Spinovi

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Spinovi

Post Postao/la Andain » 20 ruj 2013 09:45

Pročitala sam pred neko vrijeme jedan zanimljiv članak u kojem se u principu tvrdilo da je čovjekova uobičajena aktivnost, na razini instinktivnih reakcija, stvaranje spinova o sebi; igranje percepcijom onih koji nemaju sve informacije na raspolaganju kako bi na temelju selektivno odabranih elemenata iz vlastitog života i iskustva stvorili fiktivnu sliku o sebi..koja je onakva kakvu nam paše prenijeti,a koja se u osnovu svodi na to da smo super, da smo neš dobro napravili, da smo nešto postigli, da smo na pravoj strani..

Činjenica je da se svi možemo sjetiti iskustva gdje smo neke stvari tumačili drugima na način da smo mi dobro ispadali... Vlastiti neuspjesi su najčešće stvari koje nas jednostavno nisu pogodile u pravom trenutku vremena, kolege koje nam ne sjedaju, partneri s kojima smo prekiuli odnose, ljudi koji su otišli iz života..to su uglavnom pričice koje se kod svih mogu svesti na to da je više il manje druga strana u krivu ili nas u najbolju ruku ne razumije. Na poslu svi redom radimo puno više neg (mislimo da) bi po plaći trebali il neg drugi cijene to što od nas dobivaju. Gledam malo fotke profila na gay.hr, bez iznimke ljudi stavljaju onu najbolju fotku koju imaju u albumu za profilnu, čak i kad je to ona koja najslabije ocrtava pravo stanje. Itd.:)

Ono što mogu reći iz vlastite perspektive je da je manipulacija informacijama u kojem kombinirate istinu sa stvarima koje su točne samo kao ono što biste voljeli gledati kao istinu je jedan jako jednostavan način postizanja onog što želite..na poslu, pri dobivanju novog posla, u obitelji, u odnosima, na placu.. :)

Dakle, u koliko doista situacija u životu nosimo nekakvu masku prezentirajući se onakvima kakvim nam to trenutno odgovara?

Ili, gledajući šire, ako se doista radi o nekakvoj ljudskoj prirođenoj aktivnosti, što to govori o ljudima kao vrsti. Da smo lažljivci po prirodi? S druge strane, obzirom kako društvo i svijet izgledaju, rekla bih da je točnija ta fraza od one da su ljudi primarno dobri i okrenuti istini.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Spinovi

Post Postao/la Bash » 20 ruj 2013 16:40

isto kao što istina nije nužno dobra, tako ni manipuliranje informacijama u svrhu dizanja vlastitog ugleda nije nužno loše. pogotovo ako imaš direktnu korist od isticanja svojih pozitivnih osobina, tipa razgovor za posao ili prvi dejt. šta se gay.hr tiče, nedavno sam naletila na profil sliku za koju sam pomislila zašto bi neko stavio tako unflattering portret visoke rezolucije iz žnj kuta. :D

str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: Spinovi

Post Postao/la str8faith » 20 ruj 2013 17:20

jeste tako se ja maskiram u Cecu pa haračim po Beogradu a i ljudi mi poveruju pa stavljaju sve na njezin račun!
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Spinovi

Post Postao/la Jadzia Dax » 20 ruj 2013 17:44

Pa ne znam kako bi ikome koristilo da dođem šefu i kažem, slušajte meni se neda raditi ili ništa mi u ovom poslu nije jasno. Pa onda mi nebi ni povjerio išta da radim, a ovako kad se prezentiram "bolje" odradim sve što mi se zada, usput naučim nešto i nešto akšeli bude i napravljeno.
Stvar kod fotografije je malo kompliciranija, naime nemam pojma ko je ta spodoba na slici i kako se usuđuje povezivati s mojim imenom.


