Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Bash » 28 sij 2012 23:02

Pi je napisao/la:Gle, sva djeca su GENTIČKI predodređena vjerovati roditeljima. Ako ne vjeruju roditeljima, umru. To je evolucijski mehanizam zaštite. Recimo, dijete mora vjerovati roditelju da ne gura prst u struju. Ili vjerovati roditelju da ne stavlja ruku na štednjak. Prema takvim genetičkim uputama je dječji mozak "sastavljen". I to je vrlo korisno.

Nažalost, geni ne razlikuju taj mehanizam zaštite, uputu "nemoj stavljati prst u struju" i "vjeruj mi, bog postoji". A kad već pođu vjerovati nešto što su im roditelji rekli, to je teško izbiti iz njih i događa se jako rijetko. Zato imaš istraživanja koja pokazuju da djeca, kad odrastu, glasuju za iste stranke kao roditelji im. Da su iste religije kao roditelji im. Oni koji ispadnu drukčije su velike iznimke.

Tolike iznimke da su vjernici koji su postali ateisti rijetki, sami, bez društvenog uvjetovanja. I obrnuto. To što su ostali vjernici jer su im roditelji to usadili, ne može se uzimati protiv njih.

Ali ako odrasla osoba, bez ikakvog osnovanog razloga, pođe odjednom vjerovati u Boga - wtf. Nitko te nije kondicionirao, a ti odjednom , bez ikakvih dokaza, pođeš vjerovati - jbt. lud si. Obrnuto se ne može uzeti kao znak ludosti, pošto je to obrnuto sasvim logičan ishod razmišljanja, ateizam, mislim.

I ne, nema neka specifična dobna granice. Prve tri su valjda najvažnije jer je mozak još plastičan, jedan dio plastičnosti ostaje kroz djetinjstvo, ali kasnije nema povratka.

Isto tako, ako osoba pođe odjednom, bez ikakvih racionalnih razloga, pođe vjerovati u smak svijeta, a nije kondicionirana u djetinjstvu za to - bježi od toga. Ludo. :D
:lol: oh come on, ovo je bila ozbiljna rasprava. relativno. izvlačiš se da ne moraš u raspravu za katolike vs. manje vjere ccc. nicely played, though :D

backspace

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la backspace » 28 sij 2012 23:03

oko mene većina iz maximalno vjerničkih obitelji, a oni ateisti. tako da, nije to baš. vjeruješ roditeljima, ali tražiš argumente nakon 8,9 ili 10 ili ne znam koje godine. ono, kad se kreneš više školovati i intenzivno otkrivati.
Pi je napisao/la:Ali ako odrasla osoba, bez ikakvog osnovanog razloga, pođe odjednom vjerovati u Boga - wtf. Nitko te nije kondicionirao, a ti odjednom , bez ikakvih dokaza, pođeš vjerovati - jbt. lud si. Obrnuto se ne može uzeti kao znak ludosti, pošto je to obrnuto sasvim logičan ishod razmišljanja, ateizam, mislim.
to sam rekla. dakle, to sad gore što si napisala povezuje da jednako trebaš tretirati nekog tko nije racionalno odbacio vjeru nakon što ju je proanalizirao, kao i onog tko je odjednom u odrasloj dobi odlučio vjerovati u toteme.
bio vjernik->vjernik ostao
bio ateist->vjernik postao

prema tezi, oba slučaja su 'ludi'. prvi jer nije postao nevjernik, drugi jer nije ostao ateist. ista je stvar ako si tražiš za firmu nekog 'bistrog'.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Pi » 28 sij 2012 23:37

Bash je napisao/la: :lol: oh come on, ovo je bila ozbiljna rasprava. relativno. izvlačiš se da ne moraš u raspravu za katolike vs. manje vjere ccc. nicely played, though :D
Ne vidim taj kut. Slobodno reci :)

@backspace - nisam to rekla, tj. taj drugi navod ne vrijedi. Ateist u vjernik nije dobro. Zato što nema razloga postati vjernik, osim ako nije uopće razmišljao o tome. Nema ga što uputiti na to, kužiš? Nije racionalno. Bez obzira na kondicioniranje, u odrasloj je dobi to stvar je razuma. Samo što onaj koji bi trebao s religije na ateizam uopće o tome ne razmišlja, najčešće ih i ne zanima osobito, ne bave se time. :)

To sam ti i napisala iznad, pogledaj: "Obrnuto se ne može uzeti kao znak ludosti, pošto je to obrnuto sasvim logičan ishod razmišljanja, ateizam, mislim."

