Distrakcija u svakodnevnom životu

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Bash » 21 kol 2016 22:30

Razmišljam nešto o tome zašto ne mogu izać vani bez slušalica i popizdim ako se desi da ih zaboravim doma. Pa me zanima kakvi ste vi po pitanju tehnologije i razonode općenito, u odnosu na život koji se dešava oko vas. Je li vam draže kad ste sami sa svojim mislima dok idete tramvajem negdje ili imate potrebu da vam nešto odvrati pozornost dok se vozite, tipa knjiga, mobitel, mp3 player i sl? Surfate li po mobitelu prije spavanja? I nakon buđenja? I na wcu? I netom prije tuširanja i odmah nakon? I gledate nešto dok jedete? Pa dok perete suđa svira neka muzika? I tako, zanima me u biti kolika vam je potreba da izvan radnog vremena imate u skoro svakom trenutku nešto šta vam odvraća pozornost od ljudi i stvari /situacije oko vas.

Faith123
Postovi: 1232
Pridružen/a: 14 kol 2016 21:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Faith123 » 21 kol 2016 22:48

Ujutro prin kave nezelim nikog naoci vidit a ni komunicirat prvenstveno jer ni ja ne vidim nikog nit mi se prica.... Sto se tice muzike , takojder slusalice u usima cak i dok ucim jer sam navikla tako. Bez obzira sto mi u usima brujim razumim svaku ric dok se prica samnom jer citam s usana. Fala mojoj gluvoj sestri i svim nagluvim ljudima oko mene... Iskreno tv rjetko gledam pa jedem u miru kad jedem, osim ako nije neki maraton serija na laptopu pa se ne mogu odlipit ... Kod tusa i kupanja npr na plazi ,bazenu dtavim si pley listu i uzivam ..prije spavanja digod ako se moram pod obvezno javit kom ,a tokom voznje izbjegavam jer mi je dosta prometnih u zivotu.
Jedino sto se iskljucim totalno kad sam negdje na putu ..
Privilegirana

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la ariadne » 22 kol 2016 07:35

Bash je napisao/la:Je li vam draže kad ste sami sa svojim mislima dok idete tramvajem negdje ili imate potrebu da vam nešto odvrati pozornost dok se vozite, tipa knjiga, mobitel, mp3 player i sl? Surfate li po mobitelu prije spavanja? I nakon buđenja? I na wcu? I netom prije tuširanja i odmah nakon? I gledate nešto dok jedete? Pa dok perete suđa svira neka muzika?
Ja sam sa svojim mislima i dok slusam nesto, samo imaju soundtrack. :D Mobitelom ne surfam, knjige rijetko citam vani u pokretu jer ne volim bas sve propustit, tipa stanicu na kojoj moram izac. Dogodilo mi se par puta. Na wc-u il prije spavanja isto ne, kao i nakon buđenja, ne gledam nista dok jedem, ponekad upalim radio dok kuham il perem suđe i izvodim karaoke po kuhinji. Sve u svemu, ne trebaju mi distrakcije bas, al glazbu slusam gotovo u svakom trenutku. To vise nije distrakcija, basically, nego sastavni dio zivota. Sad mi se u glavi vrti How Deep is Your Love iako eksli ne slusam nista. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Andain » 22 kol 2016 07:42

Dok sam se vozila javnim prijevozom, obavezno sam imala slušalice na ušima, ak bi ih zaboravila, jutro bi mi počelo užasno stresno. :mukajezeva:
Otkad se ne vozim tramvajima, uopće ih ne koristim niti slušam mjuzu dok šetam..postalo mi je baš ometajuća distrakcija u mjeri da i dok trčim volim biti svjesna okoline.

Što se tiče nekakvih dnevnih aktivnosti po stanu, mjuza mi skoro nikad nije upaljena kao nekakav background noise, imam dojam da bi mi i tu smetalo. Dakle, palim mjuzu u stanu samo kad poželim nešto poslušati ili kad je društvo kod mene. Što se tiče surfanja, to je aktivnosti za sebe-ujutro kad se probudim volim pročitati vijesti dok pijem kavu iz kreveta, no preferiram ne ići na spavanje uz surfanje po mobu.. Čitanje na wc-u? Kategorično ne :D
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Nirya » 22 kol 2016 08:50

