propast eura

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

propast eura

Post Postao/la Zita » 01 pro 2011 13:28

spekulacija il stvarni scenarij?
ovdje sigurno ima cura koje se super kuze u ekonomiju pa recite sto mislite
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: propast eura

Post Postao/la slapa » 01 pro 2011 14:02

ne kužim se u ekonomiju ali mislim da će se to dogoditi u idućih par godina (euro možda i prije). kao i propast kapitalizma...
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: propast eura

Post Postao/la phos » 01 pro 2011 14:05

ne kuzim se u euro, ali se duboko nadam da ce propasti u istom silu kao i dinar, da prije otplatim kredit.
iako...nekako mi je to nemoguc scenarij u iducih 10 god
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: propast eura

Post Postao/la Mary of Silence » 01 pro 2011 14:52

ovo sam baš čitala prije par dana, malo me paranoja uhvatila...

"Ovo su posljednji dani evra kakvog znamo", navodi velika švajcarska banka Kredi Svis koja predviđa krah evra i to vrlo vjerovatno do sredine januara. U izvještaju bankara se dodaje da će se kriza u zoni evra odraziti na do sada jake finansije Francuske i Njemačke, kao i na najjače banke", piše "Vol strit žurnal".

Švajcarci u svojoj crnoj prognozi ističu da, ukoliko se ne dogodi nešto "revolucionarno" u razmišljanju čelnika EU, može se očekivati poplava krize od koje niko neće biti pošteđen. Propast je i vremenski tempirana - sredina januara 2012!"

Izvor;http://www.nezavisne.com/posao/analize/ ... 16631.html

Mene zanima kakve će stvari povući sa sobom cijela ta situacija, na jednoj strani EU je u ozbiljnoj dužničkoj krizi, na drugoj strani imamo velike nerede na bliskom istoku, situaciju sa Iranom, u Americi pak protesti, tako da... :nezna:

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: propast eura

Post Postao/la jpeg » 01 pro 2011 14:57

phos je napisao/la:ne kuzim se u euro, ali se duboko nadam da ce propasti u istom silu kao i dinar, da prije otplatim kredit.
:D :D

osoba C, ne kuzim se ni ja u euro, i nemam blage veze dal ce propast.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: propast eura

Post Postao/la phos » 01 pro 2011 15:01

ako ne lazu, cetvrtina deviznih rezervi je u euru...
pa mi to nema smisla
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: propast eura

Post Postao/la ariadne » 01 pro 2011 17:46

Nemam pojma. Ja sam sretna dokle god nešto propada jer sam zla i volim kaos. :D Propada Amerika, propada EU, propada kapitalizam pa ovo ne zvuči tako nemoguće.
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
zee
Postovi: 367
Pridružen/a: 23 stu 2009 18:37
Spol/rod: žensko
Lokacija: ZG

Re: propast eura

Post Postao/la zee » 01 pro 2011 17:49

Mary of Silence je napisao/la:ovo sam baš čitala prije par dana, malo me paranoja uhvatila...

"Ovo su posljednji dani evra kakvog znamo", navodi velika švajcarska banka Kredi Svis koja predviđa krah evra i to vrlo vjerovatno do sredine januara. U izvještaju bankara se dodaje da će se kriza u zoni evra odraziti na do sada jake finansije Francuske i Njemačke, kao i na najjače banke", piše "Vol strit žurnal".

Švajcarci u svojoj crnoj prognozi ističu da, ukoliko se ne dogodi nešto "revolucionarno" u razmišljanju čelnika EU, može se očekivati poplava krize od koje niko neće biti pošteđen. Propast je i vremenski tempirana - sredina januara 2012!"

