jezik

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Avatar
vačolda
Postovi: 43
Pridružen/a: 29 srp 2011 11:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

jezik

Post Postao/la vačolda » 11 tra 2012 21:17

silno me zanima, kad je riječ o online-komunikaciji (ili drugoj), koliko druge ljude procjenjujete na temelju jezika, odnosno (ne)pismenosti?
ima li ovdje grammar nazija?
ako netko napiše "neznam" ili "ćovijek", digne li vam se kosa na glavi?
a nemušte rečenice nenačitanih ljudi? izazivaju li reakciju?

ja, ma koliko bježala od toga, ipak jesam u nekoj mjeri naci (to što se ja ne koristim velikim slovima.... jelte, prelijena sam da bih stisnula shift, to što tipfeleram - iliti zatipkavam - možda sam pripita, možda ne čitam što pišem, a prsti brzi...)

trudim se da to ne primijetim, ali...

ako su nacisti (jezični) već imali temu, ispričavam se.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: jezik

Post Postao/la Afrodita » 11 tra 2012 21:20

pa ne razmišljam o tome ..svatko je od nas različit ...
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
vačolda
Postovi: 43
Pridružen/a: 29 srp 2011 11:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la vačolda » 11 tra 2012 21:23

svatko od nas jest različit, ali i č i ć su različita slova, zar ne? da nisu, abeceda bi imala 29 slova :D

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 11 tra 2012 21:23

ja se ne mogu skoncentrirat s nepismenim ljudima. kao kad netko ima govornu manu pa prestaneš pratiti ono što pričaju i usredotočiš se na to kako pričaju. a i godine na ovom forumu su me uvjerile da je pismenost najčešće proporcionalna inteligenciji.

Avatar
vačolda
Postovi: 43
Pridružen/a: 29 srp 2011 11:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la vačolda » 11 tra 2012 21:28

PicajzLa je napisao/la:ja se ne mogu skoncentrirat s nepismenim ljudima. kao kad netko ima govornu manu pa prestaneš pratiti ono što pričaju i usredotočiš se na to kako pričaju. a i godine na ovom forumu su me uvjerile da je pismenost najčešće proporcionalna inteligenciji.
da, da, da.
dobro, ja možda nemam godine iskustva po forumima, zadnji sam put bila aktivna na nekom forumu prije 10-ak godina, a nisam ih baš ni čitala, ali... ali... ako ne znaš sva slova abecede i osnovne rečenične konstrukcije, čemu se truditi pisati?

i kako, ali kako ti ljudi završe osnovnu školu? o srednjoj ili faksu da ne govorim.
kako???

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 11 tra 2012 21:31

ne znam i ne zanima me. živim za dan kada ću zasjesti za profesorsku katedru i opismeniti ih milom ili silom. :D
dobar pravopis je turn on.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: jezik

Post Postao/la Afrodita » 11 tra 2012 21:36

želim ti svu sreću u toj uzaludnoj misiji ..vjeruj mi da je to velikim dijelom nemoguće...
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 11 tra 2012 21:41

dobar jezik je isto turn on :D

čudno je to.. ovi dečki koji su tehničke fakultete pozavršavali (matematičko-logički tipovi), pravopis im definitivno nije jača strana. bar ovima koje znam. tako da ne bih rekla da ima veze sa inteligencijom.

ako govorimo o pisanju tute, nepismenost me malo, malkeco, dosta zapravo smeta. ovisi naravno o stupnju. neke stvari toleriram, ali postoji granica :D

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 11 tra 2012 21:47

ja znam ekipu koja je pozavršavala fakseve te prirode i zbilja im ne ide loše to izražavanje. mislim da bi svatko tko je sposoban čitati s razumijevanjem mogao više nego dobro vladati jezikom. potkrade li im se krivi dijakritički znak ili refleks jata, stvarno mi je nebitno, ali bogamu, nemoj mi spajat negacije i stavi neki zarez tu i tamo.

