pomoć za zlostavljane žene

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Avatar
Raging cat
Postovi: 268
Pridružen/a: 06 stu 2009 12:21

pomoć za zlostavljane žene

Post Postao/la Raging cat » 10 stu 2009 23:41

Dugo se već bavim tim pitanjem i nisam pronašla odgovor ni u jednoj instituciji. Možda neka od vas zna.
Tko može/hoće/zna pomoći zlostavljanoj ženi koja Ne želi prijaviti zlostavljača? Takvih je napretek a ja ću vam navesti primjer.
Moje poznanice, djevojke iz dućana koju sam poznavala 2 mjeseca. Žena 27 godina, rastavljena, u vezi dvije godine sa frajerom koji ju tuče redovito. Zbog njega, ona je ostala bez skrbništva nad djetetom (prije zbog sebe, ali..) i konstantno u krugu ja ga volim-on mene voli-batine i ispočetka. I nekako, nečim uspijem ostavit dojam na nju i ona ga ostavi. Vrati se cura starcima-koji su bogati i situirani-ali oni ju ne žele primiti. I nakon 3 dana spavanja na plaži, eto je na mojim vratima. Živjela je kod mene mjesec dana, oporavila se i otišla. Ali-to je jedna žena. Takvih su tisuće. I raspitala se ja. Ovako to ide. Prijavi li ga, dobit će zaštitu države. Bez prijave-baš nitko neće pomoći.
Pa mene to živcira preko svake mjere. Može se npr. osnovati udruga-nju bi financirao grad i onda bla, bla , bla. Al osnovati udrugu nije zajebancija poput primit nekog na stan.
Zna li tko netko više o tome?

Avatar
Raging cat
Postovi: 268
Pridružen/a: 06 stu 2009 12:21

Post Postao/la Raging cat » 11 stu 2009 11:07

Naravno. Tko god da ga prijavi, ona je kriva-u očima zlostavljača, ali nije mi to toliko bitno koliko to da li u situaciji bez prijave postoji institucija koja će pomoći.

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Post Postao/la ticklebook » 11 stu 2009 12:38

provincijalka_ je napisao/la:Zlostavljača može prijaviti bilo tko, a onda ga se goni po službenoj dužnosti. Pri prijavljivanju se ne moraš predstaviti, tako da je i osoba koja prijavljuje zaštićena s te strane.
Tko kaže da se ne mora predstaviti pri prijavljivanju???
Jednom sam prijavila provalu u dućan (obližnji dućan), pa su me pitali ime i prezime.
Onda, ex je zvala policiju kad su se u ex kvartu dzankiji tukli i mahali nozevima u 6 popodne zimi - i umjesto da posalju ekipu iz stanice koja je iza ugla dok se ono tuku, oni su ex ispitivali za podatke i nije im se zurilo niti su ikog poslali.
Mozda na papiru, u praksi je to drugacije. Policiji se ne da qrcem maknuti ni za šta.
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
Raging cat
Postovi: 268
Pridružen/a: 06 stu 2009 12:21

Post Postao/la Raging cat » 11 stu 2009 12:41

Da. I ona se vratila k njemu. To bude često, posebno kad su tu neki osjećaji. Ipak, tih mjesec dana samoće joj je dalo drugo gledište i na kraju je otišla sama svojim putem.
Ipak je, mišljenja sam, presudna odvojenost od zlostavljača.I situacija u kojoj nemaš kamo, samo ih vrati natrag.
Možda bi se daleko više njih odlučilo na odlazak da znaju da tamo negdje vani postoji netko tko će im pomoći. Neinformiranost je pogubna. Nema ti gore stvari od te da dođeš na neku instituciju, kao socijal, npr. i oni ti kažu-Ne znamo. I ne znamo gdje bi se mogli obratit.

