Bog & 'rvati

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.

Gdje je "mjesto" Crkvi?

unutar svojih zidina
22
69%
u svim sferama društva
0
Nema glasova.
u Saboru
0
Nema glasova.
nigdje
10
31%
 
Ukupno glasova: 32

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 09:08

Pa baš o tom pričam. Moral nad činjenicama.
1. Dovoljno je siguran da je odobren kao postupak.
2. To nije osoba. Pobačaj (u zakonskim rokovima) nije ubojstvo.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la megan » 04 vel 2016 09:15

Pa to sto je nesto siguran postupak nista ne znaci :shrug: nisam protiv njega zato sto je opasan za majku. A i neces raditi neki postupak samo zato sto je siguran.
I to sto taj zametak prema zakonu nije osoba, isto nista ne znaci kod formiranja mog misljenja, jer su zakone donijeli ljudi, cije se misljenje mozda razlikuje od mojeg :shrug:

I da, to sto je andain rekla.. ja sam sad (cini mi se) preuzela ulogu nekoga tko bi zabranio pobacaje, medjutim to nigdje nisam rekla. Zakon ne znam kako bih uredila, ali bih puno vise radila na prevenciji i u idealnom slucaju, kad bi apsolutno svi bili odgovorni sto se tice sex. ponasanja i svojih odluka, ne bih imala toliki problem sa samim pobacajem.

Ono sto se meni ne svidja je to apsolutno branjenje pobacaja kao nekog postupka na razini liposukcije.
Desert je visnjica :(

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 04 vel 2016 09:37

Bash je napisao/la: Pobačaj (u zakonskim rokovima) nije ubojstvo.
Činjenica je isto i to da je zakonski legalno da doktor to odbije ako se kosi s njegovim moralom, te da je moral u ovom slučaju, prepoznat kao bitan faktor, neovisno o tvom ili mom subjektivnom mišljenju.

Ono što nije legalno je upravo oportunizam koji neki liječnici koriste da bi na cijelu stvar privatno zaradili i to je problem.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 04 vel 2016 17:46

Bash je napisao/la:Pa baš o tom pričam. Moral nad činjenicama.
1. Dovoljno je siguran da je odobren kao postupak.
2. To nije osoba. Pobačaj (u zakonskim rokovima) nije ubojstvo.
Kuloari su u pravu, Bash je zalijevičarila odkad je poplavila, na štetu racija. Ne lajkam. :D

1. Dovoljno je siguran da je odobren kao postupak kada je nužan, odnosno, kada je veća šansa da će majka umrijeti zbog trudnoće nego zbog pobačaja. Ili u drugoj situaciji, kada je manje štetno napraviti pobačaj nego pustiti dijete da živi u patnji (malformacije). Sve ostalo nije medicinski indicirano, i rizik je veći nego sama trudnoća. To se odnosi na elektivni pobačaj do 8. tjedna (gestacije). Medicinski indicirani pobačaj u hr je stoga dopušten do 22. tjedna, ogromna je razlika. Ogromna. Da elaboriram: ne postoji sigurni pobačaj. Jednostavno ne postoji postupak koji je 100% siguran, pobačaj je samo relativno siguran. Smrtne posljedice su rijetke, ali ruptura maternice i posljedični akutni abdomen koji se rješava zahvaljujući spretnosti kirurga i sposobnosti anesteziologa nije rijedak, nego rijetko čuješ za njega, a one druge posljedice su brojne neovisno o vještini. Četvrtina žena nakon kiretaže završi trajno neplodno zbog Ashermana.

