Idealizacija kao (samo)manipulacija

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la rainbow » 18 sij 2012 12:00

Jeste li se ikada našli u situacijama da idealizirate ljude koji vam se dopadaju, pogotovo one s kojima želite imati neku ljubavnu priču? Dogodili se da vas kemija-želja-potreba tolko "isprebuca" da vam i stvari koje inače ne nalazite zabavnima/smješnima/zanimljivima počnete "lajkovat"? I događa li se da od običnih ljudi radite minisuperheroje samo zato što vam se sviđaju?

i još nešto što mi se nadovezuje na ovu misao: da li u počecima odnosa pokazujete i svoje "loše" strane ili ih čuvate "ko zmija noge" i zapravo se pravite da ste drugačiji/"bolji" no što jeste?
Da li su ljudi s kojima ste (bili) u partnerskim odnosima imali ovaj obrazac da su skrivali svoje mane?

jeste li imali kakvo grubo buđenje i osvještavaanje idealizacija i projekcija?

(i što vam još padne na um :) )

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la slapa » 18 sij 2012 12:30

tvojim se temama rijetko iz naslova da otkriti tematika :D

redovito mi se događa da idealiziram osobu kad se zaljubim. pogotovo dok ju ne upoznam uživo. i što se više skriva to više idealiziram.

što sam starija to ranije u vezi nastojim iznijeti svoje loše strane. ne da mi se igrati igrice. samo što neke mane druga strana ne može doživjeti/shvatiti dok ih ne iskusi na vlastitoj koži. ali nastojim u startu reći čim više.

znala su mi se događati neka iznenađenja kad bih osobu s kojom sam se virtualno zbližila upoznala uživo. tipa da izgled nije kakav se činio iz fotki i slično.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Angela07 » 18 sij 2012 12:40

sklona sam idealiziranju! dobra stvar je da sam toga svjesna, tako da me istina ne šokira! :D
a svoje loše strane pokazujem! pače inzistiram na njima, pa ako me prihvaća takvu, idemo dalje a ako ne, tak je trebalo bit, jel :D :cool2:
rezultat te strategije je - ne baš puno žena u životu :D :D :D

Gost

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Gost » 18 sij 2012 12:50

ludakoslapa je napisao/la:
znala su mi se događati neka iznenađenja kad bih osobu s kojom sam se virtualno zbližila upoznala uživo. tipa da izgled nije kakav se činio iz fotki i slično.


:D pa i niye...zato što se ljudi zaljubljuyu u osobu a ne u fizički izgled...a na fotki možeš samo zamišljat kakvu neverbalnu komunikaciyu ima osoba, a tek uživo to doživiš....samo ye pitanje na koyi način ti to doživiš, a na koyi način druga strana...i to ye ta famozna kemiya o koyoy svi pričayu...tako npr. kad netko kaže "vidi ove pa ya ne znam šta ona u njoy vidi?" :lol: ..."e pa vidi ono što ti ne vidiš." :twisted:

Svi u početku idealizirayu pdsvyesno, ali ne morayu to priznat...pa prirodno ye. Samo ye važno da se tiyekom upoznavanja sve karte otvore i da se pokažu i mane i vrline, yer svi imayu i yedno i drugo, a bit ye u tome da zaljubljenost prelazi u ljubav kad zavolimo mane druge osobe, a ne vrline tako da ako prilikom triyežnjanja osoba izgubi interes znači da i dalje idealizira, a to onda više niye prirodno i znači da to niye to ;)

