Prijateljstvo

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Prijateljstvo

Post Postao/la Fuga » 31 kol 2012 23:00

Ništa, sve što mi preostaje je da se referiram na jednu meni dragu rečenicu, samo ću biti slobodnija i malo je prekorijiti.
Što su ljiljani među trnovima, to su moji prijatelji među ljudima.
To su moja prijateljstva, možda zvuči kao idealizacija, no volim ih (jako),
trudim se biti raspoloživa jer uživam s njima. S njima kristaliziram sebe, uz njih rastem i osnažujem se.
Pred njima mogu i s glavom do poda jer znam da ću uz njih i podignuti tu spuštenu glafku.
To su ljudi prema kojima gajim najsloženiju emociju – ljubav na entu, bliskost i bezuvjetno povjerenje, otvoren um i ruke.
Nemam puno prijatelja, prsti jedne ruke. Od toga broja samo troje njih viđam češće(dva puta tjedno),
s ostalima susrećem se nešto rjeđe, tu vrijeme ne igra bitnu ulogu, uvijek škljocnemo bez obzira na vremensku udaljenost.
Znači, kvalitetu odnosa ne jamči nam kvantiteta.
Manje-više to je jedna skupina s kojom se družim već relativno dugo, to su ljudi koji su prošli sve selekcijske testove kod mene,
vremenski su dosta dugo „putovali“ do mene, kroz to razdoblje uspjeli smo izgraditi ravnopravan odnos,
međusobno upoznali s vlastitim granicama, vidicima i ostalo, tako da se zapravo ne dovodimo u neke neugodne situacije kao što je npr. autoričina.
To mogu očekivati od znanaca, slučajnih životnih prolaznika, ne od prijatelja.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Prijateljstvo

Post Postao/la gigiONlajna » 05 pro 2013 21:57

samo sam htjela dignuti temu. Vidim da se puno piše, pa bum to neki drugi dan :)
GigiOnTrajna :frizuraparti:

4_music
Postovi: 304
Pridružen/a: 19 stu 2013 11:18

Re: Prijateljstvo

Post Postao/la 4_music » 05 pro 2013 22:39

Obozavam tu rijec jer me veze za dvoje predivnih ljudi koji su mi kao brat i sestra..poseban je osjecaj kad znas da uvjek imas nekog na koga mozes racunati,ko te voli,stiti i ko te razumije..
Hvala vam,volim vas puno! :touched:
"Prije nego dozvoliš da te riječi povrijede pogledaj ko ih izgovara!"

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Prijateljstvo

Post Postao/la gigiONlajna » 06 pro 2013 20:57

1.Koja je vaša definicija prijateljstva?
2.Da li svoje prijatelje gledate kroz njihov odnos prema partneru i prema drugim ljudima? Da li bi u gore navedenom slučaju promjenili mišljenje o svom prijatelju?
3.Jeste li često mijenjali društva/ljude u svom životu? Zašto?
4.Jeste prošli fazu ČIŠĆENJA ili imate jedne te iste ljude u svom životu koje nemate potrebu mijenjati?
5.Koliko se često viđate/čujete sa svojim najbližim prijateljima? Da li je često viđanje/kontakt mjerilo prijateljstva?
6.Da li imate širok krug prijatelja?
7.Vjerujete li onim ljudima koji kažu da imaju puno prijatelja ili mislite da je to posebna veza koja se uspostavi samo s par ljudi?
8.Jeste se ikad razočarali u prijateljima toliko da ste zbog toga blokirali neka sljedeća prijateljstva i općenito teže prihvaćali nove ljude?
9.Imate li prijatelje s posla? Kako usklađujete taj poslovni i prijateljski odnos?
1. Nemam definiciju već osjećaj. Kada sma ponekad tužna, osjećaj i potrebu da čujem prijatelja. Kada me nazove u 11 sati navečer i moli da joj dođem skinuti crve sa stropa -a meni bude drago jer je nazvala mene. Kada se osjetim u prisustvu Te osobe - svoja, privhaćena i "ko doma". I kada mogu reći da uz njih imam priliku pokazati se kao čovjek. I ponekad pasti na tom ispitu.
I različita sam sa različitim prijateljima. Svatko od njih budi nešto drugo u meni.
2. Ne, ne radim to. Ali sam ponosna jer su kvalitetne osobe i sretna (da nekažem počašćena) što sam dio njhova života. Bilo je i onih koji su se ružno ponašali prema partnerima/bližnjima, no to sam percipirala kao neke njihove demone za koje sam se nadala da će ih pobijediti.
3. Teško mi je odgovoriti na ovo pitanje jer "mijenjali" mi zvuči neprikladno. Nisam ih za ništa mijenjala.
4.. Nažalost, da. Čudno s obzirom na moj karakter. Ali da -desilo se više puta. NO, neki dan se desilo i da sam povratila jedno takvu izgubljeno prijateljstvo - nakon 10 -tak godina. Kao da se ništa nije desilo. Prekrasno.
Za većinu izgubljenih me vežu i dalje tople emocije. Zapravo ne mogu se sjetiti ni jedne ružne. Više neke tuge što je tako ispalo. Možda ćemo obnovit prijateljstvo, možda nećemo. No niti za jednog ne bih upotrijebila ružnu riječ -bili su mi/jesu bitni i to je jedino što želim imati u srcu. Možda je bilo dovoljno to kratko vijeme i ne treba ništa više tražiti - ali to ih ne čini manje vrijednima i bitnima u mojim očima.
5. Htjela bih da se više viđamo. No često viđanje nije mjerilo.
6. Ne. Ni prijatelja ni poznanika.
7. Na prvu ruku vjerujem. Ima ljudi koji jednostavno privlače druge ljude. Ovisno što i kako oni definiraju/shvaćaju/osjećaju prijateljstvo.
8. Ne.
9. Ne. Ne družimo se van posla. Ali su mi dragi :). Neki dan, kad smo se vraćali s puta, se stvorila baš neka situacija i kolegica i ja smo vodile jedan lijep razgovor. Osjećala sam se ponukanom da joj se outam, pa jesam.
GigiOnTrajna :frizuraparti:

