Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 02 ruj 2015 21:51

Dobra večer svima,

Jedva sam pronašao forum za LGBT zajednicu, potrošio sam 15 minuta ako ne i više da pronađem forum... Koliko sam vidio ovo je jedan od rijetkih foruma za LGBT zajednicu, jer velika većina njih više ne postoje... Kako god bilo, mislim da je danas baš dobar dan da pokušam dobiti odgovor na jedno pitanje na koje ja sebi ne mogu dati ni jedan intelektualno zadovoljavajući odgovor, i do sada nisam čuo ni jedan zadovoljavajući odgovor... Ova tema je ponajprije namijenjena teistima (pretpostavljam da su većina ako ne i svi teisti ovdje Kršćani, pa ću se usretodočiti na Kršćanstvo), ali naravno, mogu i ostali komentirati...

Kršćani vjeruju da je Biblija nadahnuta Bogom, te da je Biblija Božja riječ. Biblija je jasno protiv homoseksualnosti kao i gotovo sve ostale tradicionalne religije. Da bolje pojasnim, Biblija je protiv homoseksualnog ponašanja, te u SZ[Stari Zavjet] ima nekoliko citata protiv homoseksualnosti, a u NZ[Novom Zavjetu] također piše koja je kazna za to... Da ne ulazim previše u to područje, jer stav Biblije prema homoseksualnom ponašanju je vrlo jasan, mene zanima kako itko može ili hoće vjerovati da je Biblija nadahnuta knjiga, a istodobno prakticirati ono što Biblija jako zabranjuje... Potpuno shvaćam ljude, koji su homoseksualci i 'hodaju u crkvu' te su odlučili živjeti u celibatu te ne prakticirati homoseksualnost zaradi Biblije, to potpuno shvaćam... Ono što nikako ne mogu shvatiti jeste kako itko može ujutro ići na misu, tamo se moliti ili šta već radite, a navečer raditi baš ono što ta ista knjiga za koju vjerujete da je riječ od Boga, zabranjuje na visokom nivou...Dalje neću nastaviti, pošto ako nastavim, onda će sljedeće rečenice biti vrlo kontroverzne, pa nema potrebe za to... Ja sam pronašao nekoliko odgovora na to pitanje, ali svi su baš 'intelektualno nezadovoljavajući'...

Neki od odgovra na to pitanje, i moj stav prema njima:

1. Biblija nije protiv homoseksualnosti
To može tvrditi samo osoba koja ili nikad nije otvorila Bibliju( ni nikad čula ništa o njoj) ili netko tko laže sam sebi(u velikoj većini slučajeva), jer Biblija je vrlo jasno protiv homoseksualnosti

2. Bog će mi oprostiti ako vjerujem u njega
Ta osoba mislim da mijenja Djeda Mraza i Kršćanskog Boga, jer Bog u Bibliji ne "oprašta baš svima", i ne samo to, nego i ima vrlo radikalne kazne za "grešnike"... (Tu je još jedna moja dilema; a to je zašto bi itko htio da Biblijski Bog postoji, ja iskreno, ne bih htio da postoji, i ne shvaćam one koji bi htjeli, jer Biblijski Bog sigurno nije Djeda Mraz)

3. Svi griješimo, i laž je grijeh
Prema Bibliji da, ali prema Bibliji postoji ogromna razlika između grijeha...Prema Bibliji nije isto ako netko laže ili ako netko prakticira sotonizam... Prema Bibliji prakticiranje homoseksualnosti je puno bliže prakticiranju sotonizma nego laži, i to dvoje se prema Bibliji ne može uspoređivati...

Usput, ovo sve je iz Biblije, ovo nisu moje riječi nego riječi koje pišu u knjizi za koju vjerujete da je riječ od Boga...

Za kraj jedno zaključno pitanje: Zašto ste Kršćani zašto niste ateisti pošto knjiga za koju vi vjerujete da je riječ od Boga ima jasan stav prema vašim 'navikama' (ako je vaš odgovor: zaradi osobnog iskustva, znanosti, filozofije itd..) Onda je moje sljedeće pitanje; Kako možete prakticirati nešto za što ćete prema vašim vjerovanjima(a vaše vjerovanje da je Biblija riječ od Boga) biti jako kažnjeni...?

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la Andain » 03 ruj 2015 08:06

Pretpostavljam da bi na tvoje pitanje, dovoljno intelektualno zadovoljavajući, odgovor bio- filtriraju sadržaj isto kao i svi ostali vjernici koji su u kategoriji grešnika koji neće u kraljevstvo božje jer su: s požudom pogledali ženu, psovali, krali, bili lakomi i sl. (i to su samo oni koji NZ proziva, SZ ja zapravo još okrutniji ;)).

Al inače, nekakav zdravorazumski pristup na sve to bi bio taj da se svetost te knjige ili pisma ili bilo kakve materijalne ostavštine ne nalazi u njenom doslovnom citiranju i praćenju, jer bismo se inače valjda morali svi vratiti na razinu vješanja vještica, već u nadahnuću knjige. Uostalom da je Biblija tako samorazumljiva ne bi Crkvi ni trebali pusti koncili, da uopće ne spominjem činjenicu da Biblija nije nastala kao jedistvena knjiga, već kao zbirka tekstova koji su nastali na više jezika, kroz više stoljeća i onda su negdje u 4. st. katolici izglasali, na zahtjev cara Konstantina, koji tekstovi će ući u ''sveto pismo'', a koji se njima čine da bi trebalo izuzeti :D

No, ja nisam katolkinja pa je moj odgovor možda promašen.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 10:51

Mislim da je prema Bibliji potpuno druga vrsta grijeha homoseksualnost i laž, jer sam pročitao puno članaka(većina ih je bila pisana od teologa) a jedan je bio sa naslovom tipa: 'Da li je homoseksualnost gori grijeh od masovnog ubojstva' i na kraju je zaključak bio da jeste... Kako god bilo, mislim da je prema Bibliji homoseksualnost puno gora od laži... Ali u svakom slučaju, Biblijski Bog je 'homofob', bez dileme....

