Intuicija

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: Intuicija

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 05 sij 2012 13:36

phos je napisao/la:trenuton sam u fazi da imam jake opozitne intuitivne dozivljaje.
i ne znam koji je pravi.
meni kad se to desava (ili mislim da se desava) onda sam jako oprezna..jer ako sam u premirnom zivotnom razdoblju my mind plays tricks on me :D mali neotesanac hiperaktivni..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 13:43

da...jos je mozda lakse kad imas "pametne" pored sebe koji te navode. onda bar znas da je to njihov utjecaj, ovako... banana.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: Intuicija

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 05 sij 2012 13:48

-baci novcic.
-izlozi opozicije totalno nepristranoj osobi da da svoje misljenje.
-sistem eliminacije?
-uzmi trip :D

moze i sve skupa,intuicija ce odvuc na jednu stranu sigurno :ok:
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 13:54

LittleRedRidingHood je napisao/la:-baci novcic.
-izlozi opozicije totalno nepristranoj osobi da da svoje misljenje.
-sistem eliminacije?
-uzmi trip :D

moze i sve skupa,intuicija ce odvuc na jednu stranu sigurno :ok:
nemam novaca na bacanje. bacila preko nekoliko po raznim fontanama, nikada mi se zelja nije ispunila. nikada nisam vozila tenk :(

ne mogu naci nepristranu osobu.
sistemom eliminacije dolazim na 50:50.
ne volim droge. da, zeljela bih stvarno vidjeti ljubicastog slona, ali bojim se...

a sto se tice tripova, i tih droga (ne kuzim se bas u nacin djelovanja i tako to), imam osjecaj da reakcije koje izazivaju u mozgu su cesto jako kreaatisticki oslobadajuce.
tj pojacavaju potencijal skriven u covjeku.
to je malo skeri, jer smo svi pomaknuti na neku stranu i strah me otkrivati na koju stanu ja vucem.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: Intuicija

Post Postao/la rainbow » 05 sij 2012 13:57

phos je napisao/la:zanima me kako dozivljavate intuiciju.

1)koliko je smatrate bitnom za donosenje odluka?
2)koliko ste je svjesni?
3)kako je laicki objasnjavate i s cime povezujete?
4) gledate na nju kao na iracionalni element?
5)koliko cesto ste svjesni donosenja odluka na bazi intuicije?
1) poprilično
2) dosta
3) we are all connected
it's like dancing or sweetalking to/with the "Universe"
4) racio me je nerijetko skupo koštao (radeći stvari koje su se doimale logičnim, iako mi je "filing" dernjo se -neee), tako da percipiram da bi intuicija bila nešto što je sveobuhvatnije od racija, on ima limitacije (pade mi na pamet neki opis od Huksleya da nama um/mozak ili što već koristi samo kao sprečavatelj milijona raznih informacija inače bi u protivnom šviknuli - note: vrlo slobodna moja intepretacija davno pročitanog)
5) pa tek u zadnje vrijeme, zadnjih koju godinu puštam da intuicija bude ravnopravan ako ne i prevladavajući faktor pri donošenju odluka; a bedasto je da sma toliko čekala (ta ipak sma podznak škorpija i meseca u raku - vodeni element navodno ima žicu za intuiciju, ili pomalo kao spužva bob upijajući efekt) - no i ja se počesto pitam što je intuicija, što je projekcija, želja, trik uma...nisam si to još dobro rastanačiljerbo je tzv five senses biće dosta jako, a ovo "suptilnije" tek učim raaznavat

dogodi se dosta situacija di znam ko će nazvati na telefon ili iznebuha nazovem nekoga nakon sto godina ko je baš tada u banani ili već skužim neš što naizgleda ne bi moglo biti racionalno zaključeno..bo

sad što je instinkt, što intuicija, palo mi je na um da je instinkt kao neki program koji sva materija (od minerala do čoveka) posjeduje, zato ptice znadu kad će i kuda letiti za hladnih perioda, ili sjeme zna kad je vrijeme za klijanje, ili beba zna kad je vrijeme za izlazak u svijet... ali da intuiciju možda imaju tek ove "mentalno" naprednije vrste, ljudi (eventualno životinje) i kao da je ona svjesna konekcija sa "božanskim" sa univerzalnom sviješću ili tako već neki izraz koji bi najbliže dočarao sliku: biorobota sa programom koji se zove svjesnost.slobodnavolja.intuicija(+ n raznih tih postavki) koji dolazi od levele 1 do levela 99 (na stotki se sveprožima sa tim cijelim kozmosom)



mindflow (možda ne sasma ontopičan):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XGK84Poeynk[/youtube]

