soja

Ljubav ide kroz želudac, pa je ovdje zgodno pisati o užicima koje pruža fina i ukusna klopa ili preporučiti dobar restoran.
Odgovorite
alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

soja

Post Postao/la alex 2 » 15 kol 2007 09:30

evo ja je jedem , nego zanima me par stvari :jede li je tko ode , da li je stvarno zdrava i može li biti zamjena za meso ?
i što znate o izoflavonima soje ?

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 15 kol 2007 10:44

jedem ja povremeno sojine medaljone. naime ponekad ih ima u lokalnoj trovacnici na meniju.
A sad dal su zdravi ne znam ovi su pohani. a koliko pohano moze biti zdravo ne znam....
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 15 kol 2007 10:48

jabooka31 je napisao/la:jedem ja povremeno sojine medaljone. naime ponekad ih ima u lokalnoj trovacnici na meniju.
A sad dal su zdravi ne znam ovi su pohani. a koliko pohano moze biti zdravo ne znam....
evo ja to baš danas jedem za rućak !

vision-zlavjestica
Postovi: 663
Pridružen/a: 06 stu 2005 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: centar za rehabilitaciju
Kontakt:

Post Postao/la vision-zlavjestica » 17 kol 2007 03:48

problem sa sojom je slijedechi..ovako..najvechi svjetski proizvodjach soje je bila amerika..tj. usa..oni su napravili bum sa uzgojem soje..i to je tamo toliko napredovalo..da je sada situacija takva..da vishe ne postoje sorte prave soje..sve su hibridne i gen.mod. sorte..tj. chak vishe ni hibridi nisu..sada je 90% uzgojene soje gen. mod.. a kako su ameri napravili bum sa prinosima...tako su svi krenuli njihovim stopama..tj. chitav svijet uzgaja " americhku soju"....paaa..eo..vi vidite koliko je soja zdrava..

+ sorry shto sam temu ovak zbrzala..tj..pojednostavljeno i shturo objasnila..aaali..hebga.. neda mi se dublje ulaziti..mislim da sam i ovako..rekla dovoljno..
"The last mosquito that bit me had to check into the Betty Ford clinic."

Avatar
crispy
Postovi: 955
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Post Postao/la crispy » 17 kol 2007 08:49

danas vise ni zrak nije zdrav :roll:

ot - jedem povremeno soju....nisam dugo, ali jedno vrijeme malo cesce ;) fina mije soja, da se od nje svasta napraviti. mislim da na pakovanjima od encijanove soje ima i recepata koji su ok :)
... zauvijek promijenilo se sve ... odjednom ti ...
slika

I opet sam oživija imam force se borit
sad živim za taj osjecaj za ljubav izgorit

Avatar
bambola
Postovi: 882
Pridružen/a: 10 stu 2005 15:55
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: na turbo maximusu:)

Post Postao/la bambola » 18 kol 2007 10:00

....meni su ko maloj otkrili alergiju, ali na sve...dobila sam popis od ni sama ne znam koliko namirnica šta ne smijem jesti...pogotovo nisam smijela mliječne proizvode...pa me majka bacila na soju...i tako da sam godinu dana morala živjeti od toga...bila mi se zgadila nakon toga, ali sada povremeno znam pojesti one polpete ako cima napravi!!!
..oooooooooplaa!!!

Avatar
rainbow1
Postovi: 855
Pridružen/a: 05 lip 2007 17:57
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Kontakt:

Post Postao/la rainbow1 » 18 kol 2007 11:33

volim soju napravljenu i baš kao samu grahoricu (posebno mi je fina crna soja u nekom varivu ili pašteta od iste koju napravi frendica) ...ali i (kakono se to kaze) texturiranu soju...one komadice, pa sunku, pa pekinsko meso, pa "snicle" ....najmanje volim kad ja radim :D ...draže mi je da to neko sve fino marinira u, recimo soja sosu, senfu ili što već i napravii fine sniclice, umake ("kofol bolonjeze" je dobar)or so

koliko je zdrava ne znam, kazase mi da je dobra za zene ...ne zapamtih zasto (hormoni nes bla bla)...ko ce se time zamarat...

