smisao zivota

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 10:39

ah...nikakve rasprave s tobom. previse si pacifisticki nastrojena :D

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 10:43

hops je napisao/la:
tamara3 je napisao/la:Pa nije to jedino, pogledaj i ostale.

No, nastavimo filozofsku raspravu o smislu života. Primjerice, meni se to mijenja, a trenutačno mi je smisao no sikiriki i u se, na se i poda se. Mislim da će tako neko vrijeme i ostati. Uz to ide postupna eliminacija svih zamarajućih i negativnih pojava/ljudi iz života. Treba stripat i pojednostavit sve to.
Podržite me :typerhappy: :feelingfree:!
reci ti...tko te razocarao?
Pa mnogošto, ali to nije izravno povezano s mojom novom duhovnošću.

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 10:46

cek, cek cek...
meni nesto tu smrdi. (a nisu moje noge)
dakle... kako se smisao zivota moze mijenjati.
(radi lakse rasprave, saltam se na vas stav)
dakle, ako imas smisao ...encega, onda je poanta da su sve radnje i postupci i koraci usmereni ka realizaciji tog cilja da?
a vremenski kontinuumi se nadovezuju i medusobno su zavisni, znaci, ako si prije god dana imala neki smisao, tvoji postupci su bili usmjereni na ostvarenje tog smisla, automatski svi tvoji koraci u zivotu. danas promijenis smisao i di si....cardak, ni na nebu ni na zemlji. dosla si do odredene tocke i odlucila se vratiti.
ne kuzim...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 10:50

Zašto ti je to toliko komplicirano? Samo je mijena vječna, zar ne? Život je fluidan i stalno se mijenja, nikad ništa ne ostaje nepomično. Stavovi se mijenjaju, okruženja, ljudi, okolnosti... U skladu s tim si postupno prilagođavaš i tzv. smisao. Ipak, krajnji je cilj nekakva sreća i harmonija, ispunjenost i zadovoljstvo. Sad, kako do toga doći, nije uvijek isto. Smisao nije cilj, smisao je cjelina, nešto apsolutno i zaokruženo.

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 10:53

njah...ne znam....
ne. (ovo sa mjenom smo jednom raspravljali :D)

ne, nekako mi to ne drzi vodu. pre...hmmm...prerazvodnjeno mi je to.
umanjuje vrijednost pojma "smisao zivota".
ako se tako lako prilagodavamo novome...ne znam...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 10:54

Kako misliš "umanjuje" i "ako se tako lako prilagođavamo novome"?

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: smisao zivota

Post Postao/la omnia » 28 ruj 2012 11:10

ariadne je napisao/la:
omnia je napisao/la:Meni je smisao tako neobicna rijec. Onda se sjetim fraze: Nema mi smisla, koja je u genitivu, jel, i onda pocnem razmisljat kako je u toj rijeci doslo do nepostojanog a i vokalizacije pa mi u tom razmisljanu rijec smisao izgubi smisao.
Tek onda ne mogu razmisljati o smislu zivota.
Isuse. :lol: :lol:

Ti si na dobrom putu da skužiš da ti je smisao života lingvistika. :lol: Po mogućnosti poredbena. :lol:
Moja sućut. :D
Jao :happycry: Oduvijek sam imala osjecaj da cu pronaci ispunjenje u zivotu, ali ni slutila nisam da bi to mogla biti lingvistika :inlove:
Potuno sam promasila svoj zivotni poziv :/ Sad mi zivot vise nema smisla :runaway: :ode.se.propucat:

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 11:26

tamara3 je napisao/la:Kako misliš "umanjuje" i "ako se tako lako prilagođavamo novome"?
pa zato jer je "smisao zivota" nesto veeeelikoooo, ogromno, predimenzionirano!
i ne nalazi se i ne postize se preko noci.
zahtjeva puno truda i ulaganja da se ostvari.
i sad ako se ti preko noci predmislis, i nades novi smisao...to mi je kao... da se saltas sa jedne robne marke na drugu jer ti u tom trenutku tako bolje pase.
jednostavno mi je pojam pre pre jak da bi tako lako mijenjao lica.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 11:29

Okej, ajd mi reci je li tebi bio isti smisao s 14 i 25 godina? Ili prije majčinstva i sad?