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: pomoć za zlostavljane žene

Post Postao/la Ameli » 11 stu 2009 14:02

Raging cat je napisao/la:Žena 27 godina, rastavljena, u vezi dvije godine sa frajerom koji ju tuče redovito. Zbog njega, ona je ostala bez skrbništva nad djetetom (prije zbog sebe, ali..) i konstantno u krugu ja ga volim-on mene voli-batine i ispočetka.
prvo bi se vratila na tu gospodju u uvodnom tekstu, njoj ocigledno nije problem otici, jer vidimo da je imala jedan propali brak, znaci prosla je sve te peripetije i sranja, ova druga veza, je cisto rezultat njenog nacina zivota i razmisljanja, ajmo reci pod pretpostavkom: zivjela je s muzem, materijalno i financijski ovisna o njemu, rastala se iz njima poznatog razloga I? Sto cini umjesto da si priusti posao i kakav takav stan ( ne bi bila ni prva ni poslednja u podstanarstvu) za sebe i svoje dijete, ona odlazi decku ( opet moja prepostavka) koji je zlostavlja naravno svjestan njene situacije. Jos zalosnije od svega moze biti kad Majka, ispred vlastitog dijeteta stavlja muskarca i svoju na kraju ispostavljenu laznu srecu. No da ja sad ne serem previse, jer sve ovo nije nista nazalost novo i nazalost nije nesto sto se nece ponavljati i drugim zenama, htjela sam reci, nikom pomoci ne mozes, pa da mu das svoj krov nad glavom, ako ono u svojoj glavi ne promjeni razmisljanje i stav prema toj osobi. Meni je to zbilja lako napisati, al druge nema, to je ono sto i sebi govorim i sto bi rekla i drugim zenama: imas sebe, svoje dijete, zdravlje kakvo takvo, istrpila si ga koliko si mogla, a nisi morala, otidji prijatelju/ici na tjedan dva pronadji neki posao, mali stancic, uzmi dijete i idi.
Eto i kad citam ovo sto sam napisala, sjetim se onih ubijenih zena koje su to i htjele napraviti. Zapravo ne znam koja te ustanova moze spasiti od ludjaka, mozda jedino sreca, da na takvog nikad ne naidjes. Splasnio mi optimizam, pojavila se agresivnost slika

Avatar
lucretia
Postovi: 1214
Pridružen/a: 06 tra 2009 13:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: in the moonlight

Re: pomoć za zlostavljane žene

Post Postao/la lucretia » 11 stu 2009 16:22

Ameli je napisao/la:imas sebe, svoje dijete, zdravlje kakvo takvo, istrpila si ga koliko si mogla, a nisi morala, otidji prijatelju/ici na tjedan dva pronadji neki posao, mali stancic, uzmi dijete i idi.
a ona na to kaže: ''Ali on je dobar kad nije pijan.'' :roll:
to što je stalno pijan, nije protuargument :roll:
We serve an old moan in a dry season
A lighthouse keeper in the desert sun
Dreamers of sleepers and white treason
We dream of rain and the history of the gun
There's a lighthouse in the middle of Prussia
A white house in a red square
I'm living in films for the sake of Russia
A Kino Runner for the DDR

Avatar
Raging cat
Postovi: 268
Pridružen/a: 06 stu 2009 12:21

Post Postao/la Raging cat » 11 stu 2009 23:40

da, točno.
Ajmo sad proširiti gledište: veliki je broj istospolnih veza u kojima jedan partner sustavno zlostavlja onog drugog. Fizički i/ili psihički. Moja je prijateljica završila na psihijatrijskom lječenju nakon višegodišnje torture njene partnerice. I kome bi se ona obratila? Zakon je jasan , ali ne saživljen u stvarnosti i još je uvijek podložan dobroj volji pojedinca na položaju da ga se pridržava. Bi li žena prijavila partnericu za zlostavljanje? Kome? Šta bi ju dočekalo kad bi to i učinila? I tko bi joj pomogao? Sad sam izjednačila situaciju, vama je lakše razumljiva ovako, sigurna sam. Jer često pripisujemo jedan problem jednoj grupi ljudi. Ali zlostavljanje je problem svih. I očit u ekspanziji. Bilo bi dobro znati kamo ako se to ikad dogodi. Ono-meni se neće nikad, potpuno je nepotrebno.

