Strah od javnog nastupa

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Gost

Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Gost » 14 ožu 2012 14:18

Okej, pod asap mi trebaju vaši najbolji savjet za javni nastup.

Imate li strah od javnog govorenja? Ako da, kako se nosite s tremom?
Ako nemate, koja je tajna?

Jeste znale da je kod većine ljudi strah od javnog nastupa odmah nakon straha od smrti?
Sad mi je jasno zašto. :tantrum ---> Ja.

Hajmo, brainstorm - male sitnice koje vas spašavaju!

:kokice:

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 14 ožu 2012 14:20

Pripremi se.
Vladaj tematikom o kojoj trebaš pričati.
Budi sigurna u sebe.

Napravi si sistematiku kako ćeš izlagati.
Imaš li prezentaciju ili ?

I ono zamišljanje ljudi u gaćama je pizdarija.
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la slapa » 14 ožu 2012 14:22

Zagledaš se u zgodnu žensku i pričaš joj pričaš :gigglenod:

Nemam pametnog savjeta, najbolja sam predavanja i prezentacije održala kad sam bila toliko nespremna (skoro pa nisam ni takla materijale) da nisam imala nikakvu tremu jer sam očekivala katastrofu. Tako da bi moj savjet bio nemoj se pripremati. Ali to sam ipak ja pa zanemari ;D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Popeye » 14 ožu 2012 14:23

ne brzati, to je najgore.

Gost

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Gost » 14 ožu 2012 14:24

Okej, ovaj prvi dio mi ne pomaže - ono, jasno je da ću se pripremiti, Lotus. * spank *
Šlapa, da, ali u ovom slučaju mi improv nije dozvoljen.

Muči me ovaj emotivni segment straha i tremoznosti koji će utjecati onda na sam sadržaj. :tantrum ---> Ja.

Okej, popaj, to uzimam u obzir - osim ako ne odem u harp drive ankcioznost, onda će biti duck for cover. :/

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la hops » 14 ožu 2012 14:26

ako tebe drugi slusaju...znaci, ti si u samom startu u prednosti. da?
(osim ako nije saslusanje na sudu, jel...)
znaci kad se postavis ispred njih, ti si taj mamojebac koji vodi igru.
i koliko ces bedasto ispasti ovisi samo o tome kako ces se postaviti.
buduci da su svi oni tu radi tebe, potapsaj si ego i rasturi ih dinamikom.
ja se cesto u startu popljujem, tako da oni ne moraju.
ocekuju najgore, pa ikada ne moze biti tako lose kako ocekuju.
a ...ovisi o cemu se radi, ljudi cesto i spavaju na tim govorancijama.
i to imaju izrazito uvjezban polozaj u kojem su cak i vizualno budni...
skuzim ih po tome sto gledaju kroz mene i ne obaziru se na recenicu : i onda je rozi slon obukao slapice.
i tako...

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 14 ožu 2012 14:38

I ponadala sam se da ćeš se pripremiti. :D
Poanta je bila da se onda fokusiraš na sistematiku izlaganja, umjesto da razmišljaš o tom emotivnom dijelu straha i tremi.
Nekad pomaže da se fokusiraš na jednu osobu u publici koja ti djeluje smirujuće. Naravno, uz povremene poglede po dvorani da ispadne da ih sve gledaš. :)
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la samo ja » 14 ožu 2012 15:07

Pelinkovac je rješenje ;)
Ne se sad oblit, dovoljna je čašica... Navodno ima neku povezanost s obnavljanjem želučane stjenke koja se trusi kad si nervozan pa ti stvori onaj neki malo mučan filing koji obično poprati osjećaj treme... u svakom slučaju, ak to i ne stoji, opustit će te malo ;)

Gost

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Gost » 14 ožu 2012 15:10

Učili su me da nasilje i alkohol nije rješenje, ali pokušat ću. :D

Kad odrastem želim biti kao Steve Jobs kad nastupa (perfekt, R.I.P. Steve), a imam i Iphone. :ubergeek:

Ustvari, još sam uvijek :tantrum ali kao kontroliram se. * kontrolira se *

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Kroacija » 14 ožu 2012 15:13

nastupala sam bez beda pred 1000 ljudi, ali ispred jedne osobe, i to jako bliske neke (baba, mama, sestra, cura...) - tesko.
inace, priroda posla mi je svakodnevni "nastup" tako da mi zbilja nije problem.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la tamara3 » 14 ožu 2012 15:15

Apropo Jobsa, tebi savjetujem majice s većim izrezom oko vrata i traperice s nižim strukom :kokice:.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la ariadne » 14 ožu 2012 15:27

To i mene zanima. Uopće se ne znam nositi s time nego se tresem, zamuckujem ili nepovezano klepećem i vrti mi se u glavi ponekad. Izborne kolegije biram po tome moram li javno izlagati seminar ili ne. :hideunderrock:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la tamara3 » 14 ožu 2012 15:29

Zamisliš da stojiš pred poznatim društvom (frendicama, bla bla) kojemu nešto želiš objasniti/prenijeti. Nešto slično je meni pomagalo u takvim situacijama.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la slapa » 14 ožu 2012 15:31