Izvor;http://www.nezavisne.com/posao/analize/ ... 16631.html

Mene zanima kakve će stvari povući sa sobom cijela ta situacija, na jednoj strani EU je u ozbiljnoj dužničkoj krizi, na drugoj strani imamo velike nerede na bliskom istoku, situaciju sa Iranom, u Americi pak protesti, tako da... :nezna:
Hm, uopće me ne čudi što Švajcarci imaju crnu prognozu za euro - malo novinarskog napuhavanja, špekulacija i slično, trenutno mnogo pogoduje švicarskom franku.
ariadne je napisao/la:Nemam pojma. Ja sam sretna dokle god nešto propada jer sam zla i volim kaos. :D Propada Amerika, propada EU, propada kapitalizam pa ovo ne zvuči tako nemoguće.
Ali Lijepa Naša RvaCka nikada! :D

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: propast eura

Post Postao/la Mary of Silence » 01 pro 2011 18:17

ariadne je napisao/la:Nemam pojma. Ja sam sretna dokle god nešto propada jer sam zla i volim kaos. :D Propada Amerika, propada EU, propada kapitalizam pa ovo ne zvuči tako nemoguće.
Pridružujem se ljubavi prema kaosu, ali samo mi smeta činjenica da poslije kaosa uvijek nastane ono što je njegova suprotnost, tačnije razni oblici diktatura i sl. a opet između kaosa i uspostavljanja diktatura obično bude rat, kao završna faza kaosa. Mislim da nam se to neće dopasti, posebice jer nećemo imati konekcije :)

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: propast eura

Post Postao/la ariadne » 01 pro 2011 18:30

zee je napisao/la:Ali Lijepa Naša RvaCka nikada! :D
Ma od ove države sam odustala još u srednjoj. :lol:
Mary of Silence je napisao/la:Pridružujem se ljubavi prema kaosu, ali samo mi smeta činjenica da poslije kaosa uvijek nastane ono što je njegova suprotnost, tačnije razni oblici diktatura i sl. a opet između kaosa i uspostavljanja diktatura obično bude rat, kao završna faza kaosa. Mislim da nam se to neće dopasti, posebice jer nećemo imati konekcije :)
Ne čini mi se izgledno da bi nastala neka vrsta diktature, to bi bilo nazadovanje u svakom mogućem smislu, pa čak i od ovog clusterfucka koji je sad aktualan. Ne isključujem mogućnost, naravno. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

backspace

Re: propast eura

Post Postao/la backspace » 01 pro 2011 19:47

čeka se 9.12.

fakatja
Postovi: 1036
Pridružen/a: 07 stu 2005 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: EU

Re: propast eura

Post Postao/la fakatja » 01 pro 2011 21:09

U, jebote, ode euro u p.m.?!
Sta sad?
Yuán il Russian ruble?
Ma, idem ja potrosit sve.
Djeda mraz, ne trebas mi ove godine.
"for me it is more about seduction than just a pretty face"

Gost

Re: propast eura

Post Postao/la Gost » 01 pro 2011 21:14

Scenariji predviđaju katastrofu, logistički, politički i socijalno. Zemlje bi se trebale vratiti na stare valute, nastupila bi masovna otpuštanja uslijed kolapsa tvrtki, pogotovo srednjih i manjih koji se uopće ne pripremaju... neki tvrde da je to dugoročno i najbolje, a negdje sam pročitala da Angela već printa deutschmarke. Logično mi je da je iz perspektive velikih sila to čini boljim scenarijem, jer bi se njihove ekonomije puno brže oporavile.

Ne bih se složila da propada kapitalizam. * probija balon * :D A kad bi se desio propast UN-a (što je Sarkozy dao naslutiti, ukoliko propadne euro), Amerika bi dod. ojačala i imala bi razloga zadržati se u Europi iz straha za "svjetski mir". Tu ideju potpomažu debilni naslovi, pogotovo u britanskim medijima, koji unose paniku špekulirajući o četvrtom reichu i takvim glupostima.