Do unatrag pola godine mi je glazba u stanu bila obavezna, ali kako su mi se desili neki ozbiljni klikovi u glavi, počela sam više doma uživati i u tišini i u samoći. Obavezno slušam glazbu - i to neku energičnu - dok pospremam, i obožavam slušati Gregoriane dok putujem, posebno noću. Jako me to opušta i čini da se osjećam onako ugodno kontemplativno.
A inače mi je mobitel skoro stalno u ruci, puno se dopisujem, puno čitam ili pišem. Posebno u vlaku na posao i s posla, to mi je kao svojevrsna buffer zona između posla i privatnog života. Tako da to generalno ne vidim kao distrakciju nego kao metodu opuštanja i emotivnog "pražnjenja" od posla.
Također kategorično ne čitam na WC-u :D
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la zwarte paard » 22 kol 2016 09:23

iskljucim se u fullu. tako odmaram. mogu sjediti medju 20 ljudi i ne cuti tko sta prica jer cooliram.
mjuza mi treba za ritam i za djuskanje, spremanje.
player me nekada cini da se osjecam ovisnicom pa ga ne nosim uvijek na trcanje ili kada idem van, ali kada sam u elementu i kada mi bas treba ta stvar tuda je negdje. bitno je osjecati se dobro s mjuzom ili bez :) nekada je kontraproduktivna, pa je tada ne slusam.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Mar
breathing blue
Postovi: 5417
Pridružen/a: 06 lip 2016 15:38

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Mar » 22 kol 2016 12:07

Kao punokrvnom prokrastinatoru zabavni sadržaji mi više služe kao distrakcija od obveza. Tu je forum dušu dao. Glazbu najviše volim slušati dok vozim auto; obožavam kombinaciju vožnje i aktivnog slušanja glazbe + mogu je pojačati koliko god želim. Većinu vremena mi paše tišina, posebno dok trčim, šećem, vozim bike ili ležim na stijenama i slušam more; volim da me taj ritam i pogled na prirodu dovede do svojevrsnog meditativnog stanja i mira. Ovo ljeto sam bila po 4 sata i više na moru, bez ikakvog sadržaja. Trebao mi je samo ručnik i pitka voda. Zbilja ne znam kako bih postigla tu flat rate on-line konekciju sa samom sobom da su drugi ljudi bili oko mene. Ima dana kad uopće ne slušam glazbu niti išta gledam. Btw, istraživanja s područja socijalne psihologije idu u prilog tome da ljudi ponajviše traže distrakciju od onoga s čime bi se trebali suočiti u sebi, ne toliko izvan sebe.

Nošenje mobitela na WC mi je presmiješno i budem malo zločesta kad mi se netko požali da mu/joj je pao u wc školjku. Ono, daj si mira barem tih 5 minuta. Prekjučer sam tijekom vožnje bicikla pomislila kako su mi najgori/najopasniji pješaci sa slušalicama u ušima; ne čuju što se događa oko njih i nikad ne znam na koju će stranu krenuti/zakoračiti pa nerijetko moram usporavati na biciklističkoj stazi i gaziti po travi oko njih. :/

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la zwarte paard » 22 kol 2016 12:32

..:Nina:.. je napisao/la:Kao punokrvnom prokrastinatoru zabavni sadržaji mi više služe kao distrakcija od obveza. Tu je forum dušu dao. Glazbu najviše volim slušati dok vozim auto; obožavam kombinaciju vožnje i aktivnog slušanja glazbe + mogu je pojačati koliko god želim. Većinu vremena mi paše tišina, posebno dok trčim, šećem, vozim bike ili ležim na stijenama i slušam more; volim da me taj ritam i pogled na prirodu dovede do svojevrsnog meditativnog stanja i mira. Ovo ljeto sam bila po 4 sata i više na moru, bez ikakvog sadržaja. Trebao mi je samo ručnik i pitka voda. Zbilja ne znam kako bih postigla tu flat rate on-line konekciju sa samom sobom da su drugi ljudi bili oko mene. Ima dana kad uopće ne slušam glazbu niti išta gledam. Btw, istraživanja s područja socijalne psihologije idu u prilog tome da ljudi ponajviše traže distrakciju od onoga s čime bi se trebali suočiti u sebi, ne toliko izvan sebe.

Nošenje mobitela na WC mi je presmiješno i budem malo zločesta kad mi se netko požali da mu/joj je pao u wc školjku. Ono, daj si mira barem tih 5 minuta. Prekjučer sam tijekom vožnje bicikla pomislila kako su mi najgori/najopasniji pješaci sa slušalicama u ušima; ne čuju što se događa oko njih i nikad ne znam na koju će stranu krenuti/zakoračiti pa nerijetko moram usporavati na biciklističkoj stazi i gaziti po travi oko njih. :/
ne visim s mobitelom u wcu, ali mi je 4 puta upao u wc skoljku jer mi je bio u zadnjem dzepu, a kako mi se bas piskilo jednostavno upadne u wc skoljku dok brzinski skidam hlace. probaj stavi mob u zadnji dzep i skini hlace brzo i naglo. ispada u 70 posto slucajeva :D

a pjesacima na stazi prolecem toliko blizu da se redovito strecnu. majmuni neodgojeni. imali slusalice ili ne.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Mar
breathing blue
Postovi: 5417
Pridružen/a: 06 lip 2016 15:38

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Mar » 22 kol 2016 12:54

Neka hvala, uzimanje moba u mom slučaju nije automatska radnja, već se moram podsjećati i nerijetko prisiliti da ga nosim.
Posebno dok vozim bike i/ili idema sama na more jer nikad ne znaš što se može dogoditi.