Avatar
shizika
Postovi: 14271
Pridružen/a: 02 srp 2011 15:32
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la shizika » 11 tra 2012 21:48

mene malo iritira kad netko "sumlja":D
...život je lijep... (:

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: jezik

Post Postao/la Afrodita » 11 tra 2012 21:50

shizika je napisao/la:mene malo iritira kad netko "sumlja":D
:haha:
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: jezik

Post Postao/la Kroacija » 11 tra 2012 21:53

mogu samo reci iz iskustva da sam naisla na pismeniju djecu nego sto su odrasli ljudi ili cak mladi uzrasti, recimo studenti. o usvajanju stranog jezika i disleksiji da i ne govorim.

Ihc haißet si Ivan.
Das ist eine Kobase.



:lol:

Avatar
unexpected
Postovi: 1944
Pridružen/a: 29 lis 2011 13:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la unexpected » 11 tra 2012 21:56

primjetim kad netko ne piše pravopisno točno,al ne diže mi se kosa na glavi i ne prosuđujem ljude na temelju toga kako pišu po forumu.

meni nepismenost na forumu ne znači da je osoba nepismena.možda joj se jednostavno ne da pisat pravopisno,možda je tu iz neke zezancije itd.
'if you don't risk anything, you risk even more.'

Avatar
Temperance
Postovi: 2572
Pridružen/a: 23 stu 2011 01:27
Spol/rod: žensko
Status: U vezi
Lokacija: Pokretna

Re: jezik

Post Postao/la Temperance » 11 tra 2012 21:58

primjetim "nepismenost", ali ne zaključujem previše iz tog :D

iako moram priznati ponekad me bode u oči :kokice:
Some music needs air. Roll down your window.

Avatar
shizika
Postovi: 14271
Pridružen/a: 02 srp 2011 15:32
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la shizika » 11 tra 2012 21:59

...kad sam vidjela topic mislila sam da će biti riječ o jeziku i lizanju :DD
...život je lijep... (:

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la ariadne » 11 tra 2012 21:59

shizika je napisao/la:mene malo iritira kad netko "sumlja":D
To nije krivo. Nije standardno, ali nije krivo. Mislim da je riječ o regionalizmu ili možda čak lokalizmu. Ne sjećam se trenutno. Isto kao što nećeš adrijatizam smatrati pogreškom (to je ono ja saN išla na rivu, bičva pipun katriga jel :D).

Inače imam love-hate odnos s nepismenošću. Da je kojim slučajem osoba, bilo bi puno hate sexa u igri. S jedne strane me nervira a s druge ju želim proučavati. Profesionalno sam deformirana. Save yourselves, leave me here to die! :nesvjest:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: jezik

Post Postao/la Afrodita » 11 tra 2012 22:01

:haha: :haha: :haha:
a i meni bi to nekako više ovih dana pasalo ..pravopisa mi onak navrh glave ...a ove druge bi stvari baš i mogle biti iznad glave :D
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 11 tra 2012 22:14

sumljam je so 2011. trenutno mrzim relativno pismene ljude koji misle da zvuče učenije ako ispred obzirom izostave s.

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 11 tra 2012 22:14

PicajzLa je napisao/la:ja znam ekipu koja je pozavršavala fakseve te prirode i zbilja im ne ide loše to izražavanje. mislim da bi svatko tko je sposoban čitati s razumijevanjem mogao više nego dobro vladati jezikom. potkrade li im se krivi dijakritički znak ili refleks jata, stvarno mi je nebitno, ali bogamu, nemoj mi spajat negacije i stavi neki zarez tu i tamo.
pic, jel ti to možda želiš reć da su mi frendovi/poznanici tudumi?
odnosno, želiš li ti to možda reći da su moji prijatelji/poznanici nesposobni?
jer ono.. jesu. al nisu oni krivi, s kim si takav si :D

meni bi bilo lijepo i nadasve drago i riječima bogato da ovdje dalmatinci pišu dalmatinski, zagorci zagorski, istrijani istrijanski, bosanci bosanski, slavonci slavonski, srbi srpski i slovenci hrvatski :D

