jezik

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 12 tra 2012 08:00

bašja je napisao/la:pravu razinu pismenosti i finog izražavanja sudim po sintaksi :sinister:
sad me strah tipkati :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: jezik

Post Postao/la JaNNa » 12 tra 2012 08:04

gledam na to i definitivno mi je turn on ako je netko pismen i ne radi one očite greške tipa čovijek, svjet itd.
ako se tu i tamo potkrade greška mogu je progutat ako mi je osoba sjela sa svojim stavovima i mišljenjima.

sjetila sam se svoje frendice sad...
ona stalno ispravlja ekipu na fejsu kad rečenicu započnu malim slovom,
pa eto ja sad uvijek sve pišem malim slovom da nju namjerno živciram. :D

i da...
w umjesto v, y umjesto j, 0 umjesto o, ch, zh i sh i ostalo - not my thing...
Zadnja izmjena: JaNNa, dana/u 12 tra 2012 08:23, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: jezik

Post Postao/la omnia » 12 tra 2012 08:22

PicajzLa je napisao/la:ne znam i ne zanima me. živim za dan kada ću zasjesti za profesorsku katedru i opismeniti ih milom ili silom. :D
dobar pravopis je turn on.
Afrodita je napisao/la:želim ti svu sreću u toj uzaludnoj misiji ..vjeruj mi da je to velikim dijelom nemoguće...

O, ima lijeka i za to :D
Nama bi profesorica Hrvatskog dala jedinicu za svaku neodvojenu negaciju, ponovljene ije/je, c/c (bem ti glupu tipkovnicu :fart: )
greske i tako... U zadacnicama, ispitima, svukud....
Ljudi su je proklinjali, ali palilo je :D

Moram li napominjati da ja nikad nisam na taj nacin pokupila kecinu :ubergeek:

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la hops » 12 tra 2012 12:33

vačolda je napisao/la:


i kako, ali kako ti ljudi završe osnovnu školu? o srednjoj ili faksu da ne govorim.
kako???
lijepo, idu u tehnicke skole koje imaju teziste na matematiku i tehnicki :D

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la hops » 12 tra 2012 12:36

dodatak:
u jednaku kategoriju ubrajam i ljude koji ne barataju osnovama matematike.

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: jezik

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 12 tra 2012 12:46

teski sam grammar nazi,i stvarno procjenjujem ljude prema tome...na č i ć ispaljujem...nije do mene,tako mi nekako urođeno..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 12 tra 2012 12:48

^
sad si me sjetila, uz č i ć, ispalim i kad netko iza interpunkcije ne stavlja razmake :D to valjda nije pravopis nego samo geeky thing?
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: jezik

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 12 tra 2012 12:50

hahah to vec je geekovstvo :D al ja se isto palim na to,bar u sluzbenim mailovima i dopisima...
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: jezik

Post Postao/la omnia » 12 tra 2012 12:50

hops je napisao/la:dodatak:
u jednaku kategoriju ubrajam i ljude koji ne barataju osnovama matematike.

Osnove matematike, kao zbrajanje na pamet do 100?? :blushes:

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 12 tra 2012 12:53

omnia je napisao/la:
hops je napisao/la:dodatak:
u jednaku kategoriju ubrajam i ljude koji ne barataju osnovama matematike.

Osnove matematike, kao zbrajanje na pamet do 100?? :blushes:
primjera radi... ex cimerica mi je, na par ispita do diplome učiteljske akademije, zbrajala dva razlomka tako da bi zbrojila ono gore i ono dolje. i uspjela je diplomirati. ta ista cura će osnovama matematike učiti djecu do 4. razreda :faint:
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: jezik

Post Postao/la omnia » 12 tra 2012 12:56

^^ sreca pa se razlomci uce tek u petom razredu :lol:

Gost

Re: jezik

Post Postao/la Gost » 12 tra 2012 13:04

:D

Sve me nervira - prosuđujem, ispravljam, diskriminiram i živciram since 1986.
Grammar nazee - My grammar is gooder!