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: Intuicija

Post Postao/la rainbow » 05 sij 2012 14:02

i još jedna rečenica koja mi pomogne : "your body knows"
jer moj um zabrije sve moguće scenarije, onda se "odmankem" i pokušam osvijestiti što tijelo poručuje, jel "nemir" u stomaku, jel grop u grlu, jel vulkan među nogama...i onda sve moguće racionalizacije često padaju u vodu :)

to nije toliko o intuiciju koliko o prešaltavanju svjesnosti sa naučenih mentalnih programa

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: Intuicija

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 05 sij 2012 14:03

malo offa al mi se nekako uklapa,bar u trenutnu fazu teme....duboke isprike za malo skretanje... :giveflower:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nv7NYDhHCBE[/youtube]
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 14:07

rainbow je napisao/la: dogodi se dosta situacija di znam ko će nazvati na telefon ili iznebuha nazovem nekoga nakon sto godina ko je baš tada u banani ili već skužim neš što naizgleda ne bi moglo biti racionalno zaključeno..bo
ovo je meni pravi primjer intuicije.

rainbow je napisao/la:
sad što je instinkt, što intuicija, palo mi je na um da je instinkt kao neki program koji sva materija (od minerala do čoveka) posjeduje, zato ptice znadu kad će i kuda letiti za hladnih perioda, ili sjeme zna kad je vrijeme za klijanje, ili beba zna kad je vrijeme za izlazak u svijet... ali da intuiciju možda imaju tek ove "mentalno" naprednije vrste, ljudi (eventualno životinje) i kao da je ona svjesna konekcija sa "božanskim" sa univerzalnom sviješću ili tako već neki izraz koji bi najbliže dočarao sliku: biorobota sa programom koji se zove svjesnost.slobodnavolja.intuicija(+ n raznih tih postavki) koji dolazi od levele 1 do levela 99 (na stotki se sveprožima sa tim cijelim kozmosom)
ovo za instinkt i meni ima smisla jer se pokazalo da ga imaju i biljke. (pokusom)
i da taj "program" je zapravo... graden od pocetka postojanja vrste. ko sto zivotinje bjeze pred potopom, a nisu ga nikada dozivjele. (recimo) samo sto mi nije jasno zasto onda djeca guraju rste u steker?! (valjda je premalo ljudi u njihovoj lozi poginulo od uddara struje). valjda...

a ovaj link ne vidim :(
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: Intuicija

Post Postao/la rainbow » 05 sij 2012 14:19

(vidi se sad linkić-ic pjesmisa)

kad smo već kod tih"pomagala":

http://www.scribd.com/doc/7782537/ALDOU ... percepcije


i izgleda da se sa razvitkom mentalnih postrojenja dosta taj instinktivni dio zagušio, pa možda onda intuicija dolazi ko patch, upgrade - da se sveobuzme, i instinkt i racio i to nešto iz čega je sve nastalo/univerzalna svijest

(just a thought)

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 14:25

it, ego i super-ego rade kaos u zivotu kakav mi zivimo danas.
po meni je tu nastala pobuna koju mi nismo u stanju smiriti jer nemamo dovoljno n isamokontrole ni mogucnosti ni znanja.
i sad se vrtimo u krug oko problema koji smo si sami stvorili
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: Intuicija

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 05 sij 2012 14:30

Amen..zato se svi molimo za nekakvu promjenu razine svijesti,a to u principu znaci da se vadimo iz govana koja smo sami stvorili..tricky situation,i vjecno pitanje-borba za napredak pojedinca ili svijeta u globalu,a mislim da nas je vec previse za nekakvo usuglasavanje..
Ovo s telefonom,sms-om i slicno mi se precesto desava takodjer..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: Intuicija

Post Postao/la Mary of Silence » 05 sij 2012 14:31

rainbow je napisao/la:(pade mi na pamet neki opis od Huksleya da nama um/mozak ili što već koristi samo kao sprečavatelj milijona raznih informacija inače bi u protivnom šviknuli - note: vrlo slobodna moja intepretacija davno pročitanog)
DA, vrlo tačna slobodna intepretacija davno pročitanog.

Što se tiče telefona i toga da "znaš" da će te nazvati taj i taj u tom trenutku to se meni stalno dešava, zatim mi se dešava da sanjam nešto i da se to desi. Zatim na momente mi dođe nešto, ne znam kako da nazovem to "nešto" ... tipa, znam da će se iza mene pojaviti auto, i da će ta osoba uzviknuti nešto na drugom kraju ulice, i onda samo sve to nestane. Često mi dođe neka misao i čovječe samo što si pokušao da je uhvatiš i da skontaš šta je to ono se izgubi negdje, i onda nastane neki osjećaj tjeskobe. O bujici čudnih misli i ideja, da ne govorim. Dešavalo mi se da znam kako će se nekad rečenica ili uopšte knjiga nastaviti, kao da imam neki jeben deja vu.
Jednom mi se desilo da sam spavala i da sam sanjala moju mamu kako priča sa nekom ženom i čak sam čula o čemu pričaju, kao da sam bila tu i gledala ih. Poslije kad sam ustala, došla je moja mama i govori mi "hej, sad sam vidjela tu i tu ženu, baš smo pričale o XY stvari" Uspjela sam pogoditi i o čemu su pričale i kako je bila odjevene žena, apsolutno sve.
Često mi prilaze ljudi i govore čudne stvari, ali to je druga tema.
Sve u svemu, mene to poprilično izbacuje iz takta, jer nemam neku suradnju između tog intuitivnog i racionalnog dijela, npr. često mi ovo prvo govori jednu stvar, a ja iz nekog straha slijedim ovo drugo.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 14:34