Kako god bilo, Shvaćam ljude koji neke dijelove Biblije čitaju preko redaka, jer su napisani da se tako čitaju, to se jasno vidi.... Ali ne shvaćam kako itko može čitati preko redaka kada piše sljedeće: "9 Know ye not that the unrighteous shall not inherit the kingdom of God? Be not deceived: neither fornicators, nor idolaters, nor adulterers, nor effeminate(ovo je istoznačnica za homoseksualce), nor abusers of themselves with mankind,10 Nor thieves, nor covetous, nor drunkards, nor revilers, nor extortioners, shall inherit the kingdom of God."- 1 Corinthian 6 9-10

Ja stvarno ne znam kako itko može ovo tumačiti preko redaka, ali stvarno ne znam...

Puno ljudi gleda na Biblijskog Boga kao na 'čistu ljubav' koji će oprostiti sve i nikada neće nikoga kazniti... Ti ljudi ja ne znam ako su razumno pročitali Bibliju, pogotovo SZ jer Bog koji je opisan tamo jeste tiranin... U redu, možda ima neki dobar razlog/objašnjenje za to, ali ne možete mi prodavati(a ne znam kako sebi možete) priču da je Bog svima oprašta, jer u Bibliji svako malo ubija ljude, a neke od tih koje je ubio su bili homoseksualci, zaradi toga jer su to prakticirali.... Meni stvarno nije jasno kako itko može uklopiti homoseksualnost i Bibliju, kada se te dvije stvari ne mogu uklopiti... Pročitao sam i puno članaka gdje je pisalo da Biblijski Bog nije protiv homoseksualnosti, i to je takvo laganje sebi to su takve gluposti, to je jednako i gore nego kreacionizam, ali ozbiljno. Stvarno ne shvaćam kako netko može sam sebe toliko zavaravati, oprostite ali ne shvaćam, nikada nisam shvaćao...

Usput, Biblija je pisana između cca. 2100BC-250AD, pisalo ju je mnogo pisaca za koje Kršćani vjeruju da su bili nadahnuti Bogom, i moraju vjerovati da je ova Biblija kao cjelina nadahnuta Bogom...

Meni je stvarno homoseksualnost, ili da budem točniji, prakticiranje homoseksualnsti i Biblija nespojivo(pod uvjetom da se ne zavarava čovjek) i stvarno ne znam i ne shvaćam... Pa se nadam ili nekom x objašnjenju koje će to sve uklopiti( za koje sam poprilično siguran da ne postoji) ili pak tome da se prestanete zavaravati :hugsqueeze:

Avatar
modblaise
Postovi: 161
Pridružen/a: 07 lis 2011 10:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Trogir
Kontakt:

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la modblaise » 03 ruj 2015 11:05

Be nice, pogleday film Prayers for Bobby http://www.imdb.com/title/tt1073510/
U tom filmu imaš tako divno objašnjene zablude oko kršćanstva i shvaćanja homoseksualnosti. Trenutno nemam vremena da sama izvlačim citate i razjasnim zablude koje su toliko ukorijenjene u ljudima.....
I need you, you're the one I need.

Avatar
Temperance
Postovi: 2572
Pridružen/a: 23 stu 2011 01:27
Spol/rod: žensko
Status: U vezi
Lokacija: Pokretna

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la Temperance » 03 ruj 2015 11:13

Po meni ti je malo nelogično pitanje jer ljudi ili vjeruju ili ne vjeruju.
To nema veze s intelektom, ti odabireš vjerovati iako nema smisla da to radiš,budući da nema dokaza da to nešto postoji.
Stavka dva vjera i religija nisu ista stvar, tako da se može biti teist i homoseksualan bez ikakvih unutarnjih sukoba.

Budući da se prvenstveno reflektiraš na kršćanstvo onda prepisujem Andain da se Biblija ne može shvaćati doslovno i da je kao skup tekstova punih metafora, otvorena raznim interpretacijama.
Some music needs air. Roll down your window.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la megan » 03 ruj 2015 11:48

nisam kršćanka i nisam pročitala bibliju, ali vjerujem da postoje dijelovi koji jasno kažu da je homoseksualnost zlo. međutim, ako vjeruješ u bibliju, ne znači da ne možeš razmišljati vlastitom glavom. ako te svrstavaju u isti koš s ubojicama i silovateljima, a ti si zaljubljen u osobu istog spola i spavaš s njom ne ugrožavajući nikoga oko sebe, logično je zaključiti da nešto tu ne štima. ne moraš odbaciti cijelu bibliju zbog te 'male nelogičnosti' :P
poanta je da uglavnom zakoni i grijesi iz biblije imaju smisla (nadam se :D ). ovo nema
Desert je visnjica :(

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 13:22

@modblaise
Pogledao sam film odmah, jer sam danas cijeli dan doma pa imam vremena... Neću sada komentirati emocionalni dio filma jer to sada nije tema...Glavni trenutak filma dolazi kada Mary dolazi kod svećenika te mu citira levitski zakonik gdje kaže nešto tipa da je homoseksualnost grozota pred Bogom, a svećenik joj odgovori da to isto piše za jedenje školjki... Oprosti, koliko god je taj film možda dobar sa emocionalne strane, sa 'intelektualne' jeste više-manje promašaj... To je vjerojatno trebala biti glavna poanta filma, da se pokaže da postoje "zapovijedi" u Bibliji koje nitko ne tumači doslovno. Levitski zakonik nije pisan za Kršćane nego samo za Izrael... Puno stvari u Levitskom zakoniku su samo za Izrael a ne za sve... Zato npr, 'obični židovi' imaju nekoliko pravila po kojima trebaju živjeti, a ortodoksni židovi imaju 617 pravila...Ni ja to dugo nisam znao, nije me niti ni previše zanimalo, ali kako god bilo, za više detalja možeš ili pitati teologe, ili pak na internetu pronaći članke od respektiranih teologa/filozofa/povjesničara...

@Temperance

Ljudi mogu promijeniti svoje vjerovanje vrlo lako... Koristio sam riječ teisti, teisti su ljudi koji vjeruju u osobnog Boga koji nagrađuje dobro, baca ljude u pakao, odgovara na molitve, ima nevjerojatan interes za ono što ti radiš... Postoje ljudi koji vjeruju u Boga koji je stvorio svemir ali ga nije briga šta ti radiš, ne baca ljude u pakao, ne odgovara na moltive itd itd...To su deisti, npr. Einstein je bio deist...

