Referendum će se održati 1. prosinca!

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Lena Plava
Postovi: 189
Pridružen/a: 26 stu 2012 22:52
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Lokacija: Zagreb

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Lena Plava » 30 lis 2013 14:10

No krasno! Znači, prvo ćemo potrošiti novce, a onda razglabati jel to bilo ustavno. Enivej, ionako ne mislim da će Ustavni sud odlučiti da je pitanje protuustavno.
Iz priopćenja Ustavnog suda, točka 7., sasvim je vidljivo da je njima ovo pitanje ok. Ono o čemu se valjda ne može referendumski odlučivati jest obitelj. Drugim riječima, imat ćemo diskriminatornu odredbu u ustavu, istospolne zajednice neće moći sklapati brakove, tj. koristiti termin brak, ali će nekim drugim zakonom moći uživati ista prava kao da je brak. Sve u svemu, velika pizdarija. If it walks like a duck, quacks like a duck, looks like a duck, it must be a... dog?! :ubergeek:
Damaged people are dangerous. They know they can survive.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Popeye » 30 lis 2013 14:19

s time da je europski sud za ljudska prava, na koji se rado pozivaju obiteljasi zbog presude o istospolnom braku, u drugoj presudi donio zakljucak da se treba stiti istospolne obitelji.

sve u svemu, bit cu tu jos svasta... i trajat ce, nazalost...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la tamara3 » 30 lis 2013 14:22

Odličan komentar na situaciju, upravo čitam:

http://www.tportal.hr/komentari/komenta ... HDZ-a.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Izvanbračni blud SDP-a i HDZ-a

Neka se i SDP i HDZ, sada dok se raspravlja o ustavnoj zaštiti heteroseksualnog braka, institucije koju nitko čak niti ne ugrožava, u svom izvanbračnom bludu zapitaju: 'Tko će imati najveće šanse za pobjedu na sljedećim izborima, ako pokret 'U ime obitelji' pobijedi na državnom referendumu o braku pod egidom pobjede naroda nad političkim strankama?'.

:thumbup:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Popeye » 31 lis 2013 01:44

super komentar.

a evo krece i kampanja iskoraka i kontre:
http://www.jednakost.hr/" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar
Ryu
Postovi: 262
Pridružen/a: 17 svi 2009 16:08
Spol/rod: muško
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Ryu » 31 lis 2013 11:06

Šera se na fejsbuku. ;)

slika

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la slapa » 02 stu 2013 10:20

Ovo vrijedi pročitati. Dio s bakom me se posebno dojmio.

http://www.libela.org/sa-stavom/4421-za ... ti-protiv/" onclick="window.open(this.href);return false;
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la ariadne » 03 stu 2013 17:52

Gordan Duhaček: Ustavni sud mora zaustaviti ovu homofobnu farsu

Look who it is. :D Pro tip: nemojte čitat komentare ispod. :lol:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la slapa » 03 stu 2013 18:46

^
starci mi svaki dan kupuju Novi List i nadam se da će ovo pročitati. sviđa mi se što je naglasio kako bi u demokratskom društvu većina trebala štititi manjinu i pozvao ljude na solidarnost. bravo Gordane. :)
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la slapa » 04 stu 2013 08:37

Referendumi koji krše ljudska prava bit će zabranjeni?

bit će burno na toj raspravi ali nadam se da će ovo proći.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Popeye » 04 stu 2013 12:50

ariadne je napisao/la:Pro tip: nemojte čitat komentare ispod. :lol:
meni su jako zabavni, moram priznat :D najvise mi se svidio onaj u kojem se zamjera sto sam mlad! :veryhappydance:
sad ce krenut razvlacenje po ludim desnim medijima...

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la ariadne » 04 stu 2013 12:53

slapa je napisao/la:Referendumi koji krše ljudska prava bit će zabranjeni?

bit će burno na toj raspravi ali nadam se da će ovo proći.
Da bi namjera uspjela, potrebno je dobiti i potporu HDSSB-a.
Pa kud baš. :lol: Uh. :/
Popeye je napisao/la:meni su jako zabavni, moram priznat :D najvise mi se svidio onaj u kojem se zamjera sto sam mlad! :veryhappydance:
Taj nisam ni vidjela. :lol: :lol:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Popeye » 04 stu 2013 12:57

ariadne je napisao/la: Taj nisam ni vidjela. :lol: :lol:
ovo pedersko mladacko govno LAZE i OBMANJUJE. neka skupi ta mala jaja put te svoje 'amerike' i ondje pokusa trkeljat ova sranja.

forever young! :feelingfree:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la tamara3 » 05 stu 2013 15:56

Ja bih na tvome mjestu demantirala nešto drugo iz ove rečenice, ali to sam samo ja :lol:.