a jel vam se desava da sanjate stvari koje se dese?
ne vama nego tipa potres? i neke vece prirodne katastrofe?
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: Intuicija

Post Postao/la Daisy » 05 sij 2012 14:37

sanjam sex koji se drugima desi. do tsunamija jos nisam dogurala.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 14:42

Daisy je napisao/la:sanjam sex koji se drugima desi. do tsunamija jos nisam dogurala.
prirodna nepogoda, dejzi... :dork:
osim ako ti je takvo videnje takovih fizickih aktivnosti...
Zadnja izmjena: phos, dana/u 05 sij 2012 14:47, ukupno mijenjano 1 put.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: Intuicija

Post Postao/la Mary of Silence » 05 sij 2012 14:47

phos je napisao/la:a jel vam se desava da sanjate stvari koje se dese?
ne vama nego tipa potres? i neke vece prirodne katastrofe?
Da. Imam i ja jedno pitanje, prlikom kad spavate i sanjate te stvari, da li se trzate, odnosno ja se probudim zbog tog naglog trzaja tijela. Šta je to ?
Jednom sam se čak probudila zbog toga što mi je (mislim, smiješno je) tijelo bilo u čudnom položaju, kao onaj "most" ... jbg "diglo se" mislim, tijelo :D

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 15:06

to sa trzajem mi vuce na jedno, ali to je u jednoj drugoj temi.
trzaj mi se zna desiti, ali to znam kad ce se desiti.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: Intuicija

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 05 sij 2012 15:12

sanjam neke stvari koje se dese,il su mi poznate,i isto ko Mary,znalo mi se desit da nakon sna(obicno popodnevnog) znam s kim je u drugoj prostoriji stara pricala na telefon il jel me nko trazia..

trzam cesto,od najobicnijih trzaja kad sanjam da padam il zapinjem do onih drugih,vezanih uz drugu temu kako phos vec rece,al njih osjetim i prije nego se dese,iako ih ne mogu sprjecit..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 15:16

ni ja ih ne mogu ni sprijeciti ni ublaziti.
ali ih mogu osjetiti kada dolaze.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 15:20

Mary of Silence je napisao/la: Da. Imam i ja jedno pitanje, prlikom kad spavate i sanjate te stvari, da li se trzate, odnosno ja se probudim zbog tog naglog trzaja tijela. Šta je to ?
Jednom sam se čak probudila zbog toga što mi je (mislim, smiješno je) tijelo bilo u čudnom položaju, kao onaj "most" ... jbg "diglo se" mislim, tijelo :D
trzanje u pocetku sna je jedna, medicinski objasnjena pojava, vezana za opsustanje misica.
ovo traznje prije prekida sna je zapravo posljedica sporosti nase percepcije u ovisnosti o brzini odvijanja sna.
tj brza reakcija mozga, jer jer ti prvo recimo opalis glavom o rub kreveta, a tek nakon toga se stvori san koji to poveze u pricu (naravno da je rijec o pikosekundama)
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Intuicija

Post Postao/la bašja » 06 sij 2012 10:01

na ovom forumu same babe vange
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
freja
Postovi: 176
Pridružen/a: 05 sij 2012 21:46

Re: Intuicija

Post Postao/la freja » 10 sij 2012 12:33

imam problem da ne mogu uvijek točno protumačiti što mi podsvijest signalizira, pa se nastavljam kretati u pravcu koji nije dobar za moje biće. stekla sam dojam da mi subjektivni um najbolje funkcionira kad je tijelo u fazi posta, tada objektivni popušta a subjektivni pokazuje svoju moć.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 10 sij 2012 13:13

tijelo u fazi posta?
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
freja
Postovi: 176
Pridružen/a: 05 sij 2012 21:46

Re: Intuicija

Post Postao/la freja » 10 sij 2012 13:34

phos je napisao/la:tijelo u fazi posta?
pojasni

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 10 sij 2012 13:42

ne razumijem koja je to faza
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
freja
Postovi: 176
Pridružen/a: 05 sij 2012 21:46

Re: Intuicija

Post Postao/la freja » 10 sij 2012 13:50

kad svoje tijelo svijesno stavljam u stanje reducirane prehrane, ne bi li se otvorili tajni svijetovi koji su u ranoj mladosti bili zazivani tripovima...

