Prihvaćate li ranjivost?

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.

Prihvaćate li ranjivost?

Da
13
87%
Ne
2
13%
 
Ukupno glasova: 15

Gost

Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Gost » 10 tra 2014 17:32

Tražila sam teme i pronašla dvije slične o ranjivosti i sramu (eto snašla sam se brzo na ovom forumu :D ), ali ovdje sam htjela povezati
to u jednu temu sa anketom.

https://www.ted.com/talks/brene_brown_o ... y#t-424513" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.ted.com/talks/brene_brown_l ... me#t-35464" onclick="window.open(this.href);return false;

Kakvo je vaše razmišljanje o ranjivosti?

Ako prihvaćate zašto da, a ako ne prihvaćate zašto ne?

Tema je skliska, pa je dovoljno samo odgovoriti na anketno pitanje.

Zanima me statistički podatak. :D

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la ariadne » 10 tra 2014 17:48

Jel može neki summary ovih videa za ljude kojima se ne da gledat? :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la zenia » 10 tra 2014 18:33

Na koji način misliš, prihvaćam li ranjivost?
Kod drugih ili kod sebe?
Jel to ono u pogledu da priznam javno da sam mimoza?
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Aven

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Aven » 10 tra 2014 18:34

:D

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Fuga » 10 tra 2014 18:45

Nacelno prihvacam. Imam nekoliko mehanizama djelovanja spram ranjivosti. Profesionalno se trudim odhendlat na objektivan i profi suportivan nacin, izuzev situacija i zivotnih prica s kojima se identificiram. Ne prepoznam to uvijek, no radim timski, tako da se u vecini slucaja ispravno odreagira. Ranjivost bliskih isto prihvacam, jedino kad se osjecam bespomocno ili kad su neki moji postupci doprinijeli razvoju te ranjivosti, u takvim situacijama je najbolje privremeno napraviti odmak nakon sto se akutno sanira stanje.
A vlastita ranjivost je prica i proces za sebe, do jedne razine je mogu iskomunicirati sama sa sobom, za ostalo mi treba intervencija osobe kojoj apsolutno vjerujem i koja je brutalno iskrena. Najcesce do uvida dolazim na takav nacin. I zapravo mi je to zanimljivo podrucje, nesto poput zvakace gume na razvalcenje.

Gost

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Gost » 10 tra 2014 19:18

zenia je napisao/la: Jel to ono u pogledu da priznam javno da sam mimoza?
Tako nekako. :D

Upravo to. Ljudi povezuju ranjivost sa slabošću.

A ipak nije slabost. Već je prihvaćanje ranjivosti hrabrost.

@ariadne

Ne može. :D

Tko želi pogledat može slobodno, a tko ne isto tako.

Bit će jasniji odgovor na pitanja poput ovoga na koje sam odgovorila.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la slapa » 10 tra 2014 19:27

kako baš i nemam nekog izbora nego prihvatiti svoju, tako nekako lakše prihvaćam i razumijem i tuđu.

doduše, iako ju prihvaćam lako moguće da se krivo s njom nosim.
u slučaju svoje ranjivosti obično se povlačim od ljudi i pokušavam to sama hendlati a u slučaju tuđe nerijetko pretpostavim da žele biti na miru (kao što bih ja htjela biti u toj situaciji) pa ih pustim. a znam da je uglavnom lakše i brže izhendlati ta krhka stanja kada ih uspiješ s nekim od povjerenja podijeliti.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Aven

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Aven » 10 tra 2014 19:32

slapa je napisao/la:a znam da je uglavnom lakše i brže izhendlati ta krhka stanja kada ih uspiješ s nekim od povjerenja podijeliti.
To. : )

Prihvaćam. I svoju i tuđu. I ne bojim je se.

Ljudi su mi nekako posebno lijepi kad se ogole, skinu sve maske i pokažu ranjivost.

