sir na babe

Ljubav ide kroz želudac, pa je ovdje zgodno pisati o užicima koje pruža fina i ukusna klopa ili preporučiti dobar restoran.
Odgovorite
Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

sir na babe

Post Postao/la Kroacija » 15 tra 2013 22:48

volite sireve i to? pretpostavljam da da. ja sam big fen svega osim emmentalera.
zadnje vrijeme sam se uhvatila onih bijelih sireva na babe, mastila i travke. fini su mi, dobro dodje za dijetu.
ovako to nekako izgleda:
slika
imate za preporuciti jos neki slican sir i gdje ga ima kupiti? neke trgovine nemaju niti kladavcanku.
opcenito, koje sireve za dijetu preporucate najvise? samo mi nemojte reci posni i zrnati. treba mi neka ukusna zamjena za lijepe, tvrde sireve koje volim vise od zivota.
fala svima.

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: sir na babe

Post Postao/la jpeg » 16 tra 2013 00:07

a mozarelica draga?

slika

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: sir na babe

Post Postao/la Kroacija » 16 tra 2013 00:27

To mi nema okus :/ ali svejedno me ne sprijecava da je jedem.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: sir na babe

Post Postao/la Andain » 16 tra 2013 20:12

Čini mi se da sirevi baš i nisu za dijetu, osim posnog i zrnatog :/ :)

Al u umjerenim količinama možeš i ove polumasne, masnije..preferiram one domaće što možeš naći na Dolcu (ovčji, kozji) ili fetu i sl. (od ovih polutvrdim mi je zapravo svejedno koji jedem).
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: sir na babe

Post Postao/la slapa » 16 tra 2013 20:19

skuta (rikota) ti je manje masna. ako voliš. većina ne voli. al ima više okusa nego posni sirevi.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: sir na babe

Post Postao/la Kroacija » 16 tra 2013 21:28

Jel skuta skorup?

Nadam se da ovo pitanje nije u rangu kremite. :shinner:
Zadnja izmjena: Kroacija, dana/u 16 tra 2013 21:31, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: sir na babe

Post Postao/la slapa » 16 tra 2013 21:31

^
nije. to je ono što se nakon izrade sira napravi od tekućine koja je ostala a koja se zove sirutka. bar je kod nas gore škorub nešto drugo (ono što se stvori na mlijeku kad zakuha). al ne bi bilo prvi put da različite stvari zovemo isto.
http://volimsir.com/index.php/kategorij ... dnja-skute
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: sir na babe

Post Postao/la Kroacija » 16 tra 2013 21:32

:shinner:

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: sir na babe

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 17 tra 2013 07:59

postoji stranica volimsir.com? SIR :touched:

ja totalno ne pazim koji jedem, slistim ih sve s reda, osim ementalera isto, on mi je nekako...bljuv, po okusu i mirirsu. zrnati mi je posta neizostavni dio svakog obroka, a boljeg sendvica od lipog kruha,majoneze i sira nema!

u zadnje vrijeme eksperimentiram sa sirevima s bijelom plijesni:

slika
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Ooh

Re: sir na babe

Post Postao/la Ooh » 27 tra 2013 20:25

gledaj da ima maleni postotak mlijecne masti. mada ne znam. sirevi koji su toliko preradjeni da ne debljaju u stvari nisu sirevi. mislim da sirevi radjeni sa biljnim sirilom manje debljaju od onih radjenih sa sirilom zivotinjskog porijekla (iz zeluca prezivaca se dobiva).
u svakom slucaju svjezi sir s bucinim uljem blagotvorno djeluje na zeludac. bilo bi lijepo da mozes naci neki domaci svjezi sir. poboljsava probavu, a kile su cesto problem poremecaja metabolizma. samo mi pada na pamet.

Ooh

Re: sir na babe

Post Postao/la Ooh » 27 tra 2013 22:08

LittleRedRidingHood je napisao/la:postoji stranica volimsir.com? SIR :touched:

ja totalno ne pazim koji jedem, slistim ih sve s reda, osim ementalera isto, on mi je nekako...bljuv, po okusu i mirirsu. zrnati mi je posta neizostavni dio svakog obroka, a boljeg sendvica od lipog kruha,majoneze i sira nema!