2. Ovisi kako gledaš. Indiciran pobačaj nije ubojstvo. Onaj elektivni ovisi kako gledaš, trenutno je legislativa u hr na strani onoga da nije, u drugim zemljama da jest. Obje strane imaju jednako dobre argumente za oba slučaja, odatle i moralne dvojbe. Zato velim, ljevičarski osjećaji ti igraju na cijenu racia. Vaga. Libra. Balans.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 19:16

Joj pls poštedi me kuloara kojima sam nacist jer sam im makla tri posta, nekad davno se tu moglo lipo argumentirano proćakulat i posvađat čak pa niko nije nosom parao oblake, a sad su izrasle mimoze. Možda je ova vlada stvarno odraz društva u kojem smo, uključujući i naše koji se po forumu snebivaju na seks bez osjećaja i pobačaje koji nisu medicinski indicirani. *gasp* Prema zakonu žena ima pravo ne imat opravdan razlog na pobačaj do 10 tjedana od začeća. Odobren je kao postupak do 10 tjedana. Pa se ti moš ljutit. Apropo bapskih priča o nekom ogromnom neprihvatljivom riziku samog postupka pobačaja kojim se žene nepotrebno sakate, molim pogledati šta kažu manje pristrani ljudi.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 19:20

p.s. ne želim ulaziti u veliku debatu šta je život, ali treba razlikovati tkivo s potencijalom od osobe. obje strane nemaju jednako dobre argumente, zato je zakon onih razvijenijih zemalja na strani razuma i znanosti ;)

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 04 vel 2016 19:27

:veryhappydance: Znači i iskazivanje emocija je nastupilo... :D Pa Bash, jebemumiša, čovjeka malo nema i ti zastraniš :D

Kao što rekoh u prvom postu, nisam protiv pobačaja, nego protiv besplatnog elektivnog pobačaja, jer bolnica nije Konzum, HZZO nije ćaća, i doktor ne rješava socijalne, nego medicinske probleme.

Arbitrarno postavljenu granicu od 8. tjedana treba poštivati jer je takav zakon, ali je još uvijek arbitrarna, što znači i podložna promjenama i podložna tumačenju u kojemu niti jedna strana nije apsolutno u pravu.

P.S. Velike komplikacije jesu rijetke, ali netko kome se dogode, njemu je 100%. Kao i njegovom liječniku. Na svoje oči vidjeh ženu koja je iskrvarila 2 L u jednoj minuti. Stoga taj isti liječnik ima pravo odbiti. Non nocere iznad svega.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 19:30

baš me jebeš a :D :* nije besplatan za sve (dapače) i nije 8 tjedana. ne znam ko si, ali daj neki argument nešto

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 04 vel 2016 19:32

Ne bih sad ni za kakve pare, kad me ne možeš po stilu, retorici i profesiji prepoznati, onda sam još i razočarana :D

Osim toga, pišem samo što mi je tema od interesa, plus, ne mogu se pomaknuti jer mi je rame otišlo pa imam vremena, to završava sutra, so bye Bashicu, do nekog drugog puta, možda :)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 19:41

Šta se tiče liječnika koji odbijaju raditi pobačaj i ne rade ga za pare (za ove druge postoji posebno mjesto u paklu), tu je jasno zakon njima i njihovim osjećajima izišao u susret, iako ne znam šta imaš raditi u toj domeni medicine ako te tvoja moralna načela ograničavaju da svojim pacijenticama pružiš sve. p.s. ne znam, samo jedna osoba mi pada na pamet, ali tvoji mi se stavovi čine previše desno za nju. ajde, sritan oporavak :)

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 04 vel 2016 20:04

@Bash..baš me zanima dal istu logiku primjenjuješ i kod eutanazije. Bio je nedavno primjer cure koja je oboljela od depresije i poprilično se namučila dok nije našla doktore koji su joj bili spremni ispuniti želju. Smatraš li da bi ovi koji su je odbili također trebali razmisliti o svojoj profesiji ak nisu u stanju zbog moralnih načela izaći pacijentici u susret?