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Intuicija

Post Postao/la phos » 10 sij 2012 13:51

mislila sam da je sleng za nest drugo :D
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Intuicija

Post Postao/la ariadne » 10 sij 2012 15:15

freja je napisao/la:kad svoje tijelo svijesno stavljam u stanje reducirane prehrane, ne bi li se otvorili tajni svijetovi koji su u ranoj mladosti bili zazivani tripovima...
To se zove glad. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
freja
Postovi: 176
Pridružen/a: 05 sij 2012 21:46

Re: Intuicija

Post Postao/la freja » 10 sij 2012 16:07

istina

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: Intuicija

Post Postao/la rainbow » 13 sij 2012 12:03

nabasala sam na neki Oshov tekst koji se dotiče intelekta i intuicije


Drugo pitanje:
Molimo da nam objasnite međusobnu relativnu važnost intelekta, intuicije i pratibhe u njihovoj pravoj perspektivi. Molimo da nam posebno objasnite zašto i kako život treba da bude na pratibhi orijentisan i kako je samo takva orijentacija adekvatna za život, kao i najvišu i najbolju životnu evoluciju.

Intelekt je najniže funkcionisanje vašeg bića, ali zato što je najniži, on je najefikasniji. Zato što je najniži, on je najrazvijeniji. Zato što je najniži, može da bude obrazovan, disciplinovan. Zato što je najniži, svi univerziteti, koledži i škole, postoje za njega. I svaki čovek ga više ili manje ima.
On je veoma koristan u spoljašnjem svetu. Bez intelekta bi vam bilo teško da budete od ikakve koristi. Zbog toga Lao Ce kaže svojim učenicima, "postanite beskorisni". Dok ne budete spremni da postanete beskorisni, nećete biti spremni da ostavite intelekt u pozadini, jer vam intelekt daje korist. Postanete doktor - postanete korisni za društvo. Postanete inženjer, postanete profesor - ovo i ono. Kroz intelekt vi postajete neko, a društvo to može koristiti - društvo to može koristiti kao sredstvo. Što ste više korisni, više vas društvo vrednuje; otuda, hijerarhija - brahmin, kšatrija, vaišja, šudra.
Najviši je učenjak, koji je čist intelekt - brahmin. Niži od njega je ratnik, kšatrija, jer on mora da štiti zemlju. Niži od njega je poslovni čovek, vaišja, jer on je sistem cirkulacije krvi u društvu - on je ekonomista, stomak. Najniža vrsta je šudra, nedodirljivi, proletarijat, jer njegov rad je manuelan, ropski, i nije potrebno mnogo intelekta. Šudri treba najmanje razvijeni intelekt, a brahminu treba najviši razvoj intelekta, ali očevidno sva podela je zbog intelekta.
Intelekt ima svoju korisnost, ali vi ste veći od intelekta, širi od intelekta. Ako previše postanete identifikovani s intelektom, postaćete doktor, inženjer ili profesor, poslovni čovek, ratnik, ali ćete izgubiti svoje biće. Nećete biti ono što jeste. Možete postati identifikovani sa svojom funkcijom toliko mnogo da zaboravite svoje biće. Možete zaboraviti da ste čovek. Možete postati toliko mnogo neki inženjer, sudija ili političar da možete zaboraviti da ste čovek. Gubite mnogo; onda ste samo mehanizam. Društvo će vas koristiti - dok možete biti korišćeni - onda ćete se povući iz društva. Onda društvo čeka na vas - kada ćete umreti.
Penzionisani ljudi umiru pre nego što bi umrli da još nisu bili penzionisani; oni ranije postaju stari. Njihov život postaje kraći za gotovo deset godina. Šta se događa? Oni postaju beskorisni. Osećaju da su svuda, gde god da su, u najbolju ruku tolerisani; oni nisu potrebni. U čoveku postoji velika potreba da bude potreban - najveća je potreba da bude potreban. Jednom kada osećate da ste suvišni, jednom kada osetite da možete biti odbačeni u kantu za đubre, jednom kada osetite da ne funkcionišete kao koristan član društva, počinjete da umirete. Penzionisanje takođe postaje datum umiranja - započinjete da umirete brzo. Vi sami znate da ćete sada biti teret. Ljudi će vas tolerisati, mogu čak imati saosećanje ili simpatiju prema vama, ali niko vas neće uzeti ozbiljno, niko vas neće voleti i poštovati. Vi ste napušteni, odbačeni.