Teško je predvidjeti, treba pričekati.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: propast eura

Post Postao/la Afrodita » 01 pro 2011 21:27

S obzirom da se povijest uvijek ponavlja, nažalost, tako se ponavljaju i krize. Mislim da je moguće jer je velik dio država EU ionako zahvaćen krizom i uglavnom neke velike ovakve integracije teško mogu opstati. Puno više stvari odvaja te zemlje nego što ih spaja, naročito želja sa samostalnim gospodarstvom i što manjim ulaganjem u nerazvijene zemlje članice. Najveći dio bogatih zemalja ionako vidi tržište i izvore radne snage u azijskim i latinoameričkim zemljama. Globalizaciji nije interes razviti nerazvijene nego nagomilati kapital a neke zemlje EU postaju teret onim visoko razvijenim i mislim da će se i EU definitivno raspasti.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: propast eura

Post Postao/la Mary of Silence » 01 pro 2011 21:41

"Ipak, nakon svake krize kapitalizam se nekim "čudom" oporavio i ponovno je stasalo vrijeme prividnog prosperiteta. U stvarnosti nije se radilo o nikakvom "čudu" već o jako jednostavnom rješenju - da bi se kapitalizam oporavio od krize pred njim je bio imperativ pokoravanja novih tržišta, vječita surova ekspanzija koja se u brojnim slučajevima provodila "ognjem i mačem".

Taj "čudesan oporavak" uvijek je bio stvoren na sirovom ugnjetavanju sve većeg broja ljudi, u novije vrijeme ponajviše u zemljama trećeg svijeta.

Marx je još prije 150 godina zapisao da kapitalizam, ako se želi održati, mora ući u svaki kutak planete i podrediti je svojem načinu operiranja.Kada u konačnici kapitalizam zavlada svim tržištima (tj. postane globalan), ponestat će mu prostora za ekspanziju i tada slijedi njegov konačan kolaps."

Izvor;http://abrasmedia.info/dru%C5%A1tvo/eko ... bio-u-prav

Mislim da je i tzv "arapsko proljeće" bilo u gore spomenutom "imperativu pokoravanja novih tržišta".
Zadnja izmjena: Mary of Silence, dana/u 01 pro 2011 22:12, ukupno mijenjano 1 put.

Gost

Re: propast eura

Post Postao/la Gost » 01 pro 2011 21:52

Point je? :D

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: propast eura

Post Postao/la Mary of Silence » 01 pro 2011 22:08

"point" je da je čika kapitalizmu postala tijesna prostorija u kojoj se nalazi, nažalost, nema ni vrata ni prozora kroz koje bi izašao, tako da se nadam što skorijem gušenju.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: propast eura

Post Postao/la JaNNa » 02 pro 2011 15:22


Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: propast eura

Post Postao/la phos » 02 pro 2011 15:55

kolike su sanse da euro devalvira kao sto je nekada dinar?
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Gost

Re: propast eura

Post Postao/la Gost » 02 pro 2011 16:00

Mary of Silence je napisao/la:"point" je da je čika kapitalizmu postala tijesna prostorija u kojoj se nalazi, nažalost, nema ni vrata ni prozora kroz koje bi izašao, tako da se nadam što skorijem gušenju.
Ali to nije istina. Kapitalizam, u nekom drugom obliku, funkcionira izvan zapadnoeuropskog kruga.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: propast eura

Post Postao/la tamara3 » 02 pro 2011 16:51

phos je napisao/la:kolike su sanse da euro devalvira kao sto je nekada dinar?
Kaj, zbog kredita i to? To i mene zanima :D.

Pročitala sam da se savjetuje ljudima da eventualne štednje u eurima prebace u norveške krune.

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/16 ... tnine.html

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: propast eura

Post Postao/la Mary of Silence » 02 pro 2011 19:03

ReaTM je napisao/la:
Mary of Silence je napisao/la:"point" je da je čika kapitalizmu postala tijesna prostorija u kojoj se nalazi, nažalost, nema ni vrata ni prozora kroz koje bi izašao, tako da se nadam što skorijem gušenju.
Ali to nije istina. Kapitalizam, u nekom drugom obliku, funkcionira izvan zapadnoeuropskog kruga.
Možeš li mi dati neki primjer ? (ako te ne zamaram, naravno)