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: smisao zivota

Post Postao/la ariadne » 28 ruj 2012 11:30

omnia je napisao/la:
ariadne je napisao/la:
omnia je napisao/la:Meni je smisao tako neobicna rijec. Onda se sjetim fraze: Nema mi smisla, koja je u genitivu, jel, i onda pocnem razmisljat kako je u toj rijeci doslo do nepostojanog a i vokalizacije pa mi u tom razmisljanu rijec smisao izgubi smisao.
Tek onda ne mogu razmisljati o smislu zivota.
Isuse. :lol: :lol:

Ti si na dobrom putu da skužiš da ti je smisao života lingvistika. :lol: Po mogućnosti poredbena. :lol:
Moja sućut. :D
Jao :happycry: Oduvijek sam imala osjecaj da cu pronaci ispunjenje u zivotu, ali ni slutila nisam da bi to mogla biti lingvistika :inlove:
Potuno sam promasila svoj zivotni poziv :/ Sad mi zivot vise nema smisla :runaway: :ode.se.propucat:
Ne, ne, besmisao i želja za propucavanjem je nužan dio studiranja lingvistike, bit ćeš OK. :P :lol:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 11:31

tamara3 je napisao/la:Okej, ajd mi reci je li tebi bio isti smisao s 14 i 25 godina? Ili prije majčinstva i sad?
je

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 11:45

Okej onda.

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 12:06

zivot mi se promijenio od onda do sad.
nekoliko puta. ciljevi su se promijenili. prioreteti isto.
ali smisao zivota mi je ostao isti.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 12:08

...ili ga zapravo nemaš :)?
hops je napisao/la:smisao zivota ne postoji.
toliko smo mali i jadni da i nasi najveci potezi/uspjesi/zadovoljstva su toliko neprimjetni i priguseni da se gube u prostoru jako brzo.

to sto se mi tjesimo da je smisao zivota ovo il iono...to je samo dokaz ljudske slabosti.

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 12:18

ja ga nedefiniram niti odredujem, da.
i ne mislim da postoji u tom obliku.
stavljas li u svojim razmisljanjima znak jednakosti kod usporedbe "svrhe" i "smisla"?

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 12:22

Ne razmišljam o tome u tim okvirima, ali nekakvog smisla bi trebalo biti.

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 12:38

ja ne gledam covjeka kao zatvoreni sustav. jer se u tom slucaju razlozi i smisao kolju sa uzrocima i posljedicama (Frankl je imao svoje prste u tome :D )
Zar ne bi smisao trebao biti u najmanju ruku vezan za duhovnost?

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 13:01

Zašto bi trebao biti? Nekima je smisao života, primjerice, da se nazgrću materijalnih dobara. Nekima da gaze preko leševa i slično. Takve primjere ne smatram osobito duhovnima, ali to je samo moje skromno mišljenje. Možda njima jest.

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 13:51

zgrtanje para/ gradnja kuce sa 150 vrtnih patuljaka i 100 labudova prekokrasnih na plavo-zelenoj travi sa nakaradnim kipovima djece koja pisaju u degutantno ogromnu fontanu poplocenu sa benkovackim kamenom i sl. moze biti neciji cilj u zivotu.
ili recimo kupnja aviona.
ili... dobivanje titule najsuper uspjesnog brokera na ljubljanskoj burzi...
ili polaganje svih mogucih ispita preko tecajeva koji se upisuju u radnu knjizicu...

to je nekome nekakav cilj.
kad se cilj ostvari - to je to

smisao bi trebao biti nesto sto ostavlja trag (neki trag koji znaci, a ne 10 golih klinaca od kamena koji soraju u onu gore spomenutu fontanu) i kad tebe vise nema.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 14:35

Pa eto, to ti je razlika između cilja i smisla :).

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 14:36

ne...bila je svrha i smisao.
a ovo je, razlika je ko dupe i oko...to je neupitno.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: smisao zivota

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 14:56

Jbte, 20 minuta sam tražila :D.
hops je napisao/la:dakle, ako imas smisao ...encega, onda je poanta da su sve radnje i postupci i koraci usmereni ka realizaciji tog cilja da?

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 28 ruj 2012 15:01

mislila sam da si otisla po strik zbog rasprave i njenog jel...toka :D
to je bilo pitanje vezano za tvoje stajaliste.
ne treba nuzno znaciti da se sa time slazem :D

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: smisao zivota

Post Postao/la Afrodita » 28 ruj 2012 21:30

tamara3 je napisao/la:Zašto ti je to toliko komplicirano? Samo je mijena vječna, zar ne? Život je fluidan i stalno se mijenja, nikad ništa ne ostaje nepomično. Stavovi se mijenjaju, okruženja, ljudi, okolnosti... U skladu s tim si postupno prilagođavaš i tzv. smisao. Ipak, krajnji je cilj nekakva sreća i harmonija, ispunjenost i zadovoljstvo. Sad, kako do toga doći, nije uvijek isto. Smisao nije cilj, smisao je cjelina, nešto apsolutno i zaokruženo.
:thumbup:
mijenjamo se s godinama (...odrastamo..postajemo zreliji ) i ponekad mijenjamo i smisao života ali ciljevi ostaju uvijek isti ...biti sretan i biti to s nekim ...nekad sreću treba duže čekati ali vrijede sve muke koje prođemo do nje jer baš kako kažeš ispunjenost, zadovoljstvo, harmonija, smijeh i sreća su najljepša stvar na svijetu i treba ih cijeniti i čuvati
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: smisao zivota