P.S. Ja nisam započela tu raspravu. Samo sam spomenula slučaj kad je ženska maknuta iz natječaja zbog tih nekih "alternativnih" shema. Tamara je ta koja je to prozvala diskrimnacijom i donijela ovu raspravu. A i prije toga nije bila neka rasprava.
Whatever makes you happy
Whatever you want

backspace

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la backspace » 29 sij 2012 00:16

sulka, vrtimo se u krug, fino priznaj da si zajebala s tim - zapošljavanje 'katolika od rođenja' vs nezapošljavanje 'one koja vjeruje u maje' od 18-te.

imam ja pjesmu za ovaj topik i tvrdoglave sudionike.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SLHtkH9rqWk[/youtube]

over and out.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Pi » 29 sij 2012 00:46

Nisam zeznula ništa, objasnila sam i previše, što ja mogu što neki ne žele shvatiti, kao i uvijek :)
Tko je htio, shvatio je.

Laku noć, do next recreational fighta :)
Zadnja izmjena: Pi, dana/u 29 sij 2012 00:47, ukupno mijenjano 1 put.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Afrodita » 29 sij 2012 00:46

backspace je napisao/la:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SLHtkH9rqWk[/youtube]
:thumbup:
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Hidden_soul
Devil in details
Postovi: 4982
Pridružen/a: 17 stu 2005 13:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: On stranger tides

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Hidden_soul » 29 sij 2012 00:48

:hideunderrock:
"Allow me to lend a machete to your intellectual thicket..."

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Kroacija » 29 sij 2012 02:58

slika

:D

sad but true. cijelim topikom.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Bash » 29 sij 2012 11:58

Pi je napisao/la:Potpuno ste pogrešno shvatili problem. Ajmo reći da imamo 4 slučaja.

1) Slučaj osobe kojoj su od rođenja tuvili da će smak svijeta biti 2012. godine,
2) Slučaj osobe kojoj su od rođenja tuvili da postoji Bog,
3) Slučaj odrasle osobe koja odjednom pođe vjerovati u smak svijeta 2012. godine,
4) Slučaj odraslo osobe koja odjednom pođe vjerovati u Boga.

U prva dva slučaja - sve OK, kondicionirani su za to, te su im informacije davane kada su bili predisponirani vjerovati roditeljima i okoline, to im je usađeno i teško se može ispraviti. Nisu sami krivi, ali nisu ni glupi. Tu bi se moglo govoriti o diskriminaciji

Slučaj 3 i 4 su glupani jer nisu, sa svojim razumom, znali razlučiti vjerojatno od nevjerojatnog. Njih ne zaposliti je sasvim razumno.

Kužimo se? :)
Ali nemamo ta 4 slučaja NITI PRIBLIŽNO, niti je ovo kako si ti postavila stvari stvarna struktura procesa kako se postaje vjernik, niti taj mehanizam mogu prihvatiti psihotestovi pa da detektiraju vjernike koje su roditelji od malena indoktrinirali i koji su sami počeli vjerovati (ali tek od 18-te) jer basically postoje dva glavna razloga zašto si vjernik - lud si od 18-te ili te starci indoktriniraju otkad si beba. mislim, moram li ti stvarno objašnjavati koliko je ovo apsurdno za stvarni život? da su vjernici ili ludi ako su od 18-te to postali ili odmalena ispranog mozga pa nisu sposobni uopće mentalno shvatiti da ono u što vjeruju nije istina, ergo ih se ne može kriviti. postavila si u stvarnosti neutemeljenu umjetnu podjelu i sad braniš tu umjetnu podjelu. i to samo zato jer ne želiš postavit stvari na realniji način jer ti onda ne ide u prilog kao argument na prijašnje izjave. drugi post je pak biserje i njega ne namjeravam načimati jer je gubitak vremena koji se ne isplati i još uvijek mislim da se sprdaš, tj ovo ti je debata zbog debatiranja, nebitno je li realna situacija ili ne.