Imamo li iskrivljenu sliku o sebi? A gle, ima dana kad sam si Superman a ima dana kad bi se zavukla u mišju rupu i ugasila svjetlo. Svjesna sam svojih mana, ponekad na nekima čak i radim, ne vidim potrebu da ih reklamiram ali ne vidim ni potrebu da ih skrivam, tko ih vidi i kome u velikoj mjeri smetaju ionako će me izbjegavati. Bez obzira na prezentaciju ne vjerujem da možeš dugo skrivati svoju "zlu sestru blizanku" brzo se ona prokuži, pitanje je samo koliko kome ona smeta

Aven

Re: Spinovi

Post Postao/la Aven » 20 ruj 2013 17:51

Logično mi je da u profesionalne svrhe ljudi preuveličavaju svoje kvalitete i nekako nemam zamjerki u tom smislu.
Zato imamo probni rok pa da te vidimo, miki. :D

Privatno iz nekog razloga kod upoznavanja najviše volim navesti ono što društvo in general percipira kao mane, iako psihologija ne sugerira da se takvo što radi budući da sve kreće od prvog dojma. :D
Isto tako volim ljude pitati koje su im mane. :D Kvalitete (i) sama brzo primijetim i nije mi potrebno njihovo naglašavanje.

Što se slika tiče, ako me ljudi nisu nikad vidjeli, a trebamo se upoznati, kažem im da dodaju na tu sliku određeni broj kilograma/godina gore. :D
Užasno sam nefotogenična i naravno da ću izabrat neke gdje ne izgledam kao Quasimodo.


Btw, ovo "bez iznimke" zvuči kao da si upoznata sa svim Gay hr korisnicima i njihovim foto albumima. slika LOL.
S obzirom na kontekst tog foruma, ogroman je pomak što ljudi uopće stavljaju svoje slike i osobno mi se jako sviđa njihova politika - ili svoju ili ništa.
Možda uvedu pravilo da se ljudi slikaju na dnevnoj bazi. :D

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Spinovi

Post Postao/la Andain » 21 ruj 2013 08:23

Bash je napisao/la:šta se gay.hr tiče, nedavno sam naletila na profil sliku za koju sam pomislila zašto bi neko stavio tako unflattering portret visoke rezolucije iz žnj kuta. :D
To 'unflattering' je možda samo tvoja percepcija :)
Šalim se, ja zapravo pričam o nekim principima. Činjenica je, da je nama kao ljudskoj vrsti inherentno misliti da smo na pravoj strani i opravdavati stvari koje su nam jako prirodne, poput manipulaciju dojmovima u svrhu vlastite koristi. Ukoliko pođeš od tog da gotovo svatko to i radi u ovoj il onom mjeri dolaziš do zaključka da svatko u principu cijelo vrijeme prodaje nekakve dojmove, odnosno laže, samo na daleko bezbolniji način, na nekoj svakodnevnoj razini i u sitnicama.
Al u srži taj nagon za uljepšavanjem slike o sebi je uzrok i na neki način odmaknute objektivnosti i u nešto ekstremnijim uvjetima. Varijacija nacizma se vjerojatno može zbiti u bilo kakvoj aciji jer društvo i pojedinci po defaultu pristupaju stvarima iz perspektive one dobre strane i onih koji su u redu, zbog čeg je jako lako popušiti foru da je svatko tko je protiv tebe nužno na neg. strani.

Meni te dvije stvari imaju isti uzrok, kao što i nekakva generalna slika o tom da su ljudi u suštini dobri i okrenuti istini, izvire iz ljudske potrebe da sebe gledaš kao nešto super i dobro i prema tom bojaš ostali svijet. Ne radi se samo o osobini pojedinaca, nije potreba da se uljepšavaju samo odlika nekih gay.hr-ovca već je ta potreba i meni sasvim jasna, i djeluje sasvim prirodno. I ok. :) Al tu je onda ovaj dio o kojem se pitam, što ako ljudi nisu inherentno dobri? Što ako su ljudi prirodno okrenuti lažima? Jer činjenica je, jedino koji transparentno pokazuju stanja i misli su maleni klinci, već i djeca u nekoj dobi kada postaju svesni društva, spontano (većinom, jel) prelaze na laži i kako bi izbjegli neke stari i kako bi stvorili bolji dojam u svom društvu.
Aven je napisao/la: Btw, ovo "bez iznimke" zvuči kao da si upoznata sa svim Gay hr korisnicima i njihovim foto albumima. slika LOL.
Ne sa svima, samo s ženskim dijelom. :D Mislim, otvoriš 6, 7 profila i redom vidiš stanovitu razliku dojma koji stvara profilna fotka, a koji ostale. Al moj post je gore možda zazvučao napadački, meni je ta 'potreba', 'pojava' itd sasvim jasna, 99% ljudi želi stvoriti bolji dojam u određenim situacijama, a nekakva mjesta gdje si možda radi potencijalnog date i druženja, su pri vrhu tih situacija..
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Spinovi