Kroz taj kanal se najčvršće povežem s njima.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la ariadne » 10 tra 2014 21:21

bili.cvitak je napisao/la:@ariadne

Ne može. :D
Kakve li drskosti. :D

OT
Mislim da lakše prihvaćam tuđu nego svoju, al za to bi mi stvarno trebao netko drugi da mi kaže jer ja ne mogu procijenit. Možda više cijenim tuđu jer znam koliko je meni u nekim situacijama teško biti ranjiva. Ne znam. Radim na tome. :D

Zna mi se dogodit da držim koješta u sebi i onda kad mi bude previše, pustim van sve odjednom i isprepadam sve oko sebe. :lol: I onda mi bude krivo pa opet šutim i tak u krug.
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Kelt
Postovi: 181
Pridružen/a: 15 sij 2014 21:26

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Kelt » 10 tra 2014 21:37

Bez presedana prihvaćam ranjivost. Mislim da je to lijepa osobina i da ljudi koji nisu ranjivi nisu ni normalni. Naravno da neki ljudi glume da nisu ranjivi, ali to što potiskuju to u sebi i prave se da ih ne dira, to isto nije normalno. Ne kažem da ću ranjive osobe tetošiti i lagati im, ali poštujem i cijenim kad je netko iskren, kad zna što osjeća i kad se ne boji tih osjećaja. Znam koliko je meni trebalo da postignem tu razinu samosvijesti i da priznam sama sebi da sam kao slonica Nelica po mnogim aspektima :D Kome se ne sviđa, adio. :wave: Ja ne želim i neću još dugo "odrasti"!
Ruadh gu brath!

Gost

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Gost » 10 tra 2014 23:00

@slapa

Potpisujem. I dodala bi još kako ta borba "izudaraj ranjivost" umara jako.

@Aven

Pa ni ne mogu se ljudi međusobno povezati čvrsto drugačije nego kroz taj kanal.

@ariadne

Takav mi je dan. :D
Bolje ti je pogledaj. Kratko je, a zanimljivo.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la JaNNa » 11 tra 2014 08:46

Čitala sam temu (osim linkova), komentare i jednostavno sam morala guglat:
Ranjivost je dinamična, svojstvena odlika svake zajednice ( ili domaćinstva, regije, drţave, infrastrukture, ili drugog elementa rizika ) koja sadrži mnogo komponenti. Stepen do kojeg je utvrđena ranjivost određuje ozbiljnost događaja.
Ranjivost ukazuje na potencijalnu štetu i promenljiva je koja je usmerena ka napred. U tom smislu, ranjivost se može karakterisati i na sledeći način: „ ranjivost ( za razliku od siromaštva koje pokazatelj sadašnjeg statusa ) bi trebalo da podrazumeva i predvidljivost kao osobinu, ona bi trebalo da bude ustvari način predviđanja šta se može desiti određenoj populaciji u uslovima određenog rizika i hazarda “ ( Cannon , 2004 ) .Odrediti ranjivost znači postaviti pitanje šta će se desiti ako određeni događaj ( ili događaji ) utiče na elemente koji su izloženi riziku.
Ranjivost je unutrašnja karakteristika zajednice, čak i u periodu između događaja. Ona se ne pojavljuje i ne nestaje kako događaj dođe i prođe, već je osobina koja je stalna i dinamička i ispoljava se u određenoj meri, uzavisnosti od jačine štetnog dogaĎaja. Ovo dovodi do zaključka da se ranjivost može meriti samo indirektno ili retorspektivno, što podrazumeva da je tada glavni pokazatelj ranjivosti nastala šteta.
amo sad:
bili.cvitak je napisao/la: Kakvo je vaše razmišljanje o ranjivosti?
Mukotrpno. Malo me čak i noge bole od njega... ("Bježanje od problema je utrka koju nikad nećeš pobijediti.")
bili.cvitak je napisao/la: Ako prihvaćate zašto da, a ako ne prihvaćate zašto ne?
Ne prihvaćam i smatram to znakom slabosti, iz razloga što ranjivost za mene predstavlja tjeskobu, strah i bol.
Svaki put kad osjetim da mi je blizu (da me netko može ranit), stisnem DELETE. Bježim. Maknem se od nečega što mi stvara osjećaj tjeskobe, straha i boli. Ako mogu.
I onda se borim sama sa sobom da mi taj bjeg ne predstavalja ranjivost, ali nekak to ishendlam razumom i crno - bijelim prikazom situacije.
Što se tiče ranjivosti kod drugih, mogu je prihvatiti i shvatiti u određenim životnim situacijama koje su neizbježne (smrt, prekid, itd.) ali ne podnosim ljudi koji imaju konstantnu potrebu biti ranjivi.
Mislim da su previše potrebiti.

