jezik

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la bašja » 13 tra 2012 10:15

picajzlo, da lektoriras i naides na frazu "bez razmisljanja" jel bi je ispravila ili smatras da je dovoljno uvrijezena?

osim toga, sad pisem s moba na kojem nemam hrvatske znakove, al to nekoristenje kvacica i crtica ne volim.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Plague

Re: jezik

Post Postao/la Plague » 13 tra 2012 10:30

ne bih je ispravila. možda bih pogriješila, ali nisam nikad čula da je ta fraza pogrešna, niti sam ikad razmišljala o njoj. sad imam potrebu nekog pitat. :D

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la bašja » 13 tra 2012 10:41

rekla bih da se radi o metonimijskom nekom principu bliskosti. pa zato prolazi i "bez pameti". kisobran u ruci, sesir na glavi, pamet i razmisljanje u glavi
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 11:31

Picajzla je u potpunosti u pravu. Kaže i moja mama, a i djed koji se jezikom bavi 50 godina.

Dakle, ne može "bez," sa glagolom, može "bez kruha." "Bez" se koristi isključivo uz imenice, ne i uz glagole. Razmišljanje i pamet su imenica :)

Svaka čast, Picajzlo!

Na CroL-u ja nešto i naučih, vau.

(U tom slučaju - "kupovanje kruha" - ovo kupovanje. Imenica). :) Iako, za taj konkretan primjer trebam još jednom provjeriti.
Whatever makes you happy
Whatever you want

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 13 tra 2012 16:39

skužila sam odmah da ono od sulke nije valjalo, nisam stigla definirati što mi ne štima s tim njenim a da i bez, onda je picajzla napisala ispod post i čim sam pročitala sam skužila da je shema glagola i imenice. ono, instant. i mislila sam sad to napisat i napravit se pametna, ali su me prestigli deda i mama od sulke. svejedno, bože što sam bistra. a sad sam i ponosna :lol: :lol:

ali pic to glatko ide, odlično, pogotovo oni primjeri.. bez majica, na tebi, oko tebe i to :D ma ja bi joj dolazila na predavanja anytime!

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 17:41

"Ono od sulke" je dobro, kupnja je imenica :)
Whatever makes you happy
Whatever you want

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 13 tra 2012 17:46

ti nisi navela kupnja nego kupovanje, a to su dvije različite stvari. kupovanje je radnja.
'bio sam u dućanu bez kupovanja kruha' nemre bit da zmija zmiji oko kopa.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 17:49

o.O

Neću se svađati s tobom. Ovo kupovanje, mislim da je to dovoljno. :)
Whatever makes you happy
Whatever you want

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 13 tra 2012 17:58

ne svađamo se. ček, ko se svađa? :D

kupovanje je radnja. ima i ime za to, ali ja ga ne znam :D ne znam kako se to gramatički točno zove. kupovina ili kupnja su imenice, a sad ti to idem i zguglat nekako.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 18:01

Probaj guglati glagolska imenica.

A možeš pogledati i ovdje :) http://hr.crodict.com/engleski-hrvatski/kupovanje.html
Whatever makes you happy
Whatever you want

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 13 tra 2012 18:03

a fak, imenica je, ALI GLAGOLSKA :D

da, našla sam :D

ali kupovanje kruha... nemrem to prihvatit ko imenicu, kad je to radnja i ne zvuči nikako ova rečenica 'bio sam u dućanu bez kupovanja kruha'.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 18:35

Riješeno onda... :)

To s kupovanjem kruha je bio prvi primjer koji mi je pao na pamet. Ima i boljih primjera.

Inače, tko voli jezik, knjiga Tomislava Ladana "Riječi", s porijeklom riječi i dosta povijesti, je odlična, često je uzmem u ruke. Baš sam danas gledala riječ "žal", nisam ni znala da je to turska riječ. Možda malo ugodnije štivo od razmišljanja o gramatici.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: jezik

Post Postao/la Bash » 13 tra 2012 18:51

Pi je napisao/la:Ne može "bio sam u trgovini bez da sam kupio kruh," nego "bio sam u trgovini a da nisam kupio kruh," ili "bio sam u trgovini bez kupovanja kruha."
Imam par pitanja jer volim gramatiku, ali nikako da napokon nabavim neku dobru knjigu za učenje.. pa ako dida zna, ti ili neko tu :D je li pravilno to "bio sam u trgovini, a da nisam kupio kruh", ili je pravilnije "bio sam u trgovini, a nisam kupio kruh"? I je li sinonim za to "bio sam u trgovini ne kupivši kruh" ili je ovo drukčije?