Pitam, ne iz perspektive izjednačavanja abortusa i eutanazije već iz perspektive doktorske odluke da odbiju želju pacijenta.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 20:23

Depresija je mentalna bolest, trudnoća nije, ne iznenađuje me da joj je bilo teško naći nekog tko će je ozbiljno shvatiti. Ne znam uz koju se medicinsku domenu veže eutanazija, a da je bliska tematikom kao šta je ginekologija bliska abortusu. Bilo tko ti može ubrizgati kemiju u venu, no ne može bilo tko odstraniti fetus. Čemu se obrazovati u tom smjeru čuvanja ženskog zdravlja s figom u džepu?

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 04 vel 2016 20:47

Zapravo je postupak eutanazije rigorozniji od dobivanja zelenog svjetla za abortus, i pacijenti moraju imati svu potrebnu papirologiju i višemjesečne procjene da bi dobili konačno odobrenje postupka. Stoga pitanje dal su je shvaćali ozbiljno neme veze s nečijem odbijanjem da taj postupak izvrši.

Al ima veze s nečijom osobnom etikom, kao i kod abortusa. Recimo da je to u ovom gorenjm slučaju bilo u domeni psihijatrije; po tvojoj logici, svatko tko se odluči na tu specijalizaciju trebao biti u stanju izvršiti eutanazija za one pacijente koji imaju neizlječive bolesti i čija je želja eutanazija?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la JaNNa » 04 vel 2016 21:13

nda... svako nešto svoje ovdje gura :lol:

izgleda da do UN-a nije došla naša pjesmica ili Crkva!?

nadalje o svemu iznesenom:

1. podržavam pravo na pobačaj jer sam ga proživjela kroz frendicu i u tom se djelu slažem s onim od D. Dvornik - nitko to ne radi iz zabave.
Fascinantno mi je to kako bi se radije uskratio kvalitetan život na uštrb greške, silovanja i sl. Kroz cijelu ovu tematiku najviše se zapravo nameću pitanja (bar meni): Koliko ljudi znate što su odrasli u domovima zato što su bili dani na posvajanje ili koliko ljudi znate što su napravili abortus zato što se trudnoća dogodila u vrijeme kada nisu imali za sebe dovoljno novaca da bi si osigurali normalni život (i da.. koristili su kondom - jel to isto Božje čudo ili Durexovo čudo?)? I pitanje svih: U kojem svijetu živimo kad u 21. stoljeću uskraćujemo ženi da radi šta god želi sa svojim tijelom? Što je sljedeće: Zakon o odijevanju koji će isto izdiktirat Crkva? i što je sa onim ženama koje rađaju po 10 djece i sva završe u domovima?

2. spominjao se tu PRIZIV SVIJESTI... znači - svaki radnik koji radi u državnoj ustanovi i dobiva plaću iz proračuna treba poštivat i provodit Zakone. Kakve tu veze ima privatan stav ikoga? Ako je tom radniku toliko stalo do svojih stavova i načela - privatni sektor i radi što hoćeš! Bilo da je riječ o matičaru, liječniku ili radniku u ministarstvu. meni je to najveće sranje ikada!

3. video koji sam stavila - slažem se da imaju pravo na svoje mišljenje i svoj glas upotrijebiti u koje god svrhe žele, no što jest da jest, malo mi je tajming svega toga mučan i samo razočarenje u nekim ljudima da pristaju na takvo nešto, a onda kada bivaju prozivani: Nisu oni ništa loše mislili i nisu nikoga htjeli uvrijediti.

4. dvoličnost u društvu nije ništa novo, pa ga tako ni lgbt zajednica nije lišena (i sama mogu navesti bar pet primjera iz glave svoje dvoličnosti).
No ono što ja pitam: Kako zagovaramo svoja prava, a ne dopuštamo drugima njihova?

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la JaNNa » 04 vel 2016 21:17

Complex je napisao/la:Osim toga, pišem samo što mi je tema od interesa, plus, ne mogu se pomaknuti jer mi je rame otišlo pa imam vremena, to završava sutra, so bye Bashicu, do nekog drugog puta, možda :)
koji je tvoj interes?