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Jadzia Dax » 29 sij 2012 12:31

@ bash :respekt:

Gost

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Gost » 29 sij 2012 13:43

Da mi je 50% tog strpljenja koje ja Bash pokazala. :giveflower:

Avatar
freja
Postovi: 176
Pridružen/a: 05 sij 2012 21:46

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la freja » 29 sij 2012 14:12

Teško mi je povjerovat da neko zbog toga nije dobio posao,
nekako mi to pari na onu - mjesto je već bilo popunjeno a natječaj izdan radi reda.
Zar ne bi te inf. trebale biti tajne?

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la Fusion » 29 sij 2012 14:35

Nema se tu što puno za pisati obzirom da odgovor bliješti poput neonskih reklama u Las Vegasu.
Svi su već sve napisali. Al' bit će da su svi u krivu. :happycry:

Trenutno se zabavljam hipotetskom situacijom da HITNO (danas!!!) tražim radnika za jedno mjesto u firmi, a pred sobom imam samo dva kandidata
i nemam drugog izbora nego uzeti jednog od njih. Jedan ima izvrsne preporuke i dokazao se kao vrsni stručnjak na tom području.
Caka je u tome da sam kroz "privatne kanale" čula da je teški homofob, izjave poput "Sve bi ih trebalo spaliti" i sl. Nije potvrđeno da je u praksi bio nasilan, već (samo) verbalno izražavao govor mržnje. Drugi kandidat je tek diplomirao i nema radnog iskustva. Po slobodnoj procjeni bih rekla da je gay.
Sama ne znam napraviti taj posao pa je ta opcija isključena. Odluku trebam donijeti kroz sat-dva. Što napraviti? slika
Zadnja izmjena: Fusion, dana/u 29 sij 2012 14:37, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la Pi » 29 sij 2012 14:36

Ne, ta četiri slučaja nisu u potpunosti realna, ali ne možeš reći da ih nemamo približno. Sve četiri kategorije ljudi osobno poznajem, znam i djevojku koja je postala religiozna kad je krenula na faks, i zadrtog komunjaru ateista koji je sa 60 godina zatražio svećenika itd. Ja nikad nisam stavila kategoriju do 18. godine.

Ako pogledaš gore, vidjet ćeš da je stavila backspace. Kad govorim o djeci i odraslima, kao što već rekoh, govorim o razlici između susceptabilnog i nesuscetabilnog mozga, između plastičnog i neplastičnog mozga. To je jedina razlika između inokulacije ili autoinokulacije i odraslog mozga s predznanjem i razumom kojem nije lako naturiti lažnu ideju. Osim ako nije, i to doslovno, glup. Opet, jako bitna stvar je neuroplastičnost (http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroplasticity), to je razlika između djeteta kojemu možeš naturiti ideju i odrasloga kojemu baš ne možeš.

Teorije koje sam iznijela nisam donijela ja. Poprilično sam razočarana što nisi čitala Dawkinsove radove, you of all people. On je poprilično dobro istražio psihološku podložnost djece vjerovanju, sažeo je to u svojoj "God Delusion" u dva-tri poglavnlja, najvažnije je ovo na 179. stranici. http://uath.org/download/literature/Ric ... lusion.pdf Dala bih ti linkove na research, ali mi je netko pokupio knjigu, a ovdje ih nema. Dam ti ih naknadno.

Sada, naravno, ako se sjetim Skineerovih golubova http://www.youtube.com/watch?v=I_ctJqjlrHA - retro totalno :D - ne mislim kako ni ti ja možemo misliti da su ljudi koji su indoktrinirani, naučeni tako, mogu biti odgovorni za svoje ponašanje. Njihov je mozak bio tempiran za to, genetički. Ovi koji nakon te faze razvoja, nakon usvojenih znanja, pođu vjerovati gluposti - ne može ih se uzeti ozbiljno.