Avatar
hops
Postovi: 4102
Pridružen/a: 12 ožu 2012 08:34
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: jezik

Post Postao/la hops » 12 tra 2012 15:39

LittleRedRidingHood je napisao/la:teski sam grammar nazi,i stvarno procjenjujem ljude prema tome...na č i ć ispaljujem...nije do mene,tako mi nekako urođeno..
ej, nazi... a di je nestao razmak iza zareza? :veryhappydance:

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: jezik

Post Postao/la ticklebook » 12 tra 2012 16:31

OK, jesam grammar nazi, ali dopuštam i opuštenost, omaške, itd.. Ako netko tko ima soli u glavi omane samo u gramatici, prelazim preko tog :D
Poznavanje pravopisa smatram dijelom opće kulture, kao i mnoge druge stvari.
@ invalidna: disleksiju, kao i afazije i disfazije ne bih stavljala u isti koš s nepismenošću; ovo su poremećaji i ljudi s njima završavaju fakultete i mogu biti uspješni u svom poslu i nisu krivi za to stanje, a nepismenost je ili lijenost ili nemar ili posljedica jako loše(g) profe - nekad mi se čini da je takva većina, inače bi ljudi bolje poznavali pravopis - ne da im se; hrvatski jezik se svodi na štrebetanje i pizdarije, podjele književnih djela nekog autora i suhoparne biografije... umjesto korisnih stvari i stvarne analize.
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 12 tra 2012 17:10

Regionalni govor mi ni malo ne smeta. Pravilno pisanje olakšava čitanje čitatelju, jednostavno je pristojno, ne pokazuje intelekt onoga tko piše, iako se većinom može vezati uz stupanj obrazovanja. Obrazovaniji ljudi valjda imaju vremena i interesa paziti na takve stvari. Da moji roditelji kopaju u polju svaki dan, ne bi me ismijavali i dan danas što pogrešno govorim. Recimo, neki dan sam nešto pogrešno naglasila, što ćeš, rezultat druženja s purgerima, i oni su umrli od smijeha i odmah zvali baku i djeda da kažu kakav sam kreten.

Ono što mi smeta jesu nepismeni novinari. Evo gledam ovu Maju Sver sada, dođe mi da je gađam nečim kroz televizor. Ona ne kaže koncert, ona kaže "konceeeeeeert. Ona kaže "kupite si." Sisa što? Ili Index danas "povećali si plaće". Dabogda im uletjela muha u usta svaki put kada kažu "si". I otkaz dobili. Školuju se cijeli život da rade to što rade, i još uvijek ne znaju. To je nesposobnost u svom najgorem obliku.
Whatever makes you happy
Whatever you want

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 12 tra 2012 17:16

Pi je napisao/la:rezultat druženja s purgerima
znači sad konačno pričaš po ps-u. to te ja pitam :D

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: jezik

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 12 tra 2012 21:58

hops je napisao/la:
LittleRedRidingHood je napisao/la:teski sam grammar nazi,i stvarno procjenjujem ljude prema tome...na č i ć ispaljujem...nije do mene,tako mi nekako urođeno..
ej, nazi... a di je nestao razmak iza zareza? :veryhappydance:
Ajoj, kaznit ću se. :D
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: jezik

Post Postao/la Bash » 12 tra 2012 23:52

Pi je napisao/la:Recimo, neki dan sam nešto pogrešno naglasila, što ćeš, rezultat druženja s purgerima, i oni su umrli od smijeha i odmah zvali baku i djeda da kažu kakav sam kreten.
:lol: Troll parents. Pliz reci da i ti to isto radiš njima kad oni nešto sjebu :D

o.t. Smatram se dovoljno pismenom, a za ostale me malo briga. Postala sam imuna kad mi ni članovi obitelji ne znaju odvojit negaciju. Ako nije nešto ekstremno, niti ne ispravljam. Jedino mi je misterij na internetu kad pišu the umjesto da. Npr. mislim the si glupa. Ne znam je li to neki debilni autocorrect s mobitela ili debilnost personalmente. U svakom slučaju, to the mi se istinski gadi i mislim da sve osobe koje to namjerno koriste moraju umrijet nasilnom smrću. :hugsqueeze:

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 13 tra 2012 08:46

sjetila sam se još jednog horora. budući bez da. :nesvjest: kad to vidim/čujem, iskopala bih oči onome tko se tako izražava i natjerala ga da ih pojede.
Zadnja izmjena: Plague, dana/u 13 tra 2012 09:11, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 13 tra 2012 08:51

a mene u zadnje vrijeme ful zabode ono ex ju da-kanje.

tipa idem da se prošetam - umjesto idem prošetati.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 08:58