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la margarita » 05 stu 2013 23:13

http://www.crol.hr/portal/aktivizam-pol ... a-sve.html

Dakle, Zoki mi nikad nije bio bas visoko u ocima, ali sad se bas srozao na dno. Nije jos u rangu HDZ-a jer oni su toliko duboko da ih ni Godzilla ne bi mogla iscupat, ali kad premijer izjavi da nece ic na referendum kojim se krse ljudska prava, pa onda ipak nevoljko ajde mozda odluci ic, sta ocekivat od ostatka? Koji je to prepotentni, umisljeni.... :primalscream: necu nastavit da ne bi i on podnio kaznenu prijavu, uvijek moze past nize.

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Fuga » 06 stu 2013 10:17

Meni je zapravo ovo s referendumom tako dobro. Zapravo, osjećam se kao da sam u menopauzi, jedan tren sam tužna i očajna, drugi tren skačem od veselja i sva sam puna optimizma. Malo mi je vruće i odmah mi se piški, drugi čas sam kao ušlagirana i već razmišljam kako da emigriram u Kanadu. Onda opet, odem van, otvorim mejl, FB i obuzme me val topline, aktivizma i borbenosti od silnih iznenađenja koja mi priređuju vlastiti prijatelji, mama i određeni članovi obitelj, roditelji od prijatelja, poznanici, kolege s posla, slučajni prolaznici sa silnom podrškom, velikom razinom prihvaćenosti i onim stavom "you jump, i jump".
I tako.
Da, Zahtjev kojim se traži očitovanje na sadržaj referendumskog pitanja Inicijative "U ime obitelji" sukladno članku 95. stavak 1. Ustavnog Zakona o Ustavnom sudu je prije kojih par minuta urudžbiran na Markovom trgu. :)

brigada
Postovi: 14
Pridružen/a: 20 lip 2011 18:46
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la brigada » 06 stu 2013 13:20

I, što će biti kad Ustavni sud ustvrdi da nema nikakvih nepravilnosti i da se referendum može održati? :roll:

Ne znam zašto se pobogu svi odjednom hvataju Ustavnog suda kao nekakvog spasitelja, pa dotični su skljaštrili ZO do neprepoznatljivosti! Stvarno smo jadni ako od njih u trenutnom sastavu očekujemo pomoć. Ako je ijedna akcija dosad promašena, onda je to po meni zahtjev za očitovanjem Ustavnog suda.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la slapa » 06 stu 2013 13:29

brigada je napisao/la:I, što će biti kad Ustavni sud ustvrdi da nema nikakvih nepravilnosti i da se referendum može održati? :roll:
referendum. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Popeye » 06 stu 2013 14:52

ustavni sud se treba oglasiti bez obzira na odluku. demokratska procedura ftw.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la tamara3 » 07 stu 2013 11:17

http://www.crol.hr/portal/vijesti/kolum ... a-sve.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Cody McClain Brown: 'Punice za sve!'

And if they want to wrap their bigotry in the cloak of religion then they should just ask themselves, what would Jesus do? He would probably be more concerned about the world’s growing economic disparity and the plight of the poor than the proliferation of state sanctioned love. Even the Pope agrees with me on that. So, LGBTers, right, you have history on your side. Of course it might take a while for the river of time to right its course, but it will. And when it does, I want to come to the wedding. Can you imagine a gay Croatian wedding? That’s like 2-3 days of fabulousness!

:touched:

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la gigiONlajna » 07 stu 2013 11:35

Postoji za sve jasna procedura, a pravo na brak trenutačno nije priznato kao ljudsko pravo od relevantnih institucija.
I ja razmišljam o ovome. Malo se mučim sa svojim mislima. Naime bez obzira na moju subjektivnost (i to da sam PROTIV), volim biti logična i objektivna što je više moguće.

1. I ja ću glasat protiv na referendumu jer mi smeta da se vjerska uvjerenja nameću u sekularnoj državi., jer je ovo prvenstveno politički potez, i jer je potaknut iz neprihvaćanja jedne društvene grupe a ne radi zaštite nečeg tako važnog kao što je brak /obitelj. Jasno mi je da jednom ako uđe u Ustav, mi braka nećemo imati.
No onda krenem razmišljati dalje i pitam se što ćemo mi izgubiti sa tim, jer ako to nije temeljno ljudsko pravo nije li nelogično tražiti jednakost u nečemu što pravo nije ni za jedne ni za druge.