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 21:36

Andain je napisao/la:Zapravo je postupak eutanazije rigorozniji od dobivanja zelenog svjetla za abortus, i pacijenti moraju imati svu potrebnu papirologiju i višemjesečne procjene da bi dobili konačno odobrenje postupka. Stoga pitanje dal su je shvaćali ozbiljno neme veze s nečijem odbijanjem da taj postupak izvrši.

Al ima veze s nečijom osobnom etikom, kao i kod abortusa. Recimo da je to u ovom gorenjm slučaju bilo u domeni psihijatrije; po tvojoj logici, svatko tko se odluči na tu specijalizaciju trebao biti u stanju izvršiti eutanazija za one pacijente koji imaju neizlječive bolesti i čija je želja eutanazija?
Potražila sam priču o kojoj pričaš i cura je na kraju odbila eutanaziju.
No ajde, for the sake of argument, recimo da je prihvatila. Ako želiš i dalje inzistirati da je moja logika i ovdje primjenjiva, pretpostavljam da nećeš imati problem naći neke konkretne brojke da je eutanazija u domeni psihijatrije približno česta problematika kao i abortus za ginekologiju. Tvoj je primjer pa se ti potrudi :D Ako ispadne da je tako, onda znaš moj odgovor

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 04 vel 2016 21:49

Janna, u topicu nitko nije tvrdio da žene ne bi smjele imati zakonsko pravo izvršiti abortus. Ono što je pitanje je zašto nekima smeta što zakon u ovom konkretnom slučaju odobrava liječnicima i pravo na priziv savjesti.

U konačnici nije isto liječiti ljude i vršiti abortus (ili eutanaziju u mom primjeru), što je i razlog zašto ti zakon dopušta da to odbiješ, a ne dopušta da odbiješ liječiti nekog. Ne kužim zašto bi trebalo biti imati empatiju prema curama koje se nađu u škripcu i pred neželjenim posljedicama svoje neodgovornost, a ne bi smjeli razumjeti poziciju nekog kome se taj čin kosi s temeljnim uvjerenjima i tko će osjećati (emotivno) posljedice svog postupka.

@Bash, dal je često ili ne je bespredmetno. Pitanje je samo dal bi doktor trebao razmišljati o promjeni profesije ukoliko ima problema s izvršavanjem eutanazije kak ti sugeriraš na primjeru abortusa. Ili je to u domeni njegove slobodne volje jer izlazi iz domene liječenja osobe kao i abortus, koji nije medicinski opravdan.

Ali da, eutanazija je sve više zahtjev kod psihičkih bolesti. Proguglaj malo bolje:

http://www.medscape.com/viewarticle/848910

To better understand the characteristics of euthanasia requests due to mental illness, Dr Thienpont and colleagues evaluated 100 consecutive requests that were based on suffering associated with psychiatric disorders between October 2007 and December 2011.

The patients included 77 women and 23 men (mean age, 47 years; range, 21 - 80 years).
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 04 vel 2016 21:54

@Janna -

1. ako čovjek pročita tekst, s aktivnim sinapsama, uvidjet će da se ovdje radi o medicinski indiciranom pobačaju, ne o elektivnom pobačaju. Anencefalija je indikacija, liječnik nije trebao odbiti, čista stvar. To nju nije sprečavalo da ode nekom drugom, zašto nije, ne znam. Problem u tom članku jest što ga je prepisao polupismeni novinar Indexa - da, polupismeni, jer na Indexu ne rade ljudi koji su završili novinarstvo, nego upravo ljudi koji nisu sposobni razlučiti između indikacije i elektivnog zahvata, i iz toga izrode senzacionalistički naslov. S potpuno pogrešnim zaključkom. Da je bar onaj imaginarni svijet po Bash, gdje ljudi s dva sata biologije u srednjoj ne mogu pisati tekstove o medicini (nije mi loše pamćenje, ha :D )

2. Priziv savjesti je u zakonu, zakon treba poštivati, da. A tamo je zato što s odgovornosti u liječničkom poslu dolaze i prava, kao i u svakom drugom. Tamo su s razlogom.