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 18:55

Mislim da je sve točno, bashiću - više stvar stilskog izražavanja, što dolazi valjda s načitanošću. :)

Taj treći mi je najljepši. Ovaj sa "da" najružniji, nije nepravilan, nego rudiment onog jugoslavneskog pokušaja unifikacije jezika na srpski.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: jezik

Post Postao/la Bash » 13 tra 2012 18:59

merci Pi(l)iću :D
ovaj treći mi se isto najviše sviđa, ili drugi s inverzijom :gigglenod:

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: jezik

Post Postao/la ticklebook » 13 tra 2012 21:56

Pi je napisao/la:
Bash je napisao/la:
Sjetila sam se i ja još nečega. "Bez da". Valjda ostatak njemačke ohne dass konstrukcije. Ili je "bez" ili je "a da", ne može oboje. Ne može "bio sam u trgovini bez da sam kupio kruh," nego "bio sam u trgovini a da nisam kupio kruh," ili "bio sam u trgovini bez kupovanja kruha."
OMG baš sam o tome razmišljala danas. :wow:

Meni je zanimljivo i kako je "(ne)humanim preseljenjem" ljudi na području ex SFRJ došlo do miješanja jezika.
Izbjeglice u Srbiji i dan danas govore hrvatski i mnogi ne znaju ćirilicu.
Ili su počeli eventualno ubacivati to "da" a koristiti hrvatske izraze i dalje. Ili imaju neki miks. Neki od njih i 20 godina kasnije - kad pričaju među sobom - kažu "kaj".
Ja osobno baš nerado pričam srpski usred Zagreba. Nikad ne znaš kakvih krkana ima.

Novohrvatski i novosrpski ne volim. I'te s milim Bogom :D
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: jezik

Post Postao/la omnia » 13 tra 2012 21:59

^^ Što podrazumijevaš pod novohrvatskim? Zrakomlat umjesto helikoptera, ili??

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: jezik

Post Postao/la ticklebook » 13 tra 2012 22:05

Da, kad su zrakomplati potrebiti - sve što se u Hrvatskoj i Srbiji smišlja da bi se jezici što više udaljiti.
Super nam je bilo kad nam je jedan profesor na faksu pričao o prijedlozima koje su početkom '90 imali vrli jezičari.
Kemija je trebala biti lučba a matematika oloslovlje.
I tako...
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 13 tra 2012 22:55

Ja ne znam tko je utuvio ljudima danas u glavu da je stvaranje novih riječi loša stvar. Pa jbt., da je loša, danas ne bismo pola stvari u svakodnevnoj uporabi mogli imenovati. Čitam danas da primjerice riječ "kontinent" nije postojala do početka 20. stoljeća.

Riječi se stvaraju po potrebi i kako bi se obogatio jedan jezik. Ne stvaramo ih samo mi, stvaraju ih i druge jezične kulture. Guglanje, bloging, videolog, website i ostalo nisu isto postojali u engleskom jeziku do prije par godina.

I sad mi kao da budemo slizani s Europom, ne bi li nam se slučajno ispoljili kompleksi manje vrijednosti jer su eto Englezi bolji od nas, moramo ne zamijeniti riječ guglati svojom riječju. Trebamo se poklopiti ušima pred svima i posramiti što je naš jezik i kultura starija od njihove, i sramiti se upotrebljavati riječi u duhu svoga jezika. Moramo biti trendy i govoriti kao oni.

Pa meni to stvarno nije jasno. Dok se drugi ponose svojom kulturom, jezikom, običajima, nama je Yutarnji utuvio da se trebamo sramiti. Više ovaj narod mozga nema, Rojs je stvarno bio u pravu s izjavom o stvaranju ove države.

Ticklebook - ima primjera gdje nisu prošli neki prijedlozi. Ali riječi kao nogomet, koje se upotrebljavaju svaki dan, su prošle i ustalile se. Meni ljepše što mi možemo reći nogomet jer je u duhu moga jezika, a ne fudbal. Pa dijete 3 mjeseca starosti već razlikuje materinji jezik od ostalih, nije to džaba. Zato onaj izbjegao u Srbiju još govori hrvatski, to mu je urođeno. Iako naš mozak ima sposobnost prevesti srpsku gramatiku na hrvatski kako bi je razumjeli, ne znači da je to isti jezik. Nema isti vokabular oduvijek, niti ima iste konsrukcije rečenica. Samo ima isti korijen, pa mozak može procesuirati bolje nego recimo francuski. Pročitati Chomskog da se to shvati. Čitati. Učiti.