2. Imat ćemo Zakon o životnom partnerstvu. Sa skoro svim pravima kao u braku. Zašto inzistirati na nazivu brak?

3. Zato što životnim partnerstvom nismo jednaki i izjednačeni sa brakom? Jasno je tko je ravnopravinji i jednakiji u društvu. I to me smeta. No opet kad porazmislim dalje...

4. .... pomislim i da ne možemo. Ali, nisam valjda autohomofobna ::D.
Naime, moje uvjerenje je da sex postoji zbog razmnožavanja (ne obrnuto). Tako i brak postoji radi obitelji (ne obrnuto). Mi unaprijed znamo ne možemo sexualnim činom imati djecu. To ne znaju hetero parovi koji ne mogu imati djecu, Prvo ju pokušavaju dobiti kroz seksualan čin.
E sad, mješam li brak i obitelj ovdje?! MIslim da ne. Da, treba reagulirati naša prava koja se tiču partnerskih odnosa, no mi nikad nećemo biti jednaki sa hetero parovima upravo u činjenici da ne možemo imati djecu (pustimo na stranu sda djecu iz prethodnim brakova. I da, mislim da partner treba ulogu očuha/maćehe). NIšta na žalost ne može promijeniti tu činjenicu. Zato meni i nije toliko važno da se naša zajednica ne zove brak. Važno mi je da imam prava iz braka. Al bum glasala PROTIV.
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Andain » 07 stu 2013 12:44

gigiONlajna je napisao/la: jer ako to nije temeljno ljudsko pravo nije li nelogično tražiti jednakost u nečemu što pravo nije ni za jedne ni za druge.

Kužim odakle polaziš, al problem je da je pretpostavka od koje polaziš jednako proizvoljna kao i tzv prava (iskreno govoreći, jedino neotuđivo pravo koje stječemo rođenjem je pravo na smrt. Sva ostala prava su proizvoljna i kreirana zbog osiguravanja ravnopravnijeg i sigurnijeg/slobodnijeg društva, a ne jer ga priroda nad svima jednako vrši, što znači da se danas sutra netko može sjetiti i brak staviti u ljudsko pravo, također).

Zašto bi poanta sexa u braku bila samo u razmnožavanju?
Tko je to rekao, tko ima pravo to reći? Crkva, koju btw predstavljaju ljudi (ok, katoličku) koji su se odrekli po defaultu sex-a pa bi znali nešto o tom reći? ;)
Osim toga, ak bismo stvar formalno provodili, tad ni str8 parovi koji ne žele djecu ne bi smjeli sklapati brak. Da ne velim da nije baš da patimo od manjka ljudi na planeti pa bi povećanje trenda rađanja (i bračni sex usmjeren jedino tome) trebao biti nekakav globalni prioritet, zapravo je obrnuto.

Poanta braka je na neki način stvaranje platforme koja će omogućiti određena građanska prava ljudima koje se vole s ciljem olakšavanja zajedničkog življenja i dijeljenja. U tom smislu, možeš reći da je svejedno kako će se zvati..no, ako je ovo ranije doista poanta, onda i nema smisla da se zove drugačije za svaku manjinu..jer implicira na nejednakost u manifestaciji stvari koje brak podrazumijeva (ljubav i dijeljenje) i jamči.
A ‘u ime obitelji’ incijativa lijepo veli da ne želi implicirati ničiju diskriminaciju i omalovažavanj.. :D pa im stoga ne treba ni dozvoliti to.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la tamara3 » 07 stu 2013 12:49

Molim vas, prije nego što padnete na fore o braku i ljudskim pravima, te presudama ESZLJP-a, pročitajte ovo:

http://www.crol.hr/portal/aktivizam-pol ... pravo.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Gdje se točno spominje isključivo heteroseksualan brak?

Planinić, naravno, računa kako će malo tko posegnuti za čitanjem Konvencije u kojoj, naime, brak nije definiran kao isključiva zajednica žene i muškarca. Konkretno, u članku 12.1, "Pravo na brak" stoji sljedeće:
"Muškarci i žene u dobi za sklapanje braka imaju pravo stupiti u brak i osnovati obitelj, u skladu sa domaćim zakonima koji uređuju ostvarenje tog prava."

Dakle, nije propisano da isključivo međusobno žene i muškarci mogu sklapati brak, a domaćim zakonodavcima ništa ne stoji na putu da to pravo jednako urede za sve.