u zadnje vrijeme eksperimentiram sa sirevima s bijelom plijesni:

slika
meni je ovo bila zanimljiva prica. vjerujem da se pokusava kopirati roquefort. dozrijavanje u spilji. zanimljivo mi je koliko postoji varijacija na temu kada je izrada sireva u pitanju, kao i potencijal koji imamo u hrvatskoj za izradu vrhunskih sireva. kod nas se tek sada radi na tehnologiji sirenja i ozbiljnijeg koristenja mlijeka i njegove kvalitete. mislim da iako zaostajemo za profinjenim tehnologijama sirenja, hrvatska ima potencijala za izradu vrhunskih sireva. samo se treba malo igrati s mlijekom i ostaviti iskljucivo vezivanje za ovciji, kozji sir ili sir iz mjesine. meni sir vise nije napet toliko otkako sam skuzila zakon trzista. ali okusi, kvalitet, inovacije...sir je bas djelo prirode. tajne sira su nedostupne bez predaje ili otkrivanja zaboravljenih tajni. morala sam ovo napisati. nije sir samo jelo. sir je tajna. i kada netko kaze da voli sir, mene uvijek zanima ne koliko je sireva probala ili probao, ne sto zna o siru, nego da li kuzi proces i sve sto je za sir vezano? morala sam offati:D

http://www.vecernji.hr/zivot/tounjski-s ... nak-414337" onclick="window.open(this.href);return false;

Ooh

Re: sir na babe

Post Postao/la Ooh » 27 tra 2013 22:24

i zadnji komentar vezano za skutu i sirutku/surutku. skuta poprilicno deblja jer je krcata proteinima. da se jede svaki dan buknes u kratkom vremenu. bolje jesti extramasni sir. a proteinski napitci za body building se dobivaju iz surutke. info na koju se ne nailazi svaki dan.
surutka je jako dobra za oporavak jetre. tako da vi koje iznimno puno volite piti... regeneracija jetre-surutka. cisto eto...

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: sir na babe

Post Postao/la Kroacija » 28 tra 2013 21:20

Ooh je napisao/la:gledaj da ima maleni postotak mlijecne masti.
to cura uglavnom gleda. :D
a evo, kupila sam opet taj neki na V, nema baba ni mastila na ilustraciji, zaboravila sam na sto je. ali previse je slan nekako. s druge strane, kladavcanka mi nema okus po siru, a cura ga obozava.

@LittleRedRidingHood, meni to izgleda kao neki cheesecake/krempite. gdje to mogu kupit?

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: sir na babe

Post Postao/la Fuga » 28 tra 2013 21:37

Veronika je dobra. Uglavnom nabavljam domaće sireve svih mogućih vrsta, od frendice mama se bavi mljekarstvom i prodaje sir u manjim količinama poznatima. Tu sam bezbrižna vezano uz distribuciju i higijenske uvjete, to mi je bitno. Nekak mi ove žene (kumice) po placu djeluju simpa, no nekad neuredno pa mi je to odbojno.
Da, posni i zrnati obiluju proteinima. Najbolji je Dukatov i onaj iz Lidla, osim toga, u Lidlu ima ona skuta koja je vjerojatno sva kemijski obrađena i nekako sočna. :D Idealna za slatke kombinacije, sa smrznutim malinama, borovnicama i tako to.
S posnim se fakat da svašta napraviti, malo začina, ulja. Čak se sa sirom mogu raditi i knedle, uz neke kombinacije, jel.
Trenutno imam opsesiju s Ayranom, juicy napitak od jogurta. <3

Avatar
coco7
Postovi: 1077
Pridružen/a: 20 ruj 2011 20:07
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: sir na babe

Post Postao/la coco7 » 29 tra 2013 00:37

Urda, mladi sir, svježi kravlji, ovčji, kozji (sve već nabrojano) i tako ti su manje kalorični, ali kad ih jedeš same i nisu baš najukusniji, s jajima su čudo na kajganu. A, ni u jednoj dijeti se ne preporuča baš jesti sir, ali možeš izbaciti kruh/slatkiše i jedeš sir brate, tako ja radim. Sira se ne odričem ni u ludilu!
Možda si i sama naletila na ovo, ali evo u slučaju da nisi, možda pomogne.

Namirnica (100 g) Energija UH Bjelančevine Masti
kJ kcal g g g
Mlijeko (0,9 % masti) 167 40 4,7 3,3 0,9
Mlijeko (3,2 % masti) 275 66 4,7 3,3 3,2
Jogurt (obični) 360 40 5 4 4
Kiselo vrhnje 800 192 3 3 18
Slatko vrhnje 1300 317 2 3 32
Puding od čokolade 560 134 21 3,5 4
Sirni namazi (23% masti)480 115 6 13 5
Topljeni sir (45 % masti)1275 385 6 14 24
Tvrdi sir (45% masti) 1555 372 3 25 28
Svježi kravlji sir 101 72 4 15 3

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: sir na babe

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 29 tra 2013 18:21

Camembert se zove opcenito takva vrsta sira,rade ga i Vindija i Dukat,probah i neki njemacki iz Lidla,isto dobar! Francuzi ga grickaju uz vino,ja uz sve :D
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: sir na babe

