Futurologija

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Futurologija

Post Postao/la Andain » 11 pro 2013 08:40

Čitam jedan članak na ovu temu gdje autor komentira kako je jako malo tog iz prošlosti (80e i njihovi futuristički filmovi :D) bilo pogođeno vezano za ove 2000-e - u smislu da su svi pričali o telepatiji, letećim automobilima, AI u svakodnevnom životu, al nitko nije predvidio facebook, internet, smartphones i sl. (ranija desetljeća su išla još dalje pa se većina predikcija odnosila na svemir i istraživanje koje je dosta smanjeno od onog entuzijazma 50 i 60ih).

Dakle, kroz 30, 40, 50 godina..kakav život predviđate na Zemlji, koje su nove stvari koje će se otkriti ili prema kojima ćemo se orijentirati? Hoće istraživanje svemira opet postati popularno-novi planeti, život na njima..? :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Ooh

Re: Futurologija

Post Postao/la Ooh » 11 pro 2013 10:41

ali leonardo je predvidio avione. postoje vizionari. odlucia sam necu zivjeti u nekim kapsulama i cudnovatim brodovima koji su projektirani. tek nakon gledanja nekih znanstvenika i prikaza tzv kapsula koje primaju nesto puno ljudi, bla bla bla...odlucih da me to ne to ne zanima i da cu ja ovdje na dragoj zemlji odapeti sretna, jer mislim da unatoc tome sto smo je sredili smo zadnji ljudi. ne znam to objasniti, ali mislim da nadolazeca vremena nisu humana i da stvarno ljudi nece zivjeti na zemlji. vjerujem u kojekakve projekte i da znanost opet mora pokazati da nije unazadila civilizaciju, te da to moze i da ce upravo znanost odrzati ljudski rod na zivotu totalno drugacije od ovog koga zivimo. ja ovaj, ovakav volim. unatoc svim kontrolama jos je uvijek moguce zivjeti i ne mislim da ce se moci jos dugo tako. freaknuto zvucim sama sebi, ali to sam rascistila sa sobom. ja cu starim utabanim putevima ljudi, prozivjeti i odapeti :D to mi se svijdja.

Gost

Re: Futurologija

Post Postao/la Gost » 11 pro 2013 12:01

Nadam se za 50 godina da ce napokon teleportaciya bit moguca :lol:
A sad (ne)ozbiljno.
Sto se tice drugih planeta
netko yednom rece da sto ce
nam ti drugi kad ne znamo ni na Zemlji
zivyeti :D pa da syebavamo i te druge.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Futurologija

Post Postao/la Andain » 11 pro 2013 12:32

Ooh je napisao/la:ali leonardo je predvidio avione. postoje vizionari.
Ma da, nisam htjela reći da ne postoje. Samo da je teško iz sadašnjeg nekakvog okružja projicirati događaje u budućnosti, obzirom da neke stvari ne idu linearno..već se desi nekakav nepredviđeni događaj koji onda dosta promijeni tijek razvoja. Npr. PC i internet su tehnološki zadali smjer razvoja, prije njih smo razmišljali o teleportaciji i letećim automobilima.
U 50-ima smo mislili da ćemo u ovom periodu već pola svemira otkriti, ispalo je da je ulaganje u istraživanje svemira jako smanjeno i interes definitivno nije više kao onda kad je lansiranje nove rakete bio razlog globalnog slavlja.

Što se mojih predviđanja tiče, ona su uglavnom politička i donekle crna.. :)
Npr. predviđam da će desničari u većini zapadnih društva doživjeti procvat, zapadna Europa & SAD. Pretpostavljam da će doći do većeg sukoba na blisko-istočnom području gdje će se susjedi okrenuti protiv Izraela, Amerika će stati na njihovu stranu, možda će doći do upotrebe nuklearnog oružja i slijedom tog, velikog broja mrtvih.
Antiglobalizacija i antikapitalizam će ojačati u zap. Europi, Eu, doći će do građanskih ratova, do 3.svjetskog rata, u procesu će oslabiti tehnološka civilizacija, ekstremističke bliskoistočne frakcije će ojačati i biti u kontantnom sukobu s grupacijama na području Europe koja će uslijed ekonomskog kolapsa biti totalno oslabljena. :D Uz sve to, bude vjerojatno i neka klimatska nepogoda i ekološka katastrofa.

:)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Aven

Re: Futurologija

Post Postao/la Aven » 11 pro 2013 12:59

Tema me podsjetila da trebam nastaviti čitati super-zanimljivu knjigu koja mi već dugo vremena stoji na polici - Michio Kaku: "Fizika Budućnosti".

Michio Kaku is an American theoretical physicist, the Henry Semat Professor of Theoretical Physics at the City College of New York, a futurist, and a communicator and popularizer of science.

Michiou je razgovarao s preko tristo vrhunskih svjetskih znanstvenika koji već izmišljaju budućnost u svojim laboratorijima na područjima medicine, računala, umjetne inteligencije, nanotehnologije, energetike i astronautike.