Nadalje Planinić spominje ono što smo od njegovih kolegica i kolega iz inicijative čuli već mnogo puta: presudu Europskog suda za ljudska prava koji je u predmetu X i drugi protiv Austrije donio odluku da "nema povrede Europske konvencije za ljudska prava tj. njezinog 14. članka – zabrana diskriminacije – kada homoseksualni parovi nemaju ista prava kao i osobe u braku", premda taj predmet nije imao izravne veze s pravom na brak, nego s pravom na posvajanje djeteta.


U tekstu su odgovarajući linkovi. Ko boga vas molim, informirajte se, ne pišemo ovo za sebe.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la slapa » 07 stu 2013 14:01

Naime, moje uvjerenje je da sex postoji zbog razmnožavanja (ne obrnuto). Tako i brak postoji radi obitelji (ne obrnuto). Mi unaprijed znamo ne možemo sexualnim činom imati djecu. To ne znaju hetero parovi koji ne mogu imati djecu, Prvo ju pokušavaju dobiti kroz seksualan čin.
povuć ću malo paralelu s biološkim vrstama koje nisu u svom ponašanju zatrovane religijskim doktrinama. čisto onako da stvar bude iz druge perspektive. dakle priroda... trećina ženki albatrosa obavi seksualan čin s mužjakom i onda dvije ženke naprave zajedno gnijezdo i žive skupa do kraja života i odgoje skupa te male albatrose. kod labudova obično djecu odgajaju dva mužjaka jer je obitelj tako sigurnija. i ima takvih primjera još. a ima ih i koji se samo seksaju s kim god jer im je gušt.

recimo da seksualni čin postoji radi reprodukcije. ok. nije li činjenica da ga unatoč tome ljudi danas uglavnom prakticiraju iz drugih potreba? nije li činjenica da je danas čovječanstvo prereproducirano i da nam planeta postaje tijesna? nije li možda to povezano s time da sve manji postotak ljudi može imati djecu i sve više ljudi ima porive stvarati drugačije životne zajednice i ostvarivati drugačije odnose? ne znam ja, ali mislim da je vrijedno uzeti u obzir mogućnost da čovjek kao i svaka druga prirodna vrsta evoluira na način na koji priroda to posloži. a priroda ima overflow ljudi.

mi ne možemo međusobnim seksualnim činom napraviti dijete ali možemo na druge načine imati dijete. danas je takvo vrijeme da se to u civiliziranom svijetu može. ako možemo posvojiti dijete/ići na umjetnu oplodnju, a moći ćemo jer svijet ide u tom smjeru, imamo pravo živjeti happily ever after i imati svoju obitelj. i sklopiti i taj famozni brak radi te obitelji. jer nismo ništa manje vrijedni nego smo jednaki. ljudi smo. jedni i drugi.

i kako misliš da pustimo sa strane djecu koja već postoje? pa oni postoje. misliš da je za njih dobro da budu tako po strani u zajednici koju se ne smije zvati brakom jer je drugačija? dok god društvo odgaja djecu na način da misle da nešto s njima nije prirodno ako osjećaju naklonost prema istom spolu biti će dosta i djece koja nastaje u muško ženskim zajednicama koje se kasnije raspadnu. upravo sad je to vrijeme kada takve djece ima najviše i sada baš treba misliti na njih.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la tamara3 » 07 stu 2013 14:34

Nije dobro.

http://www.crol.hr/portal/aktivizam-pol ... hdz-u.html" onclick="window.open(this.href);return false;

"U želucu mi je zlo što moram sudjelovati u nečem što na koncu znači legitimiranje jednog opasnog pokreta", rekao je Beus Richembergh (HNS).

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la gigiONlajna » 07 stu 2013 15:25

Meni je jasno da se pokušava stvoriti prava desnica u RH. Žalosno je to što se radi o prilično konzervativnoj struji. I to što će ispasti snažni, moćni i biti a realno na većini drugih pitanja ne bi imali legimitet građana RH. No pozivat će se navek na ovaj referendumski uspjeh. I to što je ovima od 700 000 promiče da se zapravo radi o proslavi tradicionalnih vrijednosti kada gay parovi oće brak.