Post Postao/la bašja » 30 tra 2013 22:25

slapa je napisao/la:skuta (rikota) ti je manje masna. ako voliš. većina ne voli. al ima više okusa nego posni sirevi.
ti ga isto bubneš i ostaneš živa :D


gledam ovo i od ovih manje kaloričnih mi je feta draga
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: sir na babe

Post Postao/la Fuga » 01 svi 2013 09:15

Pa imaš i lahkih skuta koje su masne kao vrhnje od 25% mm. :D

Kad sam pisala, mislila sam na ovu: slika

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: sir na babe

Post Postao/la tamara3 » 01 svi 2013 13:19

Ooh je napisao/la:skuta poprilicno deblja jer je krcata proteinima.
Otkad sad pak proteini debljaju :o?

Avatar
crispy
Postovi: 955
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Re: sir na babe

Post Postao/la crispy » 03 svi 2013 22:47

tamara3 je napisao/la: Otkad sad pak proteini debljaju :o?
od nikad :D
koliko ja znam, za sagorijevanje proteina, tjelo upotrebljava puno više enrgije nego za sagorijevanje šečera i masti. Na 100 grama šečera, tijelo će potrošiti samo 7 kalorija. Na 100 grama masti, tijelo će sagorijeti samo 12 kalorija. A na 100 grama proteina, tijelo će sagorijeti 30 kalorija. Asimilacija proteina uvjetuje unutrašnji napor, zato tijelo troši više kalorija kada unosi proteine.

Da se vratimo na temu sira - volim fetu, brie, blue, camembert, ementaler, gorgonzolu. I jako volim onaj sušeni dimljeni sir sa placa, kravlji ili mješani. Uh, to mogu jesti stalno :D
... zauvijek promijenilo se sve ... odjednom ti ...
slika

I opet sam oživija imam force se borit
sad živim za taj osjecaj za ljubav izgorit

Ooh

Re: sir na babe

Post Postao/la Ooh » 01 srp 2013 22:07

crispy je napisao/la:
tamara3 je napisao/la: Otkad sad pak proteini debljaju :o?
od nikad :D
koliko ja znam, za sagorijevanje proteina, tjelo upotrebljava puno više enrgije nego za sagorijevanje šečera i masti. Na 100 grama šečera, tijelo će potrošiti samo 7 kalorija. Na 100 grama masti, tijelo će sagorijeti samo 12 kalorija. A na 100 grama proteina, tijelo će sagorijeti 30 kalorija. Asimilacija proteina uvjetuje unutrašnji napor, zato tijelo troši više kalorija kada unosi proteine.

Da se vratimo na temu sira - volim fetu, brie, blue, camembert, ementaler, gorgonzolu. I jako volim onaj sušeni dimljeni sir sa placa, kravlji ili mješani. Uh, to mogu jesti stalno :D
e gle, nema pojma, ali kada papas skutu i npr kruh, gotovo...bujas. e, bas ovih dana cu raditi fetu, spremam se za camembert..samo kada skuzim tehnologiju i imam pljesni za gorgonzolu, ali mi se nekako ne poklapa raslopolzenje za eksperimentiranje, pa cekam inspiraciju. sve manje volim sir, ali sve vise ljude koji ga vole :D nice, nice, nice. mmmmm :)

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: sir na babe

Post Postao/la JaNNa » 02 srp 2013 07:16

Ooh je napisao/la: e gle, nema pojma, ali kada papas skutu i npr kruh, gotovo...bujas. e, bas ovih dana cu raditi fetu, spremam se za camembert..samo kada skuzim tehnologiju i imam pljesni za gorgonzolu, ali mi se nekako ne poklapa raslopolzenje za eksperimentiranje, pa cekam inspiraciju. sve manje volim sir, ali sve vise ljude koji ga vole :D nice, nice, nice. mmmmm :)
a da nije možda stvar u kruhu? :wow:
i da, kad ćeš dobit inspiraciju za mozzarellu? premda mi i ova feta zvuči čist ok...

Ooh

Re: sir na babe

Post Postao/la Ooh » 02 srp 2013 18:55

mozzarella? :) dobro, bit ce. (nadam se). proucavah, ali imam neku recepturu koja mi se ne svidja. trebam iskopati nesto zanimljivije i konzultirati se. nije to bas jednostavno kako se cini. nijanse, nijanse. nisam znala da se izvorno radi iz bivoljeg mlijeka btw.

isto tako do danas nisam znala da postoji irski sir koji se radi s pivom. sirevi su zestoka perverzija i nevidljivost. tek kada ga radis kuzis da je to kemija, zesca. zahtjevnije od kuhanja. puno zahtjevnije.

Odgovorite