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: propast eura

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 02 pro 2011 19:21

Napisala sam cijeli post o tome kak se to neće desit, i da će prije teta Merkel pobijediti na izborima ljepote i o fondovima i bankama i ECB i špekulacijama tečejem i tak dalje i tak bliže, al onda je ADD prevladao pa samo šeram fotku :

famozni dvojac Merkozy

:kokice:
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

backspace

Re: propast eura

Post Postao/la backspace » 02 pro 2011 21:00

phos je napisao/la:kolike su sanse da euro devalvira kao sto je nekada dinar?
otprilike kolike su šanse da četvrt milijarde ljudi dobije na lotu.
neće ići. :)

bilokakve projekcije su samo naklapanja, nitko ne zna pouzdano kako će se situacija odigrati, tržište je nepredvidivo, masu je varijabli koje utječu i sitnice mogu preokrenuti cijelu situaciju, u stilu domino efekta.

pratiti situaciju, napravit diverzifikaciju rizika ako pričamo o štednji. ako pričamo o kreditima, molit Boga ili nekog drugog jer banke neće imati milosti... :D samo je opet pitanje kud će to sve skupa odvesti, banke ne mogu rasti ako sve ostalo propada.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: propast eura

Post Postao/la Daisy » 03 pro 2011 03:44

backspace je napisao/la:banke ne mogu rasti ako sve ostalo propada.
mislim da je situacija upravo suprotna. banke rastu bas onda kad sve propada. zato i jest doslo do urusavanja kapitalizma kakvog poznajemo. uzmimo primjer sibirske transnacionalne banke : ).

backspace

Re: propast eura

Post Postao/la backspace » 03 pro 2011 10:12

je, baš je to pokazala i amerika i ostala družina :D

ne znam, daj mi link neki stavi da vidim mogu li ti povući paralelu s nekim od mnogih banaka koje su propale zadnjih godina ili je to nešto revolucionarno :)
uglavnom, mojom logikom, to je dugoročno neodrživa situacija. i pokazat će naredna/e godina/e. pumpanje love kod nas 2008. će tek uzeti pravi danak. premda su naše banke ove godine ostvarile rast, govorim o većim bankama, treći kvartal je nadmašio prošlogodišnju situaciju za oko 20%, ali vidjet ćeš iduću godinu, naprosto je neutemeljen rast banaka jer one žive od poduzeća i stanovništva koji ukoliko propadaju, znači da ne otplaćuju svoje kredite, ne plaćaju kamate/naknade, što slijedno vodi tome da banke imaju velik udio nenaplativih potraživanja u svojim portfeljima. a to su brutalne cifre.
u tom smislu, banke bi sad morale početi razmišljati za dobrobit firmi.. razlog naravno da nije altruističan već kapitalistički jednostavan: ukoliko propadnu firme kojima banke već godinama vrte kredite, i stanovnici gube radna mjesta prema kojima banke imaju izloženost, kako će tako zatvarati krug? a ono što ljudi ne razumiju je da kolaterali nisu core business banke. logika banke je jednostavna: novac/uslugu sam dala, novac+kamatu/naknadu želim nazad. nekretnine su bankama teret, pogotovo u ova vremena i uzimaju ih velikim dijelom zbog psihološkog efekta koji stvara kod dužnika.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: propast eura

Post Postao/la Daisy » 03 pro 2011 11:05

mislim da banke ne zive od nas luzera, nego od multinacionalnih kompanija. koje su lani, u vrijeme najvece krize u povijesti amerike, ostvarile 25 posto veci profit u odnosu na godinu prije. slazem se da je takvo stanje dugorocno neodrzivo. zato sam rekla da se kapitalizam urusava. i najjace sto sam cula na tu temu (osim, naravno ,tvojih postova) jest poruka grckog premijera njemackoj: posto su vase banke nasim gradjanima posudjivale ogroman novac da bi mogli kupovati vase skupe automobile, trebali ste racunati s time da mi to mozda necemo moci vratiti. gadi mi se sve to, i ove igre tj. zastrasivanja da ce euro biti dokinut i manipulacija tecajem dolara, da o prokletim kamatama ne govorim. jedino me u svemu iznenadjuje sto se njemacka, i to u saveznistvu s indijom, namece kao lider na globalnoj razini. heil merkel. a sto se eura tice, mislim da ce vrlo brzo nadjacati i funtu. kad se to desi, barem jedna banka u hrvatskoj ce propasti. jer cu je ja osobno zapaliti.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: propast eura