Ako postanete previše identifikovani sa intelektom, postajete stvar - slično kao mehanizam. Dobra su kola, ali kada više nisu upotrebljiva odbacuju se na gomilu smeća. Onda ćete biti upotrebljeni i bačeni, a vaša unutarnja srž će ostati neispunjena jer niste bili predviđeni samo da budete korišćeni. Zamišljeno je da procvetate kao biće; to je bila vaša sudbina.
Viša od intelekta jeste intuicija. Intuicija daje malo zanosa vašem životu, malo poezije. Ona vam daje nekoliko uvida u nekorisnost, u to da ste vi osoba a da niste stvar. Kada vas neko voli, ta ljubav dotiče vašu intuiciju, vaš mesečev centar. Kada neko gleda u vas s privlačnim očima, namagnetisanim, to oživljava mesečevu energiju u vama. Kada neko kaže da ste lepi, vaše biće se oseća uzdignuto, ojačano. Kada vam neko kaže da ste korisni osećate se povređeni. Korisni? To ne izgleda kao poštovanje. Jer ako ste korisni i upotrebljivi onda ste zamenljivi. Onda možete biti odbačeni, neko drugi vas može zameniti. Inače, ako ste lepi onda ste nezamenljivi, onda ste jedinstveni. Onda kada budete otišli iz sveta, nešto će uvek ostati prazno, nešto će uvek nedostajati.
Zbog toga vi žudite za ljubavlju. Ljubav je hrana za intuiciju. Ako niste voleli vaša intuicija se neće razviti. Jedini način da razvijete intuiciju je da vas zapljusne ljubav. Dakle, ako majka voli dete, dete postaje intuitivno. Ako majka ne voli dete, dete postaje intelektualno. Ako dete živi u atmosferi ljubavi, pažnje i saosećanja - ako je dete prihvaćeno, zbog njega samog, a ne ni iz kakve koristi koju ono može ostvariti - onda ono jako raste iznutra i njegova energija započinje da se kreće kroz mesečev centar.
Mesečev centar je gotovo neaktivan, jer još niste voleli.
Posmatrajte. Ako kažete ženi: "volim te zato što imaš lepe oči," ona neće biti srećna, jer sutra može izgubiti svoje oči. Oči su samo sporedne. Ili može doći do neke bolesti pa može oslepeti, ili oči možda neće ostati lepe. Kada kažete, "ja te volim jer imaš lepo lice", žena nije srećna, jer lice neće ostati lepo zauvek. Starost dolazi svakog dana, svakog momenta. Ali ako kažete, "ja tebe volim", onda se ona oseća srećno, jer ovo tebe je nešto trajno, nije uzgredno, ni slučajno, ništa se tome ne može dogoditi. Kada kažete ženi, "ja te volim jer..." onda se ona nikada ne oseća srećna, zato što "jer" uvodi intelekt. Vi jednostavno govorite, slegnete svojim ramenima i kažete, "ne znam zašto, ali te volim". Mesečev centar započinje da funkcioniše - žena procveta.
Posmatrajte ženu kada je niko ne voli, i pogledajte je sledećeg trenutka kada joj neko kaže, "volim te". Ogromna je razlika, u lepoti i dostojanstvu. Ogromna je to promena - celo njeno lice postaje osvetljeno s nečim novim, obasjana je sjajem. Šta se dogodilo? Mesečev centar je oslobodio tu energiju.
Mora da ste čuli ime jednog velikog holandskog slikara, Vinsenta van Goga. On je bio ružan, veoma ružan, i nijedna žena ne bi mogla da mu kaže "volim te". Svakako, on je ostao zaostao - mesečev centar nikada nije funkcionisao. On je bio odbojan. Ljudi bi ga pogledali i pobegli. Obično je radio u dućanu za trgovinu umetninama, i čovek koji je bio vlasnik, posmatrao ga je iz dana u dan. Izgledao je tako tupo, kao da se mnogo prašine sakupilo na njegovom biću; on se nije interesovao ni za šta. Mušterije bi došle, on bi pokazivao slike, ali ne bi bio uopšte zainteresovan. Neprekidno opterećen, ni za šta zainteresovan, indiferentan. Hodao je kao zombi - morao je da hoda, ali bez poleta, bez života, bez snage, bez strasti.