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: jezik

Post Postao/la Afrodita » 11 tra 2012 22:18

ne bi se uopće trebali s tim zamarati... ovo je forum a ne škola....
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
shizika
Postovi: 14271
Pridružen/a: 02 srp 2011 15:32
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la shizika » 11 tra 2012 22:19

PicajzLa je napisao/la:sumljam je so 2011. trenutno mrzim relativno pismene ljude koji misle da zvuče učenije ako ispred obzirom izostave s.
picajzlo slatka si! :D
...život je lijep... (:

Avatar
procrastinator
Postovi: 50
Pridružen/a: 11 pro 2011 01:04
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la procrastinator » 11 tra 2012 23:07

nepismene postove ne čitam, prijatelje stalno ispravljam i guglam kad nisam sigurna kako se nešto piše.

nekoliko sam puta prepravljala kvačice na izlozima. izluđuju me sendvići, čevapi, chessburgeri i ostala sranja na cjenicima :shakinghead:

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: jezik

Post Postao/la omnia » 11 tra 2012 23:17

Grozna sam što se tiče pravopisa. Netočan pravopis me nervira, bode u oči... I diskrimiram nepismene ljude :D
Da, i meni se potkrade krivo ije/je, č/ć, ali trudim se pisati što ispravnije.

Ne koristim toliko dijalektalizme, ipak želim da me se razumije.

Idem toliko daleko da stvarno mislim da ne bih mogla biti u vezi s nekim 'ko je nepismen. Stalno bih ju ispravljala, radi njenog dobra :glomp: :lol:
Imam jednu jako dragu frendicu koja negaciju piše zajedno, treba samokontrole da joj ne odgovorim: NE IDEM, NE DA MI SE, NE ZNAM SE PIŠE ODVOJENO!!!!!

Isto ne razumijem kako na ovom forumu možeš napisati: ljepo, ćovjek, kuča, ja ču, neznam itd..... Pobogu, pa crveni ti se!!!
No, to se još i trudim shvatiti, ali kad mi ljudi na fejsu koji idu sa mnom na faks pogriješe takve stvari :primalscream: :primalscream: :primalscream: nije mi jasno, stvarno mi nije jasno :shakinghead: kako su uopće jadni nepismeni upali.. a trebali bi k'o jezičari bit....

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: jezik

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 11 tra 2012 23:22

procrastinator je napisao/la:chessburgeri
:lol: :lol:

Imam poteškoća sa dalmošima što se tiče izražavanja i gramatike. Ne obraćam se nikome direktno, da ne bi bilo zabune.
Zbog njih sam postala alergična na č i ć. :brainless:
Tipfelere toleriram, ali na učestale i ponovljene greške dobijem frasove.
Imam dojam da su ljudi su bili pismeniji B.G., before google.

Jedino što me više nervira od č/ć je mawa, swatkica. Mamicu!! :primalscream:
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
Luonnotar
Postovi: 241
Pridružen/a: 23 stu 2010 13:55
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Kontakt:

Re: jezik

Post Postao/la Luonnotar » 11 tra 2012 23:27

Nepismenost me može raspizditi u tren oka. Istog časa reagiram na to i ispravit ću bilo koga isti tren. Neki dan me stara šokirala kada me pitala piše li se dobro večer ili dobro veče. Trebaš ti njoj objasnit da je večer zapravo ženski rod -.-''' Šefici svaki dan ukazujem na nepismenost dekoraterke koja ne zna razliku između č i ć, no očito ni ona ne dijeli moje mišljenje. Rijetko pogriješim kod ije/je riječi, kada stvarno nisam sigurna kako se piše. Isto tako, neartikulirani govor me umara i iritira, a što se tiče forumskih piskaranja, trudim se ne obraćati pozornost na to..
This fantasy is not enough for me.
I want it, I'll take it away from you.
Your misery that softly incites me,
All I do is using, abusing you.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la ariadne » 11 tra 2012 23:28