Ako vjeruješ da je Biblija riječ od Boga i ako si gay, u teoriji možeš raditi oboje, ali onda si prema meni lud(u nedostatku bolje riječi)... Ako malo proučiš tu temu, jednostavno ćeš vidjeti da je Biblijski Bog homofob, i da baca ljude u pakao zaradi prakticiranja homoseksualnosti...Kada jednom dođeš do te poante onda praktički imaš 2 izbora: ili prestaneš vjerovati da je Biblija riječ od Boga, ili pak živjeti u celibatu :kokice: jer treća opcija a to je da i dalje vjeruješ da je Biblija riječ od Boga i prakticiraš homoseksualni način života je luda (barem meni) jer zapravo onda radiš ono, zaradi čega će te danas-sutra Bog poslati u pakao...

Neki dijelovi Biblije možda jesu pisane kao metafore, ali u tim dijelovima se koristi drugi "rječnik". Ali ako ti inzistiraš na tome, zanima me koje je značenje citata iz NZ koji kaže da će homoseksualci u pakao...

"Know ye not that the unrighteous shall not inherit the kingdom of God? Be not deceived: neither fornicators, nor idolaters, nor adulterers, nor effeminate(ovo je istoznačnica za homoseksualce), nor abusers of themselves with mankind,10 Nor thieves, nor covetous, nor drunkards, nor revilers, nor extortioners, shall inherit the kingdom of God."- 1 Corinthian 6 9-10

Ja mislim da to ne možeš nikako drugačije protumačiti...

I još za kraj, možda postoje ljudi koji su upućeni na tu temu, ali još vjeruju da Biblijski Bog nije homofob... Takvi ljudi su fundamentalisti(u najmanju ruku), isti su kao i upućeni kreacionisti koji unatoč tome što imaju doktorat u (npr.) fizici, i dalje vjeruju da je starost svemira 6 000 godina... Velika većina ljudi koji vjeruju da je svemir star 6 000 godina su samo neupućeni, jer nikada nisu vidjeli dokaze(i to je ok), ali oni koji su vidjeli dokaze za starost svemira, a ti dokazi su apsolutno preplavili(argumenti protiv starosti svemira od 6000 godina su apsolutno preplavili), oni koji su ih vidjeli, ali i dalje vjeruju da je svemir star 6 000 godina(a takvi postoje), mislim da sa njima mora biti nešto krivo...

@megan

Pa ne moraš cijelu Bibliju označiti kao lošu i nerazumnu knjigu, ali mislim da više ne možeš držati mišljenje da je Biblija riječ od Boga, jer mislim da je kod Biblije, sve ili ništa... Ili je 'savršena knjiga' ili pak je samo jedna od miljun knjiga(pisana od strane čovjeka, bez pomoći Boga) i pri tome najbolji best-seller sa preko 4 miljarde prodanih kopija :faint:

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la megan » 03 ruj 2015 13:39

slažem se, vjerojatno ti poljulja slijepo vjerovanje u tu knjigu kao direktno izrecitiranu od Boga, i moram priznati da je i meni logično da nakon toga budeš bar malo u konfliktu sam sa sobom, ali htjela bih vjerovati da se ljudi manje drže knjige, a više ideje Boga kao savršenog bića, koji, kad shvatiš poantu učenja (biti dobar, blag i sve to), po definiciji ne bi osudio homoseksualce samo zato što su takvi
Desert je visnjica :(

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la slapa » 03 ruj 2015 13:44

svrstavanje homoseksualnosti među teške grijehe mi je u posljednje vrijeme jedan od manjih problema kada je u pitanju zdravorazumsko prihvaćanje slike boga kakvu nam želi prezentirati katolička crkva (pa i dobar dio ostalih institucionaliziranih religija) svojim naukom. postoje tu puno veći mindfuckovi kod kojih bi trebalo zastati, npr.i zapitati se kako svemogući bog koji je čista ljubav može dopustiti da na svijetu pate potpuno nedužna stvorenja...
btw. ne znam odakle si ali u Rijeci postoji neka grupa LGBT katolika i mislim da imaju redovite sastanke. vjerojatno raspravljaju o tim stvarima koje te muče. http://www.crol.hr/index.php/zivot/6622 ... oj-se-suti
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 14:42

@megan

Super da i ti to vidiš :) već sam se bojao da ću ostati jedini koji vidi nekompatibilnost u te 2 stvari :)
Kršćanska ideologija definitivno nije da Bog ne kažnjava ljude, nego baš da ih kažnjava samo zaradi toga jer imaju spolni odnos sa osobom istog spola, bez obzira ako si ti najbolja osoba na svijetu, ako pomažeš svima, ako ne lažeš, ne izazivaš, svaki dan daješ u karitas i sve ostalo, ako si gay koji prakticira to, prema Kršćanstvu Bog će te vjerojatno poslati u...
Sličan koncept ima i Islam, a i gotovo sve tradicionalne religije...
Vezano za Boga kojeg ti predlažeš, taj Bog nije ni Kršćanski, ni Islamski nego neki x Bog, koji možda postoji, ali na kraju krajeva ako vjeruješ u takvog Boga, onda više ne vjeruješ da je Biblija riječ od Boga, a vezano za takvog Boga koji svima oprašta, potpuno svejedno ako vjeruješ u njega, jer i ako ne vjeruješ u njega, on će ti ipak oprostiti i "poslati te u raj", što nije slučaj sa Kršćanskim Bogom...

@slapa

Slažem se da je problem zla najveći problem za Boga... Ali ovo nije tema ako Bog postoji, pa se ne bih previše upuštao u taj razgovor...Mene više zanima to kako oni koji već vjeruju u to da je Biblija riječ od Boga, mogu uklopiti to dvoje, jer ja jednostavno ne bih nikad mogao uklopiti to dvoje, uz uvjet da ne lažem sam sebi...

Daleko je meni Rijeka... Ako ima u Zg-u šta, kada budem imao vremena vrlo rado ću poslušati tko ima itko reći na tu temu...Ja jednostavno stvarno ne mogu vidjeti kako se to dvoje može spojiti, i poprilično sam siguran da se to dvoje ne može spojiti...