Bash je napisao/la: :lol: Troll parents. Pliz reci da i ti to isto radiš njima kad oni nešto sjebu :D
Što se tiče govora, zna pogriješiti jedino tata, mama ne griješi. Tati se pak nitko ne usudi smijati radi toga, pošto onda pođe nabrajati što je sve radio u našoj dobi, a kao mi ne radimo, pa nitko to ne želi slušati. Ali se on bez problema izruga nama :D

Mi se njemu rugamo radi oblačenja. On o tome uopće ne razmišlja. Primjerice, obuče smeđe cipele i crne hlače, onda mama viče "vidi krkana, jesi to od onog trenera Dinama vidio, i on je iz takvog sela kao što je tvoje." Onda se on jadan preobuje šutke :D Ili recimo kad mama vozi a on sjedi na suvozačkom mjestu, mama stavi torbu svoju onako njemu u krilo, onda mi iza vičemo "gledaj pedera hahahahah." Pa nas frustirano gađa tom torbicom. I tako.

Sjetila sam se i ja još nečega. "Bez da". Valjda ostatak njemačke ohne dass konstrukcije. Ili je "bez" ili je "a da", ne može oboje. Ne može "bio sam u trgovini bez da sam kupio kruh," nego "bio sam u trgovini a da nisam kupio kruh," ili "bio sam u trgovini bez kupovanja kruha."

Inače, mama sluša na radiju stalno ovu emisiju, dobra je i meni:
http://rnz.hrt.hr/ > Govorimo hrvatski
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: jezik

Post Postao/la omnia » 13 tra 2012 09:02

slapa je napisao/la:a mene u zadnje vrijeme ful zabode ono ex ju da-kanje.

tipa idem da se prošetam - umjesto idem prošetati.
Meni je jos jace kad se idu pravit pametni pa govore: uraditi cu, znati cu itd. :vampglomp:

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 13 tra 2012 09:05

Pi je napisao/la:Ne može "bio sam u trgovini bez da sam kupio kruh," nego "bio sam u trgovini a da nisam kupio kruh," ili "bio sam u trgovini bez kupovanja kruha."
ne može ni ovo zadnje jer sa, odnosno bez označava društvo. dakle, prešla je cestu bez roditelja, ali ušao je, a da nije pozdravio. ali to su stvari za koje u praksi, pogotovo u svakodnevom govoru, ionako ne marim previše.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 09:11

Čekaj, ne razumijem.

Daj još jedan primjer, tj. boldaj mi što je u ovom mom primjeru krivo. Ne vidim to "sa."
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 13 tra 2012 09:17

mislim da se u onoj zadnjoj verziji ne referenciraš na sam kruh nego radnju kupovanja kruha. pa je to kao različito. ali ja sam završila tehnički fakultet :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 13 tra 2012 09:17

evo ti na tvom primjeru:
ispravno je bio sam u trgovini, a da nisam kupio kruh. ne možeš otići u trgovinu bez kupnje kruha. kupnja kruha nije modni dodatak ili osoba koja ti pravi društvo da je možeš zgrabit i ići s njom ili je šupit negdje i otić bez nje. s druge strane, otišao sam u trgovinu bez brata je pravilno jer implicira društvo. ne znam kako da ti drukčije objasnim, pročitaj pažljivo. :D
Zadnja izmjena: Plague, dana/u 13 tra 2012 09:20, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 09:19

OK, iako mi nije jasno kako ne može "bez" uz stvari. Kažemo često "bez novaca sam." Ili "došao sam u trgovinu bez novaca", ili "došao sam u trgovinu a da nisam imao novčanik."

Pitat ću to djeda, on će to znati objasniti :)
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 13 tra 2012 09:24

Zar ne može ni: Izašao sam iz trgovine bez kruha? Ili izašla sam iz stana bez kišobrana?
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 13 tra 2012 09:26

ali kupnja kruha nije stvar. :o
kruh je stvar. možeš biti bez kruha, ali ne možeš biti bez kupnje kruha.
bez se koristi uz ono što doslovno može biti na tebi ili oko tebe. tipa, čovjek bez kose. grad bez ljudi. žene bez majica.
da sam tamo gdje si ti, objasnila bi ti kako god znam i umijem. ovako mi je teško. ne znam što točno ne razumiješ pa ne znam koji dio da elaboriram, a da se ne ponavljam. see what i just did there? :D

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la slapa » 13 tra 2012 09:30

meni si pojasnila :D nekako mi niti ne leži ta riječ bez uz neku radnju.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Odgovorite