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 18 kol 2007 11:37

Soybeans contain isoflavones called genistein and daidzein. Soybean isoflavonoids are one of a number of primary sources of phytoestrogens in the human diet that mimic estrogen. Since most naturally occurring estrogenic substances show only weak activity, it is doubtful that normal consumption of foods that contain these phytoestrogens would provide sufficient amounts to elicit a physiological response in humans. Genistein is only 10 raised to the -5 (1/100,000)as active as the synthetic estrogen, diethylstilbestrol; and daidzein, the other isoflavone in soybeans, is in turn only 1/4 as active as genistein. [26]

Plant lignans associated with high fiber foods such as cereal brans and beans are the principal precursor to mammalian lignans which have an ability to bind to human estrogen sites. Soybeans are a significant source of mammalian lignan precursor secoisolariciresinol containing 13–273 µg/100 g dry weight.[27] Another phytoestrogen in the human diet with estrogen activity is coumestans, which are found in beans, split-peas, with the best sources being alfalfa, clover, and soybean sprouts. Coumestrol, an isoflavone coumarin derivative is the only coumestan in foods.[28][29]

Soybeans,and processed soy foods do not contain the highest "total phytoestrogen" content of foods. A study in which data were presented on an as is (wet) basis per 100 g and per serving found that food groups with decreasing levels of total phytoestrogens per 100 g are nuts and oilseeds, soy products, cereals and breads, legumes, meat products, various processed foods that may contain soy, vegetables, and fruits. Soy products contain the highest amounts of isoflavone. The richest sources of specific phytoestrogens, including coumestrol, were also identified. This database will improve phytoestrogen intake estimation in future studies. [30]


http://en.wikipedia.org/wiki/Phytoestrogens

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 18 kol 2007 11:38

rainbow je napisao/la:volim soju napravljenu i baš kao samu grahoricu (posebno mi je fina crna soja u nekom varivu ili pašteta od iste koju napravi frendica) ...ali i (kakono se to kaze) texturiranu soju...one komadice, pa sunku, pa pekinsko meso, pa "snicle" ....najmanje volim kad ja radim :D ...draže mi je da to neko sve fino marinira u, recimo soja sosu, senfu ili što već i napravii fine sniclice, umake ("kofol bolonjeze" je dobar)or so

koliko je zdrava ne znam, kazase mi da je dobra za zene ...ne zapamtih zasto (hormoni nes bla bla)...ko ce se time zamarat...
ej di ima nabavit neprerađene soje ?

ps :Phytoestrogen in men

Because of the phytoestrogen content, some studies indicate that there is a correlation between a soybean-rich diet and a decrease in the level of testosterone in men, although these findings are controversial.[2][3][4]

he zato je ja i jedem puno ! ali neznam dali je to baš zdravo

Avatar
rainbow1
Postovi: 855
Pridružen/a: 05 lip 2007 17:57
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Kontakt:

Post Postao/la rainbow1 » 18 kol 2007 11:42

mislim da ona to kupuje u bio&bio

http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=97


tebi najblize ima u Splitu...tamo ima svih tih vege n stuff stvari...

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 18 kol 2007 11:46

rainbow je napisao/la:mislim d aona to kupuje u bio&bio

http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=97


tebi najblize ima u Splitu...tamo ima svih tih vege n stuff stvari...
ah taj šibenik , tako je neopskrbljen ! ono strašno baš me to katkad nervira !

Avatar
rainbow1
Postovi: 855
Pridružen/a: 05 lip 2007 17:57
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Kontakt:

Post Postao/la rainbow1 » 18 kol 2007 11:49

pa mozda ima i sibeniku, ja nisam bila dugo, pogledaj u onim vecim supermarketima di bude polica sa "zdravom hranom" ..premda mislim da ti je ovo vise tema za zdravlje ako soju koristis iz razloga koje si navela...znas sta kazu "too much of anything is not good 4 you baby" ...pa ne bi bilo lose da se s nekim kompetentnim posavjetujes

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 18 kol 2007 11:52

rainbow je napisao/la:pa mozda ima i sibeniku, ja nisam bila dugo, pogledaj u onim vecim supermarketima di bude polica sa "zdravom hranom" ..premda mislim da ti je ovo vise tema za zdravlje ako soju koristis iz razloga koje si navela...znas sta kazu "too much of anything is not good 4 you baby" ...pa ne bi bilo lose da se s nekim kompetentnim posavjetujes
eh ma jedem je puno , ali jedem i dosta brusnice i morskih plodova , zapravo se trenutaćno jako zdravo hranim !
bar to mislim !

e i nema nit u jollya nit u konzuma ! gledala sam već sve od zdrave hrane šta ima !