3. Ne zanimaju me religijski fanatici. Ako se slučajno pogodi da o nekoj stvari imamo slično mišljenje, iz različitih motiva do kojih smo došli različitom logikom, nemam problema s tim.

4. Valja poštivati prava drugih ljudi, opcija elektivnog pobačaja mora postojati, ali ne da je svatko prisiljen raditi ga, i ne na teret poreznih obvezinka. Na teret HZZO-a elektivni pobačaj može biti kada na teret HZZO-a ne bude kontracepcija. Svakako, žena ima prava, ali ima i odgovornost.

Moj interes je to što mi je tema bliska.

P.S. Vrlo težak izbor, složiti se s dvadesetak ginekologa jedne zagrebačke bolnice koji svi odbijaju raditi elektivni pobačaj, koji među sobom imaju 400 godina radnog iskustva, svakodnevnih moralnih dilema, nagledali su se svega i svačega i sugurno u bar njih 19 motivi nisu religijski; ili s Dvornikovom, koja je pojmu moralne dilema prišla najbliže kad je prošla pored knjižare u Bogovićevoj? Tough choice.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 22:10

@Andain: Jednako kao što su ovdje neki protiv pobačaja, ali ne bi zabranili ženama postojeće zakonsko pravo (a neki možda i to bi), tako i ja smatram da je licemjer liječnik koji se bavi reproduktivnim zdravljem žena, a priziva "savjest" kad je pobačaj u pitanju, no ne bi mu zabranila zakonsko pravo u tom slučaju postupati prema vlastitim emocijama. Žene koje su u tako ranjivom stanju pred pobačaj ni ne trebaju biti u dodatnom riziku od moralnih previranja onog u čijim se rukama nađu. Ono šta sam rekla je da mi nije jasno čemu se baviti strukom kao što je ova, a da jedan značajan dio ne uzimaš u obzir. Eutanazija u psihijatriji nije ni približno značajan dio te struke, ne kažem da nije problem koji sam po sebi postaje sve češći u odnosu na neki prošli period u povijesti, ali jasno sam te pitala, ako želiš da primijenim istu logiku, daj mi usporedive brojke. ;)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 22:29

@Complex: ajde reci iskreno, od tih 20 ginekologa, koliko ih je ženskog spola i koliko ih je bez potomaka? pitam eto iz nevine znatiželje. :D
p.s. pamćenje ti je ko Taft, ja sam još čovječja ribica

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 04 vel 2016 22:33

Dala sam ti usporedive primjere i pokazala na porast problematike ovog primjera s eutanazijom. Dalje doista nije na meni da te educiram ;)

No da cijela stvar nije takva siva zona, pretpostavljam da ti ne bi bio problem pratiti istu logiku i na primjeru eutanazije. Jer nema veze dal je 10 ili 1000 takvih primjera-poanta je da ne možeš prozivati za licimjerje one koji imaju moralnih problema oko terminacije života, i izjednačavati isto sa željom za liječenjem ljudi.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 22:41

Znam da ti je ta zadnja rečenica bila cijela poanta ovog natezanja s eutanazijom, ali sori šta da ti kažem kad ne daješ usporedive brojke. ja o jabukama ti o kruškama.
Ajmo općenito, oduzimanje života razumijem da je nekome dealbreaker kod eutanazije, ali kod abortusa se manje radi o biološkoj stvarnosti, a više o religiji/moralu/emocijama kakogod filozofski pomišljala nakupinu stanica staru par tjedana