black.cat
Postovi: 1706
Pridružen/a: 30 stu 2011 16:52
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Prijateljstvo

Post Postao/la black.cat » 07 pro 2013 09:16

covjek moze u zivotu stec "prijatelje" i prave prijatelje, mislim da ne treba nis objasnjavat.

Avatar
Temperance
Postovi: 2572
Pridružen/a: 23 stu 2011 01:27
Spol/rod: žensko
Status: U vezi
Lokacija: Pokretna

Re: Prijateljstvo

Post Postao/la Temperance » 24 ruj 2014 23:58

Nemam baš definiciju prijateljstva po meni sve krene od nekog obostranog klika, osjećaja opuštenosti i riječi koje samo teku. To su osobe koje su tu za mene i koje se žele družiti sa mnom iako me uistinu poznaju, to vrijedi vice versa. Ne gledam svoje prijatelje po njihovom odnosu sa drugim ljudima već samo onom sa mnom. Izuzetak je ukoliko se mene petlja u druge odnose, to ne volim i smatram da nije fer da se od mene traži neko pokrivanje, biranje strana ili bilo što u tom tonu. Promijenila sam svoje cjelokupno društvo od prije, razlog je što nismo bili kompatibilni. Ta prijateljstva su nastala jer smo se znali jako dugo još od osnovne škole i jer je bilo jako puno zajedničke povijesti ali s vremenom se pokazalo da to nije dovoljno. Tako da je bilo čišćenja ali ljudi koji su trenutno u mom životu, oni koje smatram svojim prijateljima su stvarno divni :D Glede kontakta/komunikacije dosta ovisi o tome koliko tko ima slobodnog vremena i koliko nam se obaveze preklapaju tako da se znam sa istom osobom jedno vrijeme viđati svaki dan pa se ne vidjeti tjednima ali ne vidim kako to utječe na naš odnos. Po meni, kvaliteta druženja je uvijek važnija od kvantitete. Imam širok krug poznanika, prijatelja mislim da ne. Koliko je nekome dovoljno, premalo, previše prijatelja ovisi od osobe do osobe i ne može se generalizirati. Jedan period sam imala otpor prema novim ljudima zbog nekih iskustava iz prošlosti ali više nemam taj issue. Isto tako prijatelji sa posla su mogući, sve ovisi koliko klikneš s nekim. S druge strane ja osobno dok sam radila sam imala problem s tim jer mi je bilo malo komplicirano otvoriti se sasvim nekome tko mi je i kolega sa posla.
Some music needs air. Roll down your window.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Prijateljstvo

Post Postao/la JaNNa » 25 ruj 2014 08:35

Aven je napisao/la:
JaNNa je napisao/la: kako ste s pojma prijateljstva došle do ...
Za nekog tko toliko ide u off u 90% tema vrlo si osjetljiva kad se ljudi striktno ne drže pitanja iz tvojih. *preserava.se*
epic post! morala sam! fali mi Aven... :hugsqueeze:

Odgovorite