Jednog dana vlasnik nije mogao poverovati svojim očima. On je došao, izgleda da se okupao posle mnogo meseci, ili možda posle mnogo godina. Okupao se, očešljao svoju kosu, i koračao je kao da pleše i pomalo je mrmljao neku melodiju. Nemoguće. Obukao je odelo i namirisao se parfemom. Nemoguće.
Vlasnik ga je pozvao: "Van Gog, šta se dogodilo?" Van Gog je rekao, "To se dogodilo - žena je rekla da me voli. Iako je to bila samo prostitutka, ali ako. Rekla je to samo zbog novca, ali ako: jedna žena je rekla da me voli."
Van Gog je pitao ženu, koja je bila prostitutka: "Zašto me voliš?" Jer ga je ta stvar uvek progonila. Niko ga nije voleo; znao je da je ružan. "Zašto me voli?" Bilo mu je nemoguće da prihvati da ga neko voli samo zbog njega - "zašto?" Prostitutka je bila izgubljena, jer nije ništa imala da kaže, jer, šta god da bi rekla izgledalo bi smešno. Nije mogla reći "zbog tvojih očiju," nije mogla reći "zbog tvog lica," nije mogla reći "zbog tvog tela," - sve bi bilo na neki način pogrešno. Rekla je, "zbog tvojih ušiju, one su tako lepe." Uši? Jeste li to ikada čuli? Bio je tako opčinjen da se vratio svojoj kući, odsekao jedno uvo, zavio ga u paketić, otišao natrag i poklonio je uvo toj ženi. Rekao je: "Niko na meni nije ništa voleo. Ovo je poklon sirotog čoveka, ali zadrži ga." Žena je bila protiv toga. Nije mogla da veruje, kakva je ovo vrsta ludaka?
Inače on se osećao vrlo dobro - osećao se jako dobro. Napisao je u svom pismu: "Ovo je bio vrhunac mog života. Neko je nešto voleo u meni, i mogao sam da podelim svoje biće."
Gledajte, proučavajte. Kad god vas neko voli, i jednostavno vas voli, neuslovljeno vas voli, jednostavno kaže: "Volim te jer postojiš, zbog onog što jesi volim te" - šta se tada dešava unutar vaših energija? Sunce se kreće prema mesecu. Sada sunce nije tako vrelo; mesec ga hladi. I milost mesečeve svetlosti se širi preko sveg vašeg bića.
Ako bi svet više bio usklađen s ljubavlju, ljudi bi imali više intuicije a manje intelekta, i postali bi lepši. Ne bi bili kao stvari; svaki od njih više bi bio osoba - koja živi i radi sa poletom, sa strašću, s intenzitetom. Imali bi strast i slavlje.
Intuicija je totalno različita. Ona funkcioniše bez ikakvog procesa - jednostavno skoči do zaključka. Zapravo intuicija je otvaranje prema realnosti - viđenje dolazi kroz to. Logika mora da traži na slepo u tami; intuicija nikada ne pipa, samo vidi, ima viziju. Ona jednostavno to vidi.
Ljudi koji su intuitivni prirodno postaju religiozni. Ljudi koji su intelektualni ne mogu prirodno postati religiozni. U najboljem slučaju oni mogu intelektualno biti angažovani u nekoj vrsti religijskih filozofija, ali ne u samoj religiji. Mogu biti upleteni u teologiju, ali ne u religiju. Oni mogu govoriti o dokazima za Boga, ali to nije isto što i govoriti o samom Bogu. Kada se samo govori o nečemu propušta se cilj - okolo i okolo, oni se kreću u krug. Oni stalno lupaju okolo i okolo i nikada ne pogađaju cilj.
Intelektualci nemaju prirodnu tendenciju da postanu religiozni. Iz tog razloga vidite da su hramovi, crkve, tako puni žena. Mesec oseća prirodnu usklađenost s religijom. Buddha je među svojim učenicima imao tri puta više žena nego muškaraca. Ista proporcija je bila i kod Mahavire; on je imao deset hiljada monaha, a trideset hiljada monahinja. Isto ćete naći oko Isusa - a kada je on bio razapet, svi muški sledbenici su se razbežali.