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la megan » 03 ruj 2015 16:17

ali ima hrpa katolika koji ne vjeruju slijepo bibliji (noa i mojsije, halo), nego vjeruju da je bog upravo ovakvo biće kakvo sam ja spomenula. ne možeš reći da je biblija uvjet za biti katolik, a sigurno ne možeš reći nekome da njegov bog nije jahve, nego bog x, zato što si ti zaključio da si ga je on drugačije zamislio od onog kakav je opisan u bibliji.
sve to je dosta fluidno područje, i vrlo osobna odluka, a ne nešto na što možeš primijeniti surovu logiku.
Desert je visnjica :(

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 16:53

Ok, ovo da puno katolika ne vjeruju možda baš u Bibliju, nego su možda deisti neke vrste ili nešto drugo, to je ok, to je točno... Mislim da bi morao biti neki uvjet kojeg bi se svi pridržavali kod definiciji riječi.. Npr kod Kršćana, ako ne vjeruješ da je Biblija nadahnuta od strane Boga, nisi Kršćanin ili katolik, ili kod ateizma, ako vjeruješ da postoji Bog, onda ne možeš biti ateista, jer ako toga nema, ako se ljudi ne pridržavaju definicija, onda je zbrka kao što je primjer sa riječi Bog i evolucija... Riječ Bog znači 1000 različitih stvari različitim ljudima, isto kao i evolucija, i zaradi toga često dolazi do zabuna...

Kako god bilo, mislim da ipak mogu reći da to nije 'Jahve' nego neki drugi, jer 'Jahve' je onaj koji je opisan u Bibliji... Ako je u tvojoj ili mojoj slici Boga nešto drugačije onda to više nije Biblijski Bog(Jahve)... Jer ako se 'ne drži to pravilo' onda svakog boga možeš nazvati 'Jahve' i onda se sve ideje Boga mogu zvati 'Jahve', i ama baš sve što želiš možeš nazvati 'Jahve'...

Na kraju se ja mislim, prema mome sve svodi na to, da ako se riječ katolik definira kao osoba koja vjeruje da je cijela Biblija nadahnuta Bogom, i ako je ta osoba gay, ja mislim da ta osoba nema drugog izbora ili prestati vjerovati da je cijela Biblija nadahnuta Bogom(npr. može zanemariti dio vezan za homoseksualce) ili pak živjeti u celibatu ili pak se moliti da se zaljubi u drugi spol :veryhappydance: ... Jer četvrta opcija, a to je raditi nešto za što vjeruje da će dobiti ogromnu kaznu jeste prema meni-luda i potpuno nerazumna...

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la Andain » 03 ruj 2015 17:26

Ti, ili nisi previše upoznat s Biblijom ili ti je kršćanstvo trn u oku pa namjerno neke stvari dovodiš do ekstrema. Zašto? Jer je Biblija, u kranjoj liniji čak i Isusov govor, puna kontradikcija i u slučaju (gay) kršćanina koji u doslovnom smislu shvaća bibliju, možda je zapravo veći problem činjenica što je npr. Staro Zavjetni Bog sadist i hladnokrvni ubojica nego ono što piše o homoseksualnosti. No, većina vjernika ne shvaća Bibliju doslovno, ne misli da je sve stvoreno stvoreno u 7 dana i ne drži se one da treba ubiti susjede ak rade nedjeljom :D pa shodno tome i fleksibilno shvaćaje napise o homoseksualnosti.


No, da, većina religija ima negativan odnos prema, ja bih rekla, općenito ljudskoj seksualnosti, ali homoseksualnost ih posebno žulja. Autohomofobija možda :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 17:56

Pa ja se potpuno slažem da se Biblijski Bog, u najmanju ruku, ne čini se previše druželjubiv... Ne govorim o kontradikcijama u Bibliji, ili o argumentima za ili protiv Biblije ili Boga, nego o položaju homoseksualaca u Bibliji... Ja ne znam gdje su kontradiktorne rečenice u Bibliji vezane za homoseksualce... Usput tvoj primjer za stvaranje svijeta za 7 dana, nije dobar jer je to jasno pisano alegorijskim jezikom, i kroz povijest su gotovo svi tumačili to alegorijski... Kršćanski fundamentalizam(kreacionizam mlade zemlje, koji vjeruje da je svemir star 6000 godina) je prilično novi fenomen, koji je doživio svoj uspjeh tek krajem 19. stoljeća... Prije su gotovo svi gledali na postanak kao nešto što je alegorijski pisano, od Sv. Augustina pa do Sv. Tome akvinskog... Dok za homoseksualnost i Bibliju nije tako, tumačenje da Biblija nije protiv homoseksualnosti je ja mislim isto tako novi fenomen(bez potpore argumenata)...

Mislim da ovo nije nikakvo preuvlečivanje, ja mislim da je poprilično jasan stav Biblije prema gay aktivnostima, i ne vidim gdje je tako veliki problem za tako puno ljudi, jednostavno priznati da je Biblijski Bog homofob... Mislim da u velikoj većini slučajeva, ako ne i u svim slučajevima taj problem skrivanja te osobine Biblijskog Boga imaju vjernici, pošto ateisti, npr. najpopularniji ateisti od Dawkins-a do Harrisa vrlo jasno kažu istinu...
Ne kažem da sada morate prestati vjerovati u Boga zaradi toga, ili da morate početi vjerovati u Boga zaradi toga ili išta slično- više-manje mi je svejedno i ako vjerujete u Boga i ako ne vjerujete, ali stvarno ne vidim zašto se jednostavno ne suočiti sa istinom...

Šta je bolje? Živjeti u sretnoj laži ili otkriti istinu koja će vas povrijediti?
Prema meni je puno bolje znati istinu kakva god ona bila, nego živjeti u lažima...

