Umrežena sam, dakle jesam?

Forum za high-tech cure te sve one koje kućne popravke i zamjenu ulja u autu znaju obaviti same i žele to podijeliti s drugima. One koje to ne znaju, mogu saznati ovdje.
Odgovorite
Gost

Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la Gost » 21 sij 2011 12:03

Da li je moguće ne imati mobitel, laptop, ipad u ovako povezanom svijetu?

U zadnjih par dana imam osjećaj da mi netko stalno gura tehniku pod nos, obožavam gadgete i volim progres u svakom smislu... ali čini mi se da mi je sve malo previše nabrijano, prožeto umrežen-sam-dakle-jesam filozofijom i stresno.
Bila bih presretna kad bih mogla otići na selo i gledati u životinje. Možda odem do Maksimira i buljim u drveće. :D

Koliko ste vi umreženi? Da li vas to usrećuje?

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la Kroacija » 21 sij 2011 12:10

za glazbu koristim mp3 player.
za fotografiranje kradem tudje fotice jer je Soopertrack slucajno razbila moj. ( :plazi: )
za telefoniranje koristim mobitel.
za surfanje imam mobitel :D i laptop.

relativno sam zadovoljna, iako mi sve vise smeta nabadanje tipki na mobitelu, ceznem za tac skrinom.
volim i gadgete i (inovativnu) tehnologiju, obavezno posjecujem konikom, ve-mil, chipoteku i slicne ducane. i da sam u novcanoj mogucnosti vjerojatno bih si svako malo sebicno mijenjala i kupovala neke stvarcice. :)

Gost

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la Gost » 21 sij 2011 12:18

Nije poanta u tome jesi li tehno freak :) , a touch screen je precijenjen.

Jesi li sretna kad koristiš sve te gadgete za komunikaciju sa drugima?
Fotić ne ubrajam u to, jer je on izvan kategorija komunikacije sa drugim ljudima.

Dnevno provodim oko 8-10 i više sati umrežena jer mi je posao i faks usko vezan za informacije.
Kad je lijep dan, radije bih bila vani i planinarila, uživala u prirodi, čak i hlapila već tipkala na laptopu jer moram nešto za x ili y obavezu.
Sretna sam kad kupim neku novu tehnologiju, ali smor mi je kad mi postane dio svakodnevice jer nije više užitak, već obaveza.
Zahvalna sam na razvoju tehnologije, ali mi je cijeli taj early adopter sindrom koji imam postao naporan.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la Kroacija » 21 sij 2011 12:26

znam sto je poanta, samo sam htjela napomenuti da obozavam tehnologiju i shodno tome ne mogu reci jesam li "sretna" ili "nesretna" sto koristim najosnovnije oblike komunikacije, jednostavno ih smatram pod mus. rijetko to smatram zamornim, jednostavno je a must-do i must-have.


sto se fotica tice, ako fotkas party s frendove cirkumcizije i nakeljis na fejs s tagovima, brijem da je i to oblik komunikacije. :)

Gost

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la Gost » 21 sij 2011 12:29

Ne znam kako bih to nazvala.

Ne znam, čini mi se jednostavno. Ili ti je nešto drago, ispunjava te, usrećuje ili ne.
Ok, ako ne možeš procijeniti. :)

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la pihach » 21 sij 2011 14:15

umrezena sam toliko da imam online/offline shizofreniju ponekad.
moguce je ne imati mobitel, lap, net itd. u Trecem svijetu, ali ne i na Zapadu.
meni to odgovara i ne borim se protiv tehnologije - naprotiv!

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la tamara3 » 21 sij 2011 14:27

Pa da, može se biti bez svega spomenutoga, no pitanje je onda postojiš li uopće? Mislim, došli smo do faze da se ljudi doslovno zgražaju i čude kad im veliš da nisi na facebooku :o i onda moraš objašnjavati zašto :o, što je krajnje perverzno.