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 11 tra 2014 08:59

svi smo mi ranjivi dok se ne dokaze suprotno :D

prihvacam, nismo svi isti a ni u istoj mjeri ranjivi..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Andain » 11 tra 2014 09:17

bili.cvitak je napisao/la:@ariadne

Ne može. :D

Tko želi pogledat može slobodno, a tko ne isto tako..
Naravno, al pojašnjenje onog što copy paste-aš ti je idealna prilika da nekog _zainteresiraš_ da to i pogleda :)

Inače, o ranjivosti imam slično mišljenje kao i osjećajnosti, ona je jednostavno dio naše prirode neovisno o prihvaćanju, al osobno ne bih rekla da imam problem s tom stranom, jednostavno se radi o onom segmentu života koji pokazujem u specifičnim okolnostima, malobrojnim osobama.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 11 tra 2014 09:39

^ slika

Prihvaćanje ranjivosti svoje mi je znak određene samosvjesti.
Hendlanje iste je druga priča.
Ne-prihvaćanje mi je denial.
S tim da uzimam u obzir i faktor nemogućnosti prihvaćanja /neimanja sposobnosti prihvatiti (shvatiti).
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Jadzia Dax » 11 tra 2014 10:21

Eh, sad ranjivo. Što je ranjivo?
Kad si ranjiva onda si ranjiva, kad nisi, nisi, nije to nešto što tako lako možeš kontrolirati, pa ćeš svjesno odlučiti da ne budeš ranjiva. U principu ili ti je stalo (do nečega, nekoga, nebitno) ili ti jednostavno nije stalo pa te ne pogađa.

Drugo pitanje je ta sposobnost da ranjivost podijeliš s drugima te da se ljudi dovoljno sigurno uz tebe osjećaju da podijele svoju ranjivost s tobom.
Ne znam ni sama što da kažem na to. Ne mogu se sjetiti kad sam zadnji put bila ranjiva, mogu se sjetiti kad sam zadnji put bila bijesna :D, ali ranjiva ne. Trenutno sam u survivor modu, pa stoga i pretvrdoglava da se dam raspekmeziti, zadnjih godinu, godinu i pol radije ću se "potući" sa problemom, nego se snužditi.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la slapa » 11 tra 2014 10:59

^
to bi vjerojatno bio opis neprihvaćanja vlastite ranjivosti. ono kad napraviš zid oko sebe i ne daš ničem i nikom da prodre dovoljno duboko da dotakne. nego hendlaš dok još nije dotaklo emocionalnu razinu. valjda. nisam neki ekspert na ovom području. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la ariadne » 11 tra 2014 11:06

JaNNa je napisao/la:ali ne podnosim ljudi koji imaju konstantnu potrebu biti ranjivi.
Mislim da su previše potrebiti.
U svemu se može pretjerat. :D Vjerojatno nisam najbolja osoba za pričat o tome, al da, čini mi se da ima ljudi kojima je svaki osjećaj zapravo Osjećaj i neprestano se valjaju u istima. Ispada ko da više osjećaju na nekoga nego za nekoga i zapravo u tom svemu osoba bude sporedna. :D Imala sam takvu frendicu u srednjoj. Al to je bilo u srednjoj, nadam se da više nije takva. U nadi je spas. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Aven

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Aven » 11 tra 2014 11:18

Nisam ni sumnjala da tema može proći bez toga da se od ranjivosti prijeđe na drama queen ljude. :D

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la ariadne » 11 tra 2014 11:22

Mi to sve temeljito obradimo. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la JaNNa » 11 tra 2014 14:56

i već dugo nismo ...

Ooh

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Ooh » 11 tra 2014 18:22

izbjegavam je. to je istina. ponekada mislim da prihvacam, ali se sve samo nagomila i onda me odnese u neku moju samocu gdje me krije od izvana. nije da je ignoriram, samo dosadna je, ali njeno zaskakanje je neizbjezno. to dosadno suocavanje i drzanje odstupnice je iscrpno. odbijam da spadam u ranjive, ma koliko da sam osjetljiva, a to je karakteristika koju pripisujem svim dragim i voljenim ljudima. ranjivost u stvari prihvaca mene i to ne volim. stovise toliko mi smeta da ne volim kada je netko ranjiv i ne nosi to na nacin na koji sam naucena, pregrizi i guraj. to je taj patrijarhat. strana koju volim, nije dobra, ali je volim. ne volim cendravost. i mislim da bez obzira na pokazivanje ili ne, treba imati svoj prostor, jer je osnova pomirbi i razumijevanju. samo je tlaka i prostor manipulacije kukatora :D dosadnih dzibera zbog kojih ne volim biti ranjiva da im ne slicim :D znam da sam sada odvratna, ali tako mi idu na pickin zivac...:D