Post Postao/la Bash » 21 ruj 2013 12:30

a ne slažemo se u početnoj postavci da su ljudi inherentno dobri i okrenuti istini. :D ljudi su inherentno okrenuti sebi i svojim interesima. a to kakve su nekome moralne vrijednosti što se tiče istine i odnosa prema drugima je stvar okoline/odgoja, više nego prirodne naklonosti prema 'dobru'. ono šta je 'dobro' definira zajednica. pošto živimo čoporativno, odgaja nas se na način da možemo koegzistirat s drugima uzimajući njihovu korist u obzir pri nekim odlukama. to je ono kad nekad nešto nećemo napravit iz obzira prema nekome, tzv. 'dobrota'. ali ono šta nam dolazi prirodno je sebičnost iznad svega. nama je u interesu da nas drugi percipiraju s osobinama poželjnim za društvo, da živiš na pustom otoku, bolio bi te kurac kako izgledaš, ovako nosiš odjeću koja ti stoji bolje od vreće krumpira. kad te netko pohvali za dobar posao ili dobar izgled, to izazove pozitivan osjećaj u tebi jer ti je stalo šta drugi misle.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Spinovi

Post Postao/la Andain » 22 ruj 2013 12:27

Bash je napisao/la:a ne slažemo se u početnoj postavci
Za očekivati, ha ;)
:)

ono šta je 'dobro' definira zajednica. pošto živimo čoporativno, odgaja nas se na način da možemo koegzistirat s drugima uzimajući njihovu korist u obzir pri nekim odlukama. to je ono kad nekad nešto nećemo napravit iz obzira prema nekome, tzv. 'dobrota'. ali ono šta nam dolazi prirodno je sebičnost iznad svega. .
U principu, tema je potekla od ideje/svojevrsne spoznaje da su neke stvari koje su toliko prirodne da ih previše ne primjećuješ već s njima radiš pod normalno (na razini nečeg automatskog) stvari koje ne slikaju previše lijepu sliku o ljudima kao vrsti. Ljudi dobro definiraju u odnosu na sebe, jer sebe promatramo instinktivno kao good guys, a svi oni koji nisu prepoznati kao ''naši'', različiti, se na neki način eliminiraju i odbacuju.
Ja se ne slažem da su ljudi po defaultu dobri, al generalno, da to nije neko uvriježeno mišljenje koji ljudi imaju o sebi, vjerojatno bi puno manje sranja bilo po svijetu.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Spinovi

Post Postao/la Kroacija » 22 ruj 2013 12:35

Bash je napisao/la:a ne slažemo se u početnoj postavci da su ljudi inherentno dobri i okrenuti istini. :D ljudi su inherentno okrenuti sebi i svojim interesima. a to kakve su nekome moralne vrijednosti što se tiče istine i odnosa prema drugima je stvar okoline/odgoja, više nego prirodne naklonosti prema 'dobru'. ono šta je 'dobro' definira zajednica. pošto živimo čoporativno, odgaja nas se na način da možemo koegzistirat s drugima uzimajući njihovu korist u obzir pri nekim odlukama. to je ono kad nekad nešto nećemo napravit iz obzira prema nekome, tzv. 'dobrota'. ali ono šta nam dolazi prirodno je sebičnost iznad svega. nama je u interesu da nas drugi percipiraju s osobinama poželjnim za društvo, da živiš na pustom otoku, bolio bi te kurac kako izgledaš, ovako nosiš odjeću koja ti stoji bolje od vreće krumpira. kad te netko pohvali za dobar posao ili dobar izgled, to izazove pozitivan osjećaj u tebi jer ti je stalo šta drugi misle.
Kako ti to sve lijepo jednostavno, bez intelektualnih presera i tautologija. :read:
Generalno nemam nest posebno nadodati na ovo gore, samo ovu noticu.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Spinovi