Meni je jedino žao što su Srbi od nas prisvojili naše riječi i zato ih mi eto ne koristimo, kao gvožđe i talas. Te su riječi bile u našem jeziku prije nego su Srbi nastali. Ali nađemo mi nove, pošto imamo zaista veliko jezično bogatstvo. Ne radi to nitko da bi se razlikovao od Srba, tko jebe Srbe inače, nego zato što je to u prirodi čovjeka. Potreba. Evolucija. Prilagodba. Tako i jezična.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la bašja » 14 tra 2012 12:21

Pi je napisao/la:Mislim da je sve točno, bashiću - više stvar stilskog izražavanja, što dolazi valjda s načitanošću. :)

Taj treći mi je najljepši. Ovaj sa "da" najružniji, nije nepravilan, nego rudiment onog jugoslavneskog pokušaja unifikacije jezika na srpski.
ugh...
bez nikada ne uzima glagol, već imenicu. to i ptice na grani znaju. picajzla je nešto drugo krenula objašnjavati. da se ne može bilo koja imenica bilo kada nakeljiti na bez. nije važno jel je il nije glagolska. stilski ne funkcionira ona varijanta bez kupovanja kruha. picajzla je lijepo već objasnila zašto, pročitajte opet. "da" je itekako u duhu hrvatskog jezika osim u nekim situacijama kada ga je bolje zamijeniti infinitivom.
Kad govorimo o stilu također možemo govoriti o točnom i krivom. u stvari, bilo tko tko je morao ikada išta lektorirati zna da su najmanji problem pravopisne pizdarije, pa i gramatičke pizdarije, a najveći upravo stil i sintaksa.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 14 tra 2012 13:02

To sam upravo rekla, da "bez" može s glagolskom imenicom, ne i s glagolom. Ne znam što mi sad ispravljaš.

Ovo ostalo sam isto rekla da je točno, samo nije stilski lijepo.

U principu, prema napisanom, slažemo se. "Da" isto postoji u hrvatskom jeziku, iako ga više Srbi koriste, zašto bismo mi - zato se i smatraju boljima druga rješenja.

:)

Neću dalje, dosta o ovom temi, svako neka priča kako hoće.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: jezik

Post Postao/la ariadne » 14 tra 2012 14:08

Zaboravih napomenuti kako mi ide na živce kad ljudi pišu slijedeći kad bi trebalo sljedeći. To su dvije različite riječi, zaboga. :( Vidjela sam to u vlaku nedavno. Svaki put na onom nesretnom monitoru piše slijedeća stanica je. Imala sam tikove cijelo vrijeme. :twitch:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

backspace

Re: jezik

Post Postao/la backspace » 14 tra 2012 14:24

mene to zna nekad zeznut. iako znam da je slijediti, slijediti, a sljedeće nešto nakon nečeg.

em je ovaj topik edukativan, em učim što koga može izbaciti iz takta, em je bašja gore u svom postu zaključila da ich imam stila :D

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: jezik

Post Postao/la Fusion » 14 tra 2012 14:59

Ah, nepismenost. Još jedna od mnogih pojava na koje svrbežom reagira moj OCD koji pati za vizualnom estetikom. slika
Možda je na prvom mjestu, ali ostale virtualno prisutne deformacije nisu ništa manje iritantne.
U sklopu forumske (ne)kulture tu još spada: pisanje malim početnim slovom, naslov teme koji započinje malim početnim slovom,
naslov teme cijeli ispisan velikim slovima, pretjerano/nepotrebno korištenje interpunkcijskih znakova/boja/smajlića,
citiranje posta koji je lociran točno iznad osobe koja citira, vizualno neugledni postovi, preveliki/premali/nikakvi/.gif avatari.
OCD se jedino primirio u vezi nickova koji počinju malim slovom jer ih ima većina frendova.

Dosta? slika



* * *

Rješenje za nepismene je tehnički vrlo jednostavno – samo trebaju pisati potpuno suprotno od onoga kako misle da je ispravno.

Daleko veći problem koji nezaustavljivo vodi u intelektualnu dekadenciju društva su polupismeni akutni snobovi poput mene, koji u sklopu ortografije ( slika) i ortoepije ( slika ) koriste obzirom bez s i budući bez da.

slika

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la bašja » 14 tra 2012 16:58

Pi je napisao/la:To sam upravo rekla, da "bez" može s glagolskom imenicom, ne i s glagolom. Ne znam što mi sad ispravljaš.

Ovo ostalo sam isto rekla da je točno, samo nije stilski lijepo.

U principu, prema napisanom, slažemo se. "Da" isto postoji u hrvatskom jeziku, iako ga više Srbi koriste, zašto bismo mi - zato se i smatraju boljima druga rješenja.