Osobno volim biti umrežena, ali problem mi je kad ne znam stati i odvojiti online od offlinea do te mjere da mi stvara stres i nervozu, a mobitel isključit - taman posla, nikad. Događa mi se i da, ako par dana ne odem na net, osjećam kao da sam puno toga propustila (moš mislit :dosada:) i toga bih se voljela riješiti jer mi izgleda ko čisto nasilje nad sobom samom. Umreženost je kul jer pruža mnoge krasne mogućnosti, ali zbilja može biti izvor frustracija, a bome i narušavanja privatnosti. Elem, umjerenost je ključ, kao i u svemu valjda :).

Avatar
funcutica
Postovi: 417
Pridružen/a: 28 svi 2010 01:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: 45°47'N 15°56'E

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la funcutica » 21 sij 2011 15:55

ja sam se uspjela isključit iz svega prošle godine na par mjeseci. (ni tv, ni radio, ni mobitel, ni internet, ništa)
u početku mi je bio šok. tjedan, dva kasnije mi je bilo normalno.
a onda je postalo predivno :inlove:
uživala sam u svakoj sekundi. kad me nema, nije me bilo. kad me ima, onda sam tu duhom i tijelom. puno više sam razgovarala s ljudima. puno, puno toga sam naučila, vidjela sam puno stvari koje bi mi inače promakle.
to su bili skoro pa najsretniji dani mog života.

čudno je to. iz te perspektive činilo mi se da postoje milijuni skrivenih svjetova koje izgubimo dok smo umreženi.
ali opet, kad sam se vratila u stvarnost i obveze, zaključila sam da sam zapravo pogubila putem sve stare poznanike, na isti način, iako sam stekla nove, nisu bili stvarni, jer nismo ostali u kontaktu.

nije mi bilo žao ponovno se uključiti. internet sam objeručke prihvatila. obaveze su obaveze. ali ako bi me netko pitao, puno radije bi se vratila u to vrijeme bez ičega. zato što je postojala određena sloboda i privatnost. bez forsiranja, svaka interakcija s ljudima je bila puno dublja i osobnija. nije bilo trivijalnosti. ne znam. učinilo mi se da bi takav svijet bio po mojoj mjeri.

velik problem je bio i informiranost. nakon povratka osjećala sam se ko da sam s marsa pala. ali, dok sam živila na taj način, nijedna od tih informacija koje su me zaobišle mi zapravo nije ni bila važna. neophodne su postale tek povratkom.

i da. mislim da bi se moglo reći "umrežen sam, dakle jesam", ali postojanje samo po sebi nije ni izbliza bitno kao život. sve dok nisam uhvaćena u te mreže i ne kvare kvalitetu mog života, nemam ništa protiv njih. ali danas je to jako teško izbalansirati.
Second to the right, and straight on till morning.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la tamara3 » 21 sij 2011 16:31

A kako si se uspjela isključiti?

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la phos » 21 sij 2011 16:38

obozavam umrezenost!
imam svojih 5k virtualnih prijatelja s kojima ispijam virtualne kave i imamo virtualna druzenja.
uz sve te pogodnossti,nisam primorana nekoga slusati ako me nervira...samo odem u off i okrivim B-net konekciju :D
mobite uvijek imam neko pohabano smece, sto i dalje ne ometa racun...
fizicka obiljezja umrezenosti potvrduje 100 m kabela, posakrivenih po vodilicama po stanu.
e-book mi je u planu...
mp3-uvijek
i-pod i svi instrumenti na i-nesto ...kategoricki odbijam iz nekih svojih razloga.
i tak...
plan mi je postati amis!
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la tamara3 » 21 sij 2011 16:49

Hm da, virtualna druženja definitivno imaju svojih prednosti, no meni se zna dogoditi sljedeće: nakon što tjednima, pa i mjesecima, gotovo svakodnevno s nekim tako komuniciram, kad se napokon vidimo uživo ja više ne znam o čemu bih ni kako razgovarala i osjetim da mi društvene vještine doslovno odlaze u jednu stvar, a prije nije bilo tako. Osjećam se smušeno i blentavo, a nekad bih se najradije vratila natrag za komp i tako nastavila razgovor, a to mi baš nije normalno :o. Mislim da bi (naj)bliski(ji) odnosi ipak trebali ostati u domeni "stvarnoga".