Neka od čudesa koja nam do 2100. godine slijede:

- upravljanje računalima sićušnim moždanim senzorima i pomicanje predmeta snagom naših misli
- široko zastupljena umjetna inteligencija u našem okolišu
- kontaktne leće koje spojene na internet omogućuju dostupnost svjetske baze podataka
- automobile koji se sami pokreću upravljani GPS-om, a ukoliko budu otriveni supravodiči na sobnoj temperaturi, vozila će lebdjeti na zračnom jastuku, krstareći na moćnim magnetskim poljima

- koristeći molekularnu medicinu, znanstvenici će moći uzgojiti bilo koji organ i izliječiti genetske bolesti
- milijuni sićušnih DNA-a senzora i nanočestica patrolirat će našim krvotokom nečujeno pretražujući naša tijela ne bi li otkrili prve naznake bolesti
- ubrzana otkrića u genetici omogućit će usporavanje ili možda preokretanje procesa starenja, omogućujući uvelike produljenje ljudskih života
- u svemiru radikalno drugačiji svemirski brodovi - oblika igle i pogonjeni laserima

I tak. slika

Aven

Re: Futurologija

Post Postao/la Aven » 11 pro 2013 13:22

Jules Verne je u svojim knjigama vrlo precizno predviđao budućnost, ali to je također plod razgovora sa znanstvenicima njegovog doba.

Tako je u knjizi "Pariz u dvadesetom stoljeću" (1863.) predvidio kako će Pariz 1960-e imati staklene nebodere, klimatske uređaje, televiziju, faks uređaje, dizala i brze vlakove.

U knjizi "Od zemlje do mjeseca" (1865.) je predvidio detalje misije koja je poslala astronaute u svemir stotinu godina kasnije. Točno je predvidio veličinu svemirske kapsule (s tek nekoliko postotaka razlike), lokaciju lansirnog postrojenja na Floridi nedaleko od Rta Canaveral, broj astronauta na toj misiji, vremensko razdoblje trajanja putovanja, bestežinsko stanje i krajnje slijetanje u ocean. :)


I kao što Kaku piše:

Više je znanstvenih saznanja sakupljeno u nekoliko posljednjih desetljeća nego u cijeloj ljudskoj povijesti.
Predviđanje je budućnosti, osim u nekoliko iznimnih slučajeva, uvijek podcjenjivalo ritam tehnološkog razvoja.
Prototipovi svih tehnologija već postoje.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Futurologija

Post Postao/la ariadne » 11 pro 2013 13:30

Uopće ne razmišljam o tome. Moje se ideje o budućnosti uglavnom zasnivaju na filmu Back to the Future tak da uskoro očekujem jedino hoverboardove. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Futurologija

Post Postao/la gigiONlajna » 11 pro 2013 16:51

Čitala sam par takvih profulanih prognoza. Sjećam se jedne priče koju sam negdje pročitala - kako su u drugoj polovici 19. st. imali veliki problem sa konjskim izmetom u New Yorku, gradski oci su imali crne prognoze da će se grad "ugušiti" u njemu i propasti. Nisu predvidjeli automobile.

U zadnje vrijeme čitam da će 3D printing promijeniti puno (tj. da će cjelokupnu proizvodnju preokrenut naglavačke). Očekuje se i 3D printing ljudskih organa i mesa kao izvora hrane. Mislim da ćemo pitanje otpada maknuti sa dnevnog reda. Mislim da će se pitanje energetike drastično promijeniti i da će postojati više izvora. MIslim da kompjuteri neće postojati u fizičkom smisliu kao danas (npr.tehnologija Sixth sense). MIslim da ćemo moći downloadriati našu svijest u "kompjuter". MIslim da će se i prehrana i njena proizvodnja kao takva izmijeniti. Mislim da će se razmnožavanje ljudske vrste promijeniti i da će se s vremenom ljudi stvarati a manje rađati. Mislim da će doći do smanjenja utjecja zapadne civilizacije.
Mislim da nas u bliskoj budućnosti očekuje korporativni totalitarizam koji će se pokazati sve slabosti individualizma (sam pred sustavom). Mislim da će ljudi razvijati povezane zajednice bez obzira na fizičku udaljenost. Mislim da ćemo živjeti lošije nego danas (u pogledu imanja materijalnog i luksuza), no ne znam hoće li to biti i nužno nekvalitetnije.
S druge strane nadam se skoku u ljudskoj svijesti. Jer realno ljudska civilizacija jest postigla napredak, stoga ne znam zašto sam ipak tolko pesimistična.