:)

Neću dalje, dosta o ovom temi, svako neka priča kako hoće.
ako sam te dobro shvatila varijantu "bio sam u trgovini bez kupovanja kruha" smatraš pravilnom i prihvatljivom. ja bih ti je crvenom iskrižala. zato ispravljanje. ako sam te pak krivo shvatila u zbrci citiranja, sorkač.
Nije bit u tome tko koristi više ili manje "da" nego kada ga se koristi. U suprotnom dolazi do hiperkorektnosti koja vodi u greške. U standardnom hr. samo fraze poput "želim da napravim" valja zamijeniti sa "želim napraviti".
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la bašja » 14 tra 2012 17:56

backspace je napisao/la:mene to zna nekad zeznut. iako znam da je slijediti, slijediti, a sljedeće nešto nakon nečeg.

em je ovaj topik edukativan, em učim što koga može izbaciti iz takta, em je bašja gore u svom postu zaključila da ich imam stila :D
jesam! i imaš! :)
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Luonnotar
Postovi: 241
Pridružen/a: 23 stu 2010 13:55
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Kontakt:

Re: jezik

Post Postao/la Luonnotar » 14 tra 2012 18:48

Zaboravila sam napisati, genitiv množine mi je Ahilova peta. Kod nekih riječi jednostavno ne mogu izaći na kraj sama sa sobom i odlučiti se kako zvuči pravilan genitiv množine. Još kada neka riječ ima isti genitiv jednine i množine, cijeli moj svijet se ruši xD
This fantasy is not enough for me.
I want it, I'll take it away from you.
Your misery that softly incites me,
All I do is using, abusing you.

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: jezik

Post Postao/la ticklebook » 14 tra 2012 21:12

Pi je napisao/la:Ja ne znam tko je utuvio ljudima danas u glavu da je stvaranje novih riječi loša stvar.
(.....)
Zato onaj izbjegao u Srbiju još govori hrvatski, to mu je urođeno. Iako naš mozak ima sposobnost prevesti srpsku gramatiku na hrvatski kako bi je razumjeli, ne znači da je to isti jezik. Nema isti vokabular oduvijek, niti ima iste konsrukcije rečenica. Samo ima isti korijen, pa mozak može procesuirati bolje nego recimo francuski. Pročitati Chomskog da se to shvati. Čitati. Učiti.

Meni je jedino žao što su Srbi od nas prisvojili naše riječi i zato ih mi eto ne koristimo, kao gvožđe i talas. Te su riječi bile u našem jeziku prije nego su Srbi nastali. Ali nađemo mi nove, pošto imamo zaista veliko jezično bogatstvo. Ne radi to nitko da bi se razlikovao od Srba, tko jebe Srbe inače, nego zato što je to u prirodi čovjeka. Potreba. Evolucija. Prilagodba. Tako i jezična.
Naravno. ALi treba biti evolucija. Ne nametanje, političko manevriranje i sl. NE slažem se da se to nije radilo da bi se jezici što više razlikovali. Te nesretne '90e sam provela pola u Srbiji, pola u Hrvatskoj, pa znam šta se događalo. Imala sam tad već dovoljno godina. U SFRJ su u čitankama bili tekstovi pisaca iz svih republika, kako jesu, bez "prijevoda". I u osnovnoj školi smo čitali neke tekstove na slovenskom i makedonskom. Čitalo se i na oba pisma, pisalo se na oba pisma. Ne znam kako je bilo u Hrvatskoj, nama nitko ništa nije nametao, ako nismo znali siječanj povezati s januarom, dobili bismo 1 i svi bi nam se smijali. Bila je normalna stvar poznavati druge jezike i izraze iz ex SFRJ. Poznavanje istog, uz lokalne izraze, germanizme, turcizme, i sl. značilo je bogatstvo izričaja.
Chomsky nije jedini. Čitala. I još puno toga :)
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
Rock Faerie
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 pro 2006 15:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: jezik

Post Postao/la Rock Faerie » 14 tra 2012 21:50

Smeta mi samo ako sam loše volje taj dan, jednom je jedna cura imala nick gothicgrill pa sam našla način da joj uletim jer sam misla da je krivo napisala, al eto ona je baš to mislila tako da nikad ne znaš možda je ta pogreška točna.
They share a look in silence and everything is understood

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: jezik

Post Postao/la Pi » 14 tra 2012 23:03

@ticklebook - kome je bilo političko nametanje? Možda tebi. Meni nije, nije ni ljudima oko mene, zapravo smo svi objeručke dočekali i otcjepljenje od te *ebene proklete države Juge, dabogda joj sjeme zatrali za vječnost, kao što smo jedva dočekali potpunu kulturološku emancipaciju od istočnih susjeda. I vjerovala ili ne, većina je to i prihvatila, zato je to prošlo. :)

edit: da, možda tebi nitko ništa nije u njoj nametao, ali pitaj pet milijuna ljudi u hrvatskoj dijaspori je su li otišli zato što im nije nametano.

@bašja - točno to sam i ja rekla, da nije neispravno, nego stilski ružno.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Odgovorite