Još uvijek vjerujem da je frendica napravila fantastičan izbor kad je maknula tu žensku iz natječaja. S obzirom na njenu profesiju, koja nije nimalo "prirodnjačka", misliti tako racionalno - naklon.

A ovo tebi kao tebi, INTP-u, za nekog drugog se ne bih trudila.

@freja, ne bašja (edit) - informacije te tajne? Pa testiraju te da te procijene. Najbolje da plaćaju psihologa da razgovara s kandidatom i onda da ne kaže poslodavcu to za što je plaćena.
Zadnja izmjena: Pi, dana/u 29 sij 2012 14:40, ukupno mijenjano 1 put.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
freja
Postovi: 176
Pridružen/a: 05 sij 2012 21:46

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la freja » 29 sij 2012 14:38

bit će da ta ženska planira na sudnji dan nešto ekstremno!
Zadnja izmjena: freja, dana/u 29 sij 2012 14:43, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la bašja » 29 sij 2012 14:39

Pi je napisao/la:Potpuno ste pogrešno shvatili problem. Ajmo reći da imamo 4 slučaja.

1) Slučaj osobe kojoj su od rođenja tuvili da će smak svijeta biti 2012. godine,
2) Slučaj osobe kojoj su od rođenja tuvili da postoji Bog,
3) Slučaj odrasle osobe koja odjednom pođe vjerovati u smak svijeta 2012. godine,
4) Slučaj odraslo osobe koja odjednom pođe vjerovati u Boga.

U prva dva slučaja - sve OK, kondicionirani su za to, te su im informacije davane kada su bili predisponirani vjerovati roditeljima i okoline, to im je usađeno i teško se može ispraviti. Nisu sami krivi, ali nisu ni glupi. Tu bi se moglo govoriti o diskriminaciji

Slučaj 3 i 4 su glupani jer nisu, sa svojim razumom, znali razlučiti vjerojatno od nevjerojatnog. Njih ne zaposliti je sasvim razumno.

Kužimo se? :)
ja bih zaposlila osobe 3 i 4. Te su dokazale da imaju nekakav razum, da promišljaju. 1 i 2 se nisu makli od toga da su od rođenja tuđi projekti i pitanje je hoće li ikada početi razmišljati svojom glavom. Sa 3 i 4 se ne moram slagati, ali dogovor je moguć. S 1 i 2 je moguće samo izgubiti živce.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la Zita » 29 sij 2012 14:43

@fus: zaposlis homofoba i pretvoris ga u homofrenda :D
Measure of a woman is her sense of humor

backspace

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la backspace » 29 sij 2012 15:24

:D

uz to što je promašena poanta na popularan način 'ja šumom ti drumom', napomenut ću da je 18 godina bio karikiran opis dobi osobe koja je u stanju početi stvari gledati kritički. mislila sam da je to očito. ako nije ranite me motornom pilom i spalite na lomači.

ovak se osjećam:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MxPJdu6P0hc[/youtube]

backspace

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la backspace » 29 sij 2012 15:28

još ću također, sasvim skulirana, sasvim baš, spomenut da sam si skurila ručak sad zbog ovog. i to sarme. tjoj.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la ariadne » 29 sij 2012 15:37

backspace je napisao/la:uz to što je promašena poanta na popularan način 'ja šumom ti drumom', napomenut ću da je 18 godina bio karikiran opis dobi osobe koja je u stanju početi stvari gledati kritički. mislila sam da je to očito. ako nije ranite me motornom pilom i spalite na lomači.
Cijeli problem ove rasprave je u definiciji "očitog", rekla bih. :lol: Štošta je tu očito. :lol: Ko da gledam komediju zabune. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

backspace

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la backspace » 29 sij 2012 16:43

vidi nje.. samo bi zajebavala ovaj jadan i napaćen narod. samo se ti meni zabavljaj, sunce babe svoje :D

