auto-preporuke

Forum za high-tech cure te sve one koje kućne popravke i zamjenu ulja u autu znaju obaviti same i žele to podijeliti s drugima. One koje to ne znaju, mogu saznati ovdje.
Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Kroacija » 20 vel 2012 01:36

da evo, jucer, kao da sam isla kupiti zvake. :D
bit ce nekad, ove godine, polako. javim sto sam na kraju odabrala. :)
kao sto sam i mislila napraviti - dobila sam savjet da si prvo moram nabaviti muskarca i voditi ga sa sobom da nabaci getriba-karburator spike, da budem sigurna. :D

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Pi » 22 vel 2012 12:34

Kako su ovi prodavači u auto salonima agresivni, to je strašno. Ako uđeš, natjeraju te da kupiš, majke mi. Sva sreća pa nisam imala karticu sa sobom, već su mi ugovor bili donijeli da potpišem, iako ponavljam "neću još, neću još." :D

A ja ušla samo razgledati.

Nego, koliko novaca za registraciju i ostale administrativne poslove? Kako ide to s tehničkim pregledima, koliko se plaća, i bilo koji dodatni troškovi? Cifre me zanimaju, lako kupiti, treba održavati :(
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: auto-preporuke

Post Postao/la slapa » 22 vel 2012 13:13

Pi je napisao/la:Nego, koliko novaca za registraciju i ostale administrativne poslove? Kako ide to s tehničkim pregledima, koliko se plaća, i bilo koji dodatni troškovi? Cifre me zanimaju, lako kupiti, treba održavati :(
o ono, registracija, tehnički, cestarine i to milju i nešto, osiguranje 2.5-3 milje kuna ako nemaš one neke bonuse. još servis na kojem uvijek nešto nađu od 500kn do 2000kn... plus gorivo ako ga koristiš, parkiranja i to.

uglavnom, najviše ga se isplati ne imati ako ne moraš...

možda sam pretjerala, ali uglavnom je dosta, svake godine to kad dođe tehnički i servis iskrcam skoro plaću za to... i sad kad sam s otoka preselila u grad nisam uzela auto sa sobom. nema smisla.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Pi » 22 vel 2012 13:29

Nitko mi nije rekao koliko troši na gorivo, ali ajmo uzeti da je negdje 400 kn mjesečno (dva tankanja, zar ne?), i to bez nekakvih putovanja dužih, kao recimo ljetovanje i sl...

Desetogodišnja projekcija minimalnih troškova:
Gorivo: 400x12x10 - 48 000 kn;
Tehnički pregledi (koliko ih ima, svakih 5 godina ili što, misim da je markica na tatinom autu za 5 godina): 5000 kn;
Registracija i gluposti: 1000 kn,
Parkinzi: Nemam pojma, bogapitajkoliko.
Razni popravci i troškovi: bogapitajkoliko.

Sve u svemu, ispod 60 000 kn nije troškova. Znači, platiš auto 40 000, imaš duplo više troškova kroz 10 godina.

Kad to tako pogledam, preškrta sam za to, bickil bolji 3000 kn i bye bye :D
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: auto-preporuke

Post Postao/la slapa » 22 vel 2012 13:52

Da se vozim taksijem svaki dan do posla i nazad (16kn) opet bi mi došlo jeftinije nego da imam auto u gradu. #fact
A kakva će biti cijena goriva za 2-3, 5 ili 10 godina, ne usudim se niti pomišljati... Ali kome treba auto, nema izbora.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Pi » 22 vel 2012 14:45

Yep, a prihodi ne rastu. U Americi cijena goriva mislim da ne pređe dolar. To je pet i nešto kuna, kakva je kod nas bila prije 10 godina. A plaće su neusporedivo veće.

Više razmišljam o autu jer je nekako normalno da kroz sljedeće 3-4 godine kupim auto. I tata me tjera, jer je i on uzimao kao momak, pa je valjda to normalno. Svi moji isto kupuju sad. Ne treba mi, što je najgore. Bilo bi ga lijepo imati.