Kada je Isusovo telo skinuto s krsta, samo tri žene su bile prisutne. Jer su svi muškarci gledali iz gomile očekujući neko čudo. Pokušavali su da ubede svoj sunčev centar: "Da, ovo je jedini Sin Božji" ali se ništa nije događalo. Oni su tražili dokaz. Molili su se Isusu: "Pokaži nam čudo tako da možemo biti ubeđeni". Jednom kada su videli da je Isus umro kao običan čovek, apsolutno običan - tu su bila još dva čoveka koja su umirala pored Isusa, dva lopova, a Isus je umirao isto kao oni, bez ikakve razlike - ljudi su postali skeptični. Onda je ovaj čovek bio varalica - nije zaista bio Sin Božji. Dakle nije bio Bog; zato su pobegli.
Međutim ova ideja se nikada nije javila kod žena. One nisu tragale za čudima; gledale su samo u Isusa - i ugledale su čudo. One su videle čudo: da je Isus umro tako obično. To je bilo čudesno. Nije pokušao ništa da dokaže, jer ljudi koji pokušavaju da dokažu su odbrambeni. On je jednostavno rekao Bogu: "Neka bude carstvo tvoje, neka bude volja tvoja." To je bilo njegovo čudo. A i rekao je Bogu: "Oprosti ovim sirotim ljudima, ne znaju šta čine." To je bilo njegovo čudo - mogao je da se moli za one koji su ga ubijali, molio se iz saosećanja. Rekao je Bogu: "Odloži tvoj sud na stranu, odloži svoju osudu. Slušaj mene. Ovi ljudi su nevini; oni ne znaju šta rade. Neznalice su. Molim te ne ljuti se na njih, nemoj biti uznemiren. Oprosti im." To je bilo čudo.
Žene su to mogle da vide jer nisu tražile čudo. Intelekt uvek traži nešto; intuicija je jednostavno otvorena. Ne traži ništa posebno, samo posmatra - to je viđenje, vizija, pronicljivost. To je značenje reči "intuicija".
Kada se Isus pojavio posle tri dana, prvo je prišao muškim sledbenicima. Hodao je s njima, razgovarao s njima, ali ga oni nisu mogli prepoznati. Prihvatili su zamisao da je mrtav - i kraj. U stvari oni su se morali osećati žalosno. "Protraćili smo toliko mnogo godina s ovim čovekom." Sada moraju da traže nekog drugog prodavca čuda, nekog žonglera; sada moraju da traže nekog drugog. Isus je hodao s njima, razgovarao s njima, a oni ga nisu prepoznali. Onda je on morao da pristupi ženama. Kada im se približio Marija Magdalena ga je videla, potrčala - želela je da ga zagrli. Odmah ga je prepoznala. Nije čak ni pitala: "Kako se to dogodilo, pre tri dana si bio raspet?" Intuicija nikada ne pita kako i zašto. Ona jednostavno prihvata. To je duboko prihvatanje, totalno prihvatanje.
Ako živite u atmosferi punoj ljubavi... A tu atmosferu morate stvoriti oko sebe - niko je neće stvoriti za vas. Volite ljude, tako da će oni voleti vas. Volite ljude, tako da se ljubav reflektuje natrag, prenosi se, razleže i odjekuje unatrag. Volite ljude, tako da budete zapljusnuti ljubavlju. Vaša intuicija će započeti da funkcioniše. Počećete da vidite stvari koje nikada ranije niste videli. Svet ostaje isti, ali se u njemu javlja neko novo značenje. Cveće ostaje isto, ali se vama otkriva neka nova misterija. Ptice nastavljaju da pevaju na isti način, ali sada možete razumeti njihov jezik. Iznenada postoji komunikacija, iznenada postoji zajedništvo.
Intuicija je bliža istini nego intelekt jer vas čini osobom - i više nego osobom - nego što to čini intelekt.
I onda postoji pratibha, ono što je izvan oboje - iznad intelekta i intuicije. Ništa se ne može reći o tome, jer sve što se može reći ili je sunčani jezik ili mesečev jezik. Ili može biti opisan na naučan način, ili može biti opevan na pesnički način, ali nema načina da se opiše pratibha. To je izvan. Čovek mora da oseti to, mora živeti to da bi to znao.
Ljudi su dolazili kod Gautama Buddhe i govorili su: "Kaži nam nešto o Bogu." A on je govorio: "Budite mirni, budite tihi, ostanite sa mnom - i to će vam se dogoditi."
Nije to pitanje koje se može postaviti i odgovoriti, i to nije problem koji se može rešiti. To je misterija koja treba da bude doživljena. To je ekstaza. To je ogromno iskustvo.