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la Pi » 29 sij 2012 17:01

backspace je napisao/la::D

uz to što je promašena poanta na popularan način 'ja šumom ti drumom', napomenut ću da je 18 godina bio karikiran opis dobi osobe koja je u stanju početi stvari gledati kritički. mislila sam da je to očito. ako nije ranite me motornom pilom i spalite na lomači.
A gle, zbog tog tvog karikiranja, oni su se dovezali mene da ja stavljam bizarnu granicu. Pa moram tri puta spominjati da ne spominjem nikakvu dob u godinama, nego neku biološku granicu neuroplastičnosti. Zato sam treći put spomenula da si ti dala to s godinama, ne ja. Ježi ga, nitko ne čita s pažnjom.
Whatever makes you happy
Whatever you want

backspace

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la backspace » 29 sij 2012 17:13

ali nije point ni od bash bila granica, niti tih 18 godina. bash se samo svidilo tih 18 godina jer će uskoro cura koja joj se sviđa napuniti toliko, pa će je i legalno moć barit. ako slučajno nije to, molim bash da dođe k meni da je naučim pameti :D

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la Bash » 29 sij 2012 19:19

@Pi:
Hvala ti što si se potrudila, fellow INTP. Nema potrebe za odmjeravanjem penisa o Dawkinsovim radovima jer ni ne znaš na šta mislim kad sam spomenula biserje u drugom postu. Ali anyway pogodila si da ga nisam čitala, na moju atestičku žalost i lijenost, a na tvoje razočarenje apparently. Well, uvijek je bolje imati empirijski potvrđeno mišljenje pa i gore od pretpostavljenog. Ako išta, natjerala si me da se i ja malo potrudim zauzvrat i pogledam ga malo nakon sto godina odugovlačenja. :)

A kad već pođu vjerovati nešto što su im roditelji rekli, to je teško izbiti iz njih i događa se jako rijetko. Zato imaš istraživanja koja pokazuju da djeca, kad odrastu, glasuju za iste stranke kao roditelji im. Da su iste religije kao roditelji im. Oni koji ispadnu drukčije su velike iznimke.
Tolike iznimke da su vjernici koji su postali ateisti rijetki, sami, bez društvenog uvjetovanja. I obrnuto. To što su ostali vjernici jer su im roditelji to usadili, ne može se uzimati protiv njih.
Prva stvar zbog koje sam bila uvjerena da se zajebaješ. Da, ljude se može indoktrinirati, i djecu i odrasle čak, to niti ne poričem niti tvrdim da si izmislila. Djeca jesu sklonija indoktrinaciji jer im se neki dijelovi mozga još formiraju, ali ti si to u odnosu djece i roditelja postavila kao skoro pa apsolutnu istinu da sve ono u što roditelji uvjere dijete da je poželjno, tu nema povratka. I u tom postu si to iskarikirala do parodije. Ne poričem da roditelji/svećenici nikad ne ispiru mozak ikome, ali ti to svodiš na binaran odnos. Ako su roditelji i dijete iste vjere, indoktrinacija = 1. Ako imaš vremena, volila bi link na neko istraživanje (ako je ičije, Dawkinsovo je :D) koje indoktrinaciju vjernika od strane roditelja povezuje tako matter-of-factly kako što tu iznosiš.
Ali ako odrasla osoba, bez ikakvog osnovanog razloga, pođe odjednom vjerovati u Boga - wtf. Nitko te nije kondicionirao, a ti odjednom , bez ikakvih dokaza, pođeš vjerovati - jbt. lud si.
Druga stvar zbog kojeg sam bila uvjerena da se zajebaješ. Isključivost. Rijetko je da će nevjernik postati vjernik, ali postoji još realnih mogućnosti, osim one da su jednostavno ludi/podložni manipulaciji, te stoga loš karakter za zaposlenje. Kako formirana osoba još može promijeniti svoje stavove? Traumom. Trauma osobno ili u obitelji, zlostavljanje, bolest, smrt voljenih, strah od smrti, itd. Emocionalna trauma traži utjehu. Ateizam nije zajednica, za razliku od religioznih gdje čovjek i kao društvena životinja nalazi zadovoljštinu. Pogotovo ako mu je ostalo još malo onog krasnog instinktivnog dualizma, kojeg Dawkins spominje da je indoktrinacijska Ahilova kod djece, a po kojem smo prirodno skloni dijeliti dušu/sebe od tijela/materijalnog jer nam bilo što drugo nije na prvu logično. Rijetko je, ali nije valjda ni tako logički nemoguće vratiti se starim navikama gdje se osjećaš sigurno i smisleno? si? no? ovo zadnje je čisto moj tok misli, zanimljiv mi je taj pojam, ali nisam stigla iskopat kako stoji s odraslima.