No čini mi se previše novaca, ne za auto, nego za popratne troškove.

Oročiti novac ili ga negdje drugo staviti, to mi se čini pametnije.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: auto-preporuke

Post Postao/la slapa » 22 vel 2012 14:48

Yep, ja sam tako oročavala i nedavno mi je super došlo kad sam se odlučila ić kupovati stančić :) Po meni je glupo kupiti auto ako ti ne treba ili ti ne predstavlja neki poseban gušt.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Pi » 22 vel 2012 14:55

Da, slažem se. Nije mi neki gušt, a i draža mi je neka financijska sigurnost za kasnije. Nikad ne znaš što će ti u životu trebati. Nisam za kratkoročne hedonističke investicije :D

Well, CroL mi je riješio dilemu, weeeeeeee :feelingfree:
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: auto-preporuke

Post Postao/la tamara3 » 22 vel 2012 18:31

Ma da, samo auto u današnje vrijeme ne bi trebao predstavljati nekakav luksuz, naročito s ovakvim javnim prijevozom. Ali ako gorivo nastavi ovako poskupljivati, bit će itekakav. Rješenje... rad od doma ili bicikl.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Kroacija » 22 vel 2012 18:49

ako zivis u splitu, javni prijevoz ti definitivno nije rjesenje :D

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Pi » 22 vel 2012 18:49

Auto nije luksuz za recimo Amerikance i Kanađane, zemlja je velika i auto je nužnost. Znam da mi je rodica pročala da u Kanadi nigdje ne možeš bez auta. Zato i održavaju gorivo na niskim cijenama.

Za Europu, osobito za ljude koji žive u gradu, a to je 80% ljudi, auto jest luksuz. Znam dosta Francuza recimo, nitko nema auto, ako i imaju, ne koriste ga, koriste javni prijevoz. Mi smo se tomu čudili mnogo puta gore.

No kod nas je sve obrnuto, većina ima i nekretnine što je rijetkost na Zapadu, pa valjda tako i s autima :)
Whatever makes you happy
Whatever you want

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Daisy » 23 vel 2012 04:46

u americi cak ni ne prodaju gorivo na litre, nego po galonu. jedan galon ima skoro cetiri litre i kosta oko 4 dolara. i nije ta cijena niska zato sto su oni obazrivi prema svojim gradjanima, nego zato sto imaju nafte na bacanje. ne bombardiraju oni po svijetu zato sto njima treba nafta, nego je zele maznuti da je se druge zemlje ne bi docepale.

a dva tanka goriva u nas su sada oko 800 kuna, a bit ce jos i vise, koliko se dade iscitati. prestrasno. ako se jos tome doda eventualni kredit za auto, ispada kao da se mjesecno otplacuje kredit za stan. samo na kraci rok.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Pi » 23 vel 2012 07:52

Daisy je napisao/la:u americi cak ni ne prodaju gorivo na litre, nego po galonu. jedan galon ima skoro cetiri litre i kosta oko 4 dolara.
Čovjek svaki dan nešto nauči, nisam znala koliko je galon, ali znam da je Stephen Fry u jednom od svojih krasnih dokumentaraca objašnjavao da litra košta oko dolar i da se to ne mijenja, i zašto vlada održava tu cijenu upravo velikom dostupnosti nafte. Oni imaju svoje zalihe na Aljasci, u Meksičkom zaljevu i sl. ali ih ne žele trošiti, nego drže kao državnu rezervu. Troše stranu naftu koja je još jeftina. Zato Irak :) Da im je Irak odsijekao naftu kao recimo Venezuela, morali bi trošiti svoje rezerve i dizati cijenu, št je udarac ispod struka za njih.