Nego, koliko ti još puta mora pasti da ga prestaneš stavljati u hlače? Već četiri puta ipak nije malo. :D

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la zwarte paard » 22 kol 2016 13:03

navika...ali ne desava mi se vise. uhvatim se za zdanji dzep stavim mob na wes masinu i sve pet. sada mi je problem sto ljude zovem dupetom...kada vozim bajs ili auto. saljem poruke. brisem kontakte. niti ja ne volim mob. poziv s nepoznatog broja i razgovor izgleda ovako:

dobar dan.
dobar dan. (cudom se cudimo oboje, ja jer sam sigurna da je netko promasio broj, a druga strana jer je netko zvao pa ocekuju suvisli odgovor)
imam propusten poziv s ovog broja.
s ovog? mora da je neka greska, nisam vas zvala.
jeste u 14 56 (recimo)
onda je bilo slucajno. izvinite.

milion i jedan takav razgovor imam.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Avatar
degenereginald
cryptid
Postovi: 3449
Pridružen/a: 04 ožu 2010 21:19

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la degenereginald » 26 kol 2016 10:45

Eskapizam je bio moj forte dosta dugo, ali se zadnjih godina to dosta promjenilo, ili se barem manifestira na druge načine.
Mp3 koristim samo kad idem na druženje s frendovima, a i onda u 50% slučajeva. Većina ideja mi padne na pamet tijekom šetnje po gradu, a glazba bi me ometala u tom procesu.
(sidenote: primjećujem da ima izrazito manji broj ljudi na ulici koji imaju slušalice u ušima od onih koji nemaju)
Čak zadnjih godina općenito manje slušam glazbu; tijekom rada na računalu najčešće zaboravim/ biram ne pokrenuti foobar, pa zato imam ritual 'igranja' homm3-a ako baš želim aktivnije slušati nešto.

S druge strane, uvijek nešto gledam dok jedem; brijem da je do toga da jedem sama, pa mi je sam proces izrazito dosadan ako nemam random distrakcije, a i sve manje baš sjednem i gledam nešto, pa mi dođe kao super kombinacija.
S druge srane, dok izvodim monotone radnje (pranje suđa, kuhanje, čišćenje), glazba ili neki podcast mi dobro dođu.

Vjerojatno sve jako ovisi o dostupnosti distrakcije i mom psihofizičkom stanju u datom trenutku.
+
Ne razumijem što ljudi imaju protiv čitanja na wc-u. Men' to najbolje. Popizdim ako završim na wc-u bez mobitela ili knjige :Đ
+
Veća je šansa da ću fulati stanicu ako nemam izvanjsku distrakciju tipa glazba. Znala sam automatski hodati određenim, naučenim putevima i shvatiti da idem u krivom smjeru samo u trenutcima kad nisam imala mp3. :0
I have no money and I have to scream.

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Nirya » 26 kol 2016 13:22

reginald je napisao/la:Većina ideja mi padne na pamet tijekom šetnje po gradu, a glazba bi me ometala u tom procesu.
(...) Čak zadnjih godina općenito manje slušam glazbu; tijekom rada na računalu najčešće zaboravim/ biram ne pokrenuti foobar
Vidiš, meni recimo glazba super paše dok pišem - skoro isključivo instrumentalna, though, soundtrackovi i slično. A tip glazbe ovisi o tome što pišem - neka heroic fantasy glazba mi je super za pisanje npr. akcijskih i dramatičnih scena, Nox Arcana za mračne ili hororične scene itd.

Dok sam studirala, bilo mi je skoro nemoguće kvalitetno učiti bez glazbe u pozadini. Kao da bi mi glazba "zalijepila" distraktibilni segment pažnje umjesto da se rasprši posvuda,pa bih se bolje mogla koncentrirati nego u tišini kad bi mi misli previše lutale. Najbolji mi je za to bio Richard Clayderman.
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
degenereginald
cryptid
Postovi: 3449
Pridružen/a: 04 ožu 2010 21:19

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la degenereginald » 18 lis 2016 06:19

Počela sam nešto češće slušati glazbu dok se krećem uokolo; nisam zadovoljna rezultatima; čudim se kako me neki auto nije skupio do sada, svaka čast na koncentraciji i fokusu na okolinu vozača u Zagrebu.