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 12 stu 2009 11:17

provincijalka_ je napisao/la:@Amelie, žrtva (u ovom slučaju žena) nikad nije kriva za zlostavljanje.
..nije kriva jer je ovaj kreten, ali je kriva ako dopusti da se to nastavi i trazi mu ispriku za zlo koje nanosi njoj i djetetu,..

sorry, nastavit cu poslije idem lec muka mi je :(

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: pomoć za zlostavljane žene

Post Postao/la zwarte paard » 07 tra 2015 12:23

meni je ovo super post, jer su me slicna pitanja navela da prckam...

zadjes u sistem sa dobrim zelucem, izadjes sa sjebanim, samo zato sto vidis kako stvari idu.

sigurne kuce su pod nadzorom centra za socijalnu skrb i ne primaju sve zene koje im se obrate.uglavnom udruge traze smjestaj za zenu koja je dozivjela nasalje. ne mogu s esjetiti da li policija moze direktno se obratiti centru. situacija u sigurnim kucama nije nuzno sigurna, moze se desiti sekundarna faza viktimizacije, od institucija se podrazumjeva, ali od drugih zena se uglavnom ne ocekuje unutar kuce. zanimljiv femomen. zdrava atmosfera? ne bih bas rekla.

u principu se treba obratiti nekoj udruzi, autonomni zenskki centar npr. ako nema udruge centru za socijalni rad. udruge nemaju smjestajne kapacitete i upucuju u sigurne kuce, a tamo ces uci ukoliko imas "dobru" pozadinu. Udruge uglavno pruzaju besplatnu pravnu pomoc, psiholosku pomoc, ali smjestaj ne.

inace si ucinila najgoru stvar za sebe i mahom se izbjegava smjestanje zena privatno jer je nefunkcionalno i jer zalazis u krugove iscrpljivanja. jedini mehanizam suprostavljanja nasilju mora biti drzava i sustav. on ne funkcionira, skoro pa nikako i stoga su zene ostavljene zenama. zbog toga je politicki aganzman vazan...ali dok upalimo u glavi...samo do pola godine ce biti mrtvo u prosjeku 15ak zena, a ja bih rekla da smrt uopce nije nesto najgore sto se desava u tom procesu.

cini se da svi trebaju nekoga da rjesi stvar, da negdje upute, ali koliko se meni cini to mjesto ne postoji. ta sigurnost ne postoji. suprostavljanje kampanjama i jacanjem zena mislim d aje jedina prevencija, a u odmaklim stadijima nasilja, udruge i psiholoska pomoc, sos telefoni, centar za soc rad. nemamo vise nista sto se nudi koliko znam.

sos telefon moze zvati bilo tko u ime nekoga, s tim da npr u bgu zene koje rade na sosu biraju da li ce pricati s muskarcima ili ne, jer cesto zovu nasilnici i same znaju biti ugrozene pretnjama, docekivanjima...

sada mi prolazi glavom usporedba...nekada sam mislila da je najbitnije nekoga smjestiti i udaljiti od nasilnika, ali sada mislim da je psihicko osnazivanje puno vaznije.

to izbacivanje iz kuce je zeznuto, ali pravno se moze stosta napraviti. pravnici su ti koji mogu dosta u prakticnom smislu...odstete. samo uglavnom sporo ide, mukotrpno je... i dobro je kada zena ima potporu nekoga tko nije iz kruga obitelji ili udruge. puno traze ti procesi...u brosurama toliko toga fali u smislu upoznavanja s tim sto i kako s nekim tko trpi nasilje? kako se ponasati i sto uciniti da ne ugorzimo sebe, osobu koja trpi nasijle. treba polako i oprezno s tim.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Odgovorite