Avatar
Bob
Postovi: 225
Pridružen/a: 02 stu 2005 22:51
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: ..

Post Postao/la Bob » 19 kol 2007 22:01

postoji tamo neka bio-ljekarna kod suda, dosta je zabacena,
tamo ima 100%, ako to jos postoji, nisam bila u sbk jako dugo

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 19 kol 2007 22:14

alice je napisao/la:postoji tamo neka bio-ljekarna kod suda, dosta je zabacena,
tamo ima 100%, ako to jos postoji, nisam bila u sbk jako dugo
neznam dali postoji , jedina bio ljekarna je blizu poljane .......tj crkve vanka grada ali preko puta !

Avatar
Bob
Postovi: 225
Pridružen/a: 02 stu 2005 22:51
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: ..

Post Postao/la Bob » 20 kol 2007 00:24

eh, kao sto rekoh, nisam bila jako dugo dolje, sigurno se sve promijenilo.

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 20 kol 2007 00:37

alice je napisao/la:eh, kao sto rekoh, nisam bila jako dugo dolje, sigurno se sve promijenilo.
više manje nije !

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 23 kol 2007 18:13

ps nabavila sam je kao grahoricu sad kako je napravit ? skuvat pripremit ?

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 23 kol 2007 18:20

Sta je grahorica?
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

Avatar
rainbow1
Postovi: 855
Pridružen/a: 05 lip 2007 17:57
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Kontakt:

Post Postao/la rainbow1 » 23 kol 2007 18:23

Grahorice





Tokom hiljda godina civilizacija je zavisila od grahorica, čak i kada su se u ishrani koristile druge namirnice grahorice su uvek bile prisutne. Ljudski organizam je adaptiran da preživljava na grahoricama i one mu prijaju.

Grahorice su važan izvor biljnih vlakana, vitamina i minerala (pogotovo kalijuma, B vitamina, folne kiseline, ) i fitonutritijenata (nijacin, piridoksin i tiamin). Od biljnih vlakana sadrže kako rastvorljive tako i nerastvorljiva vlakna. Rastvorljiva biljne vlakna absorbuju holesterol, trigliceride i toksine. Nerastvorljiva biljna vlakna pomažu boljem čišćenju creva

Povoljno deluju na zdravlje srca, unošenje 100g grahorica dnevno (pasulj, grašak, boranija, soja) može da smanji nivo lošeg holesterola u krvi za 10% za 6 nedelja što na prvi pogled ne izgleda puno ali to znači da smanjuje rizik od srčanog udara za 20%. Zbog visokog sadržaja biljnih vlakana smanjuje želju za unošenjem mesa pa i na taj način deluje na zdravlje kardiovaskularnog sistema.

Grahorice su važne namirnice za ljude koji pate od diabetesa. Rastvorljiva biljna vlakna iz grahorica pomažu da se stvori više mesta insulinskih receptora. Ova mesta liče na male dokove za koje mogu da se vežu molekuli insulina omogućavajući insulinu da dospe do ćelija kojima je potreban i bez kojih lebde neupotrebljeni u krvotoku što izaziva probleme. Kod ljudi koji pate od diabetesa je visok rizik od srčanih oboljenja pa grahorice pomažu i na taj način što pomažu da nivo lošeg holesterola u krvi ostane nizak.

Sastojci pronađeni u grahoricama izoflavini i inhibitori proteaze pomažu da se normalne ćelije ne pretvore u kancerozne a inhibira razvoj kancerogenih ćelija.