LoTuS je napisao/la:Jedino što me više nervira od č/ć je mawa, swatkica. Mamicu!! :primalscream:
:lol: :lol:

To nije nepismeno nego retardirano. :lol: Obzirom na to da w ne postoji u hrvatskom jeziku. To treba šamarat, is what I'm saying. I šta je s onim da su jedno vrijeme pisali sx i cx umjesto š i č/ć? :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: jezik

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 11 tra 2012 23:35

Ne sjećam se toga, ali znam da me je jedno vrijeme nerviralo ch i sh i tj.
Posebne napade sam dobila na pozeljan dechko.
Kaj sad, pišeš ili golim pismom ili sve sa h, a ne polovično. :faint:
Ali nije dugo ostalo. :ubergeek:
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 12 tra 2012 07:45

picajzlasta sam. pa da, primijetim pravopisne greške, pogotovo one s č i ć. nekako će me češće zasmetati kad se omaknu osobi koja inače pravilno piše nego nekom tko griješi u svakoj trećoj riječi. na to se naviknem i to mi postane kao stil te osobe skoro :D

i volim kad me ispravljaju ako se meni omakne. događa mi se to sa ije je svako malo. isto tako sam bivšoj s kojom sam pričala engleski govorila uvijek da me ispravlja. zahvaljujući tome sam puno naučila. i ovako dok tipkam mi se dogodi da nisam sigurna u neku riječ - u 80% slučajeva ću ju zguglati da provjerim. u 20% slučajeva mi se neće dati pa ću ostaviti ma makar krivo...

što se tiše tehničkih fakulteta, završila sam jedan od tih i mogu reći da zaista nema veze s tim, ponajprije to ima veze s ranijim obrazovanjem. i kraja odakle je netko. postoje dijelovi hrvatske gdje ljudi č i ć izgovaraju na dijalektima toliko slično da ih ne uspiju razlikovati. u mom dijalektu recimo je čista suprotnost. naše č i ć su različiti skoro ko a i e. tako da ima tu dosta faktora...

btw ono primijetim na početku posta sam bila napisala najprije bez i :) čisto kao primjer riječi koje ja redovito ne mogu zapamtiti ispravno. ali već dok ju pišem obično nisam sigurna... slično kao što sam mjesecima miješala korisnice Bash i bašja radi nicka ili rainbow i peglu jer su imale jako slične avatare dosta vremena :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
OtherMe
Postovi: 1175
Pridružen/a: 30 svi 2011 09:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la OtherMe » 12 tra 2012 07:50

ne zamaram se s tim previse...bar ne ovak po forumu,fejsu i takvim pizdarijama...
brinem o tome tamo gdje je briga potrebna...iako znam to bi mi trebao biti normalan nacin pismene komunikacije pa ne bi morala brinuti :gigglenod:

cinjenica je da sam i u skoli imala problema sa č i ć i ije i je...a onda nakon skole, 8 godina nisam pricala, a bome ni pisala, hrvatski....tako da se i ono malo pravopisa sto, nadasve simpaticna, DRUGARICA ucera u mene, izgubilo...

mislim da to ne moze biti mjerilo inteligencije...bar ne ovdje na netu...

molba za posao i zivotopis...to je vec druga prica...ponuda za suradnju...isto tako...ali to je vec drugi par opanaka
----Hello I'm your mind, giving you someone to talk to...Hello...----

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la bašja » 12 tra 2012 07:57

u mojem idiomu se ne razlikuju ni č i ć, a bogme ni dužine nešto, pa nema ni ije/je razlike. sakati smo. sve što znam naučila sam mukotrpno. sad sam dovoljno sigurna u svoje znanje da si dopustim tu i tamo greškicu, nitko nije propao zbog malo krivopisa. osim toga, to su sve greške koje pametno korištenje pravopisnih alata lako otklanja.

pravu razinu pismenosti i finog izražavanja sudim po sintaksi :sinister:
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Odgovorite