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la Fuga » 21 sij 2011 19:52

ReaTM je napisao/la:Da li je moguće ne imati mobitel, laptop, ipad u ovako povezanom svijetu?
Koliko ste vi umreženi? Da li vas to usrećuje?
Vjerojatno je moguće, znam dosta njih bez ičega, moja baka baš ništa ne koristi, ni mob, sve odbija i super joj je. Imam jednu frendicu koja je ostala samo na kućnom telefonu i računalu na poslu, isto je okej. I tako.
Umrežena sam, zaista ne mogu reći da me to usrećuje, prije čak da me nervira, no drugačije ne znam. Najviše me pogađa to da gubim neovisnost i slobodu. Tako nekako to doživljavam.

dany
Postovi: 609
Pridružen/a: 21 sij 2011 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la dany » 21 sij 2011 20:03

volim ljude. ne sve, al' one bliske. a kako bih bila u kontaktu s njima moram bit umrežena, na ovaj ili onaj način. to "na ovaj ili onaj način" se odnosi na činjenicu da u glavi dijelim umreženost na dva oblika - onaj koji uključuje i onaj koji isključuje fejsbuk. naravno, moj uključuje fejsbuk, al' to je samo zato šta imam previše slobodnog vremena.
zato, da, umreženost me usrećuje. šta ne znači da mi ne bi bilo divno i krasno izgubit se nekud na tjedan dana i uživat u neumreženosti. bi. na tjedan dana. more or less.
jebote b*g

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la rainbow » 21 sij 2011 20:43

ReaTM je napisao/la:Da li je moguće ne imati mobitel, laptop, ipad u ovako povezanom svijetu?

Koliko ste vi umreženi? Da li vas to usrećuje?
na prvo pitanje, moguće je, al izglednije kod ljudi koji se bave poslovima koji ne iziskuju mobitele, kompjutere, internet n so..

na drugo, malko sam si "preumrežena" trenutno, u onom smislu da se dovedem do inercije i da mi se ne da poć na sljeme koje me vuče nego ostanem zaležana kući za kompom kao da stremim većem konfekcijskom broju :D
ali generalno sam jako sretna da živim u dobu kad je moguć takav oblik komunikacije, tolika dostupnost informacija

mobitel me nekad malko živcira (koliko god da je spretna i korisna spravica), pa se onda isključim na dan dva, živcira me to što se podrazumijeva konstantna dostupnost, i volim one periode kad odem negdi a nema signala il je druga država, odma si slobodniji nekako, i živcira me tač skrin, popizdila sam na neku nokiju koju sam uzela i vratila se starom mobu koji nema nikakve bolje funkcije sem zvat, smsat i bit mi budilicom :)

Avatar
crispy
Postovi: 955
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Zg

Re: Umrežena sam, dakle jesam?

Post Postao/la crispy » 21 sij 2011 21:12

Volim biti umrežena, i ne mogu zamisliti da nisam (posao, prijatelji - tempo života koji se nameče). Na ovaj ili onaj način stalno sam umrežena. I meni se nekada javi problem koji je Tamara3 spomenula.
Mogu biti i bez sve te umreženosti, ali samo ako sam okružena ljudima koji su meni najbitniji. Tada se njima posvetim, a mobitel, laptop i sve ostalo, može umrijeti tada :D
Iskreno, dugo mi je trebalo da to naučim :sramise:
... zauvijek promijenilo se sve ... odjednom ti ...
slika

I opet sam oživija imam force se borit
sad živim za taj osjecaj za ljubav izgorit

Odgovorite