Post Postao/la bašja » 03 pro 2011 11:35

Daisy je napisao/la:mislim da banke ne zive od nas luzera, nego od multinacionalnih kompanija
i ja si uvijek to mislim, ali sam primjetila da su tu u hr banke krenule u sustavnu akciju napadanja svakoga tko je u plusu da oroči novce što me dovodi do zaključka da su u velikom strahu od činjenice da će ljudi i ono malo ušteđevine i novaca koje imaju morati vrlo uskoro potrošiti. Backspace definitivno ima pravo kad kaže da su na kraju i banke dio lanca i moraju kad tad osjetiti krizu kao i svi drugi, al je pitanje kako i kada.
Pretakanje iz šupljeg u prazno. A ja onako čisto oklade radi (jer nemam pojma o tome) kažem da euro neće propasti. politički još uvijek stoji, a ovo drugo nije ni bitno...
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

backspace

Re: propast eura

Post Postao/la backspace » 03 pro 2011 12:32

bašja je napisao/la:
Daisy je napisao/la:mislim da banke ne zive od nas luzera, nego od multinacionalnih kompanija
i ja si uvijek to mislim, ali sam primjetila da su tu u hr banke krenule u sustavnu akciju napadanja svakoga tko je u plusu da oroči novce što me dovodi do zaključka da su u velikom strahu od činjenice da će ljudi i ono malo ušteđevine i novaca koje imaju morati vrlo uskoro potrošiti.
ovo vezano za činjenicu od čega banke žive... dominantan udio u strukturi ukupnih kredita se odnosi na kredite stanovništvu.

ovo drugo vezano za depozite za koje se sada banke bore i borit će se do daljnjega nije zbog toga da se zaustavi potrošnja, jer bez potrošnje nema obrtanja. to je prvenstveno zbog nedostatka kapitala. do daljnjega će vrijediti: možeš plasirati onoliko sredstava koliko možeš prikupiti. razlog leži u vlasničkih strukturama.
Daisy je napisao/la:kad se to desi, barem jedna banka u hrvatskoj ce propasti. jer cu je ja osobno zapaliti.
:D
dakle živiš preko svojih mogućnosti ili si nekim okolnostima u životu primorana na to. većinom su to ipak 'velike oči ljudi' u pitanju. freud bi rekao da smo svi zapravo manipulirani željama koje su većinom podsvjesno kreirane, realno nepotrebne. sistem ih stvara namjerno kako bi mogao manipulirati masama.
u shemi s bankama je isto kao i sa svime drugim ponuđenim, jebiga, to je rizik, nije fer što sav rizik banke svaljuju na klijente, ali gle, svakom je trebao objasniti javni bilježnik što potpisuje i u šta se uvaljuje. :) treba biti svjestan onoga u što se čovjek upušta, svima onima koji imaju kredit mora biti jasno da to znači dužničko ropstvo i to je tako. nije idealno i nije nimalo humano kad se ne držiš pravila (jer da jest propale bi banke), dokle god ih se držiš, sve 5 i svi zadovoljni.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: propast eura

Post Postao/la Daisy » 03 pro 2011 13:09

backspace je napisao/la:dakle živiš preko svojih mogućnosti ili si nekim okolnostima u životu primorana na to. većinom su to ipak 'velike oči ljudi' u pitanju. freud bi rekao da smo svi zapravo manipulirani željama koje su većinom podsvjesno kreirane, realno nepotrebne. sistem ih stvara namjerno kako bi mogao manipulirati masama.
obrnuto - zivim ispod svojih mogucnosti. a sto se freuda tice, nije fer sto se sluzis njime da dokazes svoje teze. salim se, lijepo je vidjeti da netko voli svoje zvanje ili zanimanje.
backspace je napisao/la:nije nimalo humano kad se ne držiš pravila (jer da jest propale bi banke), dokle god ih se držiš, sve 5 i svi zadovoljni.
meni je jako humano kad netko zajebe banku. samo sto se taj jos nije rodio. dobro jest, pljackasi banaka, ali njih ne racunam.

Odgovorite