Što me navodi na ovo pitanje- vi, ekipice koja slušate glazbu dok radite išta, bilo dok se krećete, bilo dok radite nešto- koliko ste svjesni glazbe u pozadini?
Upoznata sam s istraživanjima na tom polju (koliko, kao laik, mogu biti), ali me zanima neke percepcija ljudi koji to prakticiraju.
Tipa, ulovite li se nekad kako ste se kretali automatski, bez razmišljanja (kao ja, npr. :Đ)? Ili da ste radili bez razmišljanja, pa su se potkrale neke sitne greškice u rad?
Primjetite li da ste toliko bili fokusirani na rad ili nešto treće, pa ni ne znate što je sviralo u pozadini?

Ono što me zapravo zanima, in a nutshell, radi li se o situaciji gdje je većina fokusa na glazbi, na onome što radite ili se fokus konstantno izmjenjuje s glazbe na rad i obrnuto? U većini slučajeva, barem.
I have no money and I have to scream.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Bash » 18 lis 2016 17:00

Kad slušam muziku, ništa i nikoga ne vidim. N puta se desilo da ne pozdravim nekog poznatog dok prolazim doslovno pored. Imam tunnel vision za neki okvirni autopilot pa slušam dok hodam samo kad dobro poznajem put ili ako po google maps moram ić samo ravno. Zato sam morala svečano obećat da neću slušat glasnu muziku preko ceste. Dok sam u prijevoznom sredstvu, stavim slušalice i praktički sam u komi. Predivnoj glazbeno endorfiničnoj komi.
Na poslu kad baš moram bit skoncentrirana ne palim muziku jer inače samo crtam sise mišem po ekranu i biram šta ću sljedeće poslušat

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la Kroacija » 18 lis 2016 20:21

reginald je napisao/la: Što me navodi na ovo pitanje- vi, ekipice koja slušate glazbu dok radite išta, bilo dok se krećete, bilo dok radite nešto- koliko ste svjesni glazbe u pozadini?
Upoznata sam s istraživanjima na tom polju (koliko, kao laik, mogu biti), ali me zanima neke percepcija ljudi koji to prakticiraju.
Tipa, ulovite li se nekad kako ste se kretali automatski, bez razmišljanja (kao ja, npr. :Đ)? Ili da ste radili bez razmišljanja, pa su se potkrale neke sitne greškice u rad?
Primjetite li da ste toliko bili fokusirani na rad ili nešto treće, pa ni ne znate što je sviralo u pozadini?

Ono što me zapravo zanima, in a nutshell, radi li se o situaciji gdje je većina fokusa na glazbi, na onome što radite ili se fokus konstantno izmjenjuje s glazbe na rad i obrnuto? U većini slučajeva, barem.

Rijetko više slušam glazbu dok šetam. Kad sam na bajku, ne slušam uopće. I jedno i drugo je pogubno za mene i reko nikad više.
Dakle, slušam u svoja 4 zida, dok radim, dok chillam ili u autobusima i na putovanjima obavezno, a i onda je malo bed jer trzam rukama i nogama kad su plesne stvari, generalno uđem u nesnosnu dimenziju gdje si isplaniram još 3 života i 957 projekata, iskusim astralne projekcije :D , osmislim novi spot za Du riechst so gut i smišljam scenarije nekih vlastitih filmića. I evo, sretna sam šta imam odradit još jednu scenicu svog prvog sedmominutnog uratkića. Sveusvemu, bolesno sam kreativno biće, izbjeć ću lažnu skromnost, i bolje je to ne vaditi na površinu sad kad mi je život usmjeren u drugom pravcu. Muzika odmaže u tome.

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Distrakcija u svakodnevnom životu

Post Postao/la inani » 24 lis 2016 19:17

Kad sam doma i nesto radim (kuham, cistim, peglam) volim slusati radio jer mi je tako veselije raditi. Kad sam vani, nemam slusalice jer ne smijem slusati nikakvu mjuzu. Ako negdje nesto cekam, nekad surfam, nekad promatram i slusam ljude oko sebe. Knjige ne volim citati dok se vozim jer mi se povraca ako mi je glava spustena prema dolje, a i ne mogu se koncentrirati na citanje uz sve te zvukove. Na wc-u uglavnom citam Crol i vijesti. Dok doruckujem pregledam sve pristigle obavijesti, a kad rucak/veceram nekad ne sjedim za stolom, nego za radnim stolom i citam/gledam nesto za laptopu.
... :nesvjest:

Odgovorite