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 04 vel 2016 22:42

Bash je napisao/la:@Complex: ajde reci iskreno, od tih 20 ginekologa, koliko ih je ženskog spola i koliko ih je bez potomaka? pitam eto iz nevine znatiželje. :D
p.s. pamćenje ti je ko Taft, ja sam još čovječja ribica
Za 5-6 njih ne znam imaju li djecu. Trojica muškaraca koje znam imaju sigurno djecu, dvojica starijih nemaju, dvojica su premladi da imaju djecu mislim (imaju još vremena). Od žena, tri imaju po jedno dijete, dvije imaju dvoje, dvije su isto mlade pa će možda imati kasnije, dvije su starije i nemaju.

Samo me nemoj još pitati koji su vanjski a koji njihovi :D

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la megan » 04 vel 2016 22:45

posao liječnika je čuvati zdravlje i život bolesnika. prema hipokratovoj zakletvi zadatak liječnika je ne štetiti. nema testa za dokazivanje u kojem trenutku embrio postaje čovjek, što znači da je zakonska granica do koje se pobačaj smije izvršavati dogovorna, odnosno temelji se isključivo na osobnom uvjerenjima, koja su različita. iz ovog što sam napisala slijedi da se pobačaj kosi s liječnikovim poslom ukoliko on to tako doživljava.
trudnica koja traži taj zahvat nije bolesna i s medicinskog gledišta ne zahtijeva liječenje. posao ginekologa je čuvati reproduktivno zdravlje žene, a pobačaj koji nije medicinski indiciran ne spada u tu kategoriju.

no dobro.. i ovo je možda bilo višak..dosta sam rekla o ovoj temi :)

i opet ovo o pravo na odlučivanje o vlastitom tijelu.. :D to je netko nekad rekao, zgodno zvuči i sad svi veselo ponavljaju :D (uglavnom) ne radiš pobačaj zato što ćeš se udebljati, nego zato što ćeš postati odgovorna za novu osobu, koja će ti (u nekim slučajevima) vrlo vjerojatno uništiti život. zato ako već mora postojati neka lako pamtljiva pro-abortus rečenica, nek bude 'svaka žena ima pravo odlučiti kad će postati mama' ;)

pričala sam malo s frendicama iz srednje o ovome i svaka (njih 4) zna po jednu curu koja je izvršila elektivni abortus. tu se vraćam na važnost prevencije tog postupka, jer mislim da je količina koja se danas izvršava nedopustiva. nisam doduše tražila brojke :)
Desert je visnjica :(

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 04 vel 2016 22:49

Zanimljivo, prema statistici, zemlja s najmanje pobačaja u Europi je Nizozemska. Prema istom istraživanju, žene koje u Nizozemskoj pobace su balkanskog porijekla i shvaćaju pobačaj kao kontracepciju, iako im je kontracepcija besplatna. Nizozemska ima i najvišu stopu korištenja kontracepcije. Nizozemska također ima u potpunosti besplatno sve za djecu, od pelene do mlijeka.

S druge strane, Hrvatska je u vrhu po broju pobačaja po stanovniku, istovremeno imamo najnižu stopu korištenja kontracepcije u Europi. I potpora za djecu je ništavna.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la megan » 04 vel 2016 22:50

slika
10 tjedana.. nije BAŠ samo nakupina stanica :D
;)
Desert je visnjica :(

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 04 vel 2016 22:55

Svaka sličnost sa stvarnim osobama je posve slučajna. :D

Anyway, dobra ti je distribucija spolova i potomaka u tom sićušnom anegdotalnom uzorku. :p
Mislim da sam rekla sve na ovu temu, malo san se umorila. bile ste zabavne.

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 04 vel 2016 22:58

Bash je napisao/la:
Anyway, dobra ti je distribucija spolova i potomaka u tom sićušnom anegdotalnom uzorku. :p
Krivim onaj glupi zakon protiv diskriminacije, da se mene pita, žene ne bi mogle biti liječnice uopće, sjedile bi doma i odgajale djecu, a ne se zapošljavale, fuj.