Još sam skužila iz iskustva da ako se ošišate u mohawk stilu, ljudi će vas tako čudesno gledati da ćete zaboraviti na tremu gledajući u njihova lica dok pričate.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Gost

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Gost » 14 ožu 2012 15:34

Tamara, znaš da nemam dekolte, ne moraš dodatno bockati u teškoj situaciji. :shakinghead:

Ovo s frendicama ne pomaže, jer su moje frendice sve užasno kritične. :D

Avatar
Peglam_subotom
Postovi: 3868
Pridružen/a: 21 stu 2008 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Peglam_subotom » 14 ožu 2012 15:37

Mislim da je između hrpe nadrobljenih riječi, hops rekla najbitnije - sve ovisi kako ćeš se postaviti, jer ipak, ti si ta koja vodi glavnu riječ. Ne daj im da osjete da te strah. E sad, straha se možeš riješit nakon 2-3 min ili se trest cijelo vrijeme. Meni je u početku, na javnim satovima po školama, bila muka. Ono, trčanje na wc prije i tak to... :D Al sad, čim sat počne, ja sam skroz druga osoba. Znaš da si u kontroli, i moraš tak ostat 45min. Ili duže, nebitno. Bitno je doći dobro pripremljen. Iako kasnije improvizacije isto tako pale, kad stekneš više iskustva. S druge strane, frontalni rad je dosadan. Uvijek je dobro ubacit tu i tamo koje pitanje slušateljima, nabacit neku foru i sl. Naravno, moraš procijenit jesu spremni na to. Ali, i ako nisu, barem ćeš sebe nasmijat pa ti možda bude lakše dalje. :D Moraš se nekad i obrukat. ;) Mislim da je trema ok. I ja uvijek bolje funkcioniram pod tremom, nego kad sam skroz flegma. Onda uredno nešto zaboravim. ne znam jel smiješ imat kakve bilješke, natuknice, podsjetnike. Slobodno škicneš u to povremeno. Ali ne da stalno buljiš u papire, ili ne daj bože, čitaš!! :D
I da, bitno je da nemaš neku fleku na majici ili rupu na čarapi. Onda će svi piljit u to. Magnetizam. :D
Enivej, gud lak! ;)
I'll take you for all that you are. With your complications, your pain, your secrets, your past, your longings and dreams... I will take you completely; without exemptions.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la tamara3 » 14 ožu 2012 15:37

Pa kaj, bumo ga pofutrali :gigglenod:.

Ma, ljudi su inače u takvim situacijama obično susretljivi i suradljivi, nitko neće zamjeriti ako zapneš, dapače.

Avatar
unexpected
Postovi: 1944
Pridružen/a: 29 lis 2011 13:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la unexpected » 14 ožu 2012 15:57

moj savjet.ne zamišljaj ništa,nemoj pit ništa.jedino nauči dobro prepričat materiju izlaganja sa što više svojih riječi.odlučno se suoči s tim strahom.iako mislim da to nije strah već neki oblik neugodnosti koji nestaje.recimo kad se sjetim svog prvog javnog nastupa i te treme,smijem se sama sebi danas.taj neugodni osjećaj nestaje jedino ak se suočiš s tim,bar je meni tako bilo.ako pri izlaganju zapne našali se :)

i postoje neki izrazi koji ti mogu pomoći ak imaš sekundu-dvije blokadu.na mob sam pa ne mogu link stavit.ugl,uguglaj 'izrazi za lakše izlaganje'.ima neka prezentacija s tim izrazima.to ti zapravo pomogne ispunit prazninu koja zna nastat u glavi tijekom izlaganja.

a što se odjeće tiče.što jednostavnije moguće,bez upadljivih detalja itd.jer ak obučeš nešt totalno ludo,na taj strah od izlaganja dodat će se stalno razmišljanje 'kak sad to izgleda,jel mi stoji ok',što opet u konačnici tebe koči i ne razmišljaš o materiji izlaganja.
'if you don't risk anything, you risk even more.'

Avatar
Ivanaaa
Postovi: 419
Pridružen/a: 17 stu 2011 10:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Ivanaaa » 14 ožu 2012 19:05

Vježbom do savršenstva.

Prezentacije su mi bile mali problem na prvoj godini faxa ali sam do kraja toliko puta morala izlagati seminare i projekte da je to postalo dio svakodnevice. Sada imam prezentacijski mod i jednostavno u njega upadnem kada moram nešto prezentirati bez obzira kome i što.