EDIT: Ako nastavite inzistirati da Biblijski Bog nije homofob i da ne kažnjava ljude zaradi toga, i da se to treba drugačije interpretirati, onda vas samo molim da mi interpretirate drugačije onaj citat iz NZ koji sam vam dao... Baš me zanima, ako je moguće, kako je moguće taj citat interpretirati na drugi način :kokice:

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la megan » 03 ruj 2015 18:11

možeš postavljati pitanja, ali reći ljudima nek nešto promijene po pitanju svog vjerovanja i/ili ponašanja je preko svake mjere. hrpa ljudi ne vjeruje u bibliju, a vjeruje u jahvu, i tko si ti da im kažeš da se ne uklapaju u kršćane. možeš ti to sebi posložiti u kutije, ali kažem ti da to tako ne funkcionira.
live and let live. pitaj, ali nemoj suditi :feelingfree:
Desert je visnjica :(

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la Andain » 03 ruj 2015 18:18

@BeNice..ne pokušavam ti opravdati biblijskog Boga i određene teze iz Biblije, već opovrći tvoje mišljenje da je nemoguće istodobno biti gay i kršćanin, a da prakticiraš svoju seksualnost. Kao što je moguće i držati da je Biblija svjedočanstvo o Bogu, a žmiriti na one dijelove koji propagiraju ubojstvo i čisti sadizam. Uostalom, dosta kršćana kao centralnu poruku krščanstva smatraju Isusovo učenje i evanđelja koji zvuče puno pomirljivije i ne bave se previše homoseksualnošću.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 18:34

@Megan
Što se mene tiče, može svatko vjerovati u šta god želi, nije da je sada meni životni cilj da uvjerim ikoga u išta(to nije ni bio moj razlog otvaranja teme)... Nikoga ja neću prisiliti ni ne mogu prisiliti da u išta vjeruje ili počne vjerovati ili prestane vjerovati... Pokušavam pisati što manje kontroverzno, jer je ta tema očito puno ljudima veliki problem... Mislim da nema ništa loše u tome, da kažem da nešto nije tako(ako stvarno nije, a prema meni nije), i to ne govorim samo na tu temu, nego na sve, i tako apsolutno podržavam da netko meni isto to kaže, ako sam u nečemu u krivu... Preko 40% Amerikanaca vjeruje da je svemir star 6 000 godina, to je prema meni apsolutno krivo, mislim da se nitko ne bi smio nađi uvrijeđen ako ja kažem, mislim da si u krivu i ovdje je zašto... Također bi mi bilo drago da nakon toga promijeni mišljenje i da počne 'vjerovati' da je svemir star 13.72 miljardi godina, ali nije da me strašno dira ako ne počne...

Potpuno se ne slažemo vezano za definiciju katolika ili Kršćana, ali ok, neka bude kako ti kažeš...

Ako se itko mojim riječima našao uvrijeđen, iako mislim da se nitko nije imao razloga uvrijediti ičime, ali unatoč tome, ako netko jeste, ispričavam se...

@Andain

Ja nisam ni mislio da je baš nemoguće da misliš da je cijela Biblija riječ od Boga, i da si gay i prakticirati to... Napisao sam sljedeće:
"Ako vjeruješ da je Biblija riječ od Boga i ako si gay, u teoriji možeš raditi oboje, ali onda si prema meni lud(u nedostatku bolje riječi)..."
"Jer četvrta opcija, a to je raditi nešto za što vjeruje da će dobiti ogromnu kaznu jeste prema meni-luda i potpuno nerazumna..."

I meni se to čini kao najgora od svih opcija jer mi to baš ne ide u glavu... Sa strane sada sa definicijama i kako tko tumači riječ Katolik i Kršćanin, sigurno ima ljudi koji vjeruju da je cijela Biblija riječ od Boga i koji prakticiraju homoseksualnost,i to mi nema logike... Vjerovati da Bog jako kažnjava one koji prakticiraju homoseksualne aktivnosti, a sa druge strane baš to isto prakticirati... Morate vidjeti ludost i nerazumnost u tome, barem je ja vidim... Takve ljude ja nikako ne shvaćam...

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la Andain » 03 ruj 2015 18:39

Pa naravno da vidim ludost u tome, tj. žao mi je ljudi koji očito imaju takvu sliku o sebi, nametnuti rigoriznim shvaćanjem biblije, no ono što mi nije jasno, je da li uistinu ne vidiš da većina gay kršćana/vjernika pomiruje te stvari na način na koji bilo koji prosječan vjernik/katolik pomiruje skandalozne stvari iz biblije sa svojim shvaćanjem iste/Boga/svoje religije. ;)
Oni koji ne pomiruju te stvari su, pretpostavljam, oni koji završe na youtubeu sa svjedočanstvima o izlječenju homoseksualnosti :/
“She's hot. I trust her.”
Hansel

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 18:51

Ako na ovaj prvi dio odgovorim šta mislim, onda će me možda Megan ubiti, pa radije neću krenuti sa definicijama...
Mislim da gotovo svi, ako ne i svi cijenjeni filozofi religije, teolozi, i cjenjeni ateisti, imaju vrlo jasan i gotovo univerzalno prihvaćen odgovor na to. Očito jedna skupina ljudi, se ne slaže sa time i drastrično izbacuje i ubacuje u Bibliju šta im odgovara, jer sa mojeg stajališta, Biblija ili jeste ili nije "savršena knjiga" ne možeš stati negdje između... Ne možeš reći, ovaj dio mi se ne sviđa, pa ću ga izbaciti... Bez da izbaciš ili ubaciš nešto u Bibliju (svojega) ni jedan gay kršćanin ne može pomiriti to dvoje, nemoguće je bez izbacivanja/ubacivanja pomiriti to dvoje... Nadam se da vidiš o čemu ja pričam, oni ubacuju ili izbacuju iz Biblije riječi i prilagođavaju je sebi, jer bez toga ne možeš neke stvari objasniti bilo kako ti interpretirao(npr. onaj citat iz Korinćana)...

Ja mislim da većina njih koji ne pomiruju te stvari, velika većina, završe kao ateisti, i to je apsolutno ok...

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la megan » 03 ruj 2015 19:11

potpuno si u krivu. ogromna većina kršćana/katolika radi upravo to što ti smatraš nemogućim i tvrdiš da ih to više ne čini kršćanima, pa ni teistima (??). ne znam jesi li ikad upoznao ijednog prosječnog kršćanina i pitao ga na licu mjesta njegov odnos prema bibliji? rijetko koji će ti reći da slijepo u nju vjeruje, a taj će najvjerojatnije onda i biti žestoki homofob (možda i autohomofob, nebitno). kad bi proglasio da svi koji smatraju da biblija nije direktno iscurila iz božjih usta nisu više kršćani, osim što bi uzrokovao veliku pobunu kršćana (!), manjina dotad kršćanskog dijela europe ( i vjerojatno većina SAD-a :D ) bi ostala u toj zajednici.

