrata » 25 svi 2011 18:51

hehehe...
danas su javili da su je našli na salati..jea rajt..

lol
"The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.”
― Lois McMaster Bujold

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la pihach » 08 lip 2011 17:42

ReaTM je napisao/la:Za sve krivim Ameriku. * jednostavna * :D
:pivo:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la tamara3 » 08 lip 2011 22:48

Damn, a prije par sati sam pojela salatu od krastavaca :njami:.

Inače, bio mi je fenomenalan prilog u nekom od jučerašnjih dnevnika, o bedastim ljudima koji su iz straha prestali kupovati povrće na placu :o.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la Popeye » 08 lip 2011 22:51

neka, pojeftinilo je sve malo. :D ja svaki dan odem na utrinsku trznicu i kupim si neki proljetni rucak. :rap:
evo, danas peceni mladi krumpir i piletina + salata (paradajz, mladi luk i, last but not least, krastavci :cool2: )

Plague

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la Plague » 08 lip 2011 22:54

imala sam e. coli ko dijete. niš mi nije bilo. infekcija ko i svaka druga - par dana u bolnici, tetošenje i ulijevanje prekul bolničkim čajem, punktiranje kičme zbog sumnje na meningitis, ali osim toga no biggie.

danas sam pojela barem dva krastavca.
Zadnja izmjena: Plague, dana/u 08 lip 2011 22:54, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la tamara3 » 08 lip 2011 22:54

Da si mi bar javio, mogla sam doć na ručak. Koje povrće je sutra na meniju :D?

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la Popeye » 08 lip 2011 23:04

sutra sam cijeli dan u gradu. moze next week, ako prezivim split. :D

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la odiseya » 09 lip 2011 13:50

PicajzLa je napisao/la:imala sam e. coli ko dijete. niš mi nije bilo. infekcija ko i svaka druga - par dana u bolnici, tetošenje i ulijevanje prekul bolničkim čajem, punktiranje kičme zbog sumnje na meningitis, ali osim toga no biggie.

danas sam pojela barem dva krastavca.
Imala si neki oblik e.coli koji dovodi do pojave sindroma gastroenteritisa...i to zaista nije nista strasno.
Ovdje se radio o enterohemoragicnoj e.coli koja lizira eritrocite, dovodi do zatajenja bubrega i da ne nabrajam dalje...to je itekakav biggie.

Sto se tice teorija urote...uvijek su zanimljive. :D
Cinjenica je da se radi puno istrazivanja upravo sa sojevima e.coli, zatim shigelle i salmonele...pa nastaju cak i neki krizani sojevi koji su izrazito patogeni. To su stvari koje su dosle u javnosti, a onda se moze pretpostaviti koliko toga se dogadja u tajnosti. :o
Sumnjam da je netko namjerno "pustio" bakteriju. Mutacije sojeva se dogadjaju i prirodno pa je teorija o povrcu koje je zaljevano stajskim gnojem prilicno realna...sto ne znaci i istinita.
Ova panika u Hrvatskoj je smijesna, veca je mogucnost da me zgazi auto na cesti nego da se zarazim EHEC bakterijom. :dosada:

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: EHEC bakterija napada?

Post Postao/la Pi » 10 lip 2011 01:59

Kao i sve ostalo, i ovo je počelo s pohlepom. Samo što ta pohlepa nije bila nama problem dok i mi nismo postali pohlepni. Problem je nastao kada smo htjeli više govedine za manje para. To je značilo da moramo krave brže uzgajati. Ne možemo ih tako brzo uzgojiti ako pasu travu. A hoćemo jeftinog mesa. Eh, onda je netko skužio da može stoku hraniti drugih stvarima, ne travom. Problem jest. želudac krave je pH neutralan. I pH neutralan je normalno stoga što krava jede travu. Međutim, kada hraniš kravu nečim drugim, kao kukuruznim ili stočnim brašnom, spušta se pH želuca, što je pogodno za razvoj E.coli.

Normalno, čovjekov želudac je također niskog pH, što je u većini slučajeva dobra stvar, jer tako nizak pH potamani dosta gamadi koju pojedemo. Samo što u slučaju krava, E.coli nakon prolaska kroz probavni sustav ne mora ubiti kravu, vjerojatno zato što svim tako uzgajanim kravama daju antibiotike s hranom, a može potamaniti nas. Jedan obrambeni sustav u tom krugu između čovjeka i krave mora funkcionirati da ne bi došlo do zaraze.