Pomaže snimiti se dok prezentiraš tako da izbaciš ono što ne bi trebalo radti. Time to osvijestiš i bolje vladaš sobom za prezentacije.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Afrodita » 14 ožu 2012 20:58

Kako reče invalid user s obzirom na prirodu posla mogu pričati do beskraja bez ikakve frka ali nema dugo imali smo neki interview za novinare i to je bila sasvim druga priča. Nisam znala gdje bih pogledala ..reflektori su vrlo zbunjujući.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Jadzia Dax » 14 ožu 2012 21:01

ne mogu ti pomoći baš, jer nemam tremu, ustvari imam ali ona nestane onog trena kad počmem pričati/prezentirati, možda da otvoriš nekom pošalicom i smješkom, opsutit ćeš se ti a i ostali će se opustiti

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Fuga » 14 ožu 2012 21:57

Nemam strah, uvježbala sam to s vremenom i s masom mogu vrlo lako baratati, prije mi je ovo jedan na jedan.
Najvaznije je dobra priprema, samouvjerenost, usmjerena pažnja i maksimalna koncentracija, to je sve stvar vježbe, naravno, uz to je bitna i verbalna fluentnost.
Ovo s ogledalom isto tako pali, znala sam prije to vježbati, čisto da se uskladim taj neverbalni i verbalni dio, uz to uhvatim i ton.
I uvijek kad nešto javno izlažem napravim si neku strukturu, to imam na umu i tako imam početak i kraj. A kad počnu s pitanjima, tu nikako ne brzati, jedan po jedan i to dati do znanja, inače ih ignorirati. :D
Zapravo obožavam javno izlagati i baš sam nabrijana na to. :D

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Bash » 14 ožu 2012 22:02

mrzim ih iz dna duše. jebene prezentacije. mrzim ih. :x nije mi lakše s vremenom. jedino pomaže vježbanje dok ne naučim sve šta trebam reć i dok mi se ne zgadi opet i opet izgovarat iste rečenice i pukne mi film pa poželim to jednostavno riješit i dokurca. inače mi se trese glas i hiperventiliram i debil sam. općeniti savjet, dobro je imat nešto u rukama za stiskanje, rješava nervozu. i trudit se gestikulirat dok pričaš pa ti ljudi gledaju u ruke, a ne u tebe, a i opusti te mahanje i crtanje po zraku.
bilo koji drugi tip javnog nastupa jednostavno ne radim. :shrug: :sanja o danu kad će mejl postat opcija ravnopravna s razgovorom:

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Afrodita » 14 ožu 2012 22:34

Ako si se pripremila nema frke jer vladaš temom ..kad počneš pričati sav strah će prestati vjeruj mi ...uvijek se sjetim svog prvog dana na poslu kad sam razmišljala da će mi postavljati luda pitanja..kad ti imaš prezentaciju ti si ta koja vlada temom i ne trebaš se bojati ..ti si ta koja najbolje zna što je pripremila .. dođi ranije i provjeri sva tehnička sredstva potrebna za prezentaciju jer kad znaš da sve funkcionira tehnički onda si sigurnija. Pripremi se da može biti neobičnih pitanja ali ti znaš odgovore.
Uvijek budi sigurna u sebe ..smješi se ..nemoj imati facu kao da ćeš se onesvijestiti od straha. Siguran izgled je uvijek važan jer te onda i oni koji trebaju slušaju i znaju da vladaš situacijom. I sretno Rea :wink:
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Gost

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Gost » 14 ožu 2012 22:39

Prošlo je, hvala svima.

Možda nekom drugom ovaj thread posluži. :)

Sleepaway
Postovi: 1404
Pridružen/a: 31 lis 2011 12:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Sleepaway » 14 ožu 2012 23:09

strah oid ljudi koje ne poznajem i svi bulje u tebe da imam , ali strah pred kolegama nemam pogotovo ako popijem 2 žuje prije e onda dobijem dar govora što pred nepoznatim ljudima nikako i nakon 10 piva ...
Hmm strah od smrti hmmm nemam ne bojim je se nit me zanima nit me briga , kad se desi desi đava me lipi odnija !
A mislim svima nam je urođen strah od nepoznatog to je opća psihologija , sad sve ovisi u šta ko vjeruje!
No I am not single. I am in a long distance relationship because my girlfriend lives in the future.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la ariadne » 14 ožu 2012 23:50

ReaTM je napisao/la:Prošlo je, hvala svima.

Možda nekom drugom ovaj thread posluži. :)
:lol:

Ovo nam ne-tako-suptilno pokušavaš reć da tebi nije poslužio? :lol:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Peglam_subotom
Postovi: 3868
Pridružen/a: 21 stu 2008 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Peglam_subotom » 14 ožu 2012 23:53

Pa kad se 5 do 12 sjetila pitat za savjet! :D
I'll take you for all that you are. With your complications, your pain, your secrets, your past, your longings and dreams... I will take you completely; without exemptions.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la ariadne » 15 ožu 2012 00:01

Meni je onaj smajl na kraju najbolji. :D Sarkazam se osjeti u krugu od osamsto kilometara.

"Kurve beskorisne. :)"
"Thanks for nothing, bitches. :)"
"Dabogda vama tako pomogli. :)"
"Pobit ću vam cijelu obitelj i kućne ljubimce. :)"
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Peglam_subotom
Postovi: 3868
Pridružen/a: 21 stu 2008 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Strah od javnog nastupa

Post Postao/la Peglam_subotom » 15 ožu 2012 00:06

:D
Baš. Koja drskost!
Btw, lajkam ovo "kurve beskorisne" s malim dodatkom - "krepale dabogda!" ;)
I'll take you for all that you are. With your complications, your pain, your secrets, your past, your longings and dreams... I will take you completely; without exemptions.

Odgovorite