i neću te ubiti, piši što god hoćeš

;)
Desert je visnjica :(

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 03 ruj 2015 19:51

Ovisi koga ti smatraš za Kršćanina, da li ti smatraš da je osoba Kršćanin kada smatra da je cijela Biblija riječ od Boga, ili kada vjeruje da je Isus uskrsnuo ili nešto treće...? Mislim da ne bi smjelo činiti osobu koja vjeruje u moralna učenja Isusa Kršćaninom, jer za to postoje drugi nazivi... Dawkins isto možda vjeruje u moralna učenja Isusa, pa ga to definitivno ne čini Kršćaninom... Ako netko nije Kršćanin, može biti teist, ne tvrdim ja da ne može...Upoznao sam podosta Kršćana, i ja sam Kršćanin neke vrste, i znam osobe koji vjeruju da je Biblija riječ od Boga(cijela Biblija) i podržavaju gayeve, Također sa druge strane, imao sam priliku pričati sa jednom osobom koja je dosta najpopularnija na balkanu vezano za kreacionizam mlade zemlje, koja uopće ne podržava gayeve(neću sada spominjati ime, jer nije bitno) i ta osoba ima stvarno začuđujuće velik broj sljedbenika... Sa jedne strane imaš najveće prijatelje LGBT zajednice koji su Kršćani, a sa druge strane imaš one koji imaju vrlo radikalne ideje za homoseksualce, gore nego normalna smrtna kazna... Kako god bilo, mislim da jednostavno moramo priznati, da Biblijski Bog jeste homofob, naravno to ne daje nikakvo pravo ljudima koji imaju radikalne ideje tipa smrtne kazne, i ja sam prvi protiv toga, ali to je sada nebitno..

Ali potpuno je druga situacija kada gledaš sa strane pa ne misliš na tu temu, od situacije kada se pronađeš u toj situaciji(pretpostavljam)..

P.S. Velika većina teologa, teista-filozofa i znanstvenika-teista 'slijepo vjeruje u Bibliju'... Dok bolje razmislim, teže mi se sjetiti nekog tko sebe zove Kršćaninom a da 'slijepo ne vjeruje u Bibliju'(kako ti to nazivaš)... Jer ja mislim, da nakon što ubaciš ili izbaciš svoje ideje iz Biblije, onda to više nije Biblija, nego neka tvoja knjiga za koju ti vjeruješ da je bolja od Biblije...

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la Andain » 04 ruj 2015 08:14

BeNice je napisao/la:.Upoznao sam podosta Kršćana, i ja sam Kršćanin neke vrste,

Ok, u tom slučaju, gayevi na stranu, kako ti-ako po tvojoj definiciji to što si kršćanin znači da vjeruješ da bibliju treba gledati kao božju riječ, bez nekog zdravorazumskog filtriranja sadržaja i van nekakvog kulturnog konteksta, opravdavaš:
- odobravanje ropstva
- izjave da žena ne smije učiti muškarce ili imati ikakav autoritet nad njima
- opravdavanje genocida, ubojstva djece
- odobravanje osvete i sl.

Zapravo ćeš od mnogih teologa čuti da Bibliju treba gledati u kontekstu nekakvih povijesnih i društvenih obilježja kada je ista pisana. E sad, razlog zašto se oni javno ne izjasne pozitivno po pitanju homoseksualnosti ima isključivo veze s tim što crkva još uvijek formalno ima negativan odnos prema istom, međutim, ako i kad se to promijeni, promijenit će se i spika teologa koji će onda o homosksualnosti krenuti pričati kao i o ropstvu i ostalim glupostima-treba ih gledati u okviru ondašnjeg kulturnog konteksta pisaca koji su bibliju pisali.
No sve to nema veze s nekim (relativno normalnijim) vjernikom koji na napise o homoseksualnosti gleda kao i na napise o ženama: zastarjelima i u kontekstu ondašnjeg primitivnog društva, neovisno o fomarlnom crkvenom stajalištu, koje se znalo kroz povijest mijenjati.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 04 ruj 2015 10:21

Sada nemam vremena ići kroz svaki primjer koji si ti navela, pa ću uzeti samo prvi... Ropstvo u Bibliji nije ropstvo kakvo se prakticiralo nedavno kod nas, nije bilo ropstvo na temelju rase(npr. da su crnci robovi) nego na temelju ekonomskog statusa... Navodno su neki sami odabrali biti robovi, a neki zaradi dugova ili zaradi pomoći obitelji(financijskoj)... Poanta je u tome da je ropstvo u Bibliji, vrlo različito od ropstva koje je bilo prakticirano u SAD-u(i ropstvo je prema meni kriva riječ za opisati ono što je opisano u Bibliji)... Naravno, ja nisam ekspert u tome, daleko od toga, ali ovdje ja samo 'kopiram' odgovor koji sam davno pročitao...

Stvarno se nadam da na te teme ni jedan teolog ne kaže nešto slično kao što si ti rekla da kažu, jer onda je to jako loš odgovor, pošto postoji drugo objašnjenje... Imam jednu rečenicu koju stalno ponavljam, 'od Dawkinsa sam uzeo' rečenicu pa sam je malo modifirao i glasi sljedeće:
"Čak i ako bi nas religije ili vjerovanje u Boga učilo i poticalo na nemoralno ponašanje, to ne bi značilo da su religije u krivu i da Bog ne postoji"
U svakom slučaju, meni stvarno nije tema previše opravdavati Bibliju/ debatirati da li Bog postoji, jer meni je više-manje svejedno ako netko vjeruje u Boga ili ne... Ali kada ljudi drže kontradikcijsku ideju, kao što je ovdje slučaj uz to što je totalno nelogično dolazi i do vrlo glupih stvari, u najmanju ruku... U ovom slučaju, jednostavno moraš nešto ubaciti/izbaciti iz Biblije, jer drugačije ne ide, i to je sasvim ok ako to netko radi, možda je u pravu, ali onda dalje to ne može zvati Biblijom, jer onda to više nije Biblija nego neka tvoja knjiga... Nažalost, došlo je do situacije gdje je to poprimalo neke vrlo 'ružne oblike' a možda najbolji primjer toga jeste 'gay Biblija' .. Gay Biblija je izdana u SAD-u i iznutra je slična običnoj Bibliji(navodno) prema riječima sve je dosta slično, ali kada dolazi do homoseksualnosti, do onih citata, onda je tu nešto izbačeno/ubačeno... Sada sam 'poguglao' čisto da vidiš jednu usporedbu, na kraju posta imaš onaj moj citat, sa lijeve strane je orginal Biblija, a sa desne, gay Biblija.