Ali sve ovo gore o čemu pričamo zapravo možda ni nema veze s originalnim povodom pa mene najviše zanima ovo:
- Je li tvoja kolegica znala kada je dotična Maja postala religiozna?
- Je li kolegica i za druge kandidate saznala kada su postali vjernici i prema tom ih kriteriju micala? (naravno, pretpostavljam kako ova o Majama nema starce tog uvjerenja jer da je imala, ova bi joj pružila priliku za idući korak na natječaju)

Ako nije ništa od navedenog, well, onda ću imat još jedan kratki komentar na sve. :D


edit: @backspace: ova koja mi se sviđa je napunila 18 :aha:

backspace

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la backspace » 29 sij 2012 20:40

proširila sam krug na strejt ateističkog manijaka koji potječe iz hard core katoličke obitelji, pročitao je knjiga koliko ja vjerojatno nisam ni vidjela (:*) koji je ujedno i moj dugogodišnji bff ;)

ok, ispalo je da sam i ja pogriješila s navodom vezanim za kritičko mišljenje.
so, pitanje, bi li na svom institutu za fiziku zaposlila fizičara koji vjeruje u to da ima paranormalni utjecaj na experimente, vjeruje u parapsihologiju i dopisuje se sa Carlom Jungom?
naime, ne mora značiti da osoba bizarnih uvjerenja (parapsihologija i sl) nije skroz kritičan i izvrstan u drugim područjima, tipa kvantna fizika, i još k tome nobelovac i pionir kvantne fizike:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_P ... reputation

osoba koja nije dala posao ovoj djevojci ne bi zaposlila ni Wolfganga, therefore, popušila bi.

dakle, predrasuda je neupitna i radi se o diskriminaciji dotične djevojke.. pitanje je samo je li navedena cura samo na osnovu toga nije dobila posao ili i druge stvari su potkrijepile činjenicu da je jednostavno glupača, a ne Isaac Newton:
http://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newt ... lt_studies

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la Pi » 29 sij 2012 23:09

Bash, nigdje nisam rekla da je nešto apsolutna istina, ili lijevo ili desno. Uvijek velim "vjerojatnije". "Lakše". Čak sam spominjala i iznimke. Ako statistika veli da su djeca velikim dijelom iste religije kao roditelji, taj postotak ide do 90% ovisno o zemlji, mislim da to dosta pokazuje, tu snagu indoktrinacije. 90% nije apsolutno, ali nije ni daleko od toga da govorimo samo o iznimkama.

Sad za ovaj drugi dio, traume i što ih tjera da se vrate na sigurnost (uvjetno rečeno), s mog stajališta nije bitno. Ako neko uvjerenje nije istinito, a daje ti sigurnost, to uvjerenje ne čini istinitim, right? Sigurnost te tjera da pogrešno procijeniš, ne čini te to boljim u procjenjivanju što je istina a što naivno, čini te lošim u toj procjeni. Logički je moguće vratiti se dobroj procjeni, trauma ne bi trebala biti iznimka. Što osobu čini lošom u procjeni je u potpunosti nevažno pri tome, bar s mog stajališta. Onda bi svaka osoba s lošom povijesti ili traumom trebala biti teist. Ili imati druge zablude. Ako je netko imao traumu, žao mi je, ne znači da treba zbog toga zaboraviti sve što je naučio. Ili općenito zaboraviti procjenjivati vjerojatno od nevjerojatnog ili čak nemogućeg. Ukratko, logika i ratio don't give a fuck about human imperfections. I to znaju ljudi koji zapošljavaju na odgovorne položaje.