Avatar
Lil Big Alice
Postovi: 91
Pridružen/a: 14 sij 2012 22:00
Spol/rod: žensko

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Lil Big Alice » 18 sij 2012 12:55

rainbow je napisao/la:Jeste li se ikada našli u situacijama da idealizirate ljude koji vam se dopadaju, pogotovo one s kojima želite imati neku ljubavnu priču?
to je najnormalniji početak veze dvoje ljudi.. da nije takav, povijest umjetnosti bi nam bila puno puno šturija :D
Dogodili se da vas kemija-želja-potreba tolko "isprebuca" da vam i stvari koje inače ne nalazite zabavnima/smješnima/zanimljivima počnete "lajkovat"? I događa li se da od običnih ljudi radite minisuperheroje samo zato što vam se sviđaju?
ne znam, meni ljubav nije slijepa, već nekako suprotno. želim vidjet tu osobu točno onakvu kakva jest, i da ja ostanem točno ono šta jesam. sad, koliko to doslovno uspijeva... valjda se nekad nasmijem nečemu šta mi nije toliko smiješno ako me neko želio nasmijat.. nekad mi odgovaraju stvari koje mi inače ne odgovaraju kad se nađu u novom razmještaju kod osobe koja mi je draga, jer ih gledam na novi način, kroz njenu sveukupnost.. i tako..
i još nešto što mi se nadovezuje na ovu misao: da li u počecima odnosa pokazujete i svoje "loše" strane ili ih čuvate "ko zmija noge" i zapravo se pravite da ste drugačiji/"bolji" no što jeste?
njet, odmah se napijem ka majka, napravim par gluposti, izgovorim još više, i ako nakon svega toga i dalje štimamo, to je onda to. :D
Da li su ljudi s kojima ste (bili) u partnerskim odnosima imali ovaj obrazac da su skrivali svoje mane?
još mi se nije dogodilo, valjda sam imala malo sreće.
jeste li imali kakvo grubo buđenje i osvještavaanje idealizacija i projekcija?
samo kad bi ja sama u tu osobu projicirala štagod mojih idealizacija. prestala sam s tim odavno, negdje od kraja adolescencije, u isto vrijeme kad i s pisanjem posveta nepoznatoj ljubavi :loveletter: stvarne osobe su puno zanimljivije, "plusevi i minusi", kontrasti, suprotnosti i šta sve već dolazi u paketu.
to see a world in a grain of sand...

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Jadzia Dax » 18 sij 2012 13:12

je, imala sam par puta kraširanje nakon osvještenja
ne mogu tu niš pametno reći osim da je sve to zaljude i da ćeš preživit

a moje mane.... njih odmah sve lijepo prikažem, da nebude zablude posli, jedni je problem što me ne shvaćaju ozbiljno, pa kad vide sami, onda se iznenade

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Fusion » 18 sij 2012 13:24

Mislim da se svakome, posebno na početku, događa da svoje želje projicira u poželjne karakteristike osobe koja mu/joj se sviđa.
Ne mogu se sjetiti da sam nečije mane potpuno previdjela, ali se mogu sjetiti da sam ih birala ignorirati jer mi je bilo bitno samo
da potraje taj hyper osjećaj. Kad je on splasnuo došlo je vrijeme da se suočim s tim što sam svjesno stavila po strani.
O objektivnosti je teško pričati kad se radi o bilo kome tko nam je drag, a najmanje u slučaju osobe koja čini da nam cijeli sistem "podivlja".

Što se tiče mojih mana i kvaliteta, mislim da je karakteristično za mene da najprije kažem sve najgore o sebi,
a tek onda slijedi ovo drugo. :') Pa ti vidi što ćeš s tim. I to sam skužila da radim u svakom obliku odnosa za koji pomislim
da bi moglo biti nešto dugovječnije. : )

Avatar
sascha
Postovi: 2260
Pridružen/a: 05 pro 2011 15:51
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: Narnija

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la sascha » 18 sij 2012 13:39

Idealiziram kad sam kao tele zaljubljena, sto je normalno. Nikad ne skrivam svoje 'lose' strane, naprotiv odmah pustim da dođu do izrazaja, a za dobre ima vremena :) :cudna biljka:
U vezi sa slobodom, dok nas ljubav ne rastavi. :D

Avatar
shizika
Postovi: 14271
Pridružen/a: 02 srp 2011 15:32
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la shizika » 18 sij 2012 15:46

ja sam idealna i nemam mane, i uvijek tražim takvu partnericu - idealnu, bez mana!:D jel tražim puno?? nisam!:D
...život je lijep... (:

Plague

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Plague » 18 sij 2012 16:27

nikad mi se nije dogodilo da sam na vrhuncu zaljubljenosti stvorila toliko izobličenu sliku o nekom da sam se poslije razočarala. ne idealiziram. naprotiv, često deprimiram ljude oko sebe razbijajući im kojekakve iluzije.