Soja sadrži fitoestrogene koji predstavljaju slabiju biljnu verziju ženskog hormona estrogena za koga se smatra da štiti od raka dojke i prostate, blokirajući preteranu aktivnost estrogena i testosterona koji mogu da potstaknu rast kanceroznih ćelija.

Grahorice takođe sadrže 32%DV folata, 9%DV kalijuma visok sadržaj proteina a malo masnoća pa 100gr pasulja sadrži samo 103 kalorije, 8,2g proteina, 2,5mg gvožđa, 32mg kalcijuma, 1mg cinka.

Koliko će te grahorica jesti zavisi da li ih koristite i kao lek, ako želite da smanjite količinu lošeg holesterola i masnoća u krvi potrebno je 100g. dnevno a ako koristi kao izvor proteina 55g dnevno.

Dobro je kuvati grahorice, kod konzerviranih je uništena većina vitamina ali ne i minerala.
*ako mislite da možete ili mislite da ne možete - u pravu ste*

*luda_sme
Postovi: 151
Pridružen/a: 18 svi 2007 11:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la *luda_sme » 24 kol 2007 14:50

daj ne jedi ta sra....nemre ti to nadomjestit meso.....šta misliš zaš je mavrović propao?

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 24 kol 2007 14:53

luda_smeđa je napisao/la:daj ne jedi ta sra....nemre ti to nadomjestit meso.....šta misliš zaš je mavrović propao?
aj zato šta soja spušta razinu testosterona a meni baš to treba ,a meso pa jedem ribu !

*luda_sme
Postovi: 151
Pridružen/a: 18 svi 2007 11:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la *luda_sme » 24 kol 2007 14:54

fuuuj.....ne zato kaj je poceo jest ta sra....koja nemogu nadomjestit meso...

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 24 kol 2007 14:56

luda_smeđa je napisao/la:fuuuj.....ne zato kaj je poceo jest ta sra....koja nemogu nadomjestit meso...
antisojo , ne zafrkaji ! ako ne voliš nemoj jest a ja i ostali hoćemo ako nam se jede !
može ?

*luda_sme
Postovi: 151
Pridružen/a: 18 svi 2007 11:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la *luda_sme » 24 kol 2007 14:58

ne može.....i kaj cemo sada?

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 24 kol 2007 15:00

luda_smeđa je napisao/la:ne može.....i kaj cemo sada?
ništa ti piši , pa će te maknit , ili se prepucavat s tobom , samo biraj !

*luda_sme
Postovi: 151
Pridružen/a: 18 svi 2007 11:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la *luda_sme » 24 kol 2007 15:01

bit cu ja pametna opet...svako nek radi kaj voli!

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 24 kol 2007 15:03

luda_smeđa je napisao/la:bit cu ja pametna opet...svako nek radi kaj voli!
znaći ono je bio trik odgovor !

Avatar
Bob
Postovi: 225
Pridružen/a: 02 stu 2005 22:51
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: ..

Post Postao/la Bob » 24 kol 2007 16:52

evo ti malo linkova:

http://www.advent.hr/cgi-bin/recepti/re ... ji=Tra%9Ei
http://www.advent.hr/proizvodi/soja.htm
http://www.plivazdravlje.hr/?section=ar ... w=1&id=461

i moj favorit: al sam lijena sama ga raditi ovako:

http://www.advent.hr/cgi-bin/recepti/re ... l?broj=100

ne vjerujem da će ti pomoći u tvom određenom slučaju, čini mi se da je bolje za žene u menopauzi...

alex 2
Postovi: 1381
Pridružen/a: 02 kol 2007 21:57
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Post Postao/la alex 2 » 24 kol 2007 16:56

alice je napisao/la:evo ti malo linkova:

http://www.advent.hr/cgi-bin/recepti/re ... ji=Tra%9Ei
http://www.advent.hr/proizvodi/soja.htm
http://www.plivazdravlje.hr/?section=ar ... w=1&id=461

i moj favorit: al sam lijena sama ga raditi ovako:

http://www.advent.hr/cgi-bin/recepti/re ... l?broj=100

ne vjerujem da će ti pomoći u tvom određenom slučaju, čini mi se da je bolje za žene u menopauzi...
hvala puno ! :aha:

Odgovorite