Drugi set problema je nehumani uzgoj krava, i to baš koliko i njihova prehrana. S obzirom na to da ne žive na pašnjacima i velikom prostoru, nego u gojilištima, u gojilištima se dave u vlastitom izmetu. Eventualno pojede opet nešto sa svojim izmetom i krug zaraze se nastavlja. Važnije, te su farme OGROMNE. Što znači ogromna količina izmeta, koja eventualno mora zagaditi neku vodu. Vodu kojom pak netko možda zalijeva povrće, a nije obvezan testirati na E.Coli to povrće kao što je tvrtka koja kolje goveda dužna testirati. I voila - svako malo, eto nam putem povrća nekome enterohemoragične E.Coli. Velim, nije ovo prvi put da se događa, bilo je i bit će, samo što nam je prvi put tako blizu pa nas panika hvata.

Enterohemoragična E.Coli poznata već jako dugo vremena. Kod tih sojeva su otkrili verotoksin, za koji su skužili da je eto ista stvar kao Shigellin toksin, pa ga nazvaše Shiga-like toksin. Nije čudno da Shigella i E.Coli imaju isti toksin. Vrlo su genetički slični, toliko da obje pripadaju enterobakterijama, i sličniji su rodovi nego bilo koja dva druga unutar enterobakterija. Nisu potrebne teorije zavjere o zlim laboratorijskim hibridima, dovoljna je evolucija.

Taj toksin je gadna stvar, zbog afiniteta koje ima. Voli endotel malih krvnih žila i ništa drugo - što znači, može se vezati na endotel malih krvnih žila crijeva, bubrega, pluća i svega ostalog. Sada, u crijevu imate E.Coli koja proizvodi taj toksin. On prvo blokira proizvodnju proteina stanicama malih krvnih žila u crijevu. Stanice malih krvnih žila kojima je prekinuta proizvodnja proteina umiru. Više toksina, više stanica umire - nije ni čudo da se neke odljušte i krv pođe sukljati. E.Coli inače ima i druge toksine osim toga - oni su ti koji proizvode proljev koji je inače dovoljno liječiti simptomatski. Kombinacija to dvoje daje krvavi proljev.

Nije krvarenje problem. Problem je kada toksin dođe do malih krvnih žila bubrega. Iste stvari radi kao i u crijevu. Kraj proizodnje proteina, propadanje stanica. U slučaju bubrega, to znači da prestanete proizvoditi urin. Bez urina, nema čišćenja otpadnih stvari iz organizma i morate na dijalizu. U slučaju malih krvnih žila drugdje, malo se kompleksnije stvari događaju. Naime, oštećenjem tolike količine endotelnih stanica, iz mrtvih stanica otpušta se velika količina faktora koji potiču trombozu. Nastupa stvaranje sitnih trombova svugdje, koji normalno onda začepljuju te sitne krvne žile. To možemo nazvati fazom 1. Faza 2 nastupa kada tijelo potroši sve te faktore zgrušavanja, jednostavno jer je zgrušavanja previše, i tako ih brzo ne može stvarati. Wham - faza 2 - ništa se ne može zgrušavati i zaustaviti krvarenje, ni tamo gdje je to potrebno zbog oštećenja, ni tamo gdje nije. Odjednom, iz pretjeranog zgrušavanja, nemate zgrušavanje nigdje. Što znači stotine i stotine sitnih i nepotrebnih krvarenja svugdje. Recimo, i u mozgu, prvo trombi pa krvarenje. Ma svugdje. To je, sve skupa, hemolitičko uremički sindrom.

Netko je pogrešno naveo da shiga-toksin lizira eritrocite, ne lizira. njih lizira trauma u malim krvnim žilama koja nastaje iz svih ovih gore navedenih razloga.

Anyways, takve infekcije ne smiju se liječiti antibioticima. Antibiotici koji bi došli do probavnog sustava jednostavno bi pobili i sve ostale bakterije koje su tamo, što je opasno, jer se te bakterije, među njima i "normalna" E.Coli, natječu za hranidbene tvari, mjesta prijanjanja i sve ostale faktore s ovom opasnom E.Coli. Što znači da bi antibiotici otvorili mogućnost za jače i obilnije umnožavanje opasne E.Coli, a to ne želite, jer bi bilo još više toksina i to bog ne bi zaustavio.

Oko 5% ljudi umire u akutnoj fazi, što je u skladu i ovom zadnjom epidemijom. Za ostale se može jedino čekati da tijelo samo riješi probleme u probavnom sustavu i ograniči E.Coli, dok se brinete da mu date dovoljno elektrolita, vode, faktora zgrušavanja, i stavite ga na dijalizu dok molite da samo riješi. To je otprilike to što se može napraviti.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Odgovorite