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Soopertrack » 18 sij 2012 17:33

mogu idealizirat.. kratko vrijeme.
na kraju vještina analize, često u moju korist :D odluči ima li smisla dalje ili ne.
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

backspace

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la backspace » 18 sij 2012 18:13

ne idealiziram. makar hormoni su zajebana stvar. uglavnom, držim čvrst racio cijelo vrijeme. ono, ubijem drugu stranu u pojam istim. makar na van tako brijem, unutra je borba koja kasnije samo mene košta. fer dil dakle :D

Avatar
Caroline I
Postovi: 186
Pridružen/a: 05 sij 2012 20:24
Spol/rod: žensko

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Caroline I » 18 sij 2012 19:02

O da. Sklona sam užasnom idealiziranju ljudi i jednostavno zažmirim na sve njihove mane koje me kasnije znaju o ho ho koštati. Što se tiće moje strane, ja sam takva da se često volim prikazati u lošijem izdanju, e sad pitanje je zašto? Ne znam, vjerojatno to dolazi od straha da me ljudi ne bi uzeli zdravo za gotovo i povrijedili - moja osobna pretpostavka. Ali vrlo brzo se vidi kakva sam, ne mogu to predugo kriti. Nažalost. :(

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la bašja » 19 sij 2012 08:58

idealiziram na način da sam svjesna mana, ali ih uspješno zanemarujem. Što je dobro dok se ne radi o manama koje zaista nisu za zanemarivanje. znalo mi se dogoditi da onoj u koju sam zaljubljena opraštam i nalazim izgovore iako se radilo o deal-breaker manama. I to je loše, jer znači da u tim trenucima sebe nisam dovoljno poštivala.

S druge strane, da nema žmirenja na neke pizdarije ne bi nikad ni veza bilo, ko je prekritičan isto je samodestruktivan ili pak nikad nije pravo volio jer je jednako istinito i "volim te jer si lijepa" koliko i "lijepa si jer te volim" (lijepa, pametna, posebna... zamijeni po želji)

a što se mojeg predstavljanja tiče... nespretna sam u počecima pa se prikažem u nešto lošijem svjetlu
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Sleepaway
Postovi: 1404
Pridružen/a: 31 lis 2011 12:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Sleepaway » 19 sij 2012 12:15

Pitanje je a tko nije? Prvo malo letiš u oblacima , ali onda se neki od nas gadno spuste , tresnu ! Treba znat kad treba stat! Al i dalje stojim čvrsto na zemlji !
No I am not single. I am in a long distance relationship because my girlfriend lives in the future.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la JaNNa » 19 sij 2012 12:58

idealiziram! naravno da na početku odnosa ne mogu vidjeti kakva je tko osoba. često sam znala i ignorirati neke činjenice, za koje sam znala da ih priznam, bi utjecale na moju odluku o daljnjem nastavku tog odnosa. ta faza me ne drži predugo i brzo postanem svjesna druge strane i stvari koje bi me mogle smetati.
ja? - pa ajmo reći da ne volim baš odmah pokazati svoju bitchy stranu, i nemam ju ni potrebu pokazati dok mi se ne stane na žulj, ali da se suzdržavam u počecima - suzdržavam. većina ljudi oko mene mi i dan danas točno prepičavaju dan kad su skužili pravu mene: prvi put kad sam im sasula u facu brutalnu istinu koju nisu željeli čuti i to bez imalo milosti i sažaljenja (that's just me!) :D

Gost

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Gost » 19 sij 2012 17:14

Odgovor na sve je da.