Da se vratim na svoja promišljanja ...
1. @Andain - slažem se. Ali :). Razmišljam da je put ocjene ustavnosti refrendumskog pitanja tada uzaludan. Jer to pravo ne postoji u Ustavu. Drugo je pitanje što bi sve temeljna ljudska prava trebala ili ne trebla biti. Meni je pitanje - borim li se za prava koja imaju heteroseksulani parovi ili je meni važnije da smo i imenom jednaki. Jer smo tada i jedino tada isti. Meni Te dvije stavri nisu iste. Naime možemo imati ista prava a zapravo se zvati drugačije (primjer bračne i vanbračne zajednice).
Ne kažem da je poanta braka u ramnožavanju već da braka ne bi bilo da nema ramnožavanja :). No tu se radi i voljnoj odluci da nemaju djece a ne o nemogućnosti da nemaju djece. Osim toga ne znam koliko je svrsishodno koristiti iznimke kao primjer.
Pitanje broja ljudi na planetu možda nije pravo pitanje -pitanje je ponašanja tog broja ljudi na pletu -njhovih navike, potrošnje i utjecaja na okoliš. Nije nužno stvar u broju. Naime negativan utjecaj zapadne civilazcije (gdje je manje broj ljudi i loš nataliet) na planetu je daleko veći nego recimo afričke (gdje je opći fertili (u nekim zemljama pogotovo) još visok).
Brak kao manifestacija ljubavi je tek nedavna "izmišljotina" :). Mislim ok mi je to :), al želim reći da nije brak nastao zbog leptirića u trbuhu :)

2. @slapa - naravno. Znam i da mijenjaju u spol. Da nekima ima narastu penoidni organi, nekima nepovratno, neki se mogu mijenjati. Da ima vrsta gdje postoji samo ženski spol. Divno je to bogatstvo u prirodi. I da pingvini siluju leševe i ranjene ženke, da dupini imaju gang rape, morske vidre siluju bebe tuljane do smrti...da svega toga im u prirodi. :).
Da naravno da ga prakticiraju iz cijelog niza drugih potreba (dom, zajednišvo, potpora, financijska sigurnost, djeca, briga, ...). Meni se čini da se sex zapravo više prakticira van braka :). No pokušravam sama sebe pitati otkkuda početi sa brakom i obitelji - zašto te institucije uopće postoje. kako se mijenjau kroz povijest? Što se mijenja? kad to više nije brak?...I onda se opet ja pitam ako maknemo mogućnost repordukcije - je li to brak?... Ne znači da ne želim bračna prava..:).
Glede već postojeće djece - htjela sam reći da je moje promišljanje usmjereno na nemogućnost začeća u homoseksulanoj vezi i utječe li ta činjenica na ime kojim se naše životsno partnerstov treba zvati. Zato kažem pustimo ih sa strane (da, mislim da gay roditelj treba imati pravo na posvajanje te djece ili da ima pravo kao očuh/maćeha/skrbnik.

3. @tamara - hvala na linkovima.

Ako recimo imam kroz životno partnerstvo sva prava kao i heteroseksualci u braku/vanbračnoj zajednici, je li bitno da se taj odnos ipak zove brak. Jesmo li tek kad se zove brak - istinski jednaki i priznati pred zakonom?
Zadnja izmjena: gigiONlajna, dana/u 07 stu 2013 15:33, ukupno mijenjano 1 put.
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la tamara3 » 07 stu 2013 15:31

Istinski smo priznati pred zakonom kada dobijemo bračnu jednakost - naše se zajednice ne moraju tako zvati, ali moraju imati sva prava kao i hetero bračne zajednice, uključujući, primjerice, pravo na posvajanje te MPO.

Ne znam što si se toliko uhvatila prokreacije, nije mi jasno.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la gigiONlajna » 07 stu 2013 15:37

Volim glumit đavoljeg odvjetnika.
Osim toga, kako je to očito često argument druge strane -da smo manjkavi zbog toga - zašto ne prorazmisliti o tome.
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la tamara3 » 07 stu 2013 15:40

Porazmisliti s kojim ciljem?

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Popeye » 07 stu 2013 17:14

nemam vremena ulaziti u detalje, no ja smatram da brak NIJE temeljno ljudsko pravo. i bas zbog toga brak uopce ne treba unositi u ustav niti mu je tamo mjesto. brak je tema za zakonski nivo.

ali jednakost i ravnopravnost gradjana jest temeljno ljudsko pravo, mora biti, te je i u ustavu, kao i u općoj deklaraciji UN-a itd. a o mogucem prosirivanje bracnih prava na istospolne parove treba presuditi po temeljnom ljudskom pravu jednakosti gradjana.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum će se održati 1. prosinca!

Post Postao/la Popeye » 07 stu 2013 17:24

ps
s time da cijela priča oko obiteljaša nema neke veze s brakom, nego s homofobijom + činjenicom da ovako lansiraju svoju političku karijeru. u sljedećem sazivu parlamenta sjedit će i željka markić i njena ekipa.

Odgovorite