Post Postao/la str8faith » 04 lis 2012 10:14

Dačić izjavio da ne pije alkohol. On se drži one k'o moj pokojni deda "Vino nije alkohol, to je hrana."
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Avatar
Sheba
Postovi: 5
Pridružen/a: 27 ruj 2012 14:58
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: smisao zivota

Post Postao/la Sheba » 05 lis 2012 06:36

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=alcav1Ox9bg[/youtube]

jedan dokumentarac na temu, ako se ikome da odvojiti sat ipo vremena na takvu stvar ;)
meni se dalo i nije mi zao. zanimljiv je filmic :kokice: lijepo je sazeo i neka moja razmisljanja o zivotu, samo sto su moje misli mambodjambo, te ih ja nikada ne bi uspjela ovako udzbenski prezentirat, ne.
posebno mi je lijepo srocen prvi komentar ispod videa :touched: u tih par recenica, pogodila je samu srz ideje dokumentarca! a i zivota na kraju dana. znati razlikovati sebe od Sebe :gigglenod: a smisao svega? pa iskustvo naravno! znanje, informacije... dok je svrha svega napredovanje. kolektivno; jer svi smo jedno :)
koja su vasa razmisljana o ideji kolektivne evolucije misli, ljudi, svijeta...? je li to ideja koja vas privlaci ili odbija? ideja koju sagledavate kao realno mogucom ili kao sf?

Avatar
Sheba
Postovi: 5
Pridružen/a: 27 ruj 2012 14:58
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: smisao zivota

Post Postao/la Sheba » 05 lis 2012 07:01

Afrodita je napisao/la:
tamara3 je napisao/la:Zašto ti je to toliko komplicirano? Samo je mijena vječna, zar ne? Život je fluidan i stalno se mijenja, nikad ništa ne ostaje nepomično. Stavovi se mijenjaju, okruženja, ljudi, okolnosti... U skladu s tim si postupno prilagođavaš i tzv. smisao. Ipak, krajnji je cilj nekakva sreća i harmonija, ispunjenost i zadovoljstvo. Sad, kako do toga doći, nije uvijek isto. Smisao nije cilj, smisao je cjelina, nešto apsolutno i zaokruženo.
:thumbup:
mijenjamo se s godinama (...odrastamo..postajemo zreliji ) i ponekad mijenjamo i smisao života ali ciljevi ostaju uvijek isti ...biti sretan i biti to s nekim ...nekad sreću treba duže čekati ali vrijede sve muke koje prođemo do nje jer baš kako kažeš ispunjenost, zadovoljstvo, harmonija, smijeh i sreća su najljepša stvar na svijetu i treba ih cijeniti i čuvati

:thumbup:
slazem se i ja s ovim. jednostavno teziti sreci i unutarnjem miru, te dijeliti svu svoju srecu i ljubav sa drugima, jer ne postoji nista ljepse nego kad imas s kim podijeliti sve svoje sretne trenutke. tada najvise rastemo i razvijamo se kao ljudi, jer nas ljubav cini boljim osobama i ima moc promijeniti nas i sve oko nas. na taj nacin se povezujemo sa izvornim sobom :)

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 05 lis 2012 07:27

Sheba je napisao/la: koja su vasa razmisljana o ideji kolektivne evolucije misli, ljudi, svijeta...? je li to ideja koja vas privlaci ili odbija? ideja koju sagledavate kao realno mogucom ili kao sf?
imaju dvije stavke koje mi remete stav o kolektivnoj svijesti.
prva je poricanje sa znanstvene strane, a druga je nesklad izmedu ljudske svijesti i fizikalnog svijeta.
kolektivnu svijest kao ideju ne vidim sa SF predznakom, jer je cinjenica da postoji, i to se uocava svakodnevno. samo sto mislim da je jos jako puno ljudi nije svjesno, pa i dalje ima vise minusa nego pluseva. nekako je jos premala volja za spoznavanjem holisticke prirode svijesti.

Kleopatrazgb
Postovi: 534
Pridružen/a: 01 tra 2012 18:59

Re: smisao zivota

Post Postao/la Kleopatrazgb » 05 lis 2012 07:43

Sve ima svoj smisao samim postojanjem.
Potrebno nam je znati zašto postojimo,jer je to ono što naš čini živima.
I ne treba dopustiti malim životnim radostima da prođu pored nas samo zato što mi tražimo neki svoj "veliki životni smisao ".
Svaki dan donosi nam pregršt malih događaja koji su tu baš zbog nas,baš da nam život popune ,daju mu smisao .

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: smisao zivota

Post Postao/la hops » 05 lis 2012 09:40

potreba da znas zasto postojis je itekakva potraga koja moze trajati citavi zivot.
a to da sve ima svoj smisao, samim svojim postojanjem je istina, ali ne nuzno pozitivna istina.
samo...opaska, jel

Odgovorite