i necu pred svakim pokazati ranjivost i svaki puta kada je netko ranjiv i pruzi mi priliku da to vidim to je nesto sto mi je posebno, to cuvam, njegujem i pazim. to je neki neobican i poseban dodir, carolija. sutnja i tisina, potpuna tisina iz koje izlazi smisao. tada me netko dobije, neke najfinije sfere i imam smisla. svojom ranjivosti me ispuni i motivira da volim :) to je to, sada je komentar potpun.

Gost

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Gost » 11 tra 2014 20:05

Drama queen da tako to ispada kad veliki ljudi vuku neke stvari, a još gore kad mali ljudi vuku.

Tatina princeza u panici na krunidbi.

Zaključak je kako smo svi "krvavi ispod kože", a glumit možemo koliko hoćemo, ali ne dokle hoćemo. :D

@Janna

Lijepo si ti to opisala. :D Onako u detalje biranih riječi.
Samo što ispada da je bolje tako nego onako i za tebe, a i sve oko tebe u svakom pogledu.
(napomena:ne mislim na tebe ili sebe konkretno već općenito)

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Jadzia Dax » 11 tra 2014 20:17

slapa je napisao/la:^
valjda. nisam neki ekspert na ovom području. :D
stvarno nisi :D :D :D

Ma kakvo neprihvaćanje? Nema oko mene zidova, što vidiš to i dobiješ, uglavnom. No, stvarno nemam vremena za patititi i žaliti nad svojom sudbinom. Moja priroda je proaktivna, valjda :D
Problem= (Smisliti rješenje + provesti rješenje) x ponavljanje dok ne uspije
Uvijek bilo, uvijek bit će

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la slapa » 11 tra 2014 20:23

^
to je taj jarac u tebi valjda. :D

ispričavam se na offanju. nemam što pametno dodati da bi bilo ontopic.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Jadzia Dax » 11 tra 2014 20:55

uvijek bio, uvijek će biti :D :D :D

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la bašja » 12 tra 2014 09:05

Ja još uvijek baš i ne kužim što se točno pita :shrug:
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Ooh

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Ooh » 12 tra 2014 14:12

bašja je napisao/la:Ja još uvijek baš i ne kužim što se točno pita :shrug:
:D

Avatar
Hurem
Postovi: 671
Pridružen/a: 01 stu 2013 19:03

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la Hurem » 14 tra 2014 07:11

Kada je moja ranjivost u pitanju došla sam do čudne spoznaje....volim se samoraniti :D
Što znači da nemam nikakav problem s time da budem ranjiva,da ti to pokažem,da se razbijem,slomim....to je taj neki trenutak prelomni....
Kao da se slomim da bi se opet iznova sastavila.I kao da mi je to potrebno da bi išla dalje...I kao da moram priznati samoj sebi ili kome već koliko sam ranjiva jer tada to zapravo gubi na snazi,tom spoznajom onda ja jačam....

Kada je ranjivost dragih ljudi u pitanju to je nešto na što sam jako osjetljiva,tada to ne želim slomiti jer imam osjećaj da bi tada slomila i tu osobu.Tada imam potrebu to čuvati i paziti na taj osjećaj.

U svakom slučaju prihvaćam ranjivost.
Time prihvaćam i tebe i sebe.
Svaka sličnost sa stvarnom osobom je slučajna.....

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Prihvaćate li ranjivost?

Post Postao/la JaNNa » 16 tra 2014 09:30

bili.cvitak je napisao/la: @Janna

Lijepo si ti to opisala. :D Onako u detalje biranih riječi.
Samo što ispada da je bolje tako nego onako i za tebe, a i sve oko tebe u svakom pogledu.
(napomena:ne mislim na tebe ili sebe konkretno već općenito)
bolje je! :lol:

Odgovorite