U raznoraznim oblicima, od površnih "lijepa si" (ostalo će doći na svoje:D) do emotivno samoubilačkih "ne misliš to tako, prestroga si prema sebi" (kad su zbilja bile stvarno i samo iskrene). :loser:

Osobno, izvadim sve na stol a ona nek prebire i onda odluči hoće ili neće. Pitanje je jedino dal ljudi, uključujući i mene samu u nekim fazama, imaju želju nekoga objektivno vidjeti ili im je draža ta početna iluzija koja ih hrani. * shrug *

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la ariadne » 20 sij 2012 01:54

Dogodilo se, ali sam bila svjesna toga pa sam gazila na kočnicu s vremena na vrijeme. :D

Što se mene tiče, mane ne skrivam. Zapravo je upravo suprotno. Inače sam dosta zatvorena ali u takvim situacijama sam najviše svoja i opuštena. Ne znam kako ni zašto mi se to događa, ali sam zahvalna jer me poštedi one drame koju većina drugih ljudi ima, I guess. Barem ako gledam po svojim prijateljima. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la takeover » 20 sij 2012 09:33

Da. Idealiziram i svjesna sam toga, ali dammit-u tim momentima mi ponekad vlastite kočnice i ostali impulsi ne pomažu da se smirim. Dva puta. Jednom prije 6 godina i jednom nedavno. Znala sam kada se probudim da će to biti ružno po mene. I bilo je. Naravno, kada najčešće znam sa kim imam posla. Valjda mi je kemija totalno pošemerila mozak.
Ne skrivam svoj karakter, mislim da nemam što sakriti. Mada, volim upozoriti na neke svoje mane, pa svi ih imamo.

Mislim da ima jedan dio ljudi koji se voli prikazati drugačijima nego što jesu, čak pretjerano poželjnima. Takvih se treba čuvati. Zdrave osobe nemaju nekih uludih potreba sa samoidealiziranjem, možda eventualno lagana samopromocija, što je prirodno. Sve u što je u granicama normale je prihvatljivo. Uostalom, svi mi kada se zaljubimo pomalo izgubimo smisao za loše misli, pa se takvima teško možemo i prikazati.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Popeye » 20 sij 2012 10:53

ja se odmah zapitam koje su mane osobe. :D
volim ljude sagledati sto realnije, kako bi se moja naklonost prema njima zasnivala na warts&all pristupu, a ne samonametnutim lažima.

Avatar
mango
Postovi: 1165
Pridružen/a: 21 pro 2010 16:42
Spol/rod: žensko
Status: U vezi
Lokacija: Zg

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la mango » 20 sij 2012 11:45

Ne idealiziram ljude...to sam jos u osnovnoj skuzila da mi nije pametno radit jer se samo razocaras...
Ali znan idealizirat neke situacije...koje ne budu uvik bas najne al ja ih tako dozivljavam

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la Afrodita » 21 sij 2012 00:29

Mislim da vrlo često idealiziram ljude i nažalost neću se valjda nikad spametiti.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
ground.zero
Postovi: 318
Pridružen/a: 15 kol 2010 17:07
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: Idealizacija kao (samo)manipulacija

Post Postao/la ground.zero » 21 sij 2012 01:11

Da, idealiziram, iako mi se čini da sam prije bila više sklona tome (imala sam jedno "buđenje" koje me je vjerojatno opametilo). Osoba koju sam idealizirala potpuno neočekivano je pokazala svoje pravo lice i u tom trenutku se moja fascinacija pretvorila u indiferentnost. Jednostavno sam se "ohladila". Bez ikakvih negativnih emocija, od meni jako važne osobe postala je samo još jedno lice koje povremeno sretnem i pozdravim.
I sada neke osobe idealiziram, ali ne previše :D Mislim da je to sastavni dio ljudske prirode i ako nekog voliš normalno je da ga idealiziraš. Ono što je bitno je naći mjeru u svemu tome i znati razlikovati stvarnost od idealiziranja.

Odgovorite