Svašta sam nadrobila :).
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Futurologija

Post Postao/la tamara3 » 11 pro 2013 17:04

Pa ne znam sad je li tema baš nužno tehnološki napredak.
Ako nije, ja bih kao vizionare istaknula Aldousa Huxleya ("Vrli novi svijet") i dakako, Orwella.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Futurologija

Post Postao/la ariadne » 11 pro 2013 17:10

Koliko optimizma. :D Jedva čekam da netko kaže da nas čeka neka verzija Hunger Gamesa. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Aven

Re: Futurologija

Post Postao/la Aven » 11 pro 2013 18:24

^
Vrlo moguce i u blizoj buducnosti ak' Karamarko dodje na vlast. :D

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Futurologija

Post Postao/la ariadne » 11 pro 2013 18:27

Il još gore, neki hibrid. Karamarkić, recimo. :lol:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Futurologija

Post Postao/la tamara3 » 11 pro 2013 19:10

A nije pesimizam, samo sam se htjela osvrnuti na doba u kojem živimo - sve nam je dostupno, nema čega nema i svakakve su nam ugode na raspolaganju (jasno, govorim o zapadnom svijetu), ali nas istodobno i promatraju i kontroliraju, a privatnost je postala skoro pa luksuz. Kao slobodni smo, ali zapravo kad bolje razmislite, i nismo. Mislim, ne stignem sad elaborirati, ali znate što mislim :D.

Aven

Re: Futurologija

Post Postao/la Aven » 11 pro 2013 19:11

Karamarkić djeluje kao Rosemary's baby. :D


slika

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Futurologija

Post Postao/la ariadne » 11 pro 2013 19:29

tamara3 je napisao/la:A nije pesimizam, samo sam se htjela osvrnuti na doba u kojem živimo - sve nam je dostupno, nema čega nema i svakakve su nam ugode na raspolaganju (jasno, govorim o zapadnom svijetu), ali nas istodobno i promatraju i kontroliraju, a privatnost je postala skoro pa luksuz. Kao slobodni smo, ali zapravo kad bolje razmislite, i nismo. Mislim, ne stignem sad elaborirati, ali znate što mislim :D.
A znam. Ovo nam sve skupa sad izgleda ko ekstremni primjer, al jeza me hvata kad skužim da se neke stvari već i događaju. Samo nam fali da postane ilegalno nemati identitet na internetu and we're off to hell in a hand basket. :D
Aven je napisao/la:Karamarkić djeluje kao Rosemary's baby. :D


slika
Nuke it from orbit, što bi se reklo. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Futurologija

Post Postao/la slapa » 11 pro 2013 19:44

ova vizija karamarkića je užasna. brrrr...

za 30-40 godina... po meni će biti neki novi način funkcioniranja svijeta. novi poredak. plus narodi će se sve više miješati osim na područjima na kojima nastupi nekakva diktatura i pokuša se odrezati utjecaj globalizacije. ali većini država je tako nešto nemoguće napraviti jer nisu samodostatne. predviđam sve više azijata u europi i americi. i lagano gubljenje kontrole kod većine zemalja kojima je nacionalizam izražen. a to bi moglo dovesti i do dosta nereda, lako moguće i nekih ratova, i opet novih političkih prevrata i režima. moglo bi biti dosta radikalnih. europa bi po meni baš mogla postati burno tlo u bližoj budućnosti.
to mi se čini što se tiče tako tih nekih demografsko političkih zbivanja.

što se tiče znanosti, mislim da će ove neke mikrotehnologije dosta napredovati i biti sve češće korištene npr. u medicini. moguće da će se ljudima ponegdje i počet ugrađivati neki čipovi koji bi zamijenili tako te identifikacijske isprave, novac i sve to nešto. ali neće to tako brzo.

internet mi je upitan. mogli bi na njega počet gledat kao na neprijatelja. ta špijuniranja i to svašta nešto. ali je u biti vjerojatnije da će postat još brži i da će zamijeniti televizije, telefone i sve živo.
i sve će postat bežično i sve će biti manje. sve više aparature po kućama će biti upravljano preko interneta. vjerojatno će i mobiteli postat nekako još i više inkorporirani. ono tipa ovaj google glass, ali to će možda čak i biti ugradivo nekako. svakako nešto što će još i manje smetati nego te cvike. il će cvike postat ful lagane i tanke.

e da, a pederi i lezbe će postati normalni. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Futurologija

Post Postao/la ariadne » 11 pro 2013 20:50

slapa je napisao/la:e da, a pederi i lezbe će postati normalni. :D
No dobro, nećemo pretjerivat sad. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Futurologija

Post Postao/la Jadzia Dax » 11 pro 2013 21:16

Bilo bi dobro kad bi svijet postao Lenonov Imagine, ali zadovoljila bih se i sa Star trekom (od TNG pa nadalje). Star trek je već predvidio nekoliko stvarčica http://www.techopedia.com/2/28509/hardw ... me-reality

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Futurologija

Post Postao/la Kroacija » 11 pro 2013 22:06

Mda, "terminatorova" predozdba buducnosti mi je naj :inlove: :crazy fan:
Razmisljam cesto o ovoj temi. Tehnologija jako brzo napreduje. Sve cega se bojim je scena iz wall-e-ja, ljudi na pokretnoj traci u naslonjacu, pritiskom na dugme ih se oblaci, hrani etc.
No moves required.

Odgovorite