Malory
Postovi: 1314
Pridružen/a: 09 tra 2015 12:41
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Malory » 04 vel 2016 23:01

Complex je napisao/la:Zanimljivo, prema statistici, zemlja s najmanje pobačaja u Europi je Nizozemska. Prema istom istraživanju, žene koje u Nizozemskoj pobace su balkanskog porijekla i shvaćaju pobačaj kao kontracepciju, iako im je kontracepcija besplatna. Nizozemska ima i najvišu stopu korištenja kontracepcije. Nizozemska također ima u potpunosti besplatno sve za djecu, od pelene do mlijeka.
Link na istraživanje. Nekakve žnj izvore tipa index i bljutarnji ne uzimam kao relevantne. S obzirom da nešto tvrdiš, bilo bi lijepo da i mi ostali pročitamo članak.
S druge strane, Hrvatska je u vrhu po broju pobačaja po stanovniku, istovremeno imamo najnižu stopu korištenja kontracepcije u Europi. I potpora za djecu je ništavna.
I ovo istraživanje me zanima.

p.s. Svaka žena ima pravo odlučiti što će napraviti sa svojim tijelom. Nepojmljivo mi je da mi 2016. godine raspravljamo o abortusu i da još uvijek postoje ljudi koji bi ga zabranili. Nitko od nas nema pravo propitkivati zašto je netko odlučio napraviti abortus. Vjerujem da to nije odluka koju doneseš u 1 minuti nego dobro razmisliš o njoj.

Još nešto. Priziv svjesti. Svatko tko je specijalizirao ginekologiju, znao je da je abortus dio njegovog posla. U javnim bolnicama nije mjesto takvim liječnicima. Zanimljivo je kako u svojim privatnim klinikama nemaju problema s tim.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Kroacija » 04 vel 2016 23:04

Complex je napisao/la: Ne ispunjavati želje žene i muškarca koji su, u svojoj beskrajnoj (da, da) neodgovornosti preskočila niz besplatnih! mjera koje bi spriječile trudnoću. To su redom besplatna oralna kontracepcija (jedina 100% sigurna i za koju ne postoje čak ni Crkvi nikakve moralne prepreke korištenja), pa onda ejakulacija van vagine, vazektomija, podvezivanje jajnika, day after pilula, kondom, brojanje plodnih dana itd. Dakle dolazi se liječniku kao u Konzum i traži se da se sanira neodgovornost žene i muškarca protivno profesionalnim i moralnim načelima.

potpisujem. ljudi su jebeno neodgovorni i to treba sankcionirat ograničenjima. seks bi trebao biti odgovoran čin dvoje odraslih ljudi svjesnih njegovih posljedica.
reć da si "za" ili "protiv" pobačaja mi je toliko maloumno s obje strane. kao da ti netko nudi vaniliju ili čokoladu pa kao iz topa ispucaš što želiš.
da sam ja kralj i bog svega i svih svemira, to pitanje bilo bi uređenije: pobačaji nisu tabu, sve je legalizirano, postoje specijalizirane klinike diljem svijeta. oš se jebat? ne želiš dite? GUD. koristi jebenu kontracepciju. u protivnom opalit po džepu vrtoglavi iznos za koji prosječna klasa uzima kredite, plus platite masno zahvat.
razmislilo bi se dvaput prije mećanja penisa u sramnicu.
nevertheless, bez obzira na stadij fetusa, smatram da je žena svoga tela gospodar. ubijaju li frajeri djecu kad izbace spremiće dok drkaju? -.-
brijem da su liječnici ti koji se ustvari dovode u nezgodan položaj jer zbilja jeste ponajviše riječ o moralnoj stvari. osobno ne bih nikad mogla to napraviti ni za sve pare svijeta.

Odgovorite