Kolegica za "Maju" nije znala je li religiozna, bilo je riječ o vjerovanju u smak svijeta 2012. i planetu koji će misteriozno iskočiti tog dana iz druge dimenzije i uništiti elektromagnetsko polje Zemlje. To vjerovanje sigurno nije pokupila u djetinjstvu, pokupila ga je kao odrasla osoba. Kad je ta žena bila dijete, te teorije nije bilo. Nije mi rekla da su drugi kanditati dolazili sa sličnim "ja sam pametniji jer znam da je smak svijeta 2012. a vama znanost laže" uvjerenjima, ipak se to događa valjda jednom u životu. Ne znam što pita kandidate, vjerojatno ih pusti da sami vele što žele. Pustila bi je na natječaju da je religiozna od početka, zato što, kao što velim i kako smo razgovarali, ta indoktrinacija ne znači da je loša u procjenjivanju i treba joj dati benefit of the doubt, tj. da možda u odrasloj dobi nije ni preispitivala ta vjerovanja, te da joj to ne smeta u procjeni. S "Majom" je druga priča. Njoj fale neka elementarna saznanja.

@backspace - opet tražimo iznimke. Nitko nije rekao da nema iznimki, pogotovo ne ja. Opet, uvijek kažem "vjerojatno", "većinom" itd.

Sad da promislim - Newton i Pauli su velikani koji se rađaju rijetko. Od 7 milijardi ljudi trenutno na zemlji, vjerojatno 10 milijardi ljudi otkako postoji čovječanstvo, mi nabrajamo te dvije iznimke. Možda bismo ih našli i stotinjak. Nikad ne treba iznimkama potkrepljivati raspravu. U stvarnom životu, s ovom "Majom", šansa da je odbila zaposliti novog Newtona je… well.. 1 u milijardu, najmanje. Šansa da bi zaposlila idiota je 1:4, ako uzmemo one slučajeve u obzir. Možda 1:10 ako stavimo da sam više od pola slučajeva zaboravila. Mislim da se itekako isplati riskirati ne zaposliti je :)

Teoretski, možda bi se moglo govoriti o predrasudi. U stvarnom životu, to je fantastičan poslovni potez. Uvijek i u svemu se radi o spektru vjerojatnosti. Od nikakve do one najveće moguće. Procjena toga je valjda jedini ispravan način za funkcioniranje u životu. Bar tako oduvijek mislim.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la samo ja » 30 sij 2012 13:25

koja tema lol :kokice:
činjenica je da danas kandidata za posao ima mnogo i nijanse presuđuju, prvenstveno iz nekih subjektivnih gledišta tipa: Uzet ću si ovog jer mi se više sviđa! ili jer mi je dao svoju vizitku! ili ima tako kul hobi! ili bavi se fotografijom i ima full studijsku opremu, mogu ga dodatno iskoristit! a tebe ću odjebat jer ti se razmrljala šminka po licu (ne znajući da je neposredno 3 min prije dolaska saznala da joj je netko pregazio mačka, no ona izgleda neugledno, uplakano, ranjivo i psihički rastrojeno pa joj neću dati posao) jel.... ne treba se zamarati s glupostima, jer količina danas dozvoljava banalnost u eliminiranju kandidata na svakakvim glupostima... ima nas ko dreka već pa... mene su jednom eliminirali zato kaj sam na razgovor došla na biciklu :sarkasticna: ne bi ni znala to da mi nije frendica to rekla koju su uzeli, jer joj se ova požalila kako joj je jedna kandidatkinja došla na biciklu, na BICIKLU!!!... zamisli ti to! :nesvjest:

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la JaNNa » 30 sij 2012 14:28

edit: zapravo, ne da mi se bit vreća za nečije frustracije...
Zadnja izmjena: JaNNa, dana/u 30 sij 2012 15:54, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la Zita » 30 sij 2012 15:34

j.fe ja se time nebi pohvalila
neznam kaj fali pirsu u nosu i tome da nije vjernica
prestrasno
zakaj opce otvaram ovakve teme
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Diskriminacija (ne)vjernika (posao)

Post Postao/la JaNNa » 30 sij 2012 15:51

edit: zapravo, ne da mi se bit vreća za nečije frustracije...

Odgovorite