Njihova ekonomija je toliko ovisna o nafti zbog veličine zemlje, da svako povećanje zadaje veliki udarac ekonomiji. Kod nas je to manje jer se nitko ne buni, možeš javnim prijevozom, pješice, auto je većini luksuz itd. U svemu tome naftne kompanije još pljačkaju bezobzirno građane, tolika cijena goriva nije realna, prvo od naftnih kompanija koje zarađuju po litri koliko u Americi košta litra (a ista je cijena barela i njima i nama), i državi koja uzima od litre koliko je u Americi litra.

Da, dva tanka oko 800 kn, nisam računala uopće da je spremnik oko 40 litara a litra 10 kn, dakle 400 po jednom. 800x12x10 - 10 godina daš 100 000 kn. Way too much.

Eventualno čekati subvencije na hibridna vozila ili neku varijantu s plinom uzeti.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Daisy » 23 vel 2012 08:55

Pi je napisao/la:Oni imaju svoje zalihe na Aljasci, u Meksičkom zaljevu i sl. ali ih ne žele trošiti, nego drže kao državnu rezervu. Troše stranu naftu koja je još jeftina. Zato Irak :) Da im je Irak odsijekao naftu kao recimo Venezuela, morali bi trošiti svoje rezerve i dizati cijenu, št je udarac ispod struka za njih.
crpe oni naftu i na aljasci. kad se narod pobunio da ce zbog toga njihovi krasni lososi i ostala ekipa izumrijeti, americke naftne kompanije ponudile su svakom stanovniku dolarsku naknadu u zamjenu za sutnju. odmah su zacepili. a sto se iraka tice, nije im sadam dao naftu, zato su i isli dignuti zemlju u zrak. irak je toliko bogat naftom, da se njezin miris osjeti u zraku po cijeloj zemlji. ali tko zna kako bi se ponasale druge drzave da su prenapucene kao amerika. npr. kanada je mrvicu veca od amerike po povrsini, a ima oko 30 milijuna stanovnika, amerika ih ima preko 300 milijuna.

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: auto-preporuke

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 24 vel 2012 14:47

invalid_user je napisao/la:ako zivis u splitu, javni prijevoz ti definitivno nije rjesenje :D
ako zivis u splitu ne treba ti nikakav prijevoz :D po ure di god krenes pjeske...dobro dodje autic jedino kad ti dodje pobic iz grada malo..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: auto-preporuke

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 24 vel 2012 14:47

invalid_user je napisao/la:ako zivis u splitu, javni prijevoz ti definitivno nije rjesenje :D
ako zivis u splitu ne treba ti nikakav prijevoz :D po ure di god krenes pjeske...dobro dodje autic jedino kad ti dodje pobic iz grada malo..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Kroacija » 27 vel 2012 01:47

ne znam bas, zamisli da zivis na brdizin. :/

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: auto-preporuke

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 27 vel 2012 10:23

ajde oni ionako rijetko iđu u grad :D a to je,dobro dode i za po noci u ovom gradu di je za nocni javni prijevoz malo ko cua...
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la zenia » 15 ožu 2012 18:06

frendica mi ima tu novu corsu http://www.ideo.ro/wheels/wp-content/up ... tion-1.jpg
i ful je zadovoljna...
malo troši, pristojan je, udoban...
ono baš ful malo troši, ona je zadnji put tankala prije mjesec dana..
doduše nije da vozi sad ne znam kaj, al ono odfura na faks i posao na nekoj dnevnoj bazi...
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: auto-preporuke

Post Postao/la Kroacija » 21 ožu 2012 04:12

nemoj mi tu novu corsu tako naglo pokazivati, svrsim momentalno. :(
ovo je OPC plava za kojom venem:

slika

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: auto-preporuke

Post Postao/la zenia » 21 ožu 2012 09:59

al kad je fkt dobra... ono ako je moja plavuša s ekonomije može fino vozit,
brate dobra je... :D
rekla mi je dat đir u njoj tak da ti javim dojmove :veryhappydance:
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Odgovorite