Post Postao/la Bash » 22 ruj 2013 18:22

eto kad me invalidna pohvali, totalno mi izazove dobar osjećaj iako se ne znamo :D :aha:
Andain je napisao/la:
Bash je napisao/la:a ne slažemo se u početnoj postavci
Za očekivati, ha ;)
:)
jelda, zato sam stavila :D a stvarno nije da ti u svakoj temi namjerno pokušavam kontrirat
Andain je napisao/la:
ono šta je 'dobro' definira zajednica. pošto živimo čoporativno, odgaja nas se na način da možemo koegzistirat s drugima uzimajući njihovu korist u obzir pri nekim odlukama. to je ono kad nekad nešto nećemo napravit iz obzira prema nekome, tzv. 'dobrota'. ali ono šta nam dolazi prirodno je sebičnost iznad svega. .
U principu, tema je potekla od ideje/svojevrsne spoznaje da su neke stvari koje su toliko prirodne da ih previše ne primjećuješ već s njima radiš pod normalno (na razini nečeg automatskog) stvari koje ne slikaju previše lijepu sliku o ljudima kao vrsti. Ljudi dobro definiraju u odnosu na sebe, jer sebe promatramo instinktivno kao good guys, a svi oni koji nisu prepoznati kao ''naši'', različiti, se na neki način eliminiraju i odbacuju.
Ja se ne slažem da su ljudi po defaultu dobri, al generalno, da to nije neko uvriježeno mišljenje koji ljudi imaju o sebi, vjerojatno bi puno manje sranja bilo po svijetu.
da ljudi nemaju ambicije, bilo bi puno manje sranja :D ti si idealist. mislim da skromnost uglavnom nije vrlina kojom u stvarnom svijetu možeš nešto postić. osoba koja pred bilo kim ističe svoje mane je naivna ako misli da će svatko objektivno prepoznati njenu pravu vrijednost unatoč manama.

Avatar
Erica
Postovi: 172
Pridružen/a: 18 vel 2013 16:10
Spol/rod: žensko

Re: Spinovi

Post Postao/la Erica » 22 ruj 2013 21:01

viš, viš... meni se sviđa što ljudi na gejček stave svoje fotkice. iz više razloga. sad tko kakvu stavi je čisto stvar osobnog izbora. primjerice, ja kad sam stavljala fotku, nisam uopće znala kakvi su kriteriji jer imaju tamo nekakva odobrenja, stavila sam onu koju su mi frendići preporučili jer je jasna(slasna - šalim se :D). ali onak.. dođu ljudi i jave ti se jer su te vidjeli kako nestašno ispijaš svoje omiljeno piće u lokalu i ti budeš onak: hmmm... ja tebe rista nisam vidjela, ali kad se zabuljim dublje u sliku, onak dok mi se zelene mrlje ne počnu prikazivati odjednom mi klikne: a da da, vidjela i ja tebe tam negdje na drugom kraju. :) al dobro, ja sam si malo čorava tak da nisam mjerilo. uglavnom, ja volem fotkice. i svi na fotkicama su ko bombončeki - evo malo nabrijavanja ega za korisnike ihaaaaaaaa! :*

Avatar
me,myselfelse
Postovi: 1561
Pridružen/a: 30 svi 2011 00:14
Spol/rod: žensko

Re: Spinovi

Post Postao/la me,myselfelse » 22 ruj 2013 23:53

Ako želiš mir, pripremi se za rat!

Majke mrze ratove.

http://www.youtube.com/watch?v=vDErC8-MrUw

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Spinovi

Post Postao/la Andain » 23 ruj 2013 07:50

Bash je napisao/la::) jelda, zato sam stavila :D a stvarno nije da ti u svakoj temi namjerno pokušavam kontrirat
All the more fun ;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Odgovorite