Ovakav je put intelekta:
Jednog dana Mula je bio u seoskoj vodenici, puneći svoju vreću pomalo pšenicom od svake druge osobe.
Neko ga je pitao: "Zašto to radiš Nasrudine?"
"Zato što sam budala," odgovorio je Mula.
"Zašto onda ne puniš torbe drugih ljudi svojim vlastitim žitom, ako si budala?"
"Onda," odgovorio je Mula, "bih bio više od budale."

Intelekt je lukav; intelekt je račundžija. Intelekt uvek pokušava da eksploatiše druge. Intuicija je upravo suprotna; ona nije eksploatatorska.
Dozvolite mi da vam kažem jednu stvar. Ljudi misle da će jednog dana svet doći do tačke gde neće biti klasa, gde nema ekonomske hijerarhije - nema siromašnih, nema bogatih. Ljudi koji su mnogo misli uložili u ovaj san, ovu utopiju - Marks, Engels, Lenjin i Mao - svi oni su intelektualci, a intelektualci ne mogu dovesti do ovog stanja stvari. Samo u intuitivnom svetu moguće je iščezavanje klasa. Ali oni su protiv intuicije - marksisti misle da je intelekt sve u svemu, da nema ničega izvan njega. Ako je to tako onda njihova utopija nikada neće biti ispunjena - jer intelekt kao takav jeste eksploatator; on je lukav. Intelekt je nasilan, agresivan, destruktivan.
Sunčeva energija je vrlo nasilna i vrela. Ona pali, ubija.
Ako će svet ikada stvarno biti svet bez klasa, zaista komunistički - gde komune postoje i ne postoje klase onda svet mora sasvim da bude antimarksistički. On mora da bude intuitivan. A graditelji sveta ne mogu biti političari - samo pesnici, maštoviti ljudi, sanjari.
Želeo bih reći da muškarac ne može biti tvorac tog sveta, samo žena. Mesec može kreirati svet jednakosti, ne sunce.
Buddha, Isus, možda mogu biti korisni u toj utopiji i ispunjenju toga, ali Marks? Ne, apsolutno ne. On je previše proračunat, previše pametan, previše intelektualan. Inače sunce je do sada vladalo svetom. To je takođe bilo prirodno, jer je sunce agresivno.
Sada se otvara mogućnost da je sunce previše umorno, iscrpljeno, frustrirano, i čovečanstvo može započeti da traži drugi centar s kojim će raditi. To će biti istinsko uzdizanje žena u svetu: ako se mesec uzdigne. Međutim, kao što ja vidim na Zapadu postoji veliko uzbuđenje među ženama, veliki pokret, revolucionarno razmišljanje - liberalni pokret - ali sve one propadaju i postaju intelektualci. One postaju više nalik muškarcima.
Ako žene reaguju na muškarce one će same postati sve više nalik muškarcima. To je opasnost.
Žena treba da ostane žena, samo onda postoji mogućnost drugačijeg sveta i drugačijeg društva - prema mesecu orijentisanog društva. Ali ako sama žena postane agresivna, kao što postaje, onda ona uči besmislenost, agresivnost i nasilje od muškarca. Može ona uspeti, ali će u njoj opet uspeti sunce.
Čovek treba da bude vrlo, vrlo pažljiv i budan u radikalnim vremenima. Kada se promene događaju u ljudskoj svesti, čovek mora da bude vrlo pažljiv. Jedan jedini pogrešan korak i cela stvar može krenuti loše. Sada postoji mogućnost da mesec može delovati i mesec može biti dominantan, ali žena, ako postane agresivna, propustiće priliku i opet će muškarac pobediti kroz nju i sunce će ostati na vlasti.
Od intelekta do intuicije i od intuicije do njenog nadilaženja. Ovo je ispravan pravac evolucije: od muškarca do žene i od žene do njenog nadilaženja.
Sada se mora postaviti jedno pitanje, da je ovo razumljivo kad je u pitanju muškarac - a šta je s ženama? One su na mesečevom centru. Šta one moraju da urade?
One će morati da apsorbuju sunčev centar. Pošto muškarac mora da apsorbuje mesečev centar, žena mora da apsorbuje sunčev centar. Inače nešto u njima ostaje uskraćeno; onda one neće biti celovite žene. Dakle muškarac mora da se kreće od sunčevog centra do mesečevog, od intelekta do intuicije. Žena mora takođe da nauči intelekt, mora takođe naučiti logiku života. Ona zna da voli život, muškarac zna logiku života; muškarac mora naučiti da voli život, a žena mora naučiti logiku života. Onda nastaje ravnoteža.
Žena će morati da apsorbuje sunčani centar, a ona to može učiniti vrlo lako jer njen mesec deluje. Mesec samo treba da se otvori prema suncu. Staza će biti neznatno drugačija: jer muškarac sunčevu energiju treba da akumulira, podigne i dovede do meseca; a žena mora samo da otvori svoj mesec prema suncu i energija će započeti da teče.
Inače oboje moraju postati celoviti. Svesno mora da apsorbuje nesvesno, a podela mora da se odbaci.
Isus kaže: "Muškarac postaje žena, a žena postaje muškarac." Kada prihvatite svoju celovitost i ne poričete nijedan deo svog bića, sve postaje uravnoteženo. A kada su žena i muškarac uravnoteženi u vama, oni poništavaju jedno drugo. Iznenada ste slobodni. Ove dve sile poništavaju jedna drugu i iznenada više niste u ropstvu.
Možete ostati u ropstvu samo ako je jedan pol jači od drugog. Ako je sunce moćnije od meseca, onda ćete biti u ropstvu sa svojim muškim umom. Ako je mesec jači od sunca, onda ćete ostati u ropstvu ženskog uma. Kada su oboje jednaki, uravnoteženi, oni poništavaju jedno drugo; iznenada je vaša energija slobodna. Niste sada ni u jednoj formi, postajete bezoblični. Ta bezobličnost je pratibha. Onda počinjete da se uzdižete sve više, više i više - i nema kraja takvom rastu.
To je značenje kada kažemo da je Bog beskonačan. Vi nastavljate da rastete i rastete - nastavljate da postajete sve više savršeni, više savršeni, više savršeni... Svaki trenutak je savršen i svaki sledeći trenutak je savršeniji nego ovaj.

izvađeno iz konteksta ovog topika: http://www.galaksija.info/forum/viewtop ... f=9&t=3999

Odgovorite