Glavna poanta je u tome, da u trenutku kada počneš izbacivati ili ubacivati nešto u Bibliji, to više nije Biblija, nego neka tvoja knjiga za koju vjeruješ da je točnija od Biblije...To je meni apsolutno ok i nemam apsolutno nikakvih problema sa time, ali nakon toga ne možeš više tvrditi da vjeruješ da je 'Biblija savršena knjiga, da je riječ od Boga i sl. tome'... Ne znam zašto ima tako puno polemike oko te teme, jer se meni to čini prilično jasno.

Avatar
modblaise
Postovi: 161
Pridružen/a: 07 lis 2011 10:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Trogir
Kontakt:

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la modblaise » 04 ruj 2015 10:35

@ Be Nice

Ajde, kad si već tako uporan u prežvakavanju jednih te istih komentara, reci ti svima nama koja je svrha tvog uključivanja na ovaj forum i postavljanja ove teme? Može bit više razloga:
- da oni koji su gay i to prakticiraju, a kršćani, shvate da to dvoje ne može ići zajedno i da su (po tvom tumačenju) ludi
- da oni koji su ovo isto, prestanu biti kršćani jer ne žele biti ludi
- da ti isti prestanu biti gay, tj. negiraju sebe i žive u celibatu ili glume sebi i drugima da su hetero i sretni s tom laži
- da sam sa sobom pokušavaš riješiti neke svoje nedoumice....
I što ti, kao neka vrsta kršćanina (kako sebe deklariraš) radiš uopće na ovom forumu? Ili si i sam gay ili dolaziš obratiti i "spasiti" nas koji smo u grijehu :primalscream: I koja je to definicija "neka vrsta kršćanina"? Vjeruješ u bibliju ili ne? U svaku njenu riječ?
Prvo sam mislila da si samo postavio interesantnu temu za razmjenu mišljenja i stavova, ali sudeći po tvojoj upornosti i negiranju svih drugih, nešto je drugo u pitanju....
I need you, you're the one I need.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la Andain » 04 ruj 2015 10:37

@BeNice...Baš tupiš po homoseksualcima, a Biblija je puna kontradiktornih i moralno upitnih stvari.

Evo ti što veli o ropstvu pa mi reci koji bi ti drugi naziv onda dao za to i je li to kontradiktorno ipak tvom moralnom kršćanskom vjerovanju, tj. kak si to sam sebi objasnio pošto se ovog trebaš, po tvojim riječima, doslovno držati?

When a man strikes his male or female slave with a rod so hard that the slave dies under his hand, he shall be punished. If, however, the slave survives for a day or two, he is not to be punished, since the slave is his own property. (Exodus 21:20-21 NAB)

You may also purchase the children of such resident foreigners, including those who have been born in your land. You may treat them as your property, passing them on to your children as a permanent inheritance. (Leviticus 25:44-46 NL


p.s. obzirom da si kršćanin, kako ti gledaš na homoseksualnost?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 04 ruj 2015 11:06

Malo sam komentirao na jednome portalu, i na jednoj temi, su mi par osoba rekli nešto tipa: šta nećeš voditi debatu sa nama, šta si kukavica, nemaš argumenata pa zato ne želiš odgovoriti voditi 'debatu', nakon što su bili jako uporni, rekao sam ajde da čujem te vaše argumente... Uglavnom, jedan anti-teist je bio homoseksualac, i on je napisao 7 argumenata (tema je bila postojanje Boga) i od tih 7 argumenata, u većini njegovih argumenata (u 4 ili 5) argument nije bio upućen 'Bogu' nego je bio direktno kritika 'Boga, religija, društva' na temu homoseksualnosti... Dok sam vidio te argumente, zaključio sam da je osoba ateist jer je gay, prije je bio Kršćanin... I to mu je bila apsolutno ok odluka ...

'Hoću riješiti sa sobom' situaciju, a situacija je kako itko može čitati Bibliju, bez ubacivanja ili izbacivanja, i reći da Biblijski Bog nije homofob... I ako netko to može, ako netko odgovori kao što su odgovorili već, da je Biblija puna metafora, onda bih htio znati kako oni interpretiraju neke riječi iz Biblije, npr onaj citat koji sam dao... Meni je strašno nelogično i nerazumno da je osoba i gay i kršćanin(koji vjeruje da je Biblija riječ od Boga), ali očito nekima ili to nije nelogično ili pak ne žele priznati da to jeste nelogično, odgovor na to pitanje, kako osoba u praksi može biti oboje, vjerojatno nikada neću dobiti, jer svaki odgovor koji (vjerojatno) postoji, otvara još veće pitanje, i ok pomirio sam se da nikad neću dobiti logični odgovor na to-jer ne postoji...

Nije baš da je svaka druga osoba gay, gdje da drugdje to pitam, nego na gay forumu? Ja sam ti gay koji još nije otkrio svoju pravu seksualnost :P , a što tamo neki pojedina osoba radi, ako to nema utjecaj na mene, meni je sasvim svejedno što radi.

A sada da idem objašnjavati što mislim "pod neku vrstu Kršćana" bilo bi predugo, ali da , kažimo da vjerujem u Bibliju i svaku njenu riječ...

Ja ne znam stvarno koga sam ja negirao... Ako ljudi tvrde da mogu Bibliju protumačiti na načine gdje ispada da Bog nije homofob, onda sjajno, pokažite mi na onom citatu, kako se onaj citat može drugačije protumačiti...

BeNice
Postovi: 12
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la BeNice » 04 ruj 2015 11:37

@Andain

Nije problem kada netko ne vjeruje u Bibliji i onda kaže, takvo nešto, problem je kada ljudi, a takvi sigurno postoje, vjeruju da je Biblija riječ od Boga i onda ako su k tome gayevi, dolazi do problema... Ako ne vjeruješ da je Biblija riječ od Boga, onda nemaš nikakvog problema...

Sada si postavila pitanje u području u kojem ja općenito imam malo informacija, i nedovoljno informacija da konkretno odgovorim na tvoje pitanje, pa ću samo copy-paste jedan odgovor na slično pitanje tvome...

Question: "If God is good, loving, just and kind and he wanted to guide us morally with a book, why would he give us a book that supports slavery?"
Answer: " No, the Bible does not condone slavery. The Bible acknowledges slavery's existence and regulates it in the Old Testament and plants the seeds of its demise in the New. Both testaments give instructions to slave holders regarding slavery (Deuteronomy 15:12-15; Leviticus 25:39-46; Ephesians 6:5-9; Colossians 3:22-4:1). While Paul mentions the preference of freedom over slavery, he doesn't place a great deal of importance on the issue (1 Corinthians 7:21-23). To Paul, spiritual status is much more important than social standing. He gladly identifies himself as a slave of Christ (Romans 1:1), and the purpose of his entire letter to Philemon is to restore Philemon's relationship to his runaway slave, Onesimus, whom Philemon was to receive "both as a fellow man and as a brother in the Lord" (Philemon 1:16 NIV).

There were two basic types of slaves in biblical times. The first were those taken in war. The clever Gibeonites avoided war altogether by offering themselves as servants to the Israelites (Joshua 9). The more common slave was one who had voluntarily sold himself or had been sold by his or her parents to pay off a debt. In a time devoid of extensive government aid or social services—or excessive credit card offers—pledging one's work was legitimate currency. In some cases, however, a debtor's labor was needed for the survival of his family, and hard choices had to be made. If a father dedicated all his work to pay off a debt, he would be unable to provide for his own family; rather than risk the whole family starving, a man would often give the creditor a child who would work the debt off. The family would survive, and the child sold into slavery would at least have his basic needs met (see 2 Kings 4:1).

If the debt was excessive, or if the servant liked his situation, the slave became the permanent property of the master. If the slave was Jew, however, God instructed owners to treat him as a hired man (Leviticus 25:39-40). And, just as God provided for the widow and orphan, He also cared for the slave. The Mosaic Law gave slaves the right of Sabbath (Exodus 23:12), required significant compensation for abuse (Exodus 21:20, 26-27, 32), gave specific protection for women (Exodus 21:7-11), and commanded that all slaves be set free on the Year of Jubilee (Leviticus 25:39-41). Job asserts that God not only holds him accountable for his slaves' well-being, but God actually sees no difference between the master and slave (Job 31:13-15). Often, if a man had no heir, his property passed on to his slave (Genesis 15:2-3). These concessions do not condone the practice of one human being owning another, but they do provide for the care and support of those unable to support themselves.

It is clear that the slavery mentioned in the Bible was quite different from the slavery practiced during the last several hundred years. The slavery of the Bible was more akin to indentured servitude than modern-day slavery. The Bible's punishment for kidnapping someone and keeping or selling him was death—in other words, involuntary slavery was a capital offense (Exodus 21:16). The systematic kidnapping and enslaving of countless Africans in the fifteenth to nineteenth centuries was absolutely unbiblical. Paul specifically mentions "slave traders" and calls them lawless, rebellious, ungodly, unholy, and profane (1 Timothy 1:8-10).

The problem of slavery has not gone away. There are more slaves in the world today than at all other times in history combined. Today we call it "human trafficking," and it is just as evil as it was when the New World was being colonized.

It's suspected that revenue from human trafficking surpasses that from illegal arms trading and will soon overtake drug trafficking to become the top illegal industry in the world. Approximately 27 million people today are victims of human trafficking. Fifty percent are children; eighty percent are women and girls. In the U.S. alone, 200,000 children are at risk of sexual exploitation every year.

This abuse is the antithesis of biblical care for indentured servants. During the past few centuries, some in the church bowed to expediency and economy and rejected the Bible's guidelines protecting the most vulnerable members of society. Some people condemn the Bible for not abolishing slavery outright. However, the primary goal of the gospel was not sweeping social change but individual spiritual change. When enough hearts are changed, society will change. All it takes is enough Philemons to see a slave "as a fellow man and as a brother in the Lord," and slavery as an institution would disappear. If the world followed the Bible, the millions of sex-trafficking victims would be freed and cared for, and the vast majority of labor-trafficking victims would be home with their families.

Slavery occurs because of a need, real or perceived. In biblical times, the need was the repayment of family debts. Today, the "need" is cheap goods and cheap sex. The statutes in the Bible specifically speak against the abuse of anyone, including slaves. The Bible also promotes fair labor practices (1 Timothy 5:18) and healthy sexual relationships (1 Corinthians 7:2). At every turn, God's laws are for our protection. If we followed those laws and truly loved others (1 John 3:16), modern slavery would naturally be abolished."

Da se još nadovežem na ovaj odgovor, ja nigdje nisam rekao da se cijela Biblija mora doslovno tumačiti, jer je nemoguće cijelu Bibliju doslovno tumačiti... Ali postoji razlika između "odabira" riječi kod metaforičnog tumačenja i doslovnog... Npr: U Bibliji piše: "Stoga im Isus ponovno reče: "Zaista, zaista, kažem vam: ja sam vrata ovcama." -Ivan 10:7 ...To se jasno vidi da je to alegorijski pisano, jer mislim da nitko ne vjeruje i ne tumači to da je Isus stvarno vrata(napravljena od drva, čelika, plastike...)... Ali ne možeš sada tu foru koristiti na svaki tekst, jer nije svaki tekst isto pisani... A kod homoseksualnosti, nije samo Biblija, nego gotovo sve velike religije, možda budizam ima nekakav stav koji ne kritizira homoseksualnost, ali na kraju krajeva, budizam je religija bez Boga, tako da..

Moj stav prema homoseksualcima je negdje u sredini... Nisam netko tko ima 100%-tno podržava gayeve a nisam ni netko tko misli da bi gayeve morali ubijati... Više-manje mi je svejedno, dokle ne radi nešto što ima loš utjecaj na mene...

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Pokušavam shvatiti, ali ne mogu...(religija i homoseksualnost)

Post Postao/la zwarte paard » 09 stu 2015 00:22

Znaš li da postoji druga strana?

Da i najgluplji krscanin zna da je stari zavijet nastao na osnovu mitologije...enuma elis npr. i da bibliju nije pisao bog.

I najgluplji...to znaju...samo ateisti eto najčešće ne znaju za progresivnije struje krscanstva.

Nekada samo trebas čitati...e to je ta druga strana...da se ne blamiras pitanjima i nebulozama.

